neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Vydaný Debian 9 Stretch

Značky: DebianLinux

DSL.sk, 19.6.2017


Tvorcovia jednej z najstarších a stále najdôležitejších linuxových distribúcií Debian cez víkend vydali novú verziu 9.0 tejto distribúcie s kódovým označením Stretch.

Debian má silné postavenie najmä na serveroch, zároveň je na ňom postavených množstvo iných distribúcií vrátane Ubuntu, Linux Mint a napríklad aj Tails a je tak základom jednej z dvoch hlavných vetiev linuxových distribúcií spolu s vetvou postavenou na distribúciách od Red Hatu.

Priamo Debian je špeciálne obľúbený u dlhoročných a tzv. hardcore používateľov Linuxu.

Distribúcia Debian je konzervatívna, jej stabilná verzia výchadza len raz za dva roky a väčšinu času tak najnovšia stabilná verzia nie je postavená na najnovších verziách softvéru. Predchádzajúca verzia 8.0 Jessie bola vydaná v apríli 2015.

V novej verzii bolo pridaných 15 346 balíčkov, odobraných bolo 6 739 a celkový počet balíčkov dosahuje 51 687. 29 859 balíčkov bolo oproti Jessie aktualizovaných.

Distribúcia prešla z jadra 3.16 na 4.9, desktopové prostredia sú k dispozícii vo verziách GNOME 3.22, KDE Plasma 5.8, LXDE, LXQt 0.11, MATE 1.16 a Xfce 4.12. Prehliadač a emailový klient sú po dohode s Mozillou opäť pod svojimi značkami, zahrnutý je Firefox 45.9 ESR a Thunderbird 45.8. LibreOffice je vo verzii 5.2, Chromium vo verzii 59, GnuPG bol upgradnutý z 1.4 na 2.1.

Zo serverového softvéru je Apache použitý vo verzii 2.4.25, databáza MySQL bola zamenená za teraz štandardnú MariaDB 10.1, PHP upgradnuté z 5.6 na 7.0, OpenJDK z verzie 7 na 8, Postfix z 2.11 na 3.1, Samba zo 4.1 na 4.5.

Nový Debian intenzívne používa overiteľný systém kompilácie, ktorý vygeneruje z rovnakých zdrojových kódov vždy tie isté binárne balíčky umožňujúce tak overiť autenticitu binárnych balíčkov. Takéto zostavenia sú vytvárané pre 90% balíčkov so zdrojovými kódmi. Ladiace symboly boli presunuté do nového repozitára dbg-sym.

Veľká časť balíčkov je kompilovaná s podporou bezpečnostnej ochrany ASLR s umiestňovaním kódu na náhodné adresy, zlepšila sa bezpečnosť balíčkovacieho systému apt, Xorg server nevyžaduje root oprávnenia, zahrnutý je nový firewall nftables ale štandardným zostáva iptables.

Mení sa označenie sieťových rozhraní z ethX na enpXsY známe z iných distribúcií, u ktorého neprichádza k prípadným nežiadúcim prehodeniam označení medzi viacerými sieťovými kartami.

Rovnako ako v Jessie je oficiálne podporovaných desať architektúr, vypadla ale 32-bitová powerpc a pribudla 64-bitová mips64el. Okrem toho sú podporované i386, amd64, ppc64el, mips, mipsel, s390x, armel, armhf a arm64.

Kompletné inštalačné disky už nie sú vydávané vo formáte pre CD, iba pre DVD a Blu-ray. Obrazy inštalačných diskov je možné sťahovať z debian.org, k dispozícii sú zároveň aj Live CD umožňujúce Debian odskúšať bez inštalácie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

'Okrem toho sú podporované i386, amd64, ppc64el, mips, mipsel, s390x, armel, armhf a arm64'

Kam sa hrabe win so zacinajucou ARM podporou.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ked uz si zacal s tym Windowsom. Narozdiel od Debianu, ktory ma stabilnu verziu kazde 2 roky, MS stabilnu verziu este nevydal.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

No schvalne daj sem jeden priklad, kedy Windows 9 niekomu crashol? Stabilnejsi SW nepoznam.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Všetky ostatné padajú ako Kalinakove vrtuľníky.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ale nevrav, vo firme mame 400 win a nemam pocit, ze by padali. Vzdy sa pri tychto komentoch len pousmejem akí sú ludia hlupi:)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Iba ak máš chybný disk tak padajú ako Kalinakove vrtuľníky.
alebo inštaluješ každú hlúposť čo nájdeš.
A vo firme zamestnanec nemá admin prístup.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vies ale.. na windowse 32bit aplikaciu rozbehas na 64bit.. videl si niekedy bezat apliaciu z i386 na amd64?
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

Ano, preto maju Lib32 a i?86 packety, napr skajp doteraz potreboval furt 32bit, aby bezal na linuxe, cize to nie je problem. Tie nove verzie ale uz tusim nie, ta skype-beta je tusim uz 64bit.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

ano, uplne normalne funguju i386 applikacie na amd64 linux-e ...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

100 až 300 € za systém, ktorý sa rozsype s updatom a jeho prevádzka stojí na každodenných modlitbách je predsa príliš málo! Odkiaľ má na to brať Microsoft peniaze?!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Len pri enterprise ediciach by pri "100 až 300 € za systém" priekazne trebalo ešte aj z jednojadroveho CPU cosi urezat a aj tak by sa legalne mohol pripojit iba administrator a aj to nie po sieti a bez mysky.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Hahaha, to si odkiaľ triafal tie ceny? Aha, z Debianu :) Na PC som mal OEM Vistu a odvtedy som vždy upgradoval zadarmo. Na NTB som mal OEM 7 a tiež odvtedy upgarujem zadarmo. Tie vlhké sny o "strášne drahých" Windows sú na pobavenie. Rovnako ako všetci, čo ich šíria :)
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

A co sny o tom, ze nevies, co ti tam bezi a co sa o tebe posiela kto-vie-kam?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jožko, on sa baví o cene, ktorú vidí ako problém, takže k veci :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tam kde ma s vyrobcami HW uz dohodnute koncove zariadenia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pouzivam to uz od prvej RC verzie, musim povedat ze super.. compiz je v officialnom repozitari, driver na AMD grafiku to ma v sebe uz svoj funkcny a dokonca funguje..
za mna super
skoda ze to ma len PHP7...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Všeto najlepšie k meninám! Posielam kvety z PDA cez WiFi vo veľkom kancli.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co ma iba PHP7? Akoze Debian? Hlupost, mozu na nom bezat asi vsetky dostupne verzie php. U nas na developmente napr. 5.3, 5.4, 5.5, 5.6, 7.0, 7.1
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

V office repozitari to nieje
Odpovedať Hodnotiť:
 

Install Windows 10.
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Mám dualboot. Cez víkend som chcel ísť hrať GTAčko. Tak teda nabootujem skoro čistý Windows (Steam, Chrome, TeamSpeak, nič viac)... Štartoval sa 10 minút. Potom mi tá paródia na antivírus Defender vyžierala procesor. Tak som to nejako zakázal. Potom začal Windows indexovať, čiže disk v háji. Tak som to vypol. Potom začal aktualizovať, čo už bolo ťažšie zakázať, ale našťastie nie nemožné. Tak som konečne zapol Steam, stiahol GTA (vymazal som ho kvôli nedostatku miesta)... Kým sa to sťahovalo, odbehol som si na 5 minút. Keď som sa vrátil, počítač bol úplne vytuhnutý.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Čudné, ja takéto chyby nemám :D Asi má tvoj stroj minimálne 10 rokov alebo máš v háji disk :)
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

To, čo popisuješ je chyba disku. :) takže určite disk :)
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Nieje, to chyba disku ... ja mam korporatny Win10 vo virtualke a startujem to, len ak vazne potrebujem ... situacia je presne rovnaka. Najprv stahuje updaty, potom si vsimne, ze defender dlho nesiel, tak pusti aj scanovanie disku ... potom sa outlook rozhodne preindexovat data ... a do toho sa este pripletu aj nejake dalsie app, co sa ihned teraz musia aktualizovat a realita je taka ... ze tu VM treba nechat tak 15 - 20 minut (niekedy aj viac), nez sa uvedomi a da sa s tym pracovat. Najhorsie je, ze tento blazinec sa takto pusta aj na baterku. Uz sa mi par krat stalo, ze som fical na baterku a ten hnoj ju zozral a nepustil ma pracovat ...
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Pustiť Windows po dlhšom čase (týždňoch) = nerátať s možnosťou plnohodnotnej práce na 20-60 minút. Niekedy aj viac.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Na tych kadejakych linuxoch s roznymi napodobeninami windows programov nemozno hovorit o plnohodnotnej praci nikdy.
Samozrejme to hovorim len za seba, lebo robim s grafickymi aplikaciami, ktore pre linux nie su.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

To si nemyslím. Windows 10 stále niečo robí s diskom. Ak ho stále používaš (a máš tichý disk), tak si to nevšimneš. Ale keď ho týždeň-dva nenabootuješ, tak to potom všetko musí "dobehnúť". Napr. za to obdobie vyjdú nejaké update-y, alebo nová definícia pre defender a ten má hneď nutkanie všetko na disku podľa nej okontrolovať ... fakt je to problém.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Windows 10, creators update:
Cez vikend som sa chcel hrat GTAcko. Zapol som a 4hod som sa nerusene hral.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Nuž tak si si mal to gtačko pustiť v tom linuxe... ech, počkať... :)
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ak pouzivas Windows len na hranie hier alebo vo virtualke, je lepsie vypnut (nastavit na disabled) sluzby Windows Update, Search a Defender(run -> services.msc) a v Task Scheduler vypnut úlohy sih a sihboot (Microsoft\Windows\WindowsUpdate).

Raz za cas potom treba sluzbu win. update zapnut aby sa system aktualizoval.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vďaka za info! Akurát som po dlhšom čase zapol virtuálku s Windowsom (pridelených 24 jadier, 64 GB RAM). Disk v háji, polovička procesoru tiež. Windows Update si veselo aktualizuje. :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Vďaka za info! Akurát som po dlhšom čase zapol virtuálku s Windowsom (pridelených 24 jadier, 64 GB RAM). Disk v háji, polovička procesoru tiež. Windows Update si veselo aktualizuje. :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pardon za doublepost. Moja myška má v poslednej dobe tendenciu doubleclickovať. Pri výbere textu je to obzvlášť obťažujúce.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

pamata si niekdo debian potato? to boli casy!
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

mam ho na cdckach este :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To ja som sa zoznámil až s Woodym. Musím priznať, že to nebola láska na prvý pohľad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Debian? Väčšina serverov využíva Red Hat Enterprise Linux / SUSE Linux Enterprise Server (a podobné platené Enterprise riešenia) a nie opensource riešenia. Majú k tomu aj dôvod: www.cvedetails.com/top-50-products.php?year=2016
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Oba tebou spominane systemy su open source.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

? :D Red Hat Enterprise nie je zadarmo. Taktiež ani SLES, ktorý je trial na 30 dní. Vidíme koľko ľudí ti dalo + a pritom si myslia, že polopravda = pravda :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ježíííííš
opensource neznamená zadarmo
opensource môže byť aj platený (viď RHEL) ale zároveň si každý z jeho opensource kodu môže spraviť fork (viď CENTOS)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A podla tvojho zoznamu je Windows Vista bezpecnejsia ako RHEL ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ten zoznam je oficiálny repozitár dier. Tak prosím, hádaj sa s nimi, že crakeri kašlú na Vistu :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Netrep! Mnoho ľudí stále rado používa Debian na serveroch. Samozrejme s podporou priamo od Red Hatu sa to rovnať nemôže.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Arch linux je sto krat lahsi na rozchodenie nez tento rozsypany caj bez ovladacov.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Hej, skusal som to nainštalovať, nie díky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som si dnes dal vo virtualke update Debian 9 a uz je tam firefox 52.2 ESR
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

povolit contrib non-free a pridat i386 arch su moje prve kroky, potom uz len das firmware a HW bezi tak isto ako v archu(ak to nieje moc aktualne HW tam uz ma Arch navrch) ale tiez Arch zinstalujem rychlejsie ako Debian.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

radsej tam jebem rovno i386 verziu debianu bo 64 ma problem! rozbehat i386 balicky skuste uvidite :P

i386 je vac stabilnejsia jak 64.
nehovorte ze ne vite ze aj.
aj aj aj.
aj = je.
novedvsak.
aj!
aj aj aj.


Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Hej lebo všetci mam 10 rokov starý pc a tých 64GB ram tam mam na srandu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja linuxi neinstaljem iba ich pouzivam rovno z kluca teda ako live...no a z tohto pohladu je u mna neprekonatelny (rozumej rychly ako blesk a vsetko co pripojim ihned ide) Greenie 9N viem je to uz statsieho data,ff je tam napr 5.0 ale to mi nijak nevadi
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ale veď skutočný odborník priekazne nemá dôvod mať problém so žiadnou distribúciou, ktorá na spustenie rc.local nepotrebuje systemd.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár