neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Intel potiahne Moorove pravidlo aj po 7 nm, nahradí kremík

Značky: IntelčipyCPU

DSL.sk, 4.3.2015


Spoločnosť Intel zrejme dokáže dodržať tzv. Moorove pravidlo aj pri čipoch vyrábaných 10-nm a následne aj 7-nm výrobným procesom.

Podľa PC World to vyplýva z informácií uvedených Markom Bohrom z Intelu na konferencii ISSCC, International Solid-State Circuits Conference. Podľa Arstechnica ale Bohr avizoval pri 7-nm čipoch odchod od kremíka.

Tzv. Moorove pravidlo je sformulovaným pozorovaním respektíve predpoveďou spoluzakladateľa Intelu Gordona Moorea, podľa ktorého sa približne každých osemnásť mesiacov podarí zdvojnásobiť hustotu tranzistorov na čipoch a teda pri zachovaní veľkosti čipov zdvojnásobiť výkon.

V prípade Intelu má Moorove pravidlo v posledných rokoch podobu uvádzania novej mikroarchitektúry každý rok, pričom každý druhý rok Intel prechádza na nový výrobný proces.

Pri aktuálnej mikroarchitektúre Broadwell, ktorá je prvou mikroarchitektúrou na 14-nm výrobnom procese, Intel oproti tomuto harmonogramu meškal, keď mal problémy s novým výrobným procesom.

Podľa Bohra pokračuje vývoj 10-nm výrobného procesu rýchlejšie a ide podľa harmonogramu a podľa PC World by tak mal začať byť používaný v roku 2016.

Pri 7-nm čipoch nebudú podľa Intelu potrebné principiálne nové technológie výroby čipov. Ako bolo ale spomínané, Intel má plánovať použiť nový materiál. Pri dodržaní Moorovho pravidla by procesory vyrobené 7-nm výrobným procesom mali prísť v roku 2018.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

"The most likely replacement for silicon is a III-V semiconductor such as indium gallium arsenide (InGaAs), though Intel hasn't provided any specific details yet."
(src: Arstechnica)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/cBB
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

TESLA Piešťany - v 80-tych rokoch by nechápali ani keby všetkých tamojších dopovali na psychiatrií...
No pekne ten vývoj ide.
Som zvedavý na ten materiál.
To bude veľký zlom, ak sa odklonia od kremíka úplne...
To sa oplatí počkať na 1 nm technlógie...
Už len pre tú srandu.
Držím palce INTELu.

Odpovedať Známka: -3.2 Hodnotiť:
 

ja sa len trochu obavam aby s klesajucou velkostou neklesala aj kvalita...
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

ale ved im ide o to predat a ne aby to prezilo aj dalsiu svetovu vojnu.
teraz sa vacsinou vyraba na zivotnost zaruky plus x percent a smitec.
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Vo vacsine sveta je rocna zaruka. Myslis ze kvoli sk trhu upravuju specifikacie produktov?
Druha vec, ked si pozries vsetko elektro okolo seba okolo tvojich znamych, rodicov atd. stale budes tvrdit tento oblubeny blud?
Ked uz ludia v it nevedia pouzivat mozog tak kto?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

kvalita by nemala klesnut - na to ti sluzia rozne systemy jej zabezpecovania :)

problem 1 moze byt akurat tak s vyrobitelnostou - a vacsim mnozstvom nepodarkov, co sa teba ako zakaznika netyka.
problem 2 moze byt produktivita, ktora bude trpiet kvoli nizsiemu vyrobnemu procesu, ktory je nachylnejsi na vonkajsie vplyvy.
problem 3, ktory sa ta moze (a bude) tykat je cisto fyzikalny. jednak zmenena tepelna vodivost, alebo schopnost materialu presunut teplo z cpu von do chladica; a druhak mala plocha, z ktorej sa to teplo bude odvadzat :)
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

"problem 1 moze byt akurat tak s vyrobitelnostou - a vacsim mnozstvom nepodarkov, co sa teba ako zakaznika netyka."

Dovolím si nesúhlasiť, v cene predaného funkčného kusu sú kdesi zakopané aj tieto nepodarky, nepriamo ich proste zaplatí každý kto u nich nakúpi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

su, ale zalezi od vyroby, kolko ich presne je a ci/ako sa daju opravit. v kazdom pripade su uz ale pausalne vopred zadefinovane nejake limity a tie su cca +- rovnake pre kazdy vyrobny process (v ramci isteho odvetvia, technologie a vyrobku). ci sa v ramci tych limitov posunies o par ppm hore alebo dole, ta, ako vyrobcu, moc netrapi. a ako spotrebitela toboz nie.

skor by ta mohla trapit cena tych materialov. kremika je v zemskej kore pokokot aj trosku a je dost lacny, co sa o jeho nahradach neda velmi povedat :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dopici to je hlaska mesiaca :)))))))
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

a to sme este nevedeli kam to tesla dotiahne :D elon musk ju skryva za americku spolocnost len koli daniam a marketingu :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neviem, mne sa nezda ze by kvalita procesorov ci RAM modulov za posledne roky nejak klesla, stale su to cipy ktore bud nefunguju od vyroby, alebo pri udrzani nejakych prevadzkovych podmienok pracuju roky a roky. Jedine comu moze klesat spolahlivost su potom zariadenia celkovo, predsalen vsetko je cim dalej tym komplikovanejsie, jednotlive komponenty su mensie a v neposlendom rade - vyrabat kvalitu je nerentabilne.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

kvalitou som myslel vyrobnu kvalitu... je znacne narocnejsie vyrobit procesor 7nm technologiou ako napr. 21nm...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No a tou vyrobnou kvalitou myslis co? Narocnejsie tiez bolo vyrobit 22nm procesor ako 130nm...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tá technologia bude na 1000% iná , nová , a dovolím si tvrdiť , že ešte ani nebola vyrobená.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ty to taktiez nechapes, tak co tu riesis?

Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

4Maniak je histrionický psychopat, ktorý rád na seba púta pozornosť tým, že serie doprostred chodníka, prípadne cesty.

Je to síce detinské správanie, ale on je duševne chorý a je presvedčený, že kým takýmto správaním dokáže pútať pozornosť celej ulice, tak je "spoločensky významný".
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Myslíš?
Stačí čítať a furt sa neobúvať do Maniaka...
Len preto ste jebn.tí, že vidíte príspevok s menom Maniak???

Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

to nieje pravda. Tvoj problem je okrem ineho v tom, ze nie moc chapes pointu prispevkov (resp. aby si sa mal o com hadat tak pises presne opacne) na ktore potom reagujes uplne odveci. Napr. ked ti napisem, ze plastove USB kluce su na nosenie v kabelkach, kde sa im nema co stat, tak na to reagujes, ze zeny su mudrejsie ako chlapi -> absolutne odveci...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

zase, urcite uznas, ze lepsi jeden maniak ako radikalny clen amd sekty, ktory sa je schopny do krvi bit aj za cenu cistych lzi a klamstiev.

toten typ experta, ktory je schopny odprisahat, ze jezis/ganesh/vishnu/krishna/mohamed/guevara/pat a mat v jednej osobe sa zjavil na tomto svete a priniesol amd plany na procesory, ktore im potom zavistliva konkurencia (intel-kurvy) ukradli. a tieto intel-kurvy potom svateho martyra amd kruto utlacali a utlacaju aj do dnes...

amd expert sa bude s tebou hadat a klamat a luhat az dovtedy, kym po nom clovek nechce konkretne zdroje jeho tvrdeni. potom ti oplzlo vynada a tahne do pivnice.
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

ked uz hovorime o maniakovi, tak ten je radikalny clen intel sekty :) je schopny odprisahat, ze jezis... intel kruvy... a vsetko co pises atd :)
Intel je aktualne daleko vpredu, prave preto treba podporovat AMD, aby ich dohnali a bola konkurencia. Ked ale pride na lamanie chleba, AMD nema v ponuke nic konkurencie/cenovo schopne...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Píšem že Amd malo zostať robiť niečo celkom iné. To mu vtedy išlo dobre. Nemôžu byť v súčasnosti 2-3 nneviem aký dobrý... Je celkom iná doba. Aj v rámci RVHP každá krajiny vyrábala niečo iné a to aj z dôvodu, aby si nekokurovali. Aj podniky do revolúcie tak boli navrhnuté po celom Československu. Čo je na to nepochopiteľné? Som za INTEL? Je niekto proti? Zdržal sa niekto?? A Ty čo riešiš? Mám takýto názor. Poznám Intel obvody dobrých 35 rokov, tak prečo by som ich hanil? A poznám aj staré Amd obvody, tak preto po xy rokoch mám najaký pohľad na vec - názor.
Aj Ty máš, či nie?
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

ja mam taky nazor, ze sa zamyslim na co bude sluzit pocitac, potom zhodnotim asi aky vykon by to malo mat, pridadim to do nejakej cenovej kategorie a pozriem ponuku. Potom je dolezita uz len cena... ak mi za 270€ intel ponukne G3250 a AMD nic v ponuke nema.. bohuzial. Ak by za tolko AMD ponuklo zostavu s AMD A6-7400K Black Edition tak beriem tu. Vzdy zoberiem v rovnakej cene AMD, lebo je to mala firma, ktora dokazala a stale dokazuje velke veci. Ked hra Barcelona s Hornou dolnou tiez vzdy drzim palce Hornej dolnej, aj ked je mi jasne, ze prehraju. Bolo ale obdobie, kedy si AMD s intelom vytieralo rit a by sa mi pacilo, keby sa ta doba vratila.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Takych je nas viac. To boli casy ked prvy K7 Duron na 600 MHz za 5-6 tisic, resp. prvy K7 Athlon na 500 MHz za 8-9 tisic si vytieral rit s prvym PIII na 550 MHz za 25 tisic .... keby sa to este tak vratilo ...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

povinna vybava bola aj pentelka + titan majesty :) 850MHz bola hracka, lepsie kusky 900-950, ale to uz hrialo jak slak a tak pri 65-68 sa to sekalo...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

65-68°C
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

svojho casu amd valcovalo potom prisla obmena manazmentu ktora sla po ziskoch aj na ukor zamestnancov co sa im rychlo vypomstilo boj intel vs amd padlo prave na nenazranosti amd ktora sa vysrala na zamestnancov a ich odbornost a ty tu z nich robis takmer cerveny kriz ano mal som kopu amd cpu duron athlon a naposledy san diego 3500+ tusim od toho momentu a pristupu amd uz len intel firma ktorej manazment ide tuez po peniazoch ale mali trocha viac rozumu a su tam kde su takze ked uz darmozracom tak aspon sikovnym
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nič nie je odveci. Napísal som, že ten dizajn nahvrhoval nejaký idiot a že je veľmi nepraktický. Ja neriešim či je plastový alebo oceľový. A to so ženami je úplná pravda.
Ty ráč čítať s porozumením a podľa seba nesúď iných!
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

neprakticky pre teba, prakticky pre ostatnych. Preto mas moznost vyberu. Nikoho netrapi tvoj nazor z 1980.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

4Maniak rad nostalgicky spomina na davne casy. To nie je dobre ani zle. Ma na to zrejme svoj vek, zrejme aj vyssi vek ako ja.

Ironiou veci je, ze 20-25 rocny sopel s este teplym diplomom z velavyznamnych slovensklych univerzit, nemoze vediet co je Sinclair, PMD, Tesla Piestany ... atd. Preto tie reakcie.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

doma mam PMD funkcne a nemam 25.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Len aby si sa nečudoval, keby si ešte aj teraz, nejaké to PMDčko zazrel v školskej družine. Či ako sa tomu teraz hovorí.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Stale sa tomu vravi AMDcko, kamo...
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

Ako už niekto poznamenal: "Diskusia na DSL.sk prináša nekonečné možnosti, ako zo seba urobiť debila" :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

predstav si ze mam 24 rokov a viem co je sinclair, a rovnako viem co je luk a mec
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jo a uzasna anonymita internetu nam dovoluje ludom nadavat, napriek tomu, ze su aj viac ako 2x starsi ako ten absolvent VS este s teplym diplomom a keby sme toho cloveka stretli zoci-voci, museli by sme ho pozdravit "dobry den".
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tak isto by si musel povedat dobry den aj ty, a nevyskakoval by si. Taktiez by si mi hovoril pan.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tu ide o elementárnu slkušnosť, zdvorilosť. Niečo ako morálka, výchova vzory v rodine a tak.
Mladý by ma pozdraviť staršieho ako prvý, otvoriť dvere a podobne.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Jasne, len vravim, ze starsi si tiez nemoze vyskakovat. Taktiez musi byt zdvorili, slusny a spravat sa aj k malemu 1-25 rocnemu chalanovi slusne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hej? V prvom rade ten mladý je ten, čo sa má ešte hoooooooooooodne čo v živote učiť. Aj správaniu. Takže celkom jasne mi vychádza, že ak má niekto medzery v správaní, bude to častejšie nejaký eeneger... :-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nepodcenuj ludi, aj ked su mladi. Ten teeneger moze byt na tom 100x lepsie ako si ty. A kopu starsich ludi sa sprava ako hovado, takze neviem kde beres tu istotu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Iba a len môže...
Ale nemusí. A stále platia určite spoločenské pravidlá.
Takže drobec sa nemusí vyvyšovať. Každý keď bol mladý bol aj šikovný, mnohí aj spoločenskí, slušní a skrátka zapadli lepšie do spoločnosti. Nie ako dnešní zhulenci, samý krek, maryška, a čo ja viem čo, chlast, cigarety, jak boli kedy "najebaný" a podobne im ide z oznamovní. Stále a stále dookola. Ústa si na chvíľu nezavrú. A vznikajúca akože inteligencia? Napríklad v BA, v Mlynskej Doline? Na internátoch? Však cigáni žijú kultivovanejšie. To sú tam hyeny a zgrcané svine, ktoré sa potom hrajú na inteligenciu?
Nie ďakujem. Toto nemusím...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty dement, nie že by si bol rád že sa tu u nás niečo vyrábalo, vyvíjalo ale len furt pindáš na všetko.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Ty si vcelku opačne chápajúci...
Osobne som videl a použil dosť piešťanských obvodov, aj tých so šabličkami. Keby som nemal mnoho obvodov aj firiem ako INTEL, NEC, TI, Toshiba, SONY..., myslel by som si, akú úžasnú kvalitu sme v Piešťanoch vyrábali. Áno aj Rusi vyrábali, ale iba obsahom drahých kovov v púzdrach. Veď v Piešťanoch mali výťažnosť tak 30-40%!!! To je hotový katastrofen.
A v tom príspevku som nekritizoval, ale teraz už ano.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

pre hlupaka kazdy hlupy :)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

aj ked si tu nadavku 4maniak "sem tam" aj zasluzi, tak ty zase nemaj ruzove okuliare. z digitalnej techniky sa v tesle vyrabalo az tolko, kolko know-how zahranicne firmy verejne publikovali a kolko sa dalo reverse-engineernut. komanci do vyvoja investovali asi tolko ako rusi v porovnani s amerikou do vesmirneho programu. pak ked uz to nebolo po prevrate konkurencie schopne tak sa to rozkradlo... btw neviem ake vsetky cpu tesla vyrabala, ale intel mal 8086 (16bit) cpu v 76tom, v 79tom mala motorola 68k cpu (16/32bit), neviem co prevratne mala tesla v tych rokoch..
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

v tesle zaviedli pichacky namiesto knihy prichodov a odchodov
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak drz palce a cakaj
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

drz balonik a cakaj
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

TESLA - no slovenskych teslakov volali TEStovacie LAmy, hlavny vyvoj bol v CZ.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

1 nm znamena okolo 14 atomov. Vlastnosti latok ktore sa vyuzivaju sa momentalne vytvaraju korelaciou elektronovych obalov... cim menej atmov tym viac nahody, co vytvara fyzikalny limit
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Takze moore ma limit?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

nie, aspon zatial, a ani najblizsich 10-20 rokov. :D

aj ked povodne bolo: "mnozstvo tranzistorov na stvorec sa kazdym rokom od vynajdenia zdvojnasobi. tato doba sa moze trosku rozsirovat, ale nehrozi, ze za cca 10 rokov zostane pocet tranzistorov rovnaky". neskor sa to upravilo na 18 mesiacov. a plati dodnes.
pekna sranda na to, ze ju povedal chlapik v '65? :D

btw. este stale mas moznosti, ako natrepat viac tranzistorov na stvorec - stavat sa da aj do vysky, nielen do sirky. o.i.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no odefekoval to cicavec s privlastkom najlepsi priatel cloveka..
Nech vyrobia lepsu bateriu a potom mozno bude kde tieto voloviny pouzivat. Predtym ako sa do mna pustite - takouto technologiou vyrobene cipy sa robia aj koli velkosti.. Tj chceme aby nieco bolo male / mensie. Podla moznosti prenosne. a ekd je to prenosne, treba to napajat... atd..
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nieje tam chyba? Pokial viem, Moore vravel o zdvojnasobeni hustoty tranzistorov kazde dva roky, 18 mesiacov platilo pre dvojnasobny vykon, kedze okrem toho ze tranzistorov je viac, cipy pomocou novych technologii pracuju efektivnejsie, rychlejsie...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár