neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
V prestížnej programátorskej súťaži dominovali Sovieti, vyhral talent Karatkevič, foto

Značky: programovaniesúťažeGoogle

DSL.sk, 16.8.2014

Finále aktuálneho ročníka prestížnej programátorskej súťaže Google Code Jam, ktoré sa konalo v noci z piatka na sobotu, ovládli súťažiaci z Bieloruska, Ruska a Ukrajiny a okrem zlata a striebra získali celkom osem miest v prvej desiatke.

Víťazom tohto ročníka sa stal 19-ročný talent Genadij Karatkevič z Bieloruska, ktorý zvíťazil so 136 bodmi a 13-bodovým náskokom pred druhým súťažacim Jevgenijom Kapunom z Ruska. Tretí Číňan Yuzhou Gu už mal na Karatkeviča odstup 35 bodov.

Karatkevič je držiteľom šiestich zlatých medailí zo stredoškolskej medzinárodnej olympiády v informatike, raz vyhral prestížnu vysokoškolskú tímovú súťaž ACM-ICPC, trikrát vyhral programátorskú súťaž Yandex.Algorithm, raz Facebook Hacker Cup.

Do finále Google Code Jam sa v minulosti kvalifikoval už trikrát, dvakrát nemohol štartovať kvôli minimálnemu vekovému limitu pre finále 18 rokov a v minulom roku nedostal víza do Veľkej Británie, kde sa finále konalo.

Každoročná súťaž Google Code Jam je viackolová súťaž otvorená ľubovoľným záujemcom s vekom minimálne 13 rokov, od študentov až po najlepších profesionálnych programátorov s výnimkou zamestnancov Google alebo ich rodinných príslušníkov. Úvodného kvalifikačného kola sa v tomto roku zúčastnilo viac ako 25 tisíc programátorov.

Karatkevič (vpravo) ako víťaz s druhým Kapunom na Yandex.Algorithm 2013 (foto: Yandex)

V nočnom finále súťažilo v Los Angeles 25 najlepších súťažiacich z júnového semifinále, ktorí riešili štyri hodiny šesť problémov. Maximálne bolo možné získať 200 bodov. Zadania úloh je možné nájsť na stránke súťaže.

Súťažiaci z Ruska, Bieloruska a Ukrajiny ovládli už semifinále, keď sa ich do finále dostalo štrnásť, z toho sedem Rusov, štyria Bielorusi a traja Ukrajinci. Dopĺňala ich trojica z ďalších krajín bývalého socialistického bloku, jeden Čech, Bulhar a Poliak. Vo finále skončili v prvej desiatke štyria Rusi, traja Bielorusi a jeden Ukrajinec, z iných krajín bol okrem tretieho Yuzhou Gu z Číny ešte na siedmom mieste ChanMin Kim z Južnej Kórey.

Slováci sa tentokrát do finále po troch finálových účastiach po sebe nedostali. Semifinále sa zúčastnili šiesti súťažiaci zo Slovenska, Peter Fulla, Michal Forišek, Tomáš Belan, Michal Danilák, Jakub Šafin a Ján Hozza. Piati skončili v prvej tretine súťažiacich, najlepšie, na 31. mieste, skončil Peter Fulla študujúci na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Fulla nepostúpil len pre horší čas, keď mal rovnaký počet bodov a čas horší o trinásť minút ako posledný postupujúci.

Historicky najlepší výsledok dosiahol pre Slovensko na Google Code Jam v roku 2012 Michal Forišek vyučujúci na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky, ktorý skončil na treťom mieste. Rok predtým skončil piaty, v minulom roku sa do finále dostal Michal Danilák.