neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Rokovania o zrušení ciel na IT produkty stroskotali

Značky: cenyelektronikaštát

DSL.sk, 15.12.2014


Rokovania na pôde Svetovej obchodnej organizácie, WTO, ohľadne zrušenia ciel na množstvo typov IT produktov nedospeli k úspešnému záveru a naopak boli na konci uplynulého týždňa zablokované nezhodami niektorých štátov.

O stroskotaní rokovaní informuje agentúra Reuters.

V súčasnosti platí celosvetová dohoda o nulových importných clách na stovky IT a technologických produktov, ktorá bola uzatvorená ešte v roku 1996. Krajiny sa na pôde WTA snažili dohodu rozšíriť o približne dvesto nových typov produktov, za dovoz ktorých by nebolo možné účtovať importné clá. Navrhovaný zoznam by obsahoval produkty, ktorých sa ročne predá spolu až za 1.4 bilióna dolárov.

K nezhode, ktorá zablokovala rokovania, ale prišlo najmä medzi Čínou a Južnou Kóreou. Čína podľa informácií Financial Times kategoricky odmieta zrušiť clá na import LCD displejov, keď chce ochrániť respektíve zlepšiť pozíciu svojich výrobcov.

Južná Kórea, v ktorej sídli dvojica najväčších výrobcov Samsung a LG, zase samozrejme chce clá pre LCD panely zrušiť na podporu exportu svojich spoločností. Podľa agentúry a novín sa Južná Kórea bola ochotná dohodnúť na kompromise, akceptovať nezrušenie ciel na LCD a ako kompenzáciu požadovať zrušenie ciel aj na batérie, Čína nemala byť ale ochotná ponúkať žiadne ústupky.

Rokovania majú pokračovať v budúcom roku, či sa ale vzhľadom na tento stav podarí dosiahnuť dohodu v súčasnosti ťažko odhadovať.

K rokovaniam na pôde WTO prišlo potom, ako sa v predchádzajúcich týždňoch na podmienkach novej dohody predbežne dohodli Čína a USA.

Importné clá sú samozrejme okrem zdroja príjmov štátnych rozpočtov aj významným prostriedkom na ochranu domácich výrobcov. K dohode medzi USA a Čínou o ich zrušení na množstvo produktov prišlo napriek tomu, že medzi tými krajinami prišlo pred dvomi rokmi k vážnemu sporu, keď USA zaviedli na dovoz špecificky čínskych solárnych fotovoltaických panelov výrazné clá vo výške 31% až 250%. Tento krok v minulom roku nasledovala aj EÚ a zaviedla clá od 37.3% po 67.9%.

Clá boli zavedené pre podozrenia z nedovolenej štátnej podpory čínskych výrobcov svojou vládou a EÚ ceny čínskych panelov označila za dumpingové ceny.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením


Diskusia:
                               
 

dovazat do ciny nechcu ale nato aby vyvazali ten ich cinsky lacny smejd do sveta a na tychto ziskoch budovali svoju ekonomiku tak nato im je svet dobry
teraz ukazali svoju pravu tvar
zakazujem dovazat vsetok cinsky tovar do zvysku sveta a chlapci z ciny sa potom uvedomia
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Presne tak. Dosť čo takto zničili aj výrobu elektroniky tu v okolí. 80% vecí z číny su všetko len šmejdy čo aj tak skončia po chvíli na smetisku kdesi. Už aj z "ekologického" hľadiska by som zakázal hentie šmejdy. Počnúč hračkami pre deti až po autá, elektroniku
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

Ludia maju moznost vybrat si aj kvalitny tovar problem je vsak v tom, ze by ho nemali z coho zaplatit :)
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

vela krat by aj mali, ale ako ho najst v zaplave toho smejdu a nezrujnovat sa tak?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

staci sa informovat. ale to je predsa namaha a robota naviac, vsakze?

potom sa napr. clovek cuduje, preco sa mu topanky rozsypali. zacne nadavat na vyrobcu, aky je ten taky alebo onaky. pojde reklamovat a reklamacia zamietnuta. dalsie nadavky a 'opodstatneny' hnev.
to, ze si kupil 'topanky do rakvy', to ho uz nezaujima. aj napriek tomu, ze to bolo na topankach aj na krabici napisane velkymi pismenami.
/a najsmutnejsie na tom priklade je to, ze sa to pred par rokmi fakt stalo. chlapik nakupil mrte vela takychto topanok do zasoby. ludia mu ich zase mrte rychlo vykupili, lebo boli lacne. a po tretej-stvrtej prechadzke pochopili preco./
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

kupim v deichmanne ne ?
tam sa s tim neseru, donesies a rovno ti daju druhe alebo peniaze
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hej ale kto ma cas a chut chodit kazdy mesiac s deravou podrazkou pre nove?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

hlavna vec, ze aj tie "kvalitne veci" sa vyrabaju v cine
Odpovedať Hodnotiť:
 

miesto vyroby nie je priamo umerne kvalite.
poziadavky zakaznika su.

priklad:
mozem ti vyrobit na mieru hociaku picovinu z nastrojarskej ocele. je to dobry material, prezije to aj deti tvojich deti.
problem 1 - cas, problem 2 - cena, ktora je priamo umerna vynalozenemu usiliu a materialu.

ale, ak si povies, ze ti to iste staci dajme tomu zbuchane na kolene z nahodneho kusu plechu, tak ja sa branit nebudem. sice sa ti to do pol roka rozjebe ale mas to rycho, relativne dobre a lacno.

takze, kvalitu ako taku si neurcuje vyrobca - taku si urcujes ty ako zakaznik. a vyrobca /aj ten z ciny/ sa bude drzat presne tvojich poziadaviek.
nic navyse robit nebude, to po nom ani cakat nemozes.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a kde su kvalitne veci z indie. Zatial som "made in india" nevidel O-o
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pravda pravda. Ludia si myslia ze rifle za 40 euro su uz predrazene. Skoda ze netusia aka by bola cena keby sa sili napr. v Nemecku. Ale 800 euro za rifle by nedal asi ani multiotecko :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Preco 800 za rifle ? To nie. Ale takych 80 az 140 by mohli stat. Preco nie ? A platy nech su v priemere 1500 - 2500.
Takto si sice kupujeme lacne cinske rifle za 15, ale mame vysoku nezamestnanost. Co je lepsie ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Za kolko si si kupil rifle ty?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam cinsky nekompatibilne rozmery, na mna lacne cheap-china-grade sunty za menej ako stovku nezozenies.

vtipne je, jak sa ti potom nejaky chytrak smeje, ze ma rifle za 60 eur a k tomu este ake skvele. a aky si ty kokot, lebo si za svoje vyvalil 100-150 eur. ale to, ze sa jemu rozjebu stvore, kym tebe jedny (a to ich nosis denno-denne ako vol kozu, kedze rifle su skor na robotu, koncerty, rozjebavacky a do terenu, ako na nosenie do spolocnosti), to ho kokota netrapi. lebo ON dobre kupil. kus za 60 eur.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jedna vec je lacno vyrobit a druha vec je vediet predat. Preco EU nezakaze import tovaru z Ciny ? Alebo preco EU nevybera vysoke importne poplatky za dovoz z Ciny ? Pretoze na lacnom tovare z Ciny profituju (okrem cinanov) aj DOVOZCOVIA. A tito su z EU politikmi kamarati. Casto krat aj politici sami takto podnikaju.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Niektore veci, ktore kupis z Ciny tu jednoducho nekupis od naseho vyrobcu, lebo ziadny nie je. A aj ked kupis mimo Ciny, tak zistis, ze aj tak to bolo vyrobene v Cine. Takze je to uzavrety kruh. A za dalsie, mnoho vyrobcov aj z EU alebo USA maju fabriky v Cine, co keby tak povedali, ze ok, my mame zakaz k vam vyvazat a vy zase tu vyrabat ?
A koniec koncov, J. Korea chce zrusit clo na dovoz. U nas Samsung ako taka celosvetovo velka firma, ktora ma rocne obrovske zisky potrebuje dotacie od takeko statu ako sme my, co by skorej oni mohli nas dotovat. Je to spravodlive ? Oni sa mozu vyhrazat, ze odtialto odidu ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Celý tento ázijský nezmysel sa rozbehol najmň vďaka tzv. Železnej opone a slabej kúpyschopnosti obyvateľstva vo Východnom obloku. Tiež politické obmedzenia a rôzne embargá nedovoľovali bežne nakupovať výrobky zo "Západu". Mnohé embargá zo strany napr. USA trvali aj po roku 1989 aj pre krajiny ako Rakúsko...
Ak by sme kupovali len americké či západonemecké výrobky alebo kvalitnú japonskú elektroniku, asi by sme si ich moc dovoliť nemohli a nemal by každý tupec mobil, počítač, veľký plochý televízor a tony inej elektroniky v domácnosti.
Čína má suroviny, lacnejšiu pracovnú silu a bohapusté spôsoby výroby. Takmer žiadne pravidlá a tak sa stalo to, čo si západné ekonomiky moc neželali. Začali sa podstatne viac predávať lacné ázijské výrobky a pád Železnej opony roztočil tento klotoč naplno...
A paradoxne prežitie mnohých firiem súvisí s podnikaním, výrobou v Číne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do cely vsetkych, co si vybavili pre stat nevyhodne kontrakty a dlhodobe zakazky a milionove tendre so statom.

Nepovolil by som ani jeden kontrakt v sume nad 60.000 EUR.
Nech si to pekne v malom robia a na kazdu zmluvu OSOBNU zodpovednost statneho zamestnanca pri podpise. Ak sa zisti, ze v danom case bolo mozne zabezpecit efektivnejsie/lacnejsie/vykonnejsie ako nakupili, vyplati stratu zo svojho on alebo jeho sef.

A samozrejme kontrola verejnym registrom vyplacanych penazi zo Statneho rozpoctu smerom k firmam. (s nulovym rozpoctom ;-)

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

rychlo kandiduj za prezidenta ci premiera, kym mas take skvele napady!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Co je zle na tom, keby kazdy niesol zodpovednost za to co robi? V politike sa spravi milionovy preslap a nic sa nedeje. Keby pokladnicka v obchode spravila manko za par eur, tak to musi zaplatit zo svojho alebo ju este obvinia z kradeze. Politikom sa nestane nic a este s usmevom vypochoduju. Potom to hospodarenie s financiami aj tak vyzera. Tolko politickych stran snad nema ani USA co take male Slovensko. Kazdy sa trepe do politiky s velkymi slubmi a ked sa dostane do vlady, tak skutek utek. Mali by byt stihani uz len za to, ak nesplnia svoje ciele, alebo ich odfusuju a malo by to byt brane ako podvod. Chcel by som vidiet, kolko stran by potom ostalo.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Lebo je to politika. Neda sa to merat len obycajnym suctom ziskov a nakladov. Neda sa to trestat TERAZ, OKAMZITE po spachani priestupku.

Politika by mala brat ohlad na smerovanie spolocnosti. Prave ze politici co dovolili import lacnych a nekvalitnych vyrobkov z Ciny by nedostali po prstoch za ten preslap, lebo "Stat zarobil aj ludia su syti". Cize obojstranna spokojnost. Po dlhom case vidno, ze prave tito sikovni politici zatiahli nasu radostnu slovensku spolocnost (RSS) do sraciek. Pred 25 rokmi neviem, ci to niekto tusil ako to skonci. A teraz chces za to sudit politikov? Uradnikov? Vela stastia pri priprave a presadzovani takych zakonov. :-/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco DSL.sk prehliadlo toto?
http://tech.sme.sk/c/7550146/ zabudnite-na-dopravne-spravy-skatulka- odhali-kazdeho-policajta.html
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

odstran medzery v linku
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

komu sa chce?
id dopice.sk
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár