neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
TP-Link potvrdil blokovanie alternatívnych firmvérov u routerov, má sa dať obísť

Značky: TP-LinkrouteryWi-Fi

DSL.sk, 14.3.2016


Spoločnosť TP-Link, výrobca populárnych cenovo dostupných WiFi routerov, uplynulý týždeň oficiálne potvrdila zmeny vo firmvéri jej routerov ovplyvňujúce používanie alternatívnych firmérov ako OpenWrt a DD-WRT.

Vyjadrenie TP-Linku sa zatiaľ týka USA a spoločnosť v ňom potvrdzuje, že uskutočnila zmeny kvôli požiadavkam telekomunikačného úradu FCC. Tie od výrobcov hardvéru vyžadujú zabránenie využívania bezdrôtových rádií prítomných v ich routeroch v rozpore s platnými obmedzeniami na využívanie frekvencií. Výrobcovia najmä nesmú dovoliť, aby sa používal vyšší vysielací výkon ako maximálny povolený výkon a iné ako povolené frekvencie.

Legislatíva ako taká nevyžaduje úplné zakázanie alternatívnych firmvérov. Spôsobov ako dosiahnuť jej ciele je niekoľko, TP-Link ale zvolil najjednoduchšie riešenie skrátka nedovolujúce inštalovanie neoficiálneho firmvéru.

"Ako výsledok týchto nevyhnutných zmien, užívatelia nemôžu naflashovať súčasnú generáciu open source firmvérov tretích strán," uvádza spoločnosť. Bližšie technické detaily ale nezverejnila.


TP-Link TL-WR940N, kliknite pre zväčšenie (foto: TP-Link)



V USA výrobcovia po 2. júni už nebudú môcť ponúkať routery nespĺňajúce požiadavky FCC a zmeny sa najneskôr od tohto dátumu tak budú týkať všetkých modelov.

Na blokovanie sme upozornili už v polovici februára po zistení takéhoto blokovania niektorými užívateľmi. Podľa informácii supportu z toho času je blokovanie alternatívneho firmvéru zatiaľ aplikované na modeloch Archer C2 V1, Archer C5 V2, Archer C7 V2, Archer C8 V1, Archer C9 V1, Archer C1900 V1, Archer C2600 V1, Archer C3200 V1, Touch P5 V1, TL-WDR3500 V1, TL-WDR3600, TL-WR841N V9.0 a V11, TL-WR710N (USA), TL-WR940N V3.0 a TL-WR1043ND V3.0.

Ako TP-Link blokuje iné firmvéry zatiaľ nebolo potvrdené a nie je tak jasné, či je blokovanie možné obísť napríklad nahratím nového firmvéru cez sériový port respektíve nahratím nového bootloadera alebo majú routery kompletne ochránenú reťaz bootovania a neoriginálny firmvér ani nespustia. Podľa aktuálneho tvrdenia vývojára DD-WRT Sebastiana Gottschalla ale údajne nemal TP-Link aplikovať žiadne riešenie napríklad postavené na digitálnych podpisoch, ktoré by skutočne zabránilo inštalácii iného firmvéru. Podľa neho TP-Link len zmenil hlavičku obrazov firmvéru s pridaním regionálneho kódu. To by samozrejme znamenalo, že po jednoduchej zmene v alternatívnych firmvéroch bude na TP-Link zariadenia opäť možné nahrávať aj alternatívny firmvér.

Aká je situácia v Európe a špecificky na Slovensku nie je jasné. Aj tu majú jednotlivé štáty na zavedenie podobných pravidiel ako v USA termín do júna a zo stanoviska nemeckej pobočky pre nemecké médiá vyplýva aplikovanie takýchto opatrení aj v Európe.

Mediálne zastúpenie spoločnosti sme s otázkami na situáciu na slovenskom trhu oslovili ešte v polovici februára, spoločnosť konkrétne oficiálne informácie ale stále neposkytla. Zastúpenie iba avizovalo, že krok spoločnosti vychádza zo smernice EÚ.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

akakolvek agresia vyrobcu na trhu je neakceptovatelne. potom sa nejedna o predaj, ale o prenajom. verim a dufam, ze trh toho akceptovat nebude.

Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Trochu si zabudol ze toto robí kvôli zákonom a nie kvôli zisku...
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Vyrobca nemoze byt zodpovedny za to, ze niekto pozmeni firmware. On dodal zariadenie, ktore s firmware od vyroby splna parametre.
Tak isto vyrobca auta nenesie zodpovednost za to, ked si doma precipujem motor a zrazu to bude mat uplne iny vykon.

Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

budme vsetci opatrni a pockajme si pre istotu na oficialne vyjadrenia syntaxterrorx k tejto problematike
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

tieto novinky platia len pre slobodny americky trh, my v Europe sme v suchu
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Teba sa nikto nepýtal.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

pod von...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Opatrne s trademarkovanými výzvami! http://dopice.sk/gPx
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo si každý úd a údica musia dať meniť predné zuby? Však ich anni ona nemala až také zlé, iba detské. Aj to jej vadilo???
O Krasuovi škoda rečí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Delegovanie určovania spôsobu implementácie zverejňovania informácií o aktuálnom stave prebiehajúcej reštrukturalizácie spoločnosti je v kompetencii jej riadiacich orgánov.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Ďakujeme, vraciam slovo do DSL.sk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no, lenze ako vidis, tlacia na vyrobcov, aby boli zodpovedni aj za to, ak niekto pozmeni fw.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vivat,slobodný svet...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

no jo, zachvilu zakazu aj silikony
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo latex
Odpovedať Hodnotiť:
 

este by to chcelo aby vyrobcovia automobilov zabranili pouzivaniu automobilov v rozpore s legislativou. cize napriklad, prekroceniu povolenej rychlosti, zmene smeru jazdy bez svetelnej signalizacie, jazde po chodnikoch, schodoch, kolajniciach a podobne.
navrhujem, aby do automobilov prestali montovat funkcny motor :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To je troska ina situacia :) Spravne by to bolo, ak by vyrobcovia aut nedovolovali pouzivat alternativny firmware v autach.. Tu sa jedna o softwarovu zalezitost, nie o hardwarovu. Router bude po hw stranke pravdepodobne rovnaky, len mechanizmus kontroly originality firmwaru sa zmeni..
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

to bude tym, ze uz s ofic. FW donutili vyrobcov routrov aplikovat tieto obmedzenia. teraz im iba dodatocne prikazali, aby tie obmedzenia user nevedel nijako obijst, ani modifikaciou zariadenia.

pri autach zatial nikto nedonutil vyrobcov aplikovat obmedzenia proti spominanym poruseniam zakona ani v predavanom modeli, nie to este aj po akejkolvek modifikacii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napríklad také elektronické obmedzenie rýchlosti je v predávaných modeloch "nenútené" dohodou medzi samotnými výrobcami, takže sami seba aj áno.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vecsinou iba u nemeckych vyrobcov a za priplatok sa to da casto vypnut.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono zas účasť obecenstva pri jej vzniku je vzhľadom k parametrom predávaných modelov iných výrobcov logicky neobhájiteľná.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak nech nastavia vykon hardwarovo a FW tym nebude moct nic zvysit, len znizit. Problem solved.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Neviem, nech napíše niekto kumu šlo nastaviť na OpenWRT aledbo DD viac ako 100mW. S origo HW kartu. Neviem či tu nejde o mátenie prázdnej slamy ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem ako vykon, ale urcite sa v OpenWRT daju nastavit aj kanaly, ktore nie su povolene vo vsetkych krajinach.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár