neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
NASA ide pristáť na Európe a hľadať život, ukázala ako

Značky: NASAvesmírveda a výskum

DSL.sk, 12.2.2017


Americká vesmírna agentúra NASA aktuálne zverejnila návrh misie pristátia na Európe, mesiaci Jupitera, cieľom ktorej bude na tomto mesiaci priamo hľadať život.

Európa, mesiac Jupitera o polomere 1561 km, sa považuje za jedno z najnádejnejších miest v slnečnej sústave, kde by mohol existovať život.

Podľa doterajších zistení sa totiž na tomto mesiaci pod približne 25 kilometrov hrubým ľadovým povrchom nachádza oceán vody hlboký 100 km, položený na horninovom jadre mesiaca. V oceáne, ktorý tu existuje zrejme miliardy rokov, sa nachádzajú pravdepodobne potrebné prvky a potenciálne podmienky pre vznik života.

Na Európe zatiaľ nepristala žiadna sonda a väčšinu informácií o tomto mesiaci máme zo sondy Galileo americkej NASA, ktorá obiehala Jupiter od 1995 do 2003.

Na konci roku 2015 ale americký kongres poveril NASA prípravou misie, ktorá pristane na Európe. V polovici minulého roka agentúra vytvorila tím vedcov, ktorý teraz predložil rozsiahly vedecko-technický takmer 300-stranový návrh misie.


Ilustrácia pristávacieho modulu na Európe, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech)



Hlavným cieľom misie bude snažiť sa priamo nájsť súčasný alebo minulý život, pričom misia NASA bude mať takýto cieľ prvýkrát od misií Viking hľadajúcich život na Marse v 70-tych rokoch. Život bude hľadať priamo len na povrchu Európy, nie v hĺbkovom oceáne.

Druhým cieľom misie bude študovať prípadnú obývateľnosť Európy a tretím analyzovať vlastnosti a dynamiku povrchu, s cieľom získať informácie pre ďalšie robotické misie na tento mesiac.

NASA v súčasnosti už plánuje sondu Europa Multiple-Flyby Mission, EMFM, ktorá bude obiehať síce Jupiter, uskutoční ale 45 preletov okolo Európy a jej hlavným cieľom bude študovať tento mesiac. Podľa aktuálneho návrhu táto sonda pomôže vybrať vhodné miesto pre pristátie zvažovanej misie blízko miest, kde v nedávnom období prišlo ku kontaktu oceánu s povrchom mesiaca, napríklad v podobe gejzírov z oceánu až na povrch.

Na vybranom mieste potom pristane statický modul, ktorý bude mať iba cca 42.5 kg vedeckých inštrumentov, plánovanú životnosť v nehostinnom prostredí vystavenom radiácii minimálne 20 dní a napájaný bude primárnymi batériami s kapacitou 45 kWh.

Modul vykoná analýzy vzoriek z ľadového povrchu a ľadu v hĺbke iba približne 10 cm, pričom odobrať by mal päť vzoriek, každú s objemom minimálne 7 centimetrov kubických.

Pomocou prístrojov na palube bude tieto vzorky analyzovať, pričom pomocou plynového chromatografu a hmotnostného spektrometra má byť schopný detekovať koncentráciu 1 pikomólu, teda 10 na -12 mólu, organických látok v jednom grame vzorky. Pre názornosť to by pri aminokyseline serín znamenalo 105 molekúl z bilióna.

Mikroskop má byť zase schopný detekovať bunky alebo podobné štruktúry života, ak budú mať minimálne 0.2 mikrónu a budú minimálne v koncentrácii 100 buniek na centimeter kubický ľadu.

Na module majú byť okrem iného aj dve kamery podobné kamere, aká sa nachádza na stožiari robotického vozidla Curiosity na Marse. Rozlíšenie jej CCD senzora je 1600 x 1200, potenciálne sa ale zvažuje jeho nahradenie za CMOS senzor 2048 x 2048 pixelov.

Modul bude odosielať dáta na Zem cez sondu obiehajúcu mesiac, ktorá priletí spolu s ním. Celkovo sa počíta s odoslaním viac ako 4 gigabitov, teda cca 512 MB, dát.

Misia by mohla odštartovať podľa návrhu v rokoch 2024 až 2025 na rakete NASA SLS. Po úvodnom obehu Slnka by sa v októbri 2026 zase priblížila k Zemi a využila gravitačnú asistenciu, aby v októbri 2029 priletela k Jupiteru a vstúpila na jeho obežnú dráhu. Na povrchu Európy by modul mohol pristáť najskôr v apríli 2031. Pri pristávaní sa v poslednej fáze počíta s podobným mechanizmom pristávania ako u Curiosity, so spustením modulu na lanách z časti lode s tryskami. Tá následne odletí do strany a narazí do povrchu ďalej od miesta pristátia modulu.

Misia je zatiaľ ale len v štádiu vedeckého a technického návrhu, zatiaľ nebolo definitívne rozhodnuté o jej podobe ani harmonograme. Kedy by sa tak mohlo stať nie je jasné. Aktuálny návrh je možné sťahovať zo stránok NASA (PDF s veľkosťou cca 40 MB).


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

"životnosť v nehostinnom prostredí vystavenom radiácii minimálne 20 dní a napájaný bude primárnymi batériami s kapacitou 45 kWh"

do vesmirneho programu by mali zas riadne zainvestovat ako pocas studenej vojny a tieto sondy opatrit starym dobrym nuklearnym pohonom
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Zda sa, ze to nie je take jednoduche.
Vyzera to, ze je problem s "palivom".
Pre tych, ktorym sa chce citat odborny clanok:
https://lnk.sk/GPRT
https://lnk.sk/iFGZ
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Pekne napisane clanky :).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kurvy illuminatske som myslel ze ju poslu na moju oblubenu planetu pluto co sa vola jak moj pes (Pluto) ale oni to jebnu na europu nehovorte mi ze v tom nema prsty illuminarska eurloby na cele s tymi jastermi v ludskej kozi Junckerom a Merkelovou. Som minule cital v zem a vek ze vraj uz neni pluto ani planeta preco asi? Illuminati kafru do vsetkejo.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Fakt s tym eurolobby nic nema. Oni to chceli najprv na Pluto poslat, ale Tysom potom povedal ze Pluto nie je pes (teda planeta) a tak sa rozhodli, ze ked uz nie na planetu, tak aspon na nejaky mesiac to poslu. teda na 3 tyzdne. ale na mesiac.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

prečo nepoužívaš tu štandardný skracovač??
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Tu, tu a tu ho nepouzivam preto, lebo sa mi jednoducho ten nazov nepaci.
Naviac, ak uz skracovac, tak co najkratsi.
A take su trojpismenkove.
No pouzil som aspon narocky tento SK, aby ma tu pripadne nekamenovali. :D
Tolko k tomu.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Lenze ide o pouzitie https, nielen zatazujuce CPU, ale i zvysujuce datovu prevadzku, dopady na internetizaciu, najma pri niektorych mobilnych datovych balickoch, ktorych, mozu byt fatalne.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

A tym priamo prispieva k globalnemu oteplovaniu, ukamenovat !
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Ale najprv treba začať gúglom, a jeho kolegami.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

lebo ten je blokovany u nas vo firme ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ako aj vsade na svete okrem sk.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tato sonda je staticka, takze ked vykona experimenty na danom mieste uz ma len malo pridanej hodnoty ju tam udrziavat este rok pri zivote.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/j78
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Celkovo sa počíta s odoslaním viac ako 4 gigabitov, teda cca 512 MB, dát."

Uhm, OK.
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

mozno ocakavaju, ze velka cast z toho co poslu nedorazi do ciela tak 3.5gb bude na opravu pokazenych dat
Odpovedať Známka: -8.4 Hodnotiť:
 

omg, pisu o gigaBIToch nie gigaBAJToch
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

JA BY SOM TIE GIGABITY VSETKY ZAKAZAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aj tak vsetkych zaujimaju iba bajty a nie bity.
ZEANO?!!!!111!!!

:D
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Nie, zaujimave su aj bity. Neobmedzuj sa len na ukladaci priestor a prenos dat (bajtovo orientovany TCP). Rozne bity v hlavickach sietovych protokolov maju specificky vyznam a tie bity nie su zhlukovo vnimane ako suvisiace bajty.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ty si najprv oprav znamku z matematiky a potom si uvedom, ze 4Gb = 512 MB
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ak chcu pouzit ten senzor s rozlisenim 2048x2048, a nebudu pouzivat kompresiu, tak jedna fotka zaberie 12 MB. Cize do 512 MB zmestia 43 fotiek. To bude teda neskutocne mnozstvo vedeckeho materialu. Ved viac selficok si nafotia len ti vedci so sondou este predtym, nez odleti.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

To rozlisenie staci, ostatne dopocita ta googlacka AI.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ta ich uz zdiela na Google+ vo vyssom rozliseni ako vedlajsi vystup street view.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Oni uz maju viac-menej dopredu urcene kolko z coho budu potrebovat pre vyskum ktory maju realizovat. Cize ak si urcili ze im nato staci 43 obrazkov asi vedia preco, pravdepodobne ich bude ale menej nakolko aj informacie o vzorkach budu tiez stiahnute. Osobne si myslim ze kto urobi 43 selfies za sebou je trubka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, poslu sondu miliony kilometrov daleko, ale o kompresii v zivote nepoculi. Mali by chodit diskutovat na DSL.sk, tu by sme ich naucili ako sa maju robit vesmirne misie!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale oni kompresiu pouzivat budu, sak nie su idioti.

Pravda je, ze dost zalezi co na tom obrazku bude.

Uz aj bezstratova kompresia zmensuje aj na 30% povodnej velkosti (napr. BMP do RAR). A stratova to dokaze zmensit na 10% povodnej velkosti pri relativne slusnej kvalite (JPG, JPG2000, PNG, WebP, BPG ...).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Ale oni kompresiu pouzivat budu, sak nie su idioti."
Tosnadakozdovodneniehodnoteniapostacuje.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

aj BMP pouziva kompresiu... RLE ;)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

PNG je bezstratová kompresia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bezstratova kompresia neexistuje.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Ale čo nepovieš.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ano tak tak ako vravíš. Aby to pochpoil dám príklad. Predstavte si štvorec rozdelený na štyri rovnaké štvorce. Dva sú biele a dva čierne. Prenesieme len jeden čierny a jeden biely plus dáta o polohe všetkých štyroch. Vybavené. Bezstratová kompresia. (je to len úplne jednoduchý príklad)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akurát že štyri rovnaké štvorce principiálne nemôžu byť dva biele a dva čierne, čím je tento príspevok bezpochyby najmúdrejším v diskusii.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Príspevok priekazne potvrdzuje dôležitosť výberu vyjadrovacích prostriedkov a spoločného chápania ich významu, oveľa zásadnejšiu ako voľba správneho i/y.

Na počiatku bolo slovo.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a preco by nepouzivali kompresiu? praveze ked si tak velmi obmedzeny mnozstvom dat, ktore mozes zaslat, tak snad budes vsetko komprimovat najlepsie ako sa da.
tam, kde je to akceptovatelne aj stratovo (vacsina, ak nie vsetky fotky)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ktovie, či budú dodržiavať Prime Directive o nezasahovaní do vývoja...

Alebo si to tá Európa porieši sama a tú análnu sondu zhltne ako jednohubku dáka príšera alebo tej sonde natrhne řiť, pampeliške jednej vypelichanej, ako hovorí školník Willy :P
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

europa je to kde je voda pod ladom?
a tie brazdy v lade?
:D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kurvy illuminatske chcu len dalsi clensky stat do EU aby mohli nastolit nwo uz nie len na zemi
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Aktuálne tiež pridám komentár.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Len aby to omylom neposlali k nám do Európy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

TieZ sa toho obavam, co ked tu nebodaj najdu zivot ???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jasne, ze najdu.. "Diig mooore, zeleeezo..!"
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ako prvé skôr nájdu nejakú tu korupciu, ak nepôjdu na najvyššie miesta, kde sa prirodzene nevyskytuje, samozrejme v dobrom :))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale nie inteligentny. staci pozriet na vysledky volieb a je nam jasne, ze inteligentny zivot sa v tejto oblasti nenachadza.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale veď Europa už preskúmaná bola nie? Dokonca to bol let s ľudskou posádkou, ktorú zahubila svetielkujúca chobotnica. Videl som pred pár rokmi v jednom dokumente.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veru tak, tiež som to videl: http://www.csfd.cz/film/309312
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je len reklama na http://www.bing.com .
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To bol len trailer na tento let.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A zožerie ich Chobotnica :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/ watch?v=yF3j82YEsTo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved americka armada uz v Europe pristala. Co este ide hladat NASA?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Europa je uz par rokov neobyvatelna...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Do tejto Európy by sa mal presmerovať prúd imigrantov. Bol by od nich pokoj.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nechcem vrtat ale
"Mikroskop má byť zase schopný detekovať" deteGovat, sudruhovia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ked nechces, tak nevrtaj.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Správna podoba slovesa je detegovať (porov. Slovník cudzích slov na webovej stránke nášho ústavu www.juls.savba.sk alebo slovniky.korpus.savba.sk). Pravopisný rozdiel podstatného mena detekcia a slovesa detegovať súvisí s tým, že nie sú utvorené z rovnakého odvodzovacieho základu. Podobne je to napríklad aj pri dvojiciach slov absorpcia – absorbovať, transkripcia – transkribovať, reakcia – reagovať, funkcia – fungovať.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak to ale potom priekazne nie je z ustavu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je to tak ako hovoríš, tak tí slovenčinoisti (čítaj jazykovedci) su ozaj z ústavu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

..noisti? S takýmto slovom nemám právo niečo kritizovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Namiesto hladania života na mesiaci by sa mali znažiť neničiť ten na zemi.
Ano ešte že Trump zrušil tie interupcie,aspoň ktosi používa to na krku aj na myslenie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár