neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Blíži sa použiteľný satelitný Internet, prvá sieť dostala povolenie a zverejnila detaily

Značky: Internetpripojeniesatelity

DSL.sk, 25.6.2017


Pripojenie k Internetu realizované zo satelitov s parametrami konkurujúcimi pevnému pripojeniu a moderným mobilným sieťam bude zrejme reálne k dispozícii v horizonte niekoľkých rokov.

Takúto službu podľa oficiálnych informácií aktívne pripravujú dve spoločnosti, pričom prvá z nich dostala povolenie od amerického telekomunikačného úradu FCC pre prevádzku jej siete nad územím USA. Ide o spoločnosť WorldVu Satellites, ktorá bude prevádzkovať sieť satelitného internetového prístupu pod označením OneWeb.

OneWeb už v minulosti zverejnila niektoré parametre svojej siete a plánovanej služby, teraz jej podanie pre FCC odhaľuje viaceré technické detaily.

Druhou spoločnosťou, ktorá pripravuje takéto pripojenie je SpaceX, detaily siete ktorej boli odhalené na konci minulého roka s podaním žiadnosti na FCC. SpaceX zatiaľ povolenie nemá.

Súčasný satelitný Internet

Pripojenie k Internetu realizované zo satelitov je možné využívať už aj v súčasnosti, najmä z geostacionárnych satelitov.

Takéto pripojenie má ale mnohé limity. Geostacionárne satelity sa nachádzajú až vo výške 35.8 tisíc km, paketu tak trvá cesta jedným smerom na iné zariadenie na Internete minimálne 240 ms a latencia pripojenia je minimálne 480 ms.

Problém je aj so zabezpečením dostatočnej kapacity, keď sú geostacionárne satelity nákladné a pri zväčšovaní kapacity vyšším počtom satelitov sú zase problémom dostupné frekvencie.

Riešením pre konkurenčné pripojenie sú tak satelity na nízkej orbite. V súčasnosti je v prevádzke už malá sieť dvanástich satelitov O3b Networks, ktoré sú ale len na strednej orbite cca 8000 km a neposkytujú služby priamo koncovým zákazníkom ale iba operátorom.

Dva pripravované projekty použijú stovky až tisícky satelitov na orbite niečo nad tisíc kilometrov. Pozemné terminály vyžadujú antény o veľkosti desiatok centimetrov, integrovať do kompaktných mobilných zariadení ich tak možné nebude. Využiť sa budú dať ale ako v pevnom bode tak v pohybujúcich sa dopravných prostriedkoch.

Sieť OneWeb

Detaily o pripravovanej sieti SpaceX počítajúcej až so 4425 satelitmi sme priniesli v tomto článku. OneWeb plánuje technicky pomerne iný prístup, pričom vo svojom podaní odhaľuje v niektorých aspektoch viac informácií ako SpaceX a v niektorých menej.

OneWeb pripravuje sieť 720 satelitov letiacich na nízkej orbite 1200 km, obiehajúcich planétu v 18 orbitálnych rovinách po 40 satelitov. Orbity budú takmer polárne s inklináciou 87.9 stupňa, satelity tak budú obiehať Zem od pólu k pólu.

SpaceX bude mať svoje satelity na orbitách 1110 až 1325 km s inklináciou od 53 po 81 stupňov.

Použité frekvencie budú podobné, pre komunikáciu medzi satelitmi a koncovými užívateľmi bude OneWeb používať Ku pásmo medzi 10.7 až 14.5 GHz, na komunikáciu satelitov s pozemnými stanicami zabezpečujúcimi prepojenie siete na Internet v Ka pásme medzi 17.8 GHz až 30 GHz.


Ilustrácia pokrytia územia jednotlivými lúčmi celkom piatich susedných satelitov, kliknite pre zväčšenie (obrázok: OneWeb)



Lúče pre komunikáciu so zariadeniami užívateľov sú u SpaceX smerovateľné pomocou antén typu phased array. Jeden satelit bude vedieť zabezpečiť pripojenie na území o priemere 2120 km, evidentne bude na ňom používať ale viac dynamických lúčov podľa potreby. Akú časť plochy z tohto územia dokáže pokryť naraz z podania SpaceX nie je jasné.

OneWeb nebude mať lúče pre komunikáciu s koncovými užívateľmi smerovateľné a sieť jej satelitov bude pokrývať vždy celý povrch planéty. Každý satelit bude mať 16 lúčov pokrývajúcich elipsovité územie, pričom pokryté územia jednotlivými vedľa seba letiacimi satelitmi sa budú prekrývať do takej miery aby zabezpečili plné pokrytie povrchu.

Celkovo satelity OneWeb budú menšie a jednoduchšie. V podaní ich detaily spoločnosť nepopisuje, v minulosti ale avizovala ich hmotnosť na cca 130 kg. Satelity SpaceX budú mať podľa podania hmotnosť presne 386 kg.

U OneWeb budú ale smerovateľné antény na termináloch užívateľov, zatiaľ sú zvažované buď parabolické antény s otáčaním alebo phased array antény. Priemer antén bude od 30 cm do 75 cm.

OneWeb zverejnila aj niektoré detaily komunikácie. Jeden lúč smerom k užívateľom bude využívať komunikačné pásmo široké až 250 MHz, pričom všetky zariadenia v jeho dosahu budú prijímať rádiovo dáta pre všetkých užívateľov. Terminál extrahuje na základe dátových hlavičiek ale iba dáta pre daného užívateľa.

Odosielať dáta budú užívatelia pomocou časového aj frekvenčného multiplexovania, spolu pre užívateľov v pokrytí jedného lúča bude využívané pásmo široké 125 MHz.

SpaceX podobné detaily nezverejnila, avizovala ale kapacitu jedného satelitu 17 až 23 Gbps a siete v konfigurácii s 1600 satelitmi 32 Tbps. OneWeb rýchlostnú kapacitu satelitov, siete ani jedného lúča nezverejnila.

Rýchlosť a dostupnosť

SpaceX avizuje maximálnu rýchlosť pripojenia gigabit za sekundu. OneWeb v podaní hovorí len o rýchlosti v scenári, kedy jej zariadenia použije mobilný operátor na pripojenie svojej základňovej stanice. Zákazníci mobilného operátora potom budú mať rýchlosť do 50 Mbps, akú rýchlosť dokáže poskytnúť jej terminál OneWeb neuvádza.

Latencia bude lepšia ako 50 ms, v minulosti spoločnosť hovorila o 30 ms.

Služba bude ale poskytovaná aj koncovým užívateľom, pričom užívateľský terminál má byť cenovo dostupný. Keď bude mať spoločnosť vypustenú celú flotilu satelitov, pokrývať bude celé územie planéty.

Prvé satelity plánuje vypustiť v budúcom roku, pričom v 2019 plánuje začať poskytovať služby, minimálne na Aljaške. Poskytovanie neprerušených služieb v nejakom regióne znamená, že spoločnosť musí naplniť aspoň jednu orbitálnu rovinu, teda vypustiť minimálne 40 satelitov.

SpaceX plánuje prvý prototyp svojho satelitu podľa májových informácií vypustiť do konca tohto roku, ďalší na začiatku 2018. Budovanie celej konštelácie so 4425 satelitmi má trvať do roku 2024. Začať poskytovať služby plánuje už s 800 satelitmi, kedy budú na orbite tieto nie je jasné.

Podanie na FCC odhalilo v prípade OneWeb aj presnú zainteresovanosť jednotlivých partnerov. Spoločnosť Airbus, ktorá bude satelity vyrábať, má v prevádzkovateľovi OneWeb 14.82% podiel, Qualcomm 25.94% podiel.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný


Diskusia:
                               
 

A na čo ako potrebujú povolenie?
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Dnes už bohužiaľ na všetko.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Na chvíľu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na k pre vznik a rozvoj Vogonskej poézie z globálno-strategického hľadiska najoptimálnejšie podmienky.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na vyuzivanie frekvencii od Intergalaktickej rady. Aby im to nezasieralo vysielanie ufop*rna na Alfa Centauri.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

No napríklad na prevádzku vysielačov a pre dané frekvencie.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

USáci vlastne na nič, im stačia platený sorošovi agenti, oni zabezpečia súhlas k čomukolvek.
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

Nechcem prezrádzať ale sú tu určité náznaky, že v hre o prvú satelitnú sieť internetu je aj tretí významný hráč. Dokonca má na obežnej dráhe už prvý funkčný satelit. 10x10 cm.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

No neviem ci SOSA chce prerazit tou morzeoukou.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Silná konkurencia zo základnej školy sv. Thomasa Morea z Arlingtonu, VA, bude to tvrdý boj.

http://dopice.sk/jPb
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Nie, to si praveze postol foto zo skutocneho SkCUBE.
Ved, aby Ti nieco z tych love zostalo aj do vacku, musis to outsorceovat.
Treba vsak hodnotit kladne, ze na to najali skutocnych odbornikov, vysledky sa uz dostavuju.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie je však úplne priamou konkurenciou, nakoľko priekazne pokrýva neprekrývajúce sa štvorcové územia.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

rok 2017 - aha zlatko, to je suhvezdie orion a tam svieti polarka a aha pada hviezda, praj si nieco...
rok 2020 - aha zlatko, to je satroj NSA a posledny horiaci Galileo modul, praj si nieco...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tuším aj ja rozbehnem obchod s alobalovými čiapkami...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

cele je to super, ale pridu oblaky a pri takej vysokej frekvencii pojde vsetko dole vodou a budete cumiet akurat tak na dazd z okna.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

poriadna anténa, niečo na spôsob dnešných panelových antén pre satelitnú TV (okolo 20-26dB to má) a môže pršat ako chce...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Celé územie planéty? Na to im povolenie od USA vlády nepostačuje. Dúfam že EU to nedovolí, zbytočnosť, hlúposť, škodlivosť.
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/jPe
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Vysokofrekvenčné žiarenie je zdraviu prospešné, To písali na SME. :) A v Izraeli to testovali na Araboch, zabija spolahlivo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

V roku 2035 bude mať svoj vlastný NSA satelit každá osoba nad 10 rokov.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nie, nebude mať svoju vlastnú družicu NSA, len „svoju“ družicu NSA.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A análnu sondu. Šebej s Kiskom potom vystúpia v rtvs a vysvetlia nám ako je to super ako nás to ochráni pred nepriatelmi tejto kontrolovanej demokracie.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

... pričom všetky zariadenia v jeho dosahu budú prijímať rádiovo dáta pre všetkých užívateľov. Terminál extrahuje na základe dátových hlavičiek ale iba dáta pre daného užívateľa...

Svojho casu som cez DVB-S dekodoval cely datovy stream Europe Online, dalo sa to normalne ukladat na disk. Z hladiska obsahu to bolo to najhorsie, co si viete predstavit. Skoncil som po pol hodine...




Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Co na tom streame napriklad bolo take zle?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Daj viac podrobnosti, co si tam "nasiel".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dalo sa vidiet, co browsuju jednotlivi useri... davalo to do adresarov s nahodnymi nazvami, jpgcka, avi... No a z hladiska obsahu: pochopis, ked budes mat vlastne deti.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Z hladiska obsahu je v porovnani s "tajnym" sledovanim "co browsuju jednotlivi useri" moralna hodnota cohokolvek absolutne nepredstavitelna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz prdim od nedockavosti, ako si ten internet nainstalujem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bezdrotovo samoinstalacnym balickom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toľko satelitov - čipová totalita?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár