neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Bitcoin má ďalší technický problém, pri transakciách odporúčané čakať

Značky: Bitcoinkryptomeny

DSL.sk, 5.7.2015


V sobotu 4. júla zaznamenala digitálna decentralizovaná kryptomena Bitcoin ďalší technický problém, ktorý môže viesť a už viedol k dočasnému rozdvojeniu tzv. blockchain, reťaze blokov Bitcoin transakcií.

To potenciálne umožňuje minúť rovnaké mince dvakrát respektíve poslať niekomu transakciu, ktorá sa neskôr zneplatní, a adresátovi sa prostriedky nepripíšu.

Upozornili na to vývojári kryptomeny.

K čomu prišlo

Problém spôsobila aplikácia nového rozšírenia Bitcoin špecifikácie BIP66, ktoré zavádza striktnejšie pravidlá pre používané kryptografické podpisy v blokoch transakcií.

Podľa tohto rozšírenia mali byť od okamihu, kedy bude 950 z posledných tisíc vytvorených blokov Bitcoin reťaze novej verzie 3, už nové bloky staršej verzie 2 považované za neplatné.

Veľká väčšina minerov dolujúcich menu, vrátane samozrejme najmä mining poolov koordinujúcich vysoký výpočtový výkon, už dlhšiu dobu vytvárala bloky 3 a k dosiahnutiu hranice 95% blokov novej verzie 3 prišlo v noci na sobotu nášho času.

Ako sa ale ukázalo niektoré mining pooly síce vytvárali bloky verzie 3, nemali ale implementované pravidlá kontroly vyžadované rozšírením BIP66 a naďalej považovali za platné aj bloky verzie 2.

Krátko po prekonaní hranice 95% sa podarilo jednému menšiemu minerovi vytvoriť blok verzie 2, ktorý je podľa prijatých pravidiel už neplatný. Veľké mining pooly bez korektnej podpory BIP66 začali vytvárať ďalšie bloky nadväzujúce na tento neplatný blok a tak aj tieto bloky a rovnako všetky transakcie sa v nich objavujúce v skutočnosti neboli platné, hoci zatiaľ ich považovali za platné tieto pooly aj viaceré Bitcoin peňaženky.


Logo Bitcoinu



Takmer dve hodiny od cca 4:10 stredoeurópskeho letného času tak bola najdlhšou reťazou Bitcoin blokov reťaz so šiestimi v skutočnosti neplatnými blokmi číslo 363 731 až 363 736. Definitívne bola zneplatnená pre všetkých klientov predbehnutím dlhšou reťazou blokom 363 737 o cca 5:49.

Podľa informácií vývojárov museli túto situáciu aktívne riešiť, zrejme konktaktovaním mining poolov nedodržiavajúcich špecifikáciu. Podľa prvých odhadov nedodržiavali štandard pooly a mineri s celkovým výpočtovým výkonom výrazne väčším ako 50%, následne sa tento odhad revidoval a v oficiálnom oznámení odhadujú ich výkon na zhruba 50%.

Odporúčania

Podobne ako pooly sú na tom aj viaceré populárne Bitcoin peňaženky, ktoré považovali vzniknutú blockchain od bloku 363 731 za platnú hoci podľa štandardu platnou nebola. Takto sa správal aj oficiálny klient Bitcoin Core verzie 0.9.4 a nižšej, viaceré webové peňaženky a tzv. ľahké napríklad mobilné peňaženky, ktoré nepoužívajú plnú verziu Bitcoin uzla a pre overovanie transakcií používajú tzv. Simplified Payment Verification, SPV. Kompletný zoznam postihnutých peňaženiek tvorcovia neuvádzajú.

Rozdvojenie blockchain má vážne dôsledky v podobe možného dvojnásobného minutia tých istých mincí, keď tieto môžu byť minuté na neplatnej reťazi voči klientom považujúcim ju za platnú a zároveň na paralelnej vznikajúcej platnej reťazi. Platiť nakoniec bude samozrejme len ich minutie na platnej reťazi a to predstavuje problém pre obchodníkov a užívateľov, ktorí na základe transakcie v neplatnej reťazi už poskytli plnenie.

Toto riziko sa tentokrát netýkalo napríklad užívateľov oficiálneho klienta Bitcoin Core 0.9.5 a vyššieho, ktorý korektne po dosiahnutí hranice 95% nové bloky verzie 2 už nepovažoval za platné a vznikajúcu reťaz a transakcie v nej obsiahnuté rovnako nepovažoval za platnú.

Podľa vývojárov na základe analýzy transakcií tentokrát ale celkovo neprišlo k žiadnemu dvojnásobnému minutiu tých istých mincí. Vývojári v upozornení aktualizovanom v sobotu o 18:00 konkrétne avizujú, že určite v bezpečí sú transakcie potvrdené pred 4. júlom 17:00 stredoeurópskeho letného času.

Viacerí klienti a zrejme aj niektoré pooly ale naďalej nefungujú podľa špecifikácie a vývojári Bitcoinu tak stále na stránkach Bitcoin Foundation avizujú odporúčanie zo sobotňajšieho podvečera zvýšiť počet potvrdení transakcií o 30.

Ak tak napríklad užívateľ, klient respektíve služba dôverovali transakcii v bloku, po ktorom prišlo už minimálne päť ďalších platných blokov, teraz je odporúčané počkať 35 blokov. Predĺženie o 30 blokov znamená pri priemernej dobe vytvorenia nového bloku desať minút čakať na potvrdenie transakcie o päť hodín dlhšie.

Predchádzajúce rozdvojenia

Aktuálne rozdvojenie Bitcoin blockchain je podľa dostupných informácií zrejme historicky tretím najväčším a druhým najväčším v čase, keď bol Bitcoin už v pozornosti verejnosti.

Ako sme detailne informovali v tomto článku, v marci 2013 prišlo k rozdvojeniu kvôli nekompatibilite klienta verzie 0.7 s väčšími blokmi. Zneplatnených po rozdvojení bolo až 25 Bitcoin blokov a prišlo k viacerým dvojnásobným minutiam mincí vrátane minutia 212 BTC.

V tomto článku sme popisovali incident z augusta 2010, kedy neznámy hacker využil chybu pretečenia pri kontrole výšky transakcií v oficiálnom Bitcoin klientovi a vygeneroval si 184.4 miliárd BTC. Po opravení softvéru bolo zneplatnených celkom 53 blokov počnúc blokom obsahujúcim transakciu, ktorou si hacker vygeneroval falošné BTC.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

Takze Bitcoinom sa uz odo dnes nebude dat platit na verejnych WCkach, ked pojdem na velku? Pretoze ked tam dosprintujem a bude treba rychlo zaplatit, tak to bude v prdeli...

...vlastne uz nie.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Povieš babe že Bitcoiny má v mise, stačí vybrať.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

zrejme celý projekt aj tak dopadne :)
Tá vaša super "kryptomena" ...
O tom je sloboda, ta ne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to som nevedel, ze je moja? {:-|
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Veľké mining pooly bez korektnej podpory BIP66 začali vytvárať ďalšie bloky nadväzujúce na tento neplatný blok"

V tomto pripade sa nejedna o to ze by mineri nepodporovali konkretne BIP66. To ze niektori mineri, v nasom pripade zial mali dokopy >50% vykonu, generovali neplatne bloky suvisi s tym ze VOBEC neoverovali na com stavaju nove bloky.

1/2
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Toto konanie ma za normalnych podmienok za nasledok malu konkurencnu vyhodu. Usetria tak cas ktory potrebuje miner predosleho bloku na jeho odoslanie do siete, cas ktory stravi minerov lokalny bitcoind stahovanim toho bloku a jeho naslednym overovanim.

Namiesto toho funguju tito pochybni mineri ako SPV klienti. Miesto cakania na novy blok v bitcoin sieti su cez stratum protokol napojeni na konkurencnych minerov a hned ako niekory z nich prostrednictvom neho oznami hash noveho najdeneho bloku, nas miner ho bez kontroly akceptuje a zacne na nom stavat este skor ako je rozdistribuovany, overeny a akceptovany sietou.

Riskuje tym jednak to ze branch na ktorom takto bez rozmyslu stava bude vdaka latencii orphan (a este si potom drzo zaloguje bugreport - dopice.sk/dXI) a ak sa takych expertov najde viac, stane sa presne to co sa stalo.

2/2
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Toto je vysvetlenie a najpresnejší popis príčiny tohto konkrétneho problému a neznamená, že poolom nechýbajú okrem nedodržiavania BIP66 aj iné kontroly.

Hoci vývojári naznačujú, že pooly by mohli realizovať mining bez overovania čohokoľvek, v tejto fáze by som to nepovažoval za potvrdené pre všetky pooly bez chýbajúcej kontroly BIP66. Naopak aj v samotnom oznámení spolu so zoznamom takýchto poolov vývojári používajú termín podozrenie. Predpokladám, že niektoré pooly takéto informácie ani neposkytnú a považujú ich za interné. Alebo máte nejaký zdroj, ktorý to explicitne potvrdzuje pre všetky pooly?

(Pooly môžu okrem iného realizovať to, že hoci začnú dolovať najskôr bez overenia predchádzajúceho bloku, následne ho overia.)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nie, nemam insider info. Vychadzal som len z diskusii na reddite a vyhlasenia na bitcoin.org. Je tu samozrejme aj moznost ze spravili chybu len pri overovani novych pravidiel (co je pravda minimalne u tych ktori dalej deklarujuich svoje bloky ako v2), ale zda sa mi to nepravdepodobne. Ak by mali vlastny mechanizmus validacie blokov, predpokladam ze by si novu implementaciu najskor otestovali, najme vzhladom k tomu ze sa k BIP66 aktivne hlasili zvysenim verzie svojich blokov.

Samozrejme taketo riesenie ma vsetky rizika miningu na inej ako referencnej platforme a tiez by do istej miery ohrozovalo konsensus.

Co sa tyka dodatocnej kontroly, tak minimalne najvacsi previnilci - F2Pool a Antpool stavali na invalid chaine spokojne dalej, takze nejake dodatocne overenie voci bitcoind asi nenastalo.

Z vyjadreni core developerov mam tiez pocit ze to podozrenie na SPV mining je takmer hraniciace s istotou.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Oprava prisla v priebehu hodiny, naprava v priebehu 4hod.

Kto pouzival najnovsi FULL sw nemohol o prachy prist.

Kto pouzival velmi stary al light kleint - ten mohol ne-dostat bitcoiny, za ten-posledny cas - par minut/hodin.

Nikto o ziadne bitcoiny, kt. dostal pred 2 rokmi ci 2mi dnami nemohol prist.

Kazdy mohol poslat ...

Inak povedane 1000x lepsie ako euro v Grecku :P

Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Naozaj? Až na to, že jeden de) je kurz 500, druhý tisíc, potom 600 a ked ti náhodou zmiznú z peňaženky alebo sa k peňaženke z nepoch. dôvodu nedostaneš máš po tej tvojej supermene. Ale nech sa páči ...
Odpovedať Hodnotiť:
 



Heroin@mail2tor.com
Heroin@GhostMail.com
Cocain@mail2tor.com
Cocaine@GhostMail.com
Hashish@mail2tor.com
Hashish@GhostMail.com
Marihuana@GhostMail.com
MDMA@GhostMail.com

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár