neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
GPS meria vzdialenosti nepresne, potvrdili vedci

Značky: GPSnavigácia

DSL.sk, 16.11.2015


Systémy na meranie prejdenej vzdialenosti založené na zisťovaní pozície cez GPS sú z princípu vždy nepresné a podľa zvolených nastavení a typu trasy buď odmerajú kratšiu ako skutočnú vzdialenosť alebo naopak dlhšiu ako skutočnú vzdialenosť.

Vo svojej práci to aktuálne potvrdil tím z Univerzity v Salzburg, Technologickej univerzity v Delfte a Salzburg Forschungsgesellchaft.

Bežné systémy na meranie prejdenej vzdialenosti pomocou GPS, napríklad rozličné mobilné aplikácie a náramky, postupne merajú aktuálnu polohu zariadenia napríklad v pravidelných časových intervaloch a prejdenú vzdialenosť zisťujú ako súčet dĺžok úsekov medzi dvojicami za sebou nasledujúcich bodov.

Ak aktuálnu pozíciu zisťujú s tak nízkou frekvenciou, že medzi jednotlivými bodmi sa trasa užívateľa výrazne líši od priamej rovnej cesty, vypočítajú samozrejme menšiu ako skutočne užívateľom prejdenú trasu. Pre eliminovanie tejto triviálnej nepresnosti tak musia zariadenia aktuálnu pozíciu zisťovať dostatočne často.

Tím sa zameral práve na tento prípad a potvrdil, že merania v takomto prípade naopak zistia dlhšiu trasu ako užívateľ v skutočnosti prešiel. Dôvodom sú nepresnosti v samotnej pozícii vypočítanej systémom GPS.

GPS umožňuje zistiť pozíciu len s určitou presnosťou, v prípade civilného signálu niekoľko metrov. Jednotlivé merania zistia pozíciu s určitou odchýlkou voči skutočnej polohe, pričom odchýlka je rovnako pravdepodobná vo všetkých smeroch a priemerná vektorová odchýlka zohľadňujúca aj smer je nulová.

Hoci odchýlka sa pri meraní pozície jedného bodu priemerne vynuluje, pri meraní vzdialenosti dvoch bodov sa v priemernom prípade odmeraná vzdialenosť v skutočnosti predĺži. Laicky je to intuitívne ak je napríklad prechádzaná trasa úplne rovná, kvôli nepresnostiam GPS je ale meraná trasa typicky lomená čiara s väčšou dĺžkou. Tím to potvrdil matematicky aj vo všeobecnom prípade.

Ako veľmi GPS nadhodnocuje odmeranú vzdialenosť záleží na viacerých faktoroch, frekvencii zisťovania polohy, bežnej odchýlky prístroja a miery korelácie chýb za sebou nasledujúcich určení polohy. GPS totiž bežne síce počíta nepresné pozície, chyba medzi nasledujúcimi meraniami ale zostáva často podobná a zistená trasa kopíruje tvar skutočnej trasy pomerne presne.

Pre reálne otestovanie tím použil GPS prijímač QSTARZ:BT-Q1000X a testoval presnosť zistenej vzdialenosti pri chôdzi a pri pomalej jazde autom. Pri chôdzi po obvode štvorca s hranou 10 metrov a meraní pozície každý meter zistil nadhodnotenie vzdialenosti až o 20%, pri meraní každých päť metrov o 12%. Pri pomalej jazde autom mestom s priemernou rýchlosťou 25 km/h tím zaznamenal tiež pomerne vysoké percentuálne nadhodnotenie, tu ale meral pozíciu s pevnou časovou frekvenciou a priemerné nadhodnotenie na celej trase neuvádza.

Pri zaznamenávaní pozície s menšou frekvenciou by percentuálne predĺženie nameranej trasy bolo samozrejme menšie, frekvencia musí byť ale dostatočná aby body zisťovania pozície kopírovali tvar prechádzanej trasy dostatočne presne.

Pre presnejšie zisťovanie vzdialenosti pomocou GPS v každom prípade vedci odporúčajú zisťovať prejdenú vzdialenosť pomocou informácie o rýchlosti užívateľa natívne získavanej z GPS na základe merania Dopplerovho efektu. Akú presnosť by pomocou GPS zariadení rovnakej triedy mohlo dosahovať takéto meranie ale neuvádzajú.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

First world problems...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Ja mam 100Hz gps, mna sa to netyka..
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Kazde komercne gps ma nepresnost cca do 250m ..na nepresnist tych 5m je iba opravny kod,ktory ale nedodal prevadzkovatel gps ;) ..mozno ti bude lepsie preratavat polohu ;) ..pokial nemas spresnenu polohu inymi senzors, napr v primorsky statoch vyradene veze/majaky povodne pre namorne ucely..
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

To platilo do roku 2000, kedy tzv "selective availability", ktore vnasalo umelu chybu, bolo zrusene.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Komerčné GPS má presnosť za ideálnych podmienok okolo dvoch metrov CEP. Reálne sa to dá dosiahnuť veľmi často :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nooo je dost zaujimave..ked dlho rokov som pracoval s Garmin zariadeniami pre dopravu cestnu/lodnu atd a tietonpresnosti bez podpornych technologii su take... Preco potom sa plati za komerne vyuzitie gps pre spresnenie, pripadne pre spresnenie sluzia pozemne stanice na spresnenie..stale..to je reakxua aj na druhu reareakciu ineho prispievatela..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ech, no WAAS/EGNOS som do toho tiež rátal, aj keď striktne vzaté to nie je GPS (ale zase je to tiež zadarmo a vie s tým robiť snáď všetko nové).
Odpovedať Hodnotiť:
 

No podporne sluzby ;) ..nie vsade dostupne.. Geodet si "tiez plati" za spresnenie signalu od "vezi" aby to dal presne.. Ale kukne ako tebou spomenute podporne veci funguje v dolinach a pod kde neviem poriesit gps signal inak ako cez ine polohove senzory (pri vlnach, alebo sk kolajoch problem).. Hlavne tam je zvysena nepresnost..
Odpovedať Hodnotiť:
 

EGNOS sa chytá tiež zo satelitu (aj keď tuším geostacionárneho), takže ak vidíš GPS, mal by si vidieť aj ten.

Inak občas sa stane, že sa niečo poondí a chyba je aj vyše kilometra pri dobrom signáli, ale je to fakt zriedkavý jav... možno trikrát za šesť rokov sa mi to stalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aaaa Egnos je rozsirenie stareho dobreho DGPS ;) no dik za upozornenie ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hm, mne pride cele toto meranie trocha odveci, to bolo snad jasne ze to nemeria presne, co mi tu chyba v clanku je zmysel tohto merania, na co to vlastne bolo alebo nejaky prinos okrem noveho gauca a telky pre prijemcu grantu.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Tiez sa mi zda byt toto zbytocny vyskum. Vsak nikdy som nemal polohu cez gps zistenu presnejsie ako na +- 3-5 metrov, tak asi naozaj nebude gps merat presne.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Kazdy rozumny tracker to robi trosku inak. Su dva pekne pristupy. Jeden je vpodstate ignorovat GPS na meranie vzdialenosti a pouzit data z mapy (osm, gmaps) a gps pouzit iba na "naplanovanie" cesty pre meranie, alebo sa spolahnut na logovanie prejdenej vzdialenosti /u nas je to tusim 6 krat za sekundu) a nasledne to upravovat percentami podla toho, co ukazal tachometer na danom aute za posledne "kalibrovanie" (kalibrovanie=stav tachometra pri stk, alebo ked user posle data z tachometra raz za cas mailom napriklad.)
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Normalne sa kalibruje pred kazdou jazdou kvoli preklzom pri rozjazde/brzdeni... + priebezne pri zastaveni pri dlhsej trase..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tych vylepseni existuje neurekom.
Dalsi sposob je vyzistit si poziciu viac krat, tuto spriemerovat a tak spojit body.
Dalsi sposob je fitovat ciaru cez daku krivku (logicky clovek nebude chodit z prava do lava len tak).
Dalsi sposob je fitovat to cez nejaku probabilisticku funkciu a na zaklade toho urcit kadial asi mohol ist (ked mi namera v 1 sekunde bod [0,-150m] a v dalsiej sekunde [100,50] tak je jasne, ze taky rychli bezec asi nebude a bude niekde medzi tymi bodmi) - tu zohladnujem rychlost bezca a cas medzi 2 mareniami.
Potom ako si spomenul fitovat to cez nejake externe data ako je mapa.
And the list goes on and on...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Fitovať, probabilistickú, preboha...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nooom asi aby nepouzivali vsetci GPS a ze su tu aj ine systemy ako GALILELO ci rusky GLONASS a asi su presnejsie. Pre europu nezavysle je to tak neamericke.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

No, mas este aj BAIDOU, ktory patri Cine.
Myslim, ze momentalne je stale najpresnejsi GPS. Neviem, ake su s nim plany dobuducna, ci dojde k nejakemu upgradu, ktory by system spresnil, armada ma aj tak svoj signal z neho, ktory jej mozno postacuje.
Galilo slubuje vacsiu presnost pre civilne (a mozno aj komercne) vyuzitie, len to by tie satelity mali byt aj na (spravnych) orbitach a to sa stale akosik nenaplna - hoci plany o vyneseni su. :) Tak vari nedojde k dalsim sklzom v harmonograme.
Pozn. Cina aj Rusko - mozu pri lokalnej konfiguracii poskytovat mozno presnejsie udaje, no ako som uviedol - vtedy platia len na dane uzemie a zvysok sveta je tym padom nepresnejsi.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Beidou...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Edidovať som už nemal ako. :)
A nezdalo sa mi, že by to tu nakoniec veľa ľudí čítalo, ale i tak vďaka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidíš, ďalšia chyba, tentoraz písanie na mobile. Ale preklep som mal i tak viackrát už v prvom príspevku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

GPS je najpresnejsie a uz dochadza k obmene druzic na novsiu generaciu. Ale je rozdiel medzi vojenskym a civilnym spracovanim. Tam je to rozdiel o rad. Teda pre civilom je odchylka v metroch napr. 3-5 m a pre vojsko je to 30-50 cm. To vsak plati ak stojis na mieste a idealne mas signal s viac ako 3 druzic, cim viac druzic tym vyssia presnost.

Tento clanok je o pohybe, teda ak dochadza k nepresnostiam v jednotlivych bodoch tak vo vysledku je sucet priamok este s vacsou nepresnostou, to ani tak nesuvisi so samotnym GPS ako s metodikou vypoctu. Idealne je to korigovat na zaklade realnych map.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nad tym som sa inak zamyslal aj ja, ale odpoved netusim - ze navigacia ("hocijaka") moze primarne vychadzat z predpokladu, ze clovek ide po znamej trase a ci toto zohladnuje.
Napr. Sygic vacsinou akoby cloveka/auto "drzi" na ceste, no v v logu sa po priblizeni da najst trasa, ktora bola zrejme zachycovana GPS a je na nej vidno odchylky od cesty.
Zrejme by to vedel povedat len clovek, ktory danu navigaciu programoval.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Áno, automobilové navigácie toto robia (resp. na turistických sa to dá zapnúť, ak ich chceš použiť v aute).
 
Samozrejme, ak by test robili s týmto zapnutým, tak po prvé je potom vzdialenosť lepšie merať z mapy, po druhé to už nič nehovorí o GPS, ale o projektovom manažérovi firmy, ktorá prijímač spravila, a jeho schopnosti rozmýšľať :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Každý konkurent výrobcu QSTARZ:BT-Q1000X má konečne vedecky podložené, že bez ďalšieho výskumu preukázateľne nie je nepresnejší.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

v mojej appke napriklad potrebujem co najpresnejsie gps, pretoze pomocou neho kalibrujem tachometer v aute a snazim sa odfiltrovat odchylky sposobene roznymi rozmermi, prip. roznym tlakom v pneu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co tak to otestovat na niecom normalnom, co aj ma trochu suvis s realitou?
ja ked si meriam vzdialenost podla gps, tak nezvyknem chodit po obvode 10m stvorca
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak ty ho musis mat pekne velky, ked ho merias pomocou gps, nie je to uz trocha neprakticke?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mysliteľ, tomu sa hovorí model a to, že podľa teba nemá nič s realitou, neznamená, že nie je dostatočne presne tú realitu popisujúci.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

lenze model ma nieco modelovat - co prosimta modeluje ked chodia do stvorca a meranie robia kazdy meter? mohli merat kazdych 10cm, alebo este lepsie merat kazdych 100m a opisovat pri tom kruznicu...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

pretoze stvorec ma aj priamu cast, aj zlom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme,aj dobrom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..GPS navigácia počíta s tým, že som na ceste, nie vedľa takže by tam nemali byť tie odchýlky také hrozné.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

GPS != GPS navigacia

Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Hej, navigácia neznamená, že mi niečo vykresľuje presnú krivku a ja šľapem presne po nej. Koľké roky to nikto nepotreboval a teraz akože ideme robiť čo? Neviem prečo by to malo neviem aké presné byť? Každý vôl to môže v dnešnej dobe mať, má to prakticky zadarmo a dúfam, že má každý aj oči.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Máš pravdu, keď to ty (trtko čo musí mať vždy pravdu) nepotrebuješ, tak potom to nikto nepotrebuje.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Dovtedy ľudia ako jazdili???
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Odhadom a sem tam kalibrovali kvasom, okenou ci inym elixirom
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem ako veľmi sa od mojej mladosti zmenilo naše školstvo, ale toto čo potvrdili títo "vedci", bola za mojich čias úloha tak maximálne pre druhý stupeň základnej školy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

neviem, ci max. pred druhy stupen. Pre dobru predstavu je potrebne mat urcity zaklad a predstavu o fungovani urcitych veci, co neviem ci budu mat na zakladej skole. Skor nie.
Mna ako analogia napadlo analogovy zaznam zvuku vs digitalny, kde je podobny prinip.
Pri analogu mas spojity signal a nemas problem aby ten signal odpovedal realite(sum a ine vplyvy neratam)-krokomer . Pri digitalnom zazname ten signal odpoveda realite v priamer umere vzorkovacej frekvencii-GPS.

No a to sme sa ucili na strednej a nemal som pocit, ze vsetci moji spoluziaci tomu chapali.

Suhlasim s tym, ze na vedcov je to slabe. Skor to tak vidim na SOČ na strednej skole, maximalne nejaky studentsky projekt na VŠ.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Pravdepodobne to naozaj bola nejaká študentská práca. Veľmi často noviny preberajú rôzne bakalárky a robia z toho senzácie a označujú ich za vedcov. Tak potom tie správy aj vyzerajú. (Čo ale neznamená, že tie závery sú neplatné, ale ani opak.)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vedci potvrdili, že vzorce pre výpočet odchýlky sú správne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Eventuálne, že interné informácie GPS o polohe zariadenia sú vždy úplne presné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si GPX zaznamy precistujem v programe gpsprune (funkcia compress track) aby som ziskal realnejsie vysledky. Na meranie prevysenia treba trasu radikalne zjednodusit a aj tak je to +/- autobus.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a nie je jedno, ci ubehnem 9km, 10km alebo 12km?

ci to maju novu vyhovorku na to, ze oni sportovali a priberali a to len preto, ze si mysleli ze denne ubehli o 20% viac, ako realne ubehli.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

ked mas presny treningovy plan tak rozdiel medzi behom 9 a 12km je 30 % rozdiel

pre bezny trening a porovnavcanie zlepsienia/zhorsenia samozrejme to je jedno lebo aj ked zabehnem 12km a namera mi to 9 tak vzdy na tej istej trase mi to namiesto 12 namera 9 a porovnanie je efektivne

ale uvedených 30 ani 20% z clanku nie su realitou, na bajku pouzivam merac vzdialenosti podla obvodu kolesa a zároveň GPS - rozdiel na 100km trase ze tak 5km co je uplne zanedbatelne a zvacsa sposobene tym ze ked stojim tak GPS signal "skace" a tym nabieha vzdialenosť
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nie nieje to jedno ak napriklad behas na cas. Lebo odbehnut za 1 hodinu 9 alebo 12 km znamena, ze mas tempo bud 6 minut 40 sekund (slabota), alebo 5 minut 0 sekund (celkom pekne tempo) na 1km.
Vo vysledku mozes byt dost demotivovany z chabeho vysledku, ked v reali si si pekne makol, alebo naopak byt spokojny so svojim vysledkom ked si to nezasluzis...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nechapem ludi, ktori si aj v pripade rekreacnych sportovych aktivit potrebuju stale nieco porovnavat. A na zaklade toho maju byt demotivovani alebo spokojni.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pretoze demotivovani alebo spokojni maju byt v prenajme alebo aspon na hypoteku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

GPS = Gde v Pici Si.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ak sa naozaj minaju peniaze na taketo kraviny, tak je nieco v systeme zle. Na jednej strane na mnohe dolezite veci peniaze nie su, na druhej sa s nimi plytva. Ved zavery vyskumu su absolutne jasne a logicke aj bez vyskumu. A predpokladam, ze vsetky spolocnosti vyvijajuce aplikacie "trackery" s tymto aj pracuju a maju nastavenu inu frekvenciu zistovania polohy v zavislosti od nastavenej cinnosti. Mozno im stacilo zavolat a peniaze dat radsej na nieco zmysluplnejsie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ono, ak aj to nebola nejaka studentska praca, treba si uvedomit to, ze mnoho grantovych spolocnosti nas nuti chrlit vysledky neuveritelne rychlo a casto. a tak obcas publikujes nieco, co beznemu cloveku pride ako absolutna kravina, ale v samotnou pracou
a) opimalizujes metodiku na nieco dolezitejsie
b) nezverejnujes uplne detajli tvojej prace, aby ta nejaky cinan nepredbehol
c) splnas podmienky financovania a mas dostatok casu na to, aby si vytvoril poriadnu pracu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak to je snáď jasné že keď meranie vzdialenosti GPS je nepresné tak výsledná vzdialenosť bude dlhšia alebo kratšia...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

...alebo rovnaká. Nepresnosť čiastkových výsledkov neimplikuje nutnú nepresnosť výsledného merania, to je snáď jasné.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale citaj lepsie, ze v akych situaciach je dlhsia a kratsia, ze kratsia je, ked to mas prilis dlhy interval merania, ak budes chciet dosiahnut zvysenie presnosti, tym ze budes merat v kratsich intervaloch, tak vo vysledku bude namerana vzdialenost dlhsia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten test sa mal volat - Vplyv zle nastavenych parametrov samplovania GPS signali na vyslednu presnost merania vzdialenosti...

Pouzili raw data z GPS bez akychkolvek uprav, co bezne riesi obsluzny software danej aplikacie... To, ze je civilne GPS neprsene nemuseli merat, na to si staci pozriet dostupnu dokumentaciu k GPS standardu a precitat si dane tolerancie a potom to stacilo len vypocitat...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Toto nerobili vedci a ma to vacsiu vypovednu hodnotu ako ten ich stvrcovy test...

http://dopice.sk/fqf
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Preco na tom museli pracovat tolke roky, nestacilo si vyziadat technicku specifikaciu z USA? Ved to predsa niekto musel tak naprogramovat...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Kazdy kto si pozrie vystup z GPS (napr vo formate GPX) na mape vidi kde sa robia tie nepresnosti - mnohokrat aj na rovnej ceste je GPX krivka zig-zag

ale napr pre outdoorove sporty (najma turistika, skialp, bezky, korcule, ...) kde nie je mozne merat rychlosť a vzdialenosť inak (ako napr. na bajku) je GPS najpresnejsie co moze byt (dobre kalibrovny krokomer sa GPS vyrovna iba pri behu/chodzi) a presnosť je aj pre profi kategorie dostatocna

moj GARMIN FENIX pri zazname kazdu 1s dokaze krajne zaznamenat aj serpentiny pri vystupe na ostrvu (ktore su pri pohlade zhora na mapu skoro na sebe) alebo krivku pri beznom lyzovani (vratane serpentin) ale 10% odchylka tam bude vzdy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a velky vyrobcovia GPS zaznamovych zariadení uz davnejsie na to maju liek

SUUNTO od prvej verzie AMBIT hodiniek zaznamenava aj pohyb hodiniek a podla dat z akcelerometra "vyrovnava" GPS zaznam a jeho nepresnost

Rovnako aj GARMIN pri takmer vsetkych vyssich modeloch berie do uvahy pohyb zapestia a dokonca dokaze merat vzdialenost a kroky aj pri indoor aktivitach (napr squash) - samozrejme s velkou nepresnostou.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Podobne s dopocitavanim signalu gps nav napr v aute
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozdiel nameria ak sa jazdí hore alebo dole kopcom v tomto prípade nameria kratšiu vzdialenosť oproti skutočnosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

len v pripade ak zaznamevajuci pristroj nepocita s ztv 3D vzdialenosťou a 3D rýchlosťou - kde podľa barometrického výškomera zohľadňuje rýchlosť a vzdialenosť aj pri pohybe z a do kopca

co ma vačšina lepších GPS športových prístrojov a predpokladam ze navigacie maju zase ulozene tieto udaje v mapovej vrstve
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V prípade civilného signálu. Hmmm

Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri jednom mojom testovani dajaka cyklo appka na androjd na meranie vzdialenosti namerala 106km, auto ukazalo 109.5km. Navyse auto ukazuje asi 1 aj nieco km viac ako podla mapy.

Asi mali vedci nieco pokazene, ked im lietala presnost 12-20%.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba si uvedomiť, že GPS má iba konštantnú absolútnu odchýlku 2-3 metre (za ideálnych pomienok) a žiadnu relatívnu (závislú na dĺžke). Až keď sčítame kopu malých úsekov, vtedy celková chyba štatisticky rastie. Aj to zďaleka nie tak rýchlo, ako by sa mohlo zdať -- chyba GPS sa v čase zvykne meniť len pomaly, takže dve merania tesne po sebe ju majú skoro rovnakú.

Preto treba dlhú trasu, bez prudkých zákrut, a ideálne pri vyšších rýchlostiach (vlak, auto, bicykel na ceste...). Potom je odchýlka pre amatérske použitie skutočne zanedbateľná. To, čo robili títo, je fakt len overenie zjavného.

Napríklad severnú trasu BA-KE mám premeranú desiatky ráz, konzistentne to dáva 446.8 +- 0.7 km. Keď ručne doeditujem výpadky signálu kvôli tunelom, scvrkáva sa to na 445 a kúsok, čiže chyba je < 0.25%.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri vlakoch nie je taka presnosnost..skus ai dohladat relne dlzky kolaji a zratat..hlavne "stare" trate na Strbu a pod to meranie degraduju..preto stale pri nehodach sa zohladnuje zaznam z rychlomera a gps je pomocne.. Ale malo sa kalibrovat/nulovat podla gps..
Odpovedať Hodnotiť:
 

No šak dĺžka koľají je udaná ŽSR ako 445 km, podľa Google Earth to mám 445800 metrov (plus mínus nejaké fakt drobné, mám tam 4000 bodov). To mi oproti tomu výskumu príde ako obdivuhodná presnosť :-)

Na meranie okamžitej rýchlosti ale GPS fakt vhodné nie je, narozdiel od dlhodobého priemeru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tie pokovovane skla maju mensi dopad na presnost ako trolej na gps vo voznoch a loko ;) (ako info)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm? Pokovené sklá majú hlavne ten dopad, že vnútri nechytíš absolútne žiadny signál. V niektorých vozňoch je signál len o trochu slabší, ale tam netuším, čím to je spôsobené. Naopak v starých koženkových vozňoch, napríklad ležadlových, bol signál vždy perfektný.
 
Trolej nemá na presnosť žiadny badateľný vplyv, aj keď citlivým pozorovaním by si asi niečo našiel, hlavne ak niektorý satelit vidíš blízko drôtu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetci tu pisu o GPS.. ale co take zariadenia s GLONASom, ktory sa tiez v niektorych zariadeniach pouziva?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten argument platí všeobecne. Aj keby bol GLONASS presnejší, tak odchýlka bude lineárne rovnako menšia, ale nezbaví sa jej.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár