neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Klávesnička pre smartfóny využíva neurónové siete, má lepšie návrhy

Značky: Android

DSL.sk, 11.10.2015


Tvorcovia populárnej klávesničky SwiftKey pre dotykové mobilné zariadenia aktuálne sprístupnili novú verziu svojej klávesničky SwiftKey Neural, ktorá má ponúkať výrazne lepšie návrhy ďalšieho slova respektíve korekcie napísaných slov.

Dosahuje to analýzou písaného textu pomocou technológie neurónových sietí, ktorá je podľa tvorcov v mobilných klávesničkách použitá prvýkrát.

Neurónové siete sú technológia emulujúca funkciu mozgu človeka respektíve siete poprepájaných neurónov, u ktorej sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich rovnakým spôsobom ako neuróny.

Neurónové siete sa explicitne neprogramujú, kľúčovým pri ich konštrukcii okrem návrhu prispôsobenia na konkrétny problém je natrénovanie na veľkom množstve vstupov a známych výstupov. Pre viaceré komplexné problémy sú efektívnejším riešením ako deterministické programovanie.

Doterajšia verzia SwiftKey pri návrhu ďalšieho slova vychádza len zo štatistickej databázy trojíc po sebe nasledujúcich slov používaných v bežnom jazyku. Ďalšie slovo tak navrhuje ako najčastejšie slovo nasledujúce po posledných dvoch napísaných slovách.

Napríklad pre vetu "Meet you at the" pri návrhu vychádza len z "at the" a navrhuje slová moment, end a same. Verzia SwiftKey Neural zohľadňuje celú vetu a navrhuje ako kandidátov slová airport, hotel a office.


Predstavenie SwiftKey Neural (video: SwiftKey)



Parametre použitej neurónovej siete tvorca nešpecifikuje, natrénovaná bola ale na miliónoch viet. Jednotlivé slová majú na základe natrénovania pridelené číselné kódy navzájom korešpondujúce pre podobné slová a vstupom pre analýzu je postupnosť zatiaľ napísaných slov respektíve kódov. Výstupom je kód navrhovaného slova, pričom na základe podobnosti kódov podobných slov aplikácia vyberá viac návrhov.

Aplikácia potrebuje pre generovanie návrhov vyšší výpočtový výkon ako doterajšia verzia a využíva k tomu akceleráciu pomocou GPU.

Sprístupnená verzia zatiaľ nedokáže svoju databázu vylepšovať a teda ani sa prispôsobovať štýlu písania konkrétneho užívateľa. Do budúcnosti ale tvorcovia avizujú veľmi výrazné zlepšenie písania na smartfónoch práve vďaka technológii neurónových sietí.

Aplikácia je zatiaľ k dispozícii iba pre Android, je označovaná za alfa verziu a zatiaľ podporuje iba angličtinu. Sťahovať je ju možné z Google Play, inštalačný súbor má 25 MB.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou


Diskusia:
                               
 

Dalsia blbost, ktora vyzaduje vidiet, co pisem, inak produkuje naproste blbosti. Blbosti sa navyse menia s kazdym napisanym pismenom, co je ovela narocnejsie na pozornost a pomalsie, ako obycajna klavesnica, co napise to, co som na nej vytukal. V najhorsom vytvorim preklep, ktory zvycajne nemeni vyznam, ale nenapisem uplnu blbost.
Ja chem pisat naslepo, bez citania.
Odpovedať Známka: 0.2 Hodnotiť:
 

Co ak by som ti povedal ze po napisani zhruba 15k slov bude neuronova siet na ~90% vediet co chces napisat ? Pls, aspon trosku si nieco o tom pozri na wiki pred tym ako rozdavas rozumy.
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

Pochop tu zakladnu vec, pri vsetkych tychto rieseniach musis citat, co ti pise tvoje zariadenie a bud pisat dalej, alebo sa rozhodovat z viacerych moznosti, to znamena zadavat ine znaky, ako prirodzene nasleduju. To je ovela zatazujucejsie nez jednoduche pisannie po poradi. V konecnom dosledku ti bude pisanie trvat dlhsie a bude unavnejsie nez jednoduche napisanie dopredu znamej sekvencie pismen bez nutnosti citania. To, ze ide o technologicku vychytavku ta bude tesit len chvilu, potom zistis, ze je to blbina.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Písanie bude únavnejšie len do ukončenia optimalizácie používateľského rozhrania na jediné skinovateľné tlačídlo "Next", ktorým bude po vzore inštalačných programov prenesená zodpovednosť za vytvorený text na používateľa.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Duck all of you!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Velmi podobne sa sprava defaultna klavesnicka na BlackBerry uz od verzie OS 10. Navyse sa dost dobre uci aj v slovencine a jednoduchsie vety viem velakrat "napisat" cisto vyberanim ponukanych slov.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Plne súhlasím. Klávesnica na Ipade je hrozná. Co sa tyka androidu, niektoré klávesnice sú celkom dobre ale na BlackBerry 10 to nemá. Proste to je top, treba vyskúšať a pochopíte to.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Cisty marketingovy tah. SwiftKey Neural? :D Je mi jedno aky klasifikator pouziju, hlavne nech to funguje. Ked pouziju SVM, tak vydaju produkt s nazvom SwiftKey Vector? :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A co ak ano? Nie je jedno aky nazov pouziju?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Klávesnička? Asi som pozadu, ale takto sa teraz označujú softvérové klávesnice?
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

A ked vyrastie, bude to klavesnica a ked ta naserie bude to klavesnicisko!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie... keď ma naserie bude to POJEBANA SKURVENA HNUSNA... klávesnička
ktorú okamžite pošlem na chod@dopice.sk
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Uznat musim fakt, ze mas pekny slovnik, kazdopadne ale:

mozno to zalezi aj od velkosti display-ja? Ak mas nejakych 3.5 palcov velky (display) tak je to klavesncika.. ale pri takom S note to uz bude klavesa.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Doteraz nechápem keď som po 2 rokoch chytil do ruky môj starý Samsung Star ktorý má LEN 3" obrazovku ako som na tom mohol písať niečo na tej klávesničke. Však som na tie písmena ani nevidel :D

A to som si hovoril že môj Galaxy s5 mini je malý mobil (a nie len kvôli tomu že má v názve mini!)...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Vsak!
Ja stale pouzivam 3.5inch display, ale ono to je iba otazka zvyku. Zatiahnem opasok a do vrecka vlozim note, a bude tak isto dobre. Rovnako sa dovolam...

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

klávespička
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Keďže sa už neučí na vstupoch konkrétneho užívateľa...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ja som zacal vyvijat softverovu klavesnicku, ktora pouziva technologie z CERN-u, konkretne pouzite v LHC. Jedna sa o presne tu istu konstantu, ktoru maju zadefinovanu vo viacerych dolezitych SW - je to M_PI = 3.14159265359...
Nazyvam to Klavesnicka LHC a bude coskoro dostupna v Google Play!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dúfam, že nebude zadarmo, ale budeš ju predávať za rovných PI eur :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

dufam ze to bude zaberat tak 200MB ram a pri pisani vytazovat procesor tak na 60%... dal by som to ako neodinstalovatelnu sucast androidov povinne, nech si to uziju :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Konečne klávesnica ktorá má bude sledovať a keď sa zamračím tak nasledujúca veta bude plná zášti, opovrhnutia, negativitzmu a pohŕdania.. Yeahhh
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to akože niekto tieto prediktory aj používa?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Si dáš Swift /swipe a nebudeš sa stačiť pozerať ako pekne to dopredu píše. A na koniec si zvykneš tak ako my ostatný a ani ti to už nepríde divné. Akurát pri mne sa to chová divne, maximálne jedno slovo vo vete to vie doplniť, aj to je niekedy u mňa maximum. V tomto čo som teraz napísal mi doplnilo maximálne 3 slová. Akurát to dokončovanie a opravovanie je cool. Môžem písať jak Tatár a ide to čitateľne a presne.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

cawte,reagujem vseobecne,niekto tu napisal,ze ked pise pomocou preddiktivneho pisania musi citat,aby nenapisal kktinu,to musis citat na vsetkych druhoch pisania,mam dlhorocne skusenosti s najprv T9 a teraz swype a mozem cestne prehlasit,ze ked sa naucis pisat napriklad so swype,napises text omnoho rychlejsie ako postupnym vytukavanim pismen,samozrejme,ze nove slova musis postupne zadat do slovnika,ale to urobis len raz a komu sa preddiktivne pisanie nepaci,nech si ho nepouziva,kazdy nech si pise po svojom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nenapises to rychlejsie, ale budes menej pisat.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár