neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Inovácia v bežných HDD naďalej stagnuje, vysokokapacitné HAMR disky až v 2018

Značky: HDDHAMRSeagate

DSL.sk, 29.12.2015


Výrobcovia klasických pevných diskov budú zrejme aj v blízkej budúcnosti v oblasti masových produktov inovovať svoje produkty len pomalým tempom, keď podľa dostupných informácií zásadnú novú technológiu HAMR plánujú začať používať najskôr v roku 2018.

Tvrdí to Anandtech na základe informácií najväčšieho výrobcu platní pre klasické magnetické disky Showa Denko a informácií Seagate.

Technológia HAMR, Heat-Assisted Magnetic Recording, na zmenšenie potrebného miesta pre uloženie jedného bitu informácie a teda zvýšenie hustoty zaznamenávaných dát využíva magneticky stabilnejší materiál, v ktorom sa ale aj ťažšie mení uložená informácia. Pre zapísanie dát sa tak záznamový materiál v mieste záznamu zohrieva laserom.

Napríklad technológia Seagate na zohrievanie záznamového média používa 20 mW laser s vlnovou dĺžkou 810 nm, ktorý zahrieva záznamový materiál až na 450 stupňov Celzia. Celý cyklus zahriatia, zápisu a ochladenia trvá len 20 ns.


Očakávaný vývoj technológií a hustoty uložených informácií na HDD podľa Advanced Storage Technology Consortium (graf: ASTC)



Obaja hlavní výrobcovia diskov, Seagate aj WD, vyvíjajú HAMR disky intenzívne už viacero rokov. Spoločnosť Seagate síce v lete avizovala plán začať dodávať disky pilotným zákazníkom na konci roku 2016, podľa Anandtechu bude technológia ale v tejto fáze dlhodobo testovaná a pravdepodobnosť masového uvedenia diskov v 2017 je veľmi nízka. Výrobca platní Showa Denko aktuálne priamo avizoval posunutie masovej výroby platní pre HAMR disky na 2018.

Po konsolidácii výrobcov pevných diskov a akvizíciách Hitachi GST a divízie výroby HDD Samsungu zostali na trhu len dvaja dominantní výrobcovia pevných diskov Seagate a WD a inovácie v oblasti masových pevných diskov výrazne spomalili. Hoci v poslednom období začali výrobcovia používať dve nové technológie, plnenie diskov héliom a technológiu prekrývania stôp SMR, Shingled Magnetic Recording, tieto sú určené najmä pre disky so špecifickým použitím.

Navyše ceny bežných klasických pevných diskov za posledných päť rokov výrazne neklesli, naopak dlhodobo boli dokonca vďaka záplavám tovární v Thajsku v roku 2011 vyššie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou


Diskusia:
                               
 

Veď načo kriesiť mŕtveho dinosaura.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Dobre poslúžili , ale kto by dnes kriesil zašlú slávu diskiet , CD , DVD a teraz aj HDD. Určite sa budú vyrábať , ale iba ako odkladiská nepotrebných dát, ale v bežne prevádzke po 2020 pochybujem . PC , alebo NB s HDD bude ńepredajné .
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco by mali klesat ceny pevnych diskov, ked na svete ich vyrabaju uz iba dve firmy?
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

priama konkurencia HDD niesu vyrobcovia HDD navzajom, ti uz maju trh davno rozdeleny. Konkurenciou su SSD. Dnes uz do vacsiny PC (kancelarske) sa viac oplati davat 120GB SSD namiesto 500GB HDD za rovnaku cenu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A to ešte ten výrobca HDD si kúpi veľkú firmu na SSD . Prečo asi ? Počuje umieračik ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ako ty, ale ja som za poslednych 5 rokov kupil 1x HDD, ale 4x SDD. Ok 2x HDD, lebo jeden bol v notebooku, ale ihned som ho vymenil za SSD a ten HDD lezi v sufliku... Ked klesnu 500vky na 100€ (kingston V300 150€ cca takze tak rok) tak presuniem z pocitaca aj ten 2TB do NASu a uz v ziadnom pocitaci nebudem mat HDD... Takze co myslis, preco ten WD kupil sandisk :) resp aj seagate predava SSD uz davnejsie a kupil aj vyrobcu radicov sandforce...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A aby sme to mali kompletne, ja som za 5 rokov kupil 2 ntb s HDD, desktop s HDD, dokupil dalsi HDD a potom este 2 externe HDD a 0 SSD. Takze za 5 rokov, ked sa spriemerujeme sa predalo viac HDD ako SSD, tvoja teoria trochu pokryvkava.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

takto narychlo: http://goo.gl/8dN1v4
ked zabudnes na nas dvoch, iste uznas, ze tr s SSD rastie, naopak s HDD klesa..
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to uznavam, len vravim, ze taketo porovnavanie su na nic. Do noveho zeleza tiez budem davat SSD, ale len na beh OS + par programov cize nejaka 128 resp 256 podla pomeru cena/kapacita uplne staci. Na vsetko ostatne mi staci 7200ot klasicke HDD kde narvem par TB.
Do NTB drbu tie posrate hybridy, co sirokym oblukom pokial je to mozne sa vyhybam, a aj pri odporucani a ak je to nutne hladam vzdy 7200 disky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a este k tym bookom, i7, 8GB ram, 1TB WD a 7ka na tom je pomala jak slimak. 10na ide znatelne rychlejsie. Po vymene za 256GB sandisk 7ka jak rychlik, resp. normalne to ide ako som zvyknuty...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak isla rychlo na zaciatku, tak potom asi nie je problem v disku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cisto novy book, HDD som tam mal iba kym som presiel na win10, ak by bolo v buducnosti treba. Inak som preniesol win7 na SSD a maximalna spokojnost. Ono je parada to, ze nalepka je win8, spraveny downgrade na win7 a upgrade na 10, takze mozem pouzit co chcem :) A chcem 7.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo chcu zarobit?

Zatial najlepsie medium a skladovanie bordelu (serialy, filmy) su HDD. Nemusis sa starat o velkost, ķludne ta napchas aj 50GB rip; neriesis kapacitu par TB ti nieco vydrzi; neriesis cenu, bo uz vcil su lacne...

A dokial sa nenajde nieco s dobrym pomerom kapacita/cena/pristupova doba, budu mat vyrobcovia hdd este dlho o biznis postarane.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vsak prave preto sa ceny drzia hore.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potom je tu hranicna zona - kde sa da placnut na disk nieco malo naviac pri rovnakej cene - co ti zaruci novu klientelu ;)
Resp. ist s cenou trochu dole, podjebat konkurenciu, nech ku mne prejde aj ta stara. Co zase vyzaduje novy tech, optimalizaciu vyroby... Fun...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslis gumene podlozky proti otrasom :-D

Aku konkurenciu??? Myslim ze SGT aj WD tie vyssie ceny vyhovuju a nikto iny tu nie je (s Toshibou sa tiez dohodnu).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobre si pamatam na vysoko nespolahlive IBM Deskstar 45 GB disky (prezyvane Deathstar). Stali okolo 9000 Sk. Bud rad ze nemas take disky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co tym chcel autor povedat? Ja sa pamatam na spolahlive hitachi disky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to urcite nie su len dvaja
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak traja. meni sa nieco?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ponuka roku 2026: 3,5 palcovy, super-dvojity PMR, heliovy, sindlovy, HAMR disk, latencia 30 ms, zapis 10 MB/s, citanie 1 GB/s, SATA-PCIe, 8 platni, modely s kapacitou 15, 20 a 30 TB.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

asi, možno,
ale povedla klasickích, plotnovích, budú už čisto "elektronické, v tom čase už asi s 5 - 10 - 15x lepšími parametrami
(well, aj ak to bude len o 2 - 3x lepšie, a viac, aj tak dobre..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ja dufam, ze dovtedy skor system vyriesia na baze spintroniky ako elektroniky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ja dúfam, že sa naučíte do vtedy aj slovenskú gramatiku...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Elektronika je tu priamo v podstate uz 1 a pol storocia a nepriamo od prvych hrackarskych ukazok uz 3 a pol storocia. Nepocitam staroveke hokusy pokusy.

Neviem ci za 10 rokov tu bude lusknutim prsta spintronika alebo nebodaj nejaka ina -tronika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

spintronika uz tu je a pouzitie cisto elektornickych sucasti povedzme aj v HDD tu zase tak dlho nie je. Takze horizont 10 rokov realny je pokial to bude rentabilne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

´´ ..budú AJ +-elektronické
(ale v tích rokoch možno už ne (čisto len) kremíkové, ale asi na inom substráte ( indium-gallium arzenid , príp. molybdenit,/grafén )
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pjetro, Tebe keď vyhráva v búdke, tak celkom slušne.
:-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

+ zachranu dat z poskodeneho disku nespravi nikto ani za 100 tisic dolarov.
Ale pri tom zapise 10 MB/s by to ozaj bolo na 2 veci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnesne sindle zapisuju od 80 MB/s a klesa to az k 3 MB/s podla toho co s tym robis a ako to trapis. Kontinualna rychlost HDD sa za posl. dve dekady zvysila cca 10-15x (od realnych 10 MB/s pri nejakom PATA 33 a vonkajsom okraji platne z polovice 90. rokov po realnych 150 MB/s dnes). Extra hore to uz asi nepojde. Ziadne dalsie 15-nasobne zrychlenie na 2 GB/s pri single šunkovom disku sa konat asi nebude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ta latencia 30 ms je este znacne optimisticky odhad :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a IOPS sa pri diskoch za posl dve dekady NEZMENILO VOBEC !!!!! Celu dekadu 1997-2007 sme v krvopotne ziskanyh cennikoch Agemu, Libry a inych, videli hausnumera ze "pristupova doba 8,9 ms". Chvilu sa tento parameter uvadzal aj potom. Erudovany ITckar ale vie ze to je akesi spriemernene hausnumero a najdlhsia latencia a preseekovanie z vonkajsieho konca platne na vnutorny (alebo opacne), pripoadne este skombinovane na druhej polovici platne takde treba urobit 1/2 otacky, tak teoreticky najdlhsi seek na HDD stale trva medzi 20 a 30 ms a to furt uz dve dekady. Ale ten martetingovy je 9 ms. Lenze tento parameter je uz tak bezvyznamny a tak nemenny, ze posl. 7-8 rokov sa pri parametroch HDD uz voooobec neuvadza !!!! Naco aj, koho to zaujima, ked sa ten parameter 20 rokov nezmenil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Labutia piesen uvadzania parametra IOPS u HDD bola cca 2-3 rocna era 2,5-palcovych WD Velociraptorov (2008-2011), kde sa vyrobcovia tychto HDD chvalili marketingovymi hausnumerami 5,3 - 3,5 ms. To bolo v dobe ked SSD este len zacinali, boli neskutocne drahe a aj rychlostne parametre SSD boli este smiesne a uplne porovnatelna s HDD (100-200 IOPS). Nikto nedonuti kmitat rameno s hlavickami rychlejsie. 10000 rpm 2,5 palcaky WD Veociraptory tvorili taky prechod. No a po tejto ere o parametri IOPS ci latencie pri HDD nestekne ani pes, lebo je furt ta ista uz dve dekady: pri 3,5 palcakoch marketingova 9 ms, pri 2,5 palcakoch 5 ms. Teoreticky najdlhsi seek je 3x vyssi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tomu sa hovorí konkurencia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

1TB should be enough for anyone... (mame predsa internet ;)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ale nie kazdy ho ma cez optiku... a na 5 Mbitovom FUP obmedzenym DSL sa cloud neda realne pouzivat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem prečo ale vybudoval som si proti cloudu určitú averziu... Npr také Google Photos... Keď som zistil že je to až príliš pohodlné a že jedného dňa tam bude narvaných tak veľa fotiek že už sa nebudú dať stiahnuť do lokálneho uložiska tak som z tade všetky fotky zmazal a stiahol do PC...

Do budúcna zvažujem len nejaký vlastný NAS server s poriadnou redundanciou...
Cloud je zlo...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A načo je komu ftp server?
To si nevieš kúpiť disk do Tvojho PC???
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

NAS server a FTP server je trošičku rozdiel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

pointa je prave, ze ked k rovnakym datam chces/potrebujes/niekto iny potrebuje pristupovat z viac PC tak ti dokupenie disku do "tvojho PC" nepomoze, resp. by muselo byt to pc zapnute nonstop. To je ale kontraproduktine, a presne preto vymysleli NAS.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár