neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
NASA narazí sondu do Merkúra

Značky: NASAvesmírveda a výskum

DSL.sk, 22.4.2015


Americká vesmírna agentúra NASA budúci týždeň narazí so sondou Messenger do povrchu planéty Merkúr.

Sonda Messenger, MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging, je prvou sondou umiestnenou na obežnú dráhu Merkúru.

Sonda bola vypustená v auguste 2004, od vypustenia obiehala okolo Slnka a upravovala svoju trajektóriu na vhodnú pre vstúpenie na obežnú dráhu Merkúra. Počas svojho letu dvakrát preletela v blízkosti Venuše a trikrát okolo Merkúra, na jeho obežnú dráhu vstúpila v marci 2011.

Pôvodná misia sondy mala trvať 12 mesiacov, neskôr bola predĺžená.

Počas misie pozorovania sondy okrem iného potvrdili hypotézu o prítomnosti ľadu na póloch planéty a podporujú teóriu, že na Merkúr a ostatné vnútorné planéty slnečnej sústavy sa voda a organické zlúčeniny dostali zo vzdialenejších častí sústavy, pomocou asteroidov a komét.


Ilustrácia sondy Messenger pri Merkúre (obrázok: NASA)



Misia tiež overila technológiu tepelnej keramickej ochrany proti intenzívnemu slnečnému žiareniu v oblasti Merkúru, keď na strane natočenej k Slnku dosahovala teplota až 300 stupňov Celzia.

Sonda permanentne k svojej činnosti potrebovala palivo, na kompenzáciu silnej gravitačnej sily Slnka vo vzdialenosti Merkúra.

Aktuálne ale sonde palivo respektíve hélium používané na jeho natlakovanie došlo a v piatok NASA uskutoční posledný manéver, ktorý navedie sondu na finálnu trajektóriu. Do povrchu planéty by mala naraziť 30. apríla, na odvrátenej strane z pohľadu zo Zeme.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA


Diskusia:
                               
 

Uz len spravit elektraren na Merkuri a natahat kable na Zem
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Kolko svetelnych rokov kabla (myslim dlzku) potrebujeme?
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

presne 1.05702341 × 10-5 svetelnych rokov
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ak by som mal raketoplan co ide rychlostou 10xspeed of light, za kolko tam som???
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Za chvíľu..
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Kolko presne? Myslim cas?
Mozes vyjadrit aj kolko krat by som musel v raketoplane nabit Apple Watch
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Zem je vzdialená od Slnka približne 8 svetelných minút a Merkúr cca 3 min, teda v ideálnom prípade je to na Merkúr približne 5 sv. min, teda Tvojou rýchlosťou by to bolo nejakých 30 sekúnd, za ten čas by Ti Apple Watch ani nenabootovali... :)
Odpovedať Známka: 9.7 Hodnotiť:
 

tak pozor, teraz si prestrelil.

Google poradil:
Mercury is an average distance of 48 million miles (77 million km) from Earth. The precise distance between the two planets depends on where they are in their respective orbits.

Berme teda to uvahy strednu vzdialenost:
77 000 000 km = 0.514713208 (AU) Astronomical Units
Rychlost svetla = 299 792 458 m / s

Pridem tam za 256.8443533 sekund, takze apple watch by nabootovalo 3.7 krat!
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

nenabootoval a to z viacerych dovodov.
nemozes sa pohybovat vacsou rychlstou nez C, takze uvazujme ze sa pohybujes presne rychlostou C (a si nehmotny, alebo mas nekonecne vela energie aby to bolo mozne). Stane sa to, ze z tvojho pohladu prestane cas existovat a sucastne budes na zemi, na merkuri a vsade medzi tym. Kedze z tvojho pohladu (a pohladu rakety) cas neexsituje, nemozes v spravnu chvilu vydat pokyn raketoplanu na zastavenie a teda ak ta neajka externa sila (napr. naraz do povrchu) nezastavi, tak budes okrem na zemi, na merkuri, zaroven aj vsade pozdlz tvojej trasy prazdnym vesmirom (vsetko v jednom okamihu).
V kazdom pripade cas neplynie, takze iWatch nebootuju - zamrzli jak stare widle s BSOD :)
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

bol by som opatrny s tym "cas neexistuje" Podla mna tebe co sa pohybujes +/-c ide cas normalne iba relativne vzhladom na pozorovatela na Zemi ide pomalsie (neskutocne pomaly). Zastavit by si ale aj tak nestihol, resp. na tak kratku vzdialenost by si ani nezrychlil na c, lebo pretazenie...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Bol by som trocha opatrny s vasimi teoriami, staci kazdy rok zrychlit 2 nasobne a zachvilu prekoname rychlost svetla, netvrdim ze nou budeme cestovat ale napriklad taky signal alebo teleport co sa tyka vzdialenosti medzi bodmi A a B za isty cas T ano.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

ty brďo, to je tu dnes koľko príspevkov? toto je jaký diskusný rekord!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vela stastia so zrychlovanim dvojnasobne. v CERNe zdvojnasobili energiu ktorou urychluju castice dvojnasobne a rychlost sa zvysila o zlomok percenta (ked uz sa blizis k C, tak narast rychlosti je pomalsi a pomalsi).
Pre dosiahnutie C by si potreboval nekonecne vela energie a zatial vseko ukazuje na to, ze ani cely vesmir jej nema nekonecne vela :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

a co teda tie male svine fotony tak urychluje? :)

aj ja chcem mat "nulovu" hmotnost! :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nic ich 'neurychluje'. nehmotne castice sa vzdy a vsade pohybuju presne rychlostou svetla. a ze svetlo sa v atmosfere (co vo vode) pohybuje pomalsie, tak to tiez nie je tak uplne pravda. pohybuje sa rovnako rychlo, akurat kazdu chvilu sa zrazi s atomom tu, s elektronom tam a necha sa pohltit a potom znovu vyemitovat a popri tom kluckuje ako slalomista na zjazdovke...
Odpovedať Hodnotiť:
 

cim rychlejsie sa pohybujes, tym pomalsie ti plynie cas. resp. ty ho vnimas rovnako, ale vsetko ostatne vnimas zrychlene. V momente ked dosiahnes C, cas sa ti nekonecne spomali, resp. vnimas okolity cas plynut nekonecne rychlo, teda v jednom okamihu uplynie cely cas od kedy si dosiahol C, do kedy si spomalil pod C.
samozrejme, hovorim o aktualne dosiahnutom C, teda musime predpokladat bud, ze mas nekonecny zdroj energie, alebo ze si nehmotna castica.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

neplynie ti nic pomalsie. Ak teraz odletis na proxima centaury a pojdes 0,5c, tak za 8 rokov si spet. 8 tvojich rokov. tu prejde (vymyslim si) 50 rokov a nikto koho poznas uz nebude zit.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

doyebal som to, 16 rokov, ale ostatne je tak ako ma byt..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

doyebal si to úplne...čas "plynie" inak iba pri rýchlostiach blízko c...ak poletíš 0,5c tak žiadny dilatačný effect asi nespozoruješ
okrem toho jeden renomovaný fyzik tvrdí že čas neexistuje...len označuje mieru zmien okolo nás
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

kuk sem :
https://www.youtube.com/watch?v=1AAU_btBN7s
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

samozrejme ze existuje, umerne rychlosti. Rozdiel casu je badat aj pri velmi presnom merani a beznom lete lietadla. GPS satelity neletia 0,5c a tiez im "ide cas inak" ako tu na Zemi.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

a ked pojdes presne rychlostou C a na tvojich hodinkach uplynie 1 sekunda, tak vsade inde uplynie nekonecne vela rokov. takze tak.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

to tiez spochybnujem, ale kazdopadne tebe co mas na ruke tie hodinky ide cas normalne. Aby sme nezachadzali do extremov, tak pri zrazkach napr. v LHC sa castice, ktore normalne existuju zlomky sekund, pri rychlostiach blizkych c existuju sekundy... nie nekonecno sekund... takze nieco na tom bude.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ake pouzivaju tie castice hodinky??? verim ze aspon nejake breitliny
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

castice ziadne hodiny nepouzivaju, len maju turbo kratky polcas rozpadu. Pri rychlostiach blizkych c ale existuju z nasho pohladu dlhsie = cas im plynie pomalsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

resp. cas im plynie normalne len je rozdiel medzi "ich" casom a "nasim" casom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nikde som netvrdil ze ty ako cestovatel pozries na svoje hodinky na ruke a vidis ze by isli pomlasie. to je samozrejme blbost, pretoze nech uz si to intrepretujes akokolvek, tak aj ty fungujes, premyslas, vnimas 'pomalsie', teda ak vsade vo vesmire (pohybuje sa pomalsie nez ty) uplynie hoci aj milion rokov, pokial tebe hodinky ukazu 10 sekund, tak ty realne vnimas 10 sekund, zostarnes o 10 sekund a pre teba cela ta zabava trvala 10 sekund.
v tomto sa uplne zhodneme, tak neviem kde je problem.

a pri casticiach pohybujucich sa PRESNE rychlostou svetla, taky foton vystreleny zo supernovy z vedlajsej galaxie az po okamih ked ti dopadne na sietnucu - tak z jeho pohladu, pre neho uplynulo presne 0 sekund a 0 stotin.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preťaženie nie je vôbec problém, problém je v rozdieli zrýchlenia rôznych častí. Kebyže si v homogénnom gravitačnom poli a zrýchľuješ hoci 10^15 m/s^2, ani o tom nevieš.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A este nieco, to ja ako keby si obhajoval teoriu ze jablko nepada daleko od stromu lebo aj to sa da lahko vyvratit!!!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Jak ze nemozem ist rychlostou svetla? A tebe je dobre ci si padol na hlavicku ked si bol maly? Dokaz mi ze nemozem ist rychlostou svetla :D a s tym trapnym vyrokom s nekonecnou energiou chod vies kam.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

teoria relativity.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

maximalna rychlost neexistuje, existuje iba max. pozorovana rychlost, resp. min. cas potrebny na prenos informacie. ten je ohraniceny tym co pomenuvame svetlo. v skutocnosti ide o silu a jej odovzdany posun. Svetlo a jav s tym spojeny sa nespravne chapal a tak doslo k nezrovnalostiam ohladne max. rychlosti a podobne. Pevny bod vo vesmire je iba taky aky si stanovis ale to neznamena ze i on sam nie je v pohybe. Pokial by bola sila hmotna, bola by pevnym bodom a ten by urcoval ze sa pohybujes v pevnom prostredi ktore ma konstanty. Aj oko pozorovatela dokaze vnimat iba zmeny ktore neprekracuju rychlost prenosu sil, teda informacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

este doplnim ze fyzikalny objekt castic (pozorovatel, clovek) ma voci stanovenemu pevnemu bodu znizeny reakcny cas vzajomne posobiacich sil medzi pevnym a pohyblivym preto dochadza k javu ktory si vysvetlujeme ako spomalenie casu.

cas ale neexistuje v pravom zmysle slova, je to relativna, presnejsie matematicka pomocna velicina (detto priestor je matematicky rozmerny inak nie). existuje iba zmerana zmena vsajomne posobiacich sil, resp. castic silou prepojenych.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pohyb existuje vzdy vo vztaznej sustave minimalne dvoch objektov. a ty ako pozorovatel si vzdy jednym z tych objektov. a tie objekty sa vzhladom na seba vzdy pohybuju podsvetelnou rychlostou (ak maju nenulovu pokojovu hmotnost), pripadne rychlostou svetla(ak maju nulovu pokojovu hmotnost).

mozes mi teda objasnit co si myslel tym "maximalna rychlost neexistuje"?
Odpovedať Hodnotiť:
 

vzajomne vzdalovanie sa 2 castic nema rychlostne obmedzenie, iba vymena informacie medzi nimi.

ine definovanie obmedzovania rychlosti castic je,
nie je mozne odovzdat casticou A tolko energie do castice B aby castica A vyvolala pozorovatelny efekt pri ktorom sa castica B vzhladom k tomuto efektu vzdiali rychlejsie ako je maximalna rychlost vymeny informacie medzi nimi, resp. jednotka vymeny sil pola x vzdialenost k mierke ich minimalneho priblizenia.

k tomu by si musel mat schopnost odovzdat energiu rychlejsie ako je vymena sil medzi casticami,
ako vlak ktory pred sebou popostrkujes, ked dosiahnes limit kolajnic, nedodas viac aj ked sa nekonecne snazis
ani v pripade ak si na inej kolaji ktora ti dovoli vyssi limit, lebo ich vzajomna interakcia odovzdania sil nie je kompatibilna (minu sa, alebo bude zaporna = neviditelna)

priklad v prirode je rychlost rozpinania vesmiru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie je dokazane ani vyvratene ze castice s 0 hmotnostou existuju, ted druhy pravdepodobnejsi predpoklad sucastnosti je, co som uz naznacil skor, nespravne pochopenie pozorovaneho, resp. pozorujem odovzdavanie sil (informacie), nie pohyb samotny. k samotnemu pohybu castic samozrejme dochadza, ale ide o vyslovene, slimacie tempo, podobne ako usmerneny elektron v prostredi kde sa lahko viaze vzhladom k prostrediu.
moznost sirenia sil vo vakuu sa skuma, zatial je predpoklad ze to co radime do kategorie mionov (elektorn, ..) (ak to tak este je) sa samovolne neustale objavuju a zanikaju vsade v priestore.

este to moze byt cele uplne inak, vela toho je velmi nejasne a to co sa uci na SR skolach je uz davna historia, casto krat uplne mimo.

je cierna diera paradox?

paradox spociva v tom, ze z nej unika sila gravitacie ktora zodpoveda jej hmote. pritom sila gravitacie tiez podlieha limitu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nulova POKOJOVA hmotnost. a existuju, tak napr. taka existencia fotonu je celkom znama uz nejaky ten piatok ;o)

a tvoje "odovzdavanie sil", fakt netusim co si pod tym mam predstavit, 2 castice medzi sebou nemusia absolutne nijako interagovat na to, aby boli vzajomne v pohybe alebo v pokoji.

a pojem "unika sila gravitacia" mi je uplne cudzi, mozes to nejak objasnit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je ako so stromom v lese ktory spadne a nikto to nevidi, otazka je ci naozaj spadol alebo bol spadnuty az si to niekto uvedomil.

priklad. takmer rychlostou svetla sa k tebe dostane signal, nie je to preto lebo letel, lebo nieco letelo, ale preto ze sa premiestnovala vlastnost (informacia, sila - StarWars :-D, ..pomenuj to ako chces).

Jediny sposob ako sa premiestnit mohla, bolo jej postupne odovzdavanie sil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

evidentne tu vznika problem v definicii pojmov, kazdy z nas si asi predstavuje nieco ine pod pojmom sila, informacia, castica. normalna diskusia by si zrejme vyzadovala dokladne zadefinovanie tychto a dalsich pojmov, preto navrhujem nechat to tak :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale on vravel, ze leti 10xC
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

aj oscilococcinum ma 10C a nebootuje rychlostou svetla za 30 sekund k merkuru
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano, ale aby sme sa vobec mohli bavit, musel som to trochu priblizit realite. lebo diskusia zacinajuca vetou "predstav si ze ides rychlostou 10 C" je ako diskusia zacinajuca "2 rovnobezne priamky sa v euklidovskom priestore pretnu a..."
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ma perie? Tak potom je kacica.
Vsetko leti... aj on.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si mal raketoplan 10x speed of light, tak cestuješ časom a dostaneš po papuli od Einsteina
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Vy co viete narabat s nekonecnom, tak co je to pre vas 10 x SOL (to musite to cislo vysypat z hlavy len tak) :)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Len tak z hlavy 10xsol je cca 3 000 000 km/s. Rychlost je to sice nedosiahnutelna, ale take cislo existuje. To mas ako -125 cm: taky vysoky nik nie je, ale cislo existuje. Inac s tym nekonecnom som Ti to vysvetlil a aj som Ti dal +, ze si pozorne pocuval. Pozri hlavne posledny prispevok, tam som ti ukazal ako 0*nekonecno vyslo 3, lebo sa mi zdalo, ze nielen ty, ale nikto z diskutujucich tomu nechape. Maju iHodinky kalkulacku?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Naco ti kalkulačka ked sa len spytas a siri ti vsetko zrata z hlavy? Kalkulacku pouziva uz dnes malo kto kto ma siri.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

dobre, dobre, a tá sira aj všetko poslúcha, čo jej povieš? Parafrázujúc bradatý vtip jej povedz formát cé dvojtečka entr, že čo spraví.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

take <> mozu len windowsaka napadnut ... nezabudaj ze OSX aj iOS je Unix-based. Takze Siri sa len zasmeje a posle do Applu tvoj record a updatne to ako WinBlb.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

neboj, ja win neuzivam, format som povedal len preto, ze to tak bolo vo ftipe. Povedz jej premna zamna aj cp /dev/urandom /dev/root a uz sa nehnevaj na cely svet, lebo tu budes za 4maniaka.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nehnevam sa, ale inak siri tiez nema prava root takze aj keby si sa hookol na siri proces, nemozes nic zle spravit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kua a kto je siri??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skupina členov snemovne lordov. Jeden sir, dvaja siri.
Nezamieňať s mliečnym výrobkom syr. Dva syry.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Ak by som mal raketoplan co ide rychlostou 10xspeed of light, za kolko tam som???"

rohlik, ty ani za tyzden.

1-magorov ako ty do raketoplanov nevpustaju, ani ked su ich vlastnikmi.
2-nevies CO je to Merkur, uz vobec nie, ze KDE sa vobec nachadza.
3-systemy raketoplanu nie su kompatibilne s iOS, takze ho nemozes vlastnit... a tym sme na zaciatku tvojej hypotezy....ty jednoducho ten raketoplan nemozes vlastnit ani len teoreticky.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

No podla mna je rychlost svetla najvyssia povolena rychlost a ked ju prekrocis o 10kmh, tak ta zmeraju a cvakas...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

možno zmerajú ale neodfotia :o)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten pan na vozicku ti to vypocita. Skus mu zavolat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsak sa ten kabel namota okolo slnka, kto to bude rozmotavat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ved Japonci uz bezdrotovo posielaju a ty chces tagat kable? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

svetelnými rokmi sa môže myslieť aj hrúbka kábla?
ale by nám predsa prehorel keby sa Merkúr schovával za Slnko...či nie? Aj Venušu by sme mohli doňho chytiť...

Odpovedať Hodnotiť:
 

svetelnými rokmi sa môže myslieť aj hrúbka kábla?
ale by nám predsa prehorel keby sa Merkúr schovával za Slnko...či nie? Aj Venušu by sme mohli doňho chytiť...

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked to uz chces zabit, tak by si v svetelnych rokoch mal udavat prierez toho kabla.
Kazdu zilu zvlast.

Nech je nejaka sranda. ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tomu budeme potom hovorit Slnko v sieti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

načo káble, my ju budeme posielať bezdrôtovo,cez WIFI
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

dokument si vytlacis cez wifi no a na merkur uz prides po hotovy papier
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chlape, zo Slnka je to k nam 8 svetelnych minut a 20 svetelnych sekund ...

Kde si nabral roky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj sekundy a minuty vyjadris rokmi. Co ja viem je jednotka co sa vola svetelny rok ale nie svetelna minuta ci sekunda. Sak to prerataj
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

8,3 svetelnej minúty je Slnko. Ak sa ti to chce prerátavať na roky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1.5781e-5 ako napisal astronom tam hore. Ja som to len overil
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

TY si to overil?!
Ako, skladacim metrom?

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pasmom :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Miktoskopom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

najpresnejšie zmeriaš vzdialenosť od slnka predsa laserovým diaľkomerom Bosch
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

vztycenym palcom na natiahnutej ruke a prizmurenym okom
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Svetelna sekunda je dobry meter na vzialenosti v jednej sustave.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

svetelna sekunda je dobrych 299792458 metrov, nie len jeden meter :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

on myslel meter ako nastroj na meranie vzdialenosti.. Ja mam trojmetrovy meter a kamarat ma 5metrovy meter a vsetko to je meter :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

On myslel....
Ja viem, ze ty si kokot&#179; on je kokot&#178; ale v podstate ste obaja kokoti a nie ladoborce.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

a ty si ešte väčší kkt než sme dúfali
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To kable: Dobrý fór :-D sú jednotky aj svetelná minúta a aj svetelná sekunda.

To ako by si tvrdil:
"Aj milimetre a metre vyjadris kilometrami. Co ja viem je jednotka co sa vola kilometer ale nie meter ci milimeter."

:-D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

jeden milý meter
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to je asi 0,000015894 rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

rokov tazko. zrejme si chcel povedat svetelnych rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

posielam Heliove balonky
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Spravne mal nádpis znieť: NASA narazí sondou do Merkúru a nie NASA narazí sondu do Merkúra... Igen ?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

to znamena za NASA tam tu sondu zayebe do toho Merkura
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

lepsie sondou do merkura ako sondu do mechura :)
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Narazil som sondu do susedky.

Akurat to neroztrubujem do celeho sveta....aby som pri dalsom sondovani nemusel stat v rade a cakat.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

predpokladám, že tiež z odvrátenej strany...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No fuj
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Co fujkas ty panic?!
Z odvratenej strany mas rovnaky vyber, ako z tej slnecnej.
Ked dorasties, pochopis.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

alebo ešte správnejšie: NASA nasadí sondu na Merkúre
Odpovedať Hodnotiť:
 

PZP ma zaplatene? Havarijnu? Poistny podvod ?!
Titulok: Merkur zrazil sondu.
Pripadne inzerat : Predam sondu prvy majitel, neburana ? ci ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samonaburanie!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zasamonaburanie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno ju len zrazil na kolena a chcel od nej fajku.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Podla sucasnej fyziky je treba na dosiahnutie rychlosti svetla nekonecna energia. To vsak neznamena, ze nie je mozne cestovat rychlostou vyssou ako je rychlost svetla. Ak nieco uz leti rychlejsie ako svetlo, nie je problem, aby to este zrychlilo. Avsak my sa s tym do kontaktu nedostaneme, pretoze ak nieco take existuje, nie v nasom casopriestore
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Uz konecne pochopte, ze LETIET rychlostou svetla a vyssou je zbytocnost, nezmysel a hlupe plytvanie energiou.

Spravne by ste mali zacat chapat to, ze sa bude jednat o PREMIESTNOVANIE v priestore, NIE FYZICKE zrychlenie objektu na rychlost svetla a vyssiu.
Ked pochopite tento zaklad, potom je uz cestovanie rychlostami, vysoko prevysujucimi rychlost svetka, hrackou.
Pretoze ked otvorim branu tu na zemi a zaroven tu na Plute...v inej galaxii a "skocim" tam, tak neurychlujem objekt, len ho premiestnujem.
Ze pri tom prekona tu vzdialenost relativne rychlejsie, ako by ju prekonalo svetlo, je vedlajsie a uplne nepodstatne.
Svetko nepozna skratku, ale my ano, preto mozeme byt relativne rychlejsi, ako svetlo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

si asi moc pozeral Battlestar Galactica, co? Never vsetkemu co vidis v serialoch :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

roob ty sa radsej zamysli a nemontuj sa do debaty o ktorej nevies ani figu.

Precitaj si prispevok nizsie od deera.
Je zakladnym fyzikalnym zakonom, ze na urychlenie hmotneho objekto potrebujes urcitu energiu.
Cim vacsi objekt, tym vacsia energia.
Ked nevies ani to....tak zalez.
.
Sme v stave, ked nedokazeme urychlit na rychlost svetla tak velky suter, akym je proton, pretoze na to nemame dostatok energie a ani materialy, ktore by to zvladli.
Ano na nieco take je aj proton prilis velky a prilis tazky.
.
Chces urychlit objekt velkosti a hmotnosti rohlikovho vysnivaneho raketoplanu?
Na nieco take nie je dostatok energie v celej nasej slnecnej sustave, vratane slnka.
.
Jedinou realnou cestou su skoky, nie linearne urychlovanie.
To nie je sci fi serial, to je realita fyziky, v ktorej si, ako v mnohych inych odboroch, vedla.

Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Co az sa to proste neda? Ze to odporuje zakonom ktore riadia to co nazyvame svet. Tak ako nevyrobis energiu z nicoho, tak nezmenis rychlost hmoty bez toho aby si jej zmenil energiu.

Ja viem ze vo filmoch sa to da, ale aj tie najfantastickejsie hi-tech zariadenia neporusuju fyz. zakony ale ich vyuzivaju
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Dal by som ti za pravdu, keby....
Keby sme mali 100% istotu, ze uz pozname vsetky zakony tohoto vesmiru, a tejto dimenzie.
.
Mozeme dnes nieco take vyhlasit?
Ani nahodou!
.
Este aj dnes nevieme vsetko o materialoch, fyzikalnych vazbach vo vnutri materialov, ich vzajomne vazby pri vytvarani novych materialov... a to sme stale len pri tak primitivnej veci, akou su materialy.
.
Nemame ani tusenie, co vsetko mame na planete, ake nezname zivocichy, rastliny, mineraly... sa tu nachadzaju.
.
Nevieme co vsetko je schopne nase telo, coho vsetkeho je schopna nasa vlastna DNA, ako s nou narabat, klonovat, geneticky menit, liecit....
.
A do toho prides ty a zahlasis, ze sa to neda, lebo to zakony nepripustaju.
.
To, ze to teraz nevieme neznamena, ze to nebudeme vediet o 20 rokov.
.
Podla tebe podobnych, bola pred nejakymi 500 rokmi, Zem jedna velka doska.....
Kto povedal, ze Zem sa toci okolo slnka, alebo ze je gulata, bol upaleny.
.
Este nieco?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

vseobecne kazdy vedecky objav je len rozsirenie doteraz znamych zakonov, tak ako newtonovsku fyziku relativita len rozsirila, nie ju vyvratila, tak pravdepodobne ani neskorsie objavy neumoznia hmotnym objektom presahovat rychlost svetla.

A stredoveke teologicke teorie sem prosim neplet, to jednoducho nebola veda. To je argumntacia hodna do casopisu Zem a vek...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Na tvoj pocit pravdepodobnosti toho, ze sa uz nic neobjavi by som nevsadil ani cent.
Zvlast pri meritku zakonov tejto dimenzie.
Este stale sme len na prvopociatkoch objavovania.
.
Ty si viditelne nepochopil o com sa bavime.
Nechapes, ze je nam uplne jedno, ci sa niekedy hmotny objekt dokaze pohybovat nadsvetelnou rychlostou, pretoze to nie je potrebne.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

.
Pokracovanie
Bavime sa o RELATIVNEJ nadsvetelnej rychlosti.
Ta sa da dosiahnut pomocou skoku v priestore.
Ked premiestnis objekt zo Zene na planetu blizko Alfa Centauri za sekundu, tak to bude vysoko nadsvetelna rychlost.
Ale len RELATIVNA, pretoze svetlu by ta ista cesta trvala xy rokov.
To, ze by si objekt len postrcil rukou do brany a po jej prechode by sa ukazal na tej planete predsa nie je dosiahnutie realnej fyzickej rychlosti svetla.
To je len pouzitie skratky, aby som tam ten objekt dostal skor, ako tam prileti svetlo.
Objekt by sa kludne mohol pohybovat aj 2m/sec. ale aj tak by tam bol skor ako svetlo.
.
Chapes, ci este stale nie?
Nabuduce sa sustred na podstatu a nezaoberaj sa stredovekom.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

tak opravujem battlestar kde mali skoky na stargate kde mali brany :) To sa objektivne neda, a nebude dat. A ak sa to nahodou da, tak ludstvo sa vyvrazdi skor ako na to prideme.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ludstvo ma jedno velke stastie, ze sa neriadi tebou roob.
To by sme est estale pobehovali po stromoch a jaskyna by bola tabu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

prestaň tu láskave osočovať stálych diskutérov, ty greenhorn aj s tvojimi teoriami, kua...értem??
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja sa drzim reality, to ze si si vymyslel nejaky skok v priestore je sice fajn a teraz si myslis ze aky si genius, ze ja to niesom schopny ani pochopit, ale nic nenasvedcuje ze by sa take nieco dalo niekedy uskutocnit.

Sak uved nejaky seriozny zdroj, ktory by aspon hypoteticky pojednaval o niecom podobnom.

Keby taky skok fungoval, urobim mlynske kolo na ktorom budu volne zavazia a ked zavazia na spodku vypadnu, spadnu do skoku, ktory bude mat koniec presne nad mlynom a znovu mi budu pohanat koleso.. a mam perpetum mobile

.. proste take nieco svet v ktorom zijeme nema rad


Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To nie je vymysel, ale seriozne vedecke studie, podlozene vypoctami a teoriami, na ktorych pracovali ovela lepsia hlavicky, ako si ty, alebo ja.
.
Sak uved seriozny zdroj?
Sak si ho najdi, ked ta to tak zaujima.
Kurva jedna leniva vsivava.
Nechape, ale chce zdroj!
Naco by ti bol, ked si nedokazal pochopit ani take polopatisticke vysvetlenie?
Viem presne naco.
Aby si mohol vyhlasit, ze to pre teba nie je hodnoverny zdroj.
Pre teba nie je hodnoverne nic, comu nerozumies a mam obavu, ze takych zdrojov je vacsina, kedze sa mnohemu prilis nerozumies.
.
Omyl, svet v ktorom zijes ty, to nema rad.
Uceni ludia ziju v trochu inom svete, nez v akom zijes a rozmyslas ty.
Pre teba "zazrak" pre nich denna realita.
Sorry.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

iba osocovanie, nic viac nedokazes...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Urcite nie v tomto storoci ale verte mi raz bude mozne skonstruovat raketoplan co poleti rýchlosťou 10xsol
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Naco cakat tak dlho.
Pridi do nasej firmy ponukat apple vyrobky a poletis od nas rychlostou extremne prevysujucou 10x sol.
Mozes si popri tom spievat, ze si raketoplan.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ako hore uviedol .kiiuoli linearny pohyb a skok su dve rozdielne veci. Ja si dovolim predpokladat, ze nadsvetelnu rychlost formou linearneho pohybu nikdy nedosiahneme. Zoberte si LHCcko - tam sa na takmer rychlost svetla podarilo zrychlit zopar protonov. Ale spendlikovu hlavicku takto zrychlit nedokazeme. A o prekonani nemoze by ani reci.

Ak nahodou budeme niekedy cestovat nadsvetelnou rychlostou, bude to formou skokov. IMHO.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Chcel by som vidiet, ako by tunajsi "fyzici" riadili vesmirnu lod, letiacu rychlostou rovnou, alebo vyssou, ako rychlost svetla.

Ako by sa vyhybali objektom, ktore by ani nevideli a nedokazali ich detekovat.
Ako by prelietavali cez mraky medzihviedzneho prachu, ktory by mal pri takych rychlostiach, vlastnosti velmi ucinneho brusneho papiera a rozobral by ich na atomy za menej ako 0,0000000000001 sec.
Asteroidy, planety, hviezdy, kamene....?
Ako by brzdili, ked na brzdenie potrebuju minimalne rovnaku energiu, ako na zrychlenie?
Odkial by brali take mnozstva energie?
Naslo by sa toho ovela viac.
.
Pri skoku je dobre to, ze mozes pouzit "kukatko" a pozriet sa, kam to vlastne ides skocit a ci tam vobec chces skocit.
Ale pri linearnej rychlosti nemas nicovate nic.
.
Pockame na rohlika, alebo roob-a, ti nam to zarucene vysvetlia a pobavime sa.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

kam "skáčeš" po tie kktiny fakt netuším....fantázia je pekná vec ale "odtiaľ potiaľ"... že skoky, hihihi
/už aby sme ich používali a mohol som to tu odvolať...!/ :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja by som typoval, ze sa budu dat skoky robit ohybanim priestoru/casopriestoru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vahostav ho postaví...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz narazila?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je dnes 30.4. 2015 tak ano.
Otvor si flasku cuca a mozes oslavovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nabootuju sa nam Apple watch pri ceste na Merkur pri rychlosti 10c (10 * rychlosti svetla)? Zalezi na tom aky sci-fi serial pozerate. Jedno je iste, normalnymi metodami (rachejtle, ionove motory, v podstate akekolvek motory ktore pouzivaju palivo vystrelovane velkou rychlostou zo zadnej casti lode) sa neda dosiahnut rychlost svetla, mozete sa k nej iba priblizovat. Sucasna fyzika (vseobecna relativita) teoreticky umoznuje niekolko sposobov, ako by sa dalo cestovat nad-svetelnou rychlostou. Jednou moznostou su cervie diery - ako v seriali Stargate, problem je ze nevieme ci cervie diery vobec existuju, ani ako diery na poziadanie otvorit - k tomu by sme potrebovali hmotu so zapornou hmotnostou, ktora sa predpoklada ze neexistuje. V kazdom pripade nevieme ako sa sprava cas vo vnutri cerviej diery, moze sa stat ze na jednej strane vleziete dnu a na druhej vyleziete von, pre vas ihned, ale aj ze vyleziete o 40 rokov... Prekrocena maximalna povolena dlzka komentara>>>
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

>>> Druha teoretizovana moznost je tzv. Alcubierreho pohon, co je v podstate bublina casopriestoru ktora sa pohybuje rychlejsie ako svetlo, aj ked vasa lod ide pomalsie ako svetlo. Predstavujem si to podobne ako warp v star treku. V tomto pripade by iWatch nabootoval.

Ak je tu nejaky skutocny fyzik ktory do toho vidi viac, prosim opravit, ja toto vsetko mam zlavne z citania anglickej wikipedie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

to dava zmysel
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vybral si si tie najnevhodnejsie teorie na rychle cestovanie.
Cervia diera je prilis velka neznama.
.
Posun na vlne je opat len premiestnovanie hmotneho objektu na velke vzdialenosti v realnom case, hoci aj nadsvetelnymi rychlostami.
.
Aj pri tak rychlom lete, by medzihviezdne lety trvali prilis dlho, v porovnani so skokovym premiestnovanim.
Nehovoriac o tom, ako taku vlnu vyrobit a ako jej dat energiu, aby posuvala tak velky a hmotny objekt takou velkou rychlostou?
Pretoze aj keby bol objekt v bubline, aj tak by mal svoju velku hmotnost.
.
Dalsim problemom je to, co by tvorilo tu bublinu?
Pretoze nejake silove pole je mnoho x radovo slabsie a pomalsie, alo ta hnacia vlna, neodolalo by jej a lod v bubline by bola znicena.
.
Riadene ohybanie priestoru, je zatial to najpravdepodobnejsie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ako si predstavujes skokove premiestnovanie? Jedine co ma napada je naskenovat celeho cloveka na jednej strane, poslat rychlostou svetla a na druhej strane poskladat - pre cestujuceho instantne cestovanie, ale pre okolitych pozorovatelov by cesta medzi hviezdami trvala desiatky rokov. Plus potrebujes mat zariadenia medzi miestami kde chces cestovat.

A riadene ohybanie priestoru, mozes to popisat blizsie?

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

S dnesnym stavom vedy je tazko si predstavit fungujuce riesenie. Co mame je teoria. Teoria, ze nas trojrozmerny priestor spolu s casom tvoria svorrozmerny casopriestor. A je zname, ze nesmierna gravitacia ohyba samotny casopriestor (meni plynutie casu, neovplyvnuje iba hmotu).

Niekto povolanejsi moze napisat viac. Co som ale cital, tak takto nejako by malo byt mozne si "priklopit" 3D priestor. viz priklad s papierom v Interstellar filme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved uz konecne zacnite chapat a prestante sustavne nieco posielat svetelnou rychlostou z bodu A do bodu B.
To je rovnaky stredovek, ako linearne urychlovat raketu na rychlost svetla.
To je nerealne!
.
Nepotrebujes dve zariadenia, len jedno, ktorym si pritiahnes priestor z miesta do ktoreho chces premiestnit objekt, vlozis objekt do "okna" ktore si otvoril a potom vratis pritiahnuty priestor tam, odkial si ho pritiahol.
.
Zariadenie ti zatial opisat nemozem, pretoze ho este stale mam v papentovom konani.
Ale vzorka funguje, to je podstatne. ;-)
Mozes napisat, ako si ho predstavujes ty.....hlavne aku ma mat farbu, to je podstatne. ;-)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ok, povedzme ze je to mozne, a pristupme k dalsiemu problemu. Ako vyriesis to ze kazde taketo zariadenie budes moct pouzit na cestovanie v case?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobra otazka.
Ked mi presne definujes, ako sa sprava cas pocas ohybania priestoru, jeho zavislosti na ohybani priestoru, jeho zmenu pocas ohybania priestoru, vplyv na premiestnovane objekty, mnozstvo energie potrebne nie len na ohnutie priestoru ale aj casu tak, aby si mohol "cestovat v case," tak ti s radostou dam odpoved na tvoju otazku/chytak.
.
Otazkou je aj to, co povazujes za cestovanie v case?
Pretoze aj premiestnenie nadsvetelnou rychlostou je z pohladu rychlosti svetka, cestovanie v case.
Minimalne o rozdiel medzi tvojim prichodom do ciela a prichodom svetla, ktore vyrazilo v rovnaky cas, ako ty, len po klasickej ceste, bez skratky.
.
Ak myslis estovanie za ucelom ovplyvnenia udalosti, tak na to zatial zabudni.
Mozno o 1M rokov.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepotrebujem definovat spravanie casu pocas ohybania priestoru. Pomocou akehokolvek prenosu informacii ktory je rychlejsi nez svetlo je mozne zostrojit system, ako posielat informacie spat v case a tym porusit kauzalitu. Vid tento minkovskeho diagram: http: //www.theculture.org/rich/sharpblue /images/causalityviolation.png

Alica posle Bobovi superluminarnu spravu (udalost P), ktory ju prijme (udalost Q) a ihned preda Carol (ktora je v inej inercialnej sustave ako Bob). Carol tuto spravu opat posle rychlejsie nez svetlo Davidovi, ktory ju prijme (udalost R) a preda Alici. Tymto sposobom dostala Alica spravu z jej buducnosti.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Potreboval som to zadefinovat, aby som sa konecne dozvedel, co mas cestovanim v case na mysli, pretoze pojem cestovanie v case, ma viacero vyznamov.
Ked ti ide len o premiestnovanie informacie a nie fyzickeho objektu, tak tam nie je problem v zostrojeni stroja.
Tam je problem v urovni ludskej vyspelosti, inteligencie, zodpovednosti, empatie....
Pretoze stroj na "cestovanie v case," v ponimani ktore si spomenul, odovzdavanie informacii...., nam narastol priamo na krku.
Neveris?
Uz dnes existuju ludia, ktori maju zakazany vstup do kasin.
Preco?
Pretoze vedie ake cisla budu padat, ake karty pojdu...
Ziadna telekineza, ziadne triky, nic podobne.
Vsetko niekolko krat overovane odbornikmi.
Jednoducho vedia, aka bude buducnost.
Alebo ak to chces naopak, z buducnosti je posielana infomacia im do minulosti.
Je to tak?
Je.
Ako je to mozne?
Neviem! (a serie ma to)
.
Jedinym blokatorom prenosov informacii, je nasa nevyspelost.
Mozno je to na teba prilis cvokarske, ale je to tak.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak naskenuješ človeka do poslednej molekuly a pošleš tento "sken" niekam kde toho človeka podľa neho presne postavia, jednak tieto dáta musia prejsť tú vzdialenosť, čiže aj tak to bude nejakú dobu trvať, a ďalšia vec.. toho človeka v skeneri defakto zabiješ a na druhej strane sa zostaví jeho klon? S rovnakými myšlienkami, spomienkami, vadami, ale klon? Prečo by som sa nechal takto zabiť keď tá iná hmota už proste nebudem ja? Alebo zostaneme žiť obaja? :-)

BTW - keby už sa dalo telo takto naskenovať do molekulárnej podrobnosti, jednoduchšie by sa odstraňovali choroby, fyzické defekty atď. prípadne by som sa mohol na dovolenke objaviť napr. s inými vlasmi a vyšší :-D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To je dobra filozoficka dilema. Je tvoja presna kopia, so vsetkymi myslienkami "ty"? Ak naskenujem cely stav tvojej mysle, a pustim si ta na notebooku v Microsoft Universe Simulator 2361(TM), si to "ty"? A si to "ty", ked ti transplantujem srdce, alebo oblicku? Kde je ta hranica?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tu nie je hranica a nie je to ani filozoficka dilema.
Je to odvodene od nasej vyspelosti, o ktorej sa mozeme bavit len teoreticky, pretoze na nieco take dospejeme MOZNO o 1M rokov.
.
Hranicou nie je, pokial som to este ja?
Hranicou je, dat svojmu "druhemu ja" slobodu a doveru.
Pretoze ked som si isty, ze "moje druhe ja" zdiela rovnake hodnoty ako ja, je doveryhodny, zodpovedny, dodrzi slovo, neurobi nieco, co by som neurobil ja, "nezblazni sa zo slobody"..... tak sa kludne mozes rozdelit/zdielat svoju osobnost vo viacerych plne nezavislych entitach, ktore budu konat/mysliet rovnako (alebo velmi podobne), ako by si konal/myslel ty.
.
Hranicou je dovera v seba sameho, vo svoje hodnoty.
Az potom je mozny dalsi intelektualny, mentalny... rast, z ktoreho vyplyvaju aj urcite vyhody.
Zatial na to nemame.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Neviem ci by sa moja zena potesila, keby prislo domov postupne 5 ci 10 entit "ja" a chcelo by robit iba to iste co ostatne entity.
Som pevne presvedceny, ze ani o 1M rokov by to nebrala o moc radostnejsie.

A ver mi, ze vyska dovery v seba sameho a moje hodnoty by boli razom uplne irelevantne!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak Ťa miluje a ten Tvoj konček, možno by sa jej priam žiadalo mať také 3 niekde...
Tak zas to doviď aj pozitívnejšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Parada
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

OK - kedze tu nevidim dany prispevok - nikto sa tu nespyta, preco ten pad nenastavili tak, aby k Zemi natoceny bol? Mohli sa to cimsi pokusit pozorovat, ta né? Zeby sa to fakt neoplatilo? Ani, ako sa "zaprasi"? :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Places pekne, ale na nespravnom hrobe.

Zavolaj do NASA a spytaj sa ich na to, ....ked ta to tak velmi zaujima.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Asi nemali dost delta-v. Skus si v KSP nasimulovat kolko to je energie prist k telesu z druhej strany. Cim si blizsie, ytm viac delta-v potrebujes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nenarzai
Odpovedať Hodnotiť:
 

neeeeeeeee
Odpovedať Hodnotiť:
 

NASA ma svojsky zmysel pre humor :o) ..inak si take nieco neviem vysvetlit

na margo cestovania v case o kt. sa tu dnes tolko toho vypotilo.. pridam teda aj ja: je to pre nas chobotina si myslim, lebo vsetko co pozname v nasej dimenzii, vratane nas samotnych, na take nieco nie je stavane :'o(

Dufam, ze som neurazil Dejvida Koperfilda :-O
Odpovedať Hodnotiť:
 

za poslednu hodinu 88 merani. HAJL!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejak som si nevšimol vetu, že prečo a či naozaj ju chcú takot zničiť...
Odpovedať Hodnotiť:
 

...takto...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze ju chcu znicit, to neva - vysvetlene to je tym, ze uz nie je mozne ju efektivne ovladat. Ale "preco takto?" je ina otazka, mohli si len pockat nez sa rozbije, gravitacia by dielo skazy casom dokonala aj tak.
Tak ten suvis tam chyba - navedieme ju na manevrovany pad - aby sme teda (ked uz sa neda cakat jej dalsie vyuzitie) aspon sledovali - cosi... Tym padom by mozno mohli nejake veci skusit pozorovat a (aj) to malo byt obsiahnute v tejto sprave.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujímavejšie by bolo, keby Merkúr narazil do NASA...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár