neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Rysuje sa veľký konflikt Intelu a Microsoftu, kvôli Windows 10 na ARM

Značky: MicrosoftIntel

DSL.sk, 10.6.2017


Vzťahy dvojice IT gigantov Intel a Microsoft, ktorých kooperácia vyústila do rapídneho presadenia sa osobných počítačov aké dnes poznáme, sa môžu v blízkej budúcnosti výrazne ochladiť, kvôli Windows 10 na ARM.

Intel totiž aktuálne článkom svojho viceprezidenta a hlavného právnika Stevena Rodgersa tvrdo zaútočil na túto iniciatívu, naznačil porušovanie jeho patentov, neochotu ich licencovať a avizoval ochranu svojich inovácií.

Intel a Microsoft

Intel a Microsoft tvorili a stále tvoria dva podstatné a kľúčové prvky ekosystému osobných počítačov, keď za dominujúcu platformu PC sa vyvinuli počítače založené na x86 architektúre Intelu s dominantnou pozíciou procesorov vyrobených Intelom a s operačným systémom Windows od Microsoftu.

Táto stále dominujúca platforma nesie podľa toho aj označenie Wintel.

Kooperácia Intelu a Microsoftu nie je ale z podstatnej časti úplne priama, keď priamym partnerom Intelu sú výrobcovia PC a podobne priamym partnerom Microsoftu sú tiež výrobcovia PC. Nakoniec o vznik platformy osobných počítačov v podobe akej ju poznáme sa primárne nepostarala priama spolupráca Intelu a Microsoftu ale podobne IBM, ktorá si u prvých PC svojej platformy zvolila procesory Intelu a softvér od Microsoftu.

Kooperácia ani z jednej strany nie je samozrejme exkluzívna, keď Intel sa snaží podporovať aj konkurenčné platformy a najmä rozličné linuxové riešenia a podobne produkty Microsoftu samozrejme bežia aj na konkurenčných AMD procesoroch a doteraz najmä mobilné riešenia aj na ARM platforme.

V každom prípade kooperácia bola pre obe spoločnosti mimoriadne pozitívna a spravila z nich multimiliardových IT gigantov.

Windows 10 na ARM

Platforma ARM na rozdiel od x86 začala ako platforma úsporných efektívnych procesorov a vďaka tomu sa masovo presadila v mobilných zariadeniach. S prechodom na 64 bitov, novšími jadrami a posunom výrobných technológií ale moderné ARM procesory majú dostatočný výkon aj pre osobné počítače využívané dnešným typickým spôsobom.


Prezentácia Windows 10 na ARM procesore Qualcomm Snapdragon 820 (video: Microsoft)



Keďže pre takúto hardvérovú platformu doteraz chýbala podpora Windows, napriek dobrej podpore linuxovými platformami sa do nej významnejší výrobcovia PC nepustili.

Microsoft sa síce už pokúsil o podporu ARM s uvedením Windows 8 v podobe Windows RT. Tento pokus bol ale do značnej miery už pred uvedením odsúdený na zánik. Nešlo totiž o plnohodnotnú verziu Windows, keď nedokázala spúšťať softvér napísaný pre dovtedajšie verzie Windows a jeho klasické Win32 rozhranie.

Aplikácie pre nové rozhranie Windows, teraz označované ako UWP aplikácie, plne podporované vo Windows RT zase nebolo niečo, čo by zákazníci chceli, ale niečo, čo sa len Microsoft pokúšal presadiť.


Architektúra emulácie Windows 10 na ARM, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Microsoft)



Na konci minulého roka ale Microsoft oznámil prípravu Windows 10 pre ARM, ktorá bude podporovať aj priame spúšťanie softvéru napísaného pre klasické Windows a skompilovaného pre x86 platformu. Samotný operačný systém beží u tejto verzie natívne na 64-bitovej architektúre ARM a podobne aj UWP aplikácie.

Platforma bude najskôr používaná na PC postavených konkrétne na procesore Qualcomm Snapdragon 835 a podľa dostupných informácií v súčasnom stave emuluje len 32-bitový softvér. Či bude do uvedenia k dispozícii aj emulácia 64-bitového nie je jasné.


Bližšie predstavenie architektúry Windows 10 na ARM (video: Microsoft)



Beh nemodifikovaného softvéru Microsoft zabezpečuje emuláciou x86 platformy, procesora a inštrukčnej sady. Kompletné detailné technické informácie zatiaľ nezverejnil, v máji ale ukázal aspoň architektúru riešenia.

Podľa týchto informácií je emulácia softvérová, pričom riešenie Microsoftu jednoducho dynamicky za behu prekladá bloky x86 kódu na ARM kód. Za emuláciu je tak zrejme zodpovedný primárne Microsoft a nie Qualcomm.

Výhodami PC postavenými na ARM vzhľadom na vlastnosti tejto architektúry môžu byť nižšia spotreba a vyššia výdrž na batériu, kompaktnejšie rozmery a pasívne chladenie a nižšia cena. Nižšia cena sa u prvých modelov zrejme nenaplní, keď Qualcomm neoficiálne avizoval cenu na 600 až 800 dolárov. Výdrž by mala byť lepšia podľa tvrdení Qualcommu o 50%, pričom hovoril aj o 20-hodinovej výdrži. U akého formátu prenosných PC presne ale nie je jasné.

Prvé PC na ARM s Windows 10 majú prísť do konca roka, vyrábať ich budú aj HP, Lenovo a Asus.

Dôrazné upozornenie Intelu

Bližšie informácie o prvých produktoch počítačov s ARM procesormi odzneli minulý týždeň počas počítačového veľtrhu Computex. Intel aktuálne využil štvrtkové 39. výročie uvedenia prvého x86 procesora Intel 8086 a tým odštartovanie x86 platformy a zverejnil článok, v ktorom poukazuje na rozličné inovácie x86 architektúry z posledného obdobia.

Podstatnú časť článku Intel venuje ale tomu, ako niektorí výrobcovia ako AMD, Cyrix, Via a Transmeta porušovali jeho patenty, ako ochraňoval svoje investície do týchto inovácií a ako ich bude ochraňovať pri prípadných ďalších porušeniach. Windows 10 na ARM konkrétne nemenuje, z kontextu je ale jasné, že hovorí práve o tomto riešení.

"Vynucovanie nebolo v posledných rokoch nutné, pretože ostatné spoločnosti rešpektovali práva intelektuálneho vlastníctva Intelu. Ale (teraz) sa objavili správy, že niektoré spoločnosti sa môžu pokúsiť emulovať proprietárnu inštrukčnú sadu x86 bez autorizácie Intelu," uvádza totiž. Tým tiež potvrdil, že Microsoft realizuje emuláciu bez jeho súhlasu.

Architektúra x86, jej inštrukčná sada a rozličné rozšírenia boli vytvorené Intelom a boli a sú chránené patentami. Vzhľadom na exspiráciu patentov už samotná pôvodná inštrukčná x86 sada chránená nie je, viaceré rozšírenia ale áno.

Ktoré rozšírenia presne emulácia Microsoftu implementuje nie je jasné, bez viacerých nových ako sú TSX, SGX, AES-NI aj najnovších SIMD rozšírení ako AVX2 a AVX-512 sa môže zrejme obísť, keďže softvéry väčšinou nutne nevyžadujú ich podporu. Vynechať sa ale nedá podpora stále chránených základných SIMD rozšírení pre efektívnu prácu s veľkým množstvom dát, ako sú SSE a ich nasledovníci. Minimálne podpora SSE2 je potrebná, keď táto je štandardom už mnoho rokov a softvéry ju často očakávajú.

Intel práve na SIMD aj naráža, keď hovorí o ochrane svojich práv proti spoločnosti Transmeta. Tá podobne emulovala x86 architektúru, Intel si voči nej uplatnil patenty na SIMD inštrukcie. V prípade Transmety išlo ale o komplikovanejší prípad, keď tá Intel zase žalovala za porušenie jej patentov.

Bližšie informácie o tom, ktoré patenty konkrétne by mala emulácia vo Windows 10 na ARM porušovať, Intel neuvádza.

Zároveň nie je jasné či zohrávajú v emulácii nejakú čiastkovú úlohu aj procesory Qualcommu a či je podľa Intelu zodpovedný za emuláciu a prípadné prípadné porušovanie patentov aj Qualcomm. Vzhľadom na architektúru emulácie popísanú Microsoftom ide pravdepodobne ale najmä o záležitosť Microsoftu.

V článku Intel v každom prípade avizuje neochotu licencovať svoje x86 inovácie a ich dôraznú ochranu, v ktorej plánuje pokračovať.

Neavizuje ale zatiaľ žiadne konkrétne kroky a zatiaľ tak nie je jasné, ako sa situácia bude vyvíjať. Možné je, že sa Intel bude pre ochranu svojej pozície v PC snažiť emuláciu vo Windows 10 na ARM zastaviť. Ďalšími možnými teoretickými riešeniami je požadovanie licenčných poplatkov alebo komplexnejšia dohoda zahŕňajúca napríklad aj licencovanie nejakých patentov Qualcommu pre Intel.

Intel pod tlakom aj od Apple

Intel nedokázal včas zareagovať na nastupujúce platformy mobilných zariadení, tento segment plne ovládla ARM a Intelu tento trh ušiel. Následne sa pokúsil síce konkurovať úspornými Atom procesorami aj pre smartfóny, po nepresadení sa ale tento trh opustil.

Windows 10 na ARM môže ohroziť jeho pozíciu aj v PC.

Navyše výhľadovo pozícia Intelu môže byť ohrozená aj u ďalšieho dôležitého partnera pre Intel, u spoločnosti Apple. Tá pred približne desiatimi rokmi prešla u svojich PC od Power PC architektúry na x86 architektúru a využíva exkluzívne procesory od Intelu.

Zároveň si ale vyvíja aj vlastné ARM procesory, ktoré používa v najnovších generáciách iPhonov a iPadov. Ich parametre a najmä výkon rastú výrazne rýchlejšie ako je tomu u x86 procesorov Intelu a Apple v súčasnosti už charakterizuje svoje najnovšie procesory, napríklad A10X, ako majúce desktopový výkon.

Je tak pravdepodobne len otázkou času, kedy Apple bude mať záujem použiť svoje procesory pre zvýšenie marže alebo zvýšenie cenovej konkurencieschopnosti jej produktov minimálne vo svojich menej výkonných PC ako napríklad súčasný MacBook.

Naraziť môže samozrejme ale na podobný problém ako Microsoft, ako zabezpečiť kompatibilitu so softvérom napísaným pre doterajšie verzie macOS na x86 architektúre.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

x86 foreva
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Ďakujeme odíďte giganti.
Zase príklad toho ako si niekto uzurpoval moc a doji-dusí trh.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Slobodny a volny trh! Nech vyhra ten lepsi. :-D
Zlate planovane hospodarstvo ...
Odpovedať Známka: 2.8 Hodnotiť:
 

zlaté plánované??? ňom by si sa doteraz stál v poradovníku na klon nejakej 386-ky z Tesly Piešťany...
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Samozrejme ze zlate planovane, pretoje je to to jedine spolocensky funkcne a skutocne udrzatelne. Ze si to spajas vyhradne s komancami je uz tvoja obmedzenost.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Intel je prohnilá, odporná společnost. Kdo kupuje jeho produkty, podporuje korporátní fašismus. Intel už na pokutách zaplatil miliardy dolarů, dalších 100 miliard by měl platit každý druhý rok.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Keby som kazdy raz co niekto zle pouzije slovo fasizmus dostal procesor, mal by som asi kvantovy pc
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Hm, keby tak prišiel napríklad HL3 vo verzii len pre ARM/Linux. Tretia svetová?
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

"len pre linux" :D to snad ani napisať neda a dá....
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Čo sa ti nezdá?
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

ty :D
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

No veď preto.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

tretia svetova? Half life 3 confirmed!
Odpovedať Hodnotiť:
 

nezarobia ano na slanu vodu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

intel je moloch ktory dlhe roky tazil z monopolu teraz ked ich konkurencia na kazdom poli dobieha a z casti aj predbieha tak reve na kazdu svetovu stranu aky su vsetci zly namiesto toho aby dobehol vyvoj na ktory 10 rokov sral
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Na tvoj comment čakal ceo intelu.dakujeme.
Odpovedať Známka: -6.1 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ved humornejsia predstava ako windows na arme je snad len snaha o zvysenie rozsirenosti linuxu zakomponovavanim roznych kancelarskych balikov do pre domacnosti primarne urcenych distribucii a live CD, korunovana ponukou moznosti pouzivania postoveho klienta.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Aj windows moze mat livecd. Vola sa to WinPE. Len skoda, ze normalna recovery konzola v standartnych windows je tak neschopna.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Sice moze, ale to by v linuxe trebalo skvasnut deathcd, aby boli funkcne porovnatelne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ano, na druhej strane preto mi az tak ako firma nevadi, lebo sa nesere do vsetkeho ako google alebo aj MS(aj ked ms casto s tragickymi vysledkami).
Inak ale zaujimavy clanok a z neho celkom zaujimava predpoved ze intelu preberu trh ARMy a ak sa nespamata tak o nejakych 20rokov( skor tazko kedze finanancii ma dost a x86/x64 tu este dlho bude) bude v poriadnom upadku a mozno aj krachu.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Rocky Balboa vs Intel: http://dopice.sk/jJP
S.B. http://dopice.sk/jJS
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto tiez nie je pravda, ani po mnohych rokoch Intel nema ineho konkurenta ako AMD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

amen
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pripadá mi to divné niekoho žalovať za softvérovú emuláciu inštrukčnej sady. To je ako keby M$ žaloval WINE projekt.

Aj keď... Oracle vs Google ohľadne Javy je niečo vzdialene podobné...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Wine Is Not Emulator :)
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Wine is .Net framework library customisation :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nikto tu nikoho nežaluje za softvérovú emuláciu inštrukčnej sady.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To ze to nepovedali na plnu hubu neznamena, ze sa tym defakto nevyhrazaju.
Rovnako ako ked za tebou pridu 2 typci s baseballkou (urobit konferenciu kde si budes "musiet zacat uplatnovat svoje intelektualne vlastnictvo") a spytaju sa ta ci im nevenujes obsah tvojej penazenky (lebo si ho tvorcovia nelicencuju). Tiez len prosia o dotaciu. Alebo nie?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

robit problemy kvoli emulacii je dost v mode posledne roky.
emulatory konzol napr. dostali svojho casu vsetky do jednej banana na gstore - kvoli pravam. niektore skupiny dostali priamo c&d order...

dost vela sa aj privrie oko, lebo skoro vsetko su to entuziasti, ktori to robia za vatikansku menu...

avsak tu chce na tom ms dobre zarobit, a to je trosku problem. bo ten, co tu architekturu vymyslel a dal do kopy nema z toho ani cent.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja len celkom nechápem, ako to bude s tou spotrebou. Ak je naozaj úspornejšie strojový kód preložiť na inštrukčnú sadu iného procesora a následne spúšťať, niekde sa stala chyba.

Pochopil by som, keby bol softvér jednorázovo prekompilovaný.

Ďalším problémom emulácia je ďalšia vrstva náchylná na chyby a zraniteľnosti.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Tiež to s tým výkonom na tých dnešných ARMoch nie je až také svetlé, a softvér na ňom beží dobre a úsporne len a len kvôli jeho optimalizácii. Myslím si, že emuláciou x86 platformy sa stráca táto podstatná výhoda, a emulovaním aplikácií jednak drasticky spadne výdrž, a jednak výkon/spotreba v porovnaní s natívnym behom bude zaostávať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

LOL...ze nativnym behom. ARM je praveze hardverovy overkill, aby produkty davov zacinajucich softverovych vyvojarov nesekali uz pri vykreslovani splashscreenu. Optimalizovany kod aj cez dvojitu virtualizaciu nema problem.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ale ma, emulacie, konvertovanie kodu, virtualizacie...atd niesu urcene na bezne pouzitie. Nema vynam mat ARM komp ktory pracuje len natom principe ze nanom bezi emulator x86 kodu pretoze vsetky doteraz vytvorene desktop programy su pre x86.
Neviem preco sa kazdy snazi vsemozne nahradit x86 ked zatial nic lepsie nie je. Je nezvratny fakt ze ARMka boli odzaciatku zakladom mobilov, tabletov a dalsej spotrebnej elektroniky a teda su dolezitou sucastou sucasnej technickej infrastruktury, nahradzat nimi ale x86 kompy len preto ze Intel neznizil ceny jeho CPU je nezmysel.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Akurat ze jediny nezvratny fakt je, ze neexistuje nezvratny fakt a Janka H. je jeho prorokom.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Je jasne, ze to robia kvoli kompatibilite sucasnych Windows aplikacii na ARM, co je kriticke pre presadenie sa Windows s ARM procesormi. Ked sa presadia, tak bude k dispozicii coraz viac programov kompilovanych pre ARM a emulator uz nebude potrebny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

#
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo keby tak Intel začal premýšľať o tom, ako z danej situácie vyťažiť a dobehnúť to, čo zanedbal? Určite by to bolo pre všetkých užitočnejšie ako keď bude na všetkých útočiť a neustále sa len vyhrážať žalobami a argumentovať, ako sa čo nedá...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dobehnúť čo? Samého seba? Veď INTEL je nositeľom vývoja, pokroku!
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

:D :D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

..a teraz daj tú o červenej čiapočke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nositelom vyvoja a pokroku je aktualne IBM. Niezeby neboli vzdy, ale dnes zvlast :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel je tam kde bol Microsoft pred 4mi rokmi predtym ako Nadella nastupil. V microsofte sa zacali triast stolicky ako prisiel ios a android a zacal im liezt do zeli. Napokon si uvedomili ze trend nezastavia a musia ist s davom ak chcu prezit. Tzn masivna podpora open source, vydavanie vlastnych zdrojakov a teraz win na arm. Intel stale bojuje ale napokon sa dostane do stadia ked bude musiet spustit z ceny aby dokazal konkurovat inym vyrobcom procesorov a to hlavne na poli desktopov pre beznych uzivatelov. Sa cuduju ze sa neaky anemicky atom neujal? Vsak out of box je to pomalsie ako arm. Dlho sa im komfortne sedelo na stolicke lidra, ktora ma momentalne len tri nohy. Drzim palce amd a arm. Kazda velka spolocnost potrebuje raz za cas reality check.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

atom nebol pomalsi ako arm a kym ho intel predavak za normalne ceny (citaj "dotoval") tak bol konkurencieschopny. Akonahle sa vsak rozhodol, ze ho bude predavat za "plnu cenu", dopyt spadol na taku uroven, ze to Intel zabalil... Yo btw. ten Atom o ktorom sa bavime nieje ten Atom, ktory premenovali na celeron/pentiumN...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Atom s ARM-om poutiera dlazku nez ARM zisti, ze sa nieco deje.

Cenou za to je, ze Atom zere viacej energie. Atom ma lepsi vykon per watt, ale ARM zere celkovo menej.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mozno v specifickych vypoctoch ktore niesu relevantne v triede v ktorej sa arm/atom snazi presadit. Vid testy 3 roky starych procesorov a aj vtedy arm porazilo neskutocne ochudobneny atom. https://goo.gl/DGZGyg. V pociatkoch atomov aspon podporovali hyperthreading, okresana pamat ale napad to bol celkom dobry. Usporny procesor do netbookov, s akym takym vykonom co nezrujnuje vyrobcu hardwareu. Postupne si uvedomili ze atom im nici predaje low end, full feature procesorov tak spravili presne ako sa ocakavalo, este viac ostrihli features a tym spravili atom este anemickejsi a jedine co zdvihli su frekvencie resp. updatovali vyrobny proces a sem tam updatovali uplne minimum. S arm je to presne opacne snazia sa o top end za minimalnu cenu, ziaden sialeny limit pamate, najnovsie hw decodery, vsetko relevantne. Ja nepotrebujem najlepsi a najpresnejsi procesor do bezneho desktopu, staci nieco co prehra video spolahlivo, pusti office bez lagu. Intel to dodrbal a vlak pomaly odchadza
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

INTEL čo dodrbal???
Bolo by vhodné porozumieť ich filozofií...
To je sme pred 40-timi rokmi kradli všetko INTELu a vyrábali pod vlastnou vlajkou je nespochybniteľný fakt. INTEL dopomohol, vďaka svojej obrovskej sile, vývoju a kvalite k tomu, že všetci len slepo závideli a kradli ako straky a dnes ide niekto haniť INTEL? Asi nemáš všetkých pohromade, však?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Si kokot? Akoby intel bol jediny a najviac. Kto ma na svedomi amd64?? Alebo ked im athlony srali predaje? Alebo predym ibm powerpc v serveroch??
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si nalinkoval test mobilov; atomy v mobile (z-series) su hodne orezane, aby sa uzivili z mobilnej baterie. O vykone v desktopoch/notebookoch to nehovori nic, tam nie su take obmedzenia.

ARMv7 maju sialeny limit pamate ;) (2^40 bajtov, aj so strankovanim, ako mal Intel PAE). A aj ARMv8, je schopny adresovat iba 2^44 bajtov. x86-64 (a teda aj Atom) vie adresovat 2^52.

Video ti dekoduju dsp, ktore su sucastou soc alebo gpu. Mam este doma starucky N330 s Nvidiou ION z roku pana 2009 a ten nema najmensi problem dekodovat full-hd H.264. Pretoze to robi ta Nvidia.

Office nebol problem ani na 300 MHz pocitacoch. On chce akurat svoju ram a disk i/o, takze ho najviac zrychlis tak, ze mas obe adekvatne, procesor bud tak ci tak idle.

A tak by sa dalo pokracovat dalej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano a preto, ze su ARM lepsie ako atomy, su lacne NASka na arm a drahsie na atomoch :) To su ale dilinovia, nicomu nerozumeju ti chumaji, mali sa spytat DeBola. Si si isty, ze "o" nieje preklep? lebo i je hned vedla...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Daj si vifonku ty kar. Presne koli nasom boli atomy a arm dizajnovane. Na pol odpeceny arm ti dokaze odroutrovat 1gbps traffic, atom sa ani nespoti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked tak pozeram na tie mena objavujuce sa v spojitosti s MS, tak mam taku predtuchu, ze v roku 2020 bude premenovanie z Windows na IndOS
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár