neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Vydaný očakávaný nový firmvér pre domáce routery LEDE

Značky: LEDErouteryOpenWrt

DSL.sk, 23.2.2017


Tvorcovia nového open source firmvéru pre domáce routery a ďalšie zariadenia LEDE, ktorý vznikol ako odnož populárneho OpenWrt, v stredu večer oznámili vydanie prvej stabilnej verzie 17.01.0 s kódovým označením Reboot.

LEDE, Linux Embedded Development Environment, vytvorila nezanedbateľná časť vývojárov dominantného alternatívneho open source firmvéru pre WiFi routery OpenWrt v máji minulého roka, keď nebola spokojná so stavom vývoja OpenWrt.

Odchádzajúci vývojári sa sťažovali na viacero vecí, klesajúci počet vývojárov a absenciu snahy získať nových, nespoľahlivú infraštruktúru, absenciu komunikácie a transparentnosti, málo vývojárov s právom pridávať zmeny do hlavných zdrojových kódov a málo zamerania na stabilitu, testovanie, pravidelné vydávanie verzií a dokumentáciu.

Posledné hlavné verzie OpenWrt vychádzali približne po roku až roku a pol, poslednou je Chaos Calmer 15.05 zo septembra 2015 aktualizovaná na 15.05.1 v marci 2016. Projekt typicky vydáva aktualizácie balíčkov pre stabilné verzie len výnimočne.

Nový projekt avizuje okrem iného silné zameranie na automatické testovanie a zjednodušený proces vydávania oficiálnych stabilných verzií, ktoré by mali byť vydávané častejšie, firmvér bude priebežne aktuálnejší a kvôli oprave chýb aj zrejme celkovo bezpečnejší.

Podľa decembrového oznámenia plánuje konkrétne vydávať každé štyri až osem týždňov minoritné aktualizácie poslednej hlavnej verzie, ktoré budú obsahovať opravu dôležitých chýb ale tiež spätne portovanú podporu pre nové zariadenia z aktuálnej vývojovej vetvy.

Oproti OpenWrt 15.05 s linuxovým jadrom 3.18 je LEDE 17.01 postavený na jadre 4.4, konkrétne vo verzii 4.4.50. Aktualizované boli hlavné zahrnuté softvéry, z SSL knižnice PolarSSL sa upgradlo na novú verziu 2.4.0 premenovanú na mbed TLS a uskutočnených bolo viacero vylepšení v implementácií sietí. Okrem iného bol v implementácii WiFi na niektorých WiFi čipsetoch odstránený problém bufferbloat, keď sa pri zahltení sieťovej linky napríklad rýchlymi TCP prenosmi výrazne zvýši latencia linky aj pri zasielaní malých jednotlivých paketov kvôli čakaniu paketov v bufferoch.

Zlepšená bola bezpečnosť, keď okrem iného pribudli ochrany proti zneužitiu chýb v manažmente pamäte.

Zlepšený bol systém vývoja a zostavovania, pridaná bola podpora nových architektúr v podobe podpory siedmich nových rodín SoC respektíve platforiem, zlepšená bola podpora zabudovaných DSL modemov a pribudla podpora mnohých nových modelov routerov a dosiek.

Podľa upozornenia vývojárov je na zariadeniach so 4 MB flash k dispozícii veľmi málo voľného miesta pre doinštalovávanie ďalších balíčkov a tvorcovia tak pre takéto zariadenia v prípade potreby dodatočných balíčkov odporúčajú skompilovať si vlastné inštalačné obrazy s vlastným výberom balíčkov. Takéto obrazy majú výhodu v možnosti odstrániť nepotrebný softvér ale tiež skomprimovať zahrnutý softvér, keď ako súborový systém sa používa read-only komprimovaný SquashFS.

Technicky zdatnejší užívatelia si môžu skompilovať vlastné obrazy pomocou pre danú verziu pripraveného prostredia Image Builder alebo priamo zo zdrojových kódov. Pri kompilovaní vlastných obrazov samozrejme ale hrozí väčšie riziko znefunkčnenia routera, ktoré môže následne pre obnovu vyžadovať hardvérovú modifikáciu alebo dokonca byť trvalé. Toto riziko samozrejme podstupujú na vlastnú zodpovednosť a je preto odporúčané, aby ho dobre zvážili.

Zároveň nová verzia má obmedzenia na zariadeniach s menším množstvom pamäte. Kým pri dvoch RC verziách tvorcovia upozorňovali na tento problém u zariadení so 16 MB pamäte, v oznámení finálnej verzie naň upozorňujú aj pri 32 MB. Problémy môžu podľa nich nastať napríklad pri upgrade alebo aktualizácii pomocou opkg, špeciálne ak sú realizované popri behu webového rozhrania LuCI. Medzi RC2 verziou a stabilnou verziou zrejme ale neprišlo k žiadnej zásadnej zmene a zmenené bolo len upozornenie.

Verziu LEDE 17.01.0 Reboot je možné sťahovať z downloads.lede-project.org. V prípade inštalácie na zariadení s OpenWrt firmvérom je možná inštalácia formou upgradu so zachovaním nastavení.

Stabilná verzia prišla o niečo neskôr ako bolo avizované, pôvodne mala byť k dispozícii 15. februára. Ďalšou hlavnou verziou má byť 17.06, ktorá bude podľa plánovaného harmonogramu sprístupnená v júni až júli. Medzičasom v marci začne príprava minoritnej verzie 17.01.1. V júli následne skončí podpora verzie 17.01 a pre plnú podporu tak bude potrebný prechod na novú verziu 17.06.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS


Diskusia:
                               
 

17.01 uz aj nahodeny, na mojom tp-linku 1043nd bezproblemovy chod
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked to bude mať uptime pol roka môžme sa baviť o tom či má bezproblémových chod
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nekaz radosť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je presme moj hw :) idem tiez otestovat. sa mi paci, ze staci sysupgrade ked tam uz je openwrt
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze uz ho mam nahodeny. import nastaveni z OpenWrt stoji za prd, ale ked sa resetne do defaultu a nanovo nastavi, tak ide ako sa patri.
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj tplink ma uptime polroka aj so starym dd-wrt :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

moj tplink ma uptime pol roka aj s original FW.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

TD-W8970B?
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam LEDE na nom ale bol to pain
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to ti neverim. jedine ak v zamrznutom stave ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tu 1043ND si updatoval s openwrt alebo ddwrt? uptime ma netrapi, cez cron to preventivne rebootujem, skor ma zaujima co na tom vsetko prevadzkujes (pod pojmom bezi ako ma), kolko volneho miesta este ostane a ako velmi to vytazuje procesor, ci to je viacej/menej ako predtym.
dik
este ale asi chvilu pockam, do prveho updatu, ale dik za prve ohlasy
Odpovedať Hodnotiť:
 

robil som update z openwrt, sluzi ako wifi router a pouzivam jednu lan linku pre desktop - to je vsetko, volne miesto a cpu nemam sajnu vobec som to neriesil
Odpovedať Hodnotiť:
 

druhy krat opakujem ze mbedtls je len nove MENO pre polarssl. NEBOLA NAHRADENA :) haters gonna hate
Odpovedať Hodnotiť:
 

> SSL knižnice PolarSSL sa upgradlo na novú verziu 2.4.0 premenovanú na mbed TLS

Vsak presne to pisu

Odpovedať Hodnotiť:
 

no, lebo to upravili :)
dik redakcia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ja s mojím Archer C9 s DD-WRT sa môžem vypchať, lebo na toto chuja nie je možnosť revertnúť to...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dá sa to dostať aj do CPE 210? Lebo od hw verzie 1.1 tam Open WRT nechodí...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár