neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
WiFi oslavuje 20 rokov

Značky: Wi-Fivýročia

DSL.sk, 28.6.2017


Technológia bezdrôtovej komunikácie WiFi oslavuje tento týždeň dvadsať rokov od schválenia prvého WiFi štandardu.

Prvá generácia WiFi technológie s označením 802.11-1997 bola totiž organizáciou IEEE schválená 26. júna 1997.

Prvá verzia využívala pásmo 2.4 GHz rovnako ako nasledujúce verzie, ktoré WiFi spopularizovali, moduláciu DSSS alebo FHSS, šírku kanálu 22 MHz a dosahovala maximálnu rýchlosť komunikácie 2 Mbps.

Už v septembri 1999 prišli nové verzie 802.11b pre pásmo 2.4 GHz a 802.11a pre pásmo 5 GHz, pričom najmä prvá z nich podporujúca rýchlosti do 11 Mbps sa stala prvou masovo rozšírenou.

V 2003 nasledovala verzia 802.11g pre pásmo 2.4 GHz s moduláciou OFDM a maximálnou rýchlosťou 54 Mbps, v 2009 verzia 802.11n podporujúca už obe pásma 2.4 GHz aj 5 GHz, aj širšie 40 MHz kanály a maximálnu rýchlosť jedného streamu dát 150 Mbps.

Aktuálne posledná verzia pre hlavné frekvenčné pásma 802.11ac bola štandardizovaná v roku 2013, je určená pre 5 GHz pásmo, podporuje až 160 MHz kanály a jeden stream dát môže mať rýchlosť maximálne 866.7 Gbps. Od verzie 802.11n je podporovaná aj technológia MIMO, ktorá umožňuje pomocou viacerých antén prenášať naraz na tom istom kanáli viac streamov dát a rýchlosť tým znásobovať.

Moderný hardvér je často kompatibilný so všetkými verziami WiFi od 802.11a a 802.11b, pôvodná verzia 802.11-1997 už dlho podporovaná nebýva.

WiFi, ktorého vývoj začal už v roku 1990, sa v prvých rokoch používalo najmä na pripojenie domácností a firiem k Internetu. Veľký rozmach nastal s jeho podporou najskôr v notebookoch, ku ktorej výrazne prispel ponukou svojej platformy Centrino Intel, a neskôr mobilných zariadeniach a WiFi sa využíva ako bežný spôsob pripojenia týchto zariadení aj na lokálnu sieť v domácnostiach, firmách a organizáciách a WiFi sieť je dnes úplným štandardom v každej domácnosti. Bežné sú aj verejné hotspoty pre pripojenie mobilných zariadení na Internet.

Ďalšou pripravovanou verziou WiFi pre hlavné frekvenčné pásma je 802.11ax, ktorá má byť dokončená ku koncu budúceho roka a prinesie ďalšie výrazné zvýšenie rýchlosti. Okrem toho sa už niekoľko rokov využíva aj verzia 802.11ad určená pre 60 GHz pásmo, ktorá poskytuje vysoké rýchlosti do 7 Gbps ale vzhľadom na použité frekvencie iba pri priamej viditeľnosti na krátke vzdialenosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

Kábel je kábel.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ty si asi nejaky majster v synonymach...
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

kabel najdete tu tu a tukabel.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Dobre si pamatam, ako sme tusim v roku 1998 tahali medzi dvoma bytovkami koaxialny kabel :D. UPC vtedy poskytovala cez radiove spojenia analogovu TV. Na stastie rozdiel potencialov zemi medzi tymi dvoma bytovkami nebol velky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ach kde su tie casy, ked som na acx100 cipsete bezal na 22Mbit s win98 ako routerom, lebo TI nezverejnilo datasheety a pod linuxom neboli ovladace :-) ... neskor iba neoficialne...
Vtedy Prism dostaval na prdel, lebo siel max 11Mbit...
Starucku PCMCIA orinoco este mam pohodenu niekde - vyborne slapala a dalo sa nou krasne monitorovat komunikaciu/zarusenie wifi pasma...

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

áách kde su tie časy ked som ťukal do MRS01 na PMD85 ???
...no dávno v prdeli sú!! kua!
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Na PMD85 som mal modul pre programovanie EPROMiek, to bola zaaaabava :-)
A volakde by som mal mat aj kompletnu schemu PMDcka :-)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde sú tie časy keď sme s úžasom sledovali výpočetnú techniku veľkosti chladničiek a so záľubou zbierali použité dierované štítky. Našťastie už preč.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde su tie casy, ked som s kyjakom, lukom a sipom siel lovit mamuty a potom sme ich surove zrali mesiac cela nasa rodina.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Kde sú tie časy, keď som stvoril elektromagnetické žiarenie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Go Home God, you're drunk,

Sincerely, your son Jesus
Odpovedať Hodnotiť:
 

my sme sa v 2003 8 ludi v 3 cinziakoch dali dokopy a objednali sme Slovanet mikrovlnku 32Kbit. 3850Skk Nonstop internet, nepocitali sa minuty, to bol sen! Za noc som stiahol aj 80MB niekedy, ked ostatni nestahovali. Ked sme potom o 3 roky prechadzali na 512Kbit aDSL, to bolo ako ferrari. Kde sa na to hrabe 300Mbit co mam dnes sam, to nieje sranda uz ako vtedy :)
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

A odvtedy visis na irc dodnes ;)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

2003? to uz sme mali doma 2 Mbps (papierovo, realne 4) s FUP 500MB denne, ktoreho prekrocenie sa aj tak nekontrolovalo.
Vsetci mali pomale agregovane internety s 512kbps a agregaciou asi 30 k 1. Ked som niekomu posielal pol megovy subor, tak ma islo jebnut, lebo jeho internet to nezvladal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

aDSL zacalo niekedy 2004 a prve ponukane flat sluzby boli 128 a 256 Kbit/s Takze sa mylis...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

bolo to davno, takze moze byt. v kazdom pripade som mal asi 2-4 krat vacsiu rychlost nez papierovo a asi 10x vacsiu nez zvysni ludia v meste u inych isp
Odpovedať Hodnotiť:
 

DSL od Telekomu chvilu bezalo v lete 2003, potom to museli zastavit na prikaz sudu.. v tom istom case uz bezali prve pripojenia UPC v BA stare mesto, za 1700 Sk mesacne bol 384 down/128 up!
Odpovedať Hodnotiť:
 

2meg v 2003tom roku zas nebol az tak nedosiahnutelny ak sa na to zozbierali viaceri, akurat sa obvykle pouzilo ako uplink nejake radio... v podobnych kapacitach (a bez casoveho a datoveho obmedzenia) som sa na domacej sieti (aj so susedmi) pohyboval uz na prelome rokov 1999/2000...
Odpovedať Hodnotiť:
 

zas nepravda. Od 2002 sme prevadzkovali internetovu kaviaren a najdostupnejsi internet bol 128 kbit/s mikrovlnka Slovanet. Stalo to 21.000,- Skk mesacne. Takze ty si urcite mal doma 2Mbit linku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ine icafe mali v tych casoch ISDN a to bolo este drahsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidis.. vyvoleni sudruhovia ako Jaro Filip mali mikrovlnku domov od Eunetu zadarmo :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Heh... to boli casy. Celu noc hore a videl si 8 zenskych....
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

V IT Crowd to bolo vtipné, od teba už tak nie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

stare pcmcia orinoco malo hlavne vynikajuco citlivy chipset, takze sa dalo (pri nezarusneom pasme) fungovat aj pri signaloch ~-90dB

Odpovedať Hodnotiť:
 

Posielam - Kvety

Samozrejme cez wifi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ďakujeme za všetko. Bez teba by bolo tlačenie vo veľkom kancli z pdf veľmi zložitou činnosťou <3
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

oprava, z PDA :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

*pedeef zos pedea cez wajfaj
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pamata sa niekto na casy, ked na 2.4GHz zacali ISP pouzivat agresivnejsie Trango wifiny a rusili tym dokonale inych, co bezali na klasike? .... ach nostalgia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale to az potom ked kazdy co ma v riti dieru zacal byt ISP. Na druhy den prislo sDSL a vsetci to zabalili. Druha vlna prisla az s 5GHz wifinami, a dnes ked mame pevne LTE to mozu zabalit aj ti.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

jasné, lebo pevné LTE ma nekonečné množstvo kanálov a licencie sú zadarmo. Hlavu hore biedač...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak inak. Tam kde mam zahradu mam moznost wan slovakia 5Mbit 12,95€; keby tam bol swan, tak za 9,9 mas 12Mbit. To som tym myslel. Ti co maju zaplatene licencie by do kazdej dediny mali postavit 1 stoziar a tcom moze vypnut aDSL.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ked to je taky fasa biznis tak ja ozaj neviem na co cakaju...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ked kupili frekvencie pre celu SR, a sprevadzkuju to len vo velkych mestach, kde je dalsich 50 moznosti pripojenia, je jasne ze im to "nikto nekupi". Si mohli usetrit 250k € za licenciu. Normalne rozmyslajuci clovek to da tam, kde by to ludia aj kupili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

3,5GHz pasmove licencie niesu plosne, ale lokalne. Operatori, ktori ich ziskali MUSIA poskytovat v tychto lokalitoch komercne dostupnu sluzbu pre bfu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://goo.gl/YeF9Gj

specialne pre teba citujem: „Predmetom výberového konania boli tri frekvenčné bloky pre celé územie Slovenskej republiky, každý so šírkou 40 MHz,“
Odpovedať Hodnotiť:
 

a pre 3400-3600 citujem: Predmetom výberového konania sú tri frekvenčné bloky pre celé územie Slovenska – dva 8 x 5 MHz (FDD, TDD) a jeden 4 x 5 MHz (TDD). Jeden operátor sa môže uchádzať maximálne o 40 MHz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa mi nejako nezdá, že v 2009 max. 150 Mbps a v 2013 to je 866,7 Gbps, nie náhodou Mbps? To zrýchlili teda poriadne o 866550 Mbps resp. 5778 krát. Hlavne keď pripravované 802.11ax dá "len" 7 Gbps.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pardon, 802.11ad už teda využíva do 7 Gbps.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento koment som hladal, dakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

povodna 802.11 mala sirku kanala 5 MHz (a nie 22 ako pise niekto v clanku), dala sa do toho vtesnat maximalne 2 mbit modulacna rychlost (realna prenosova halfduplex je z toho cca 1/2)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je šírka kanálu, tá bola 22 Mhz, oddelené sú po 5 MHz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

viem co je sirka kanalu aj ako sa krokuju; ak ale niekde zozenies este stare 802.11 tak si to skus pozriet na osciku a uvidis....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už 20 rokov chodíme pre hotový papier
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

poznal som osobne (ako inak ze) tipka kereho striko bol a asi aj stale je Vic Hayes
dobe?
asi ano ze.
ale zas akoprekohoze
:D


Odpovedať Hodnotiť:
 

To je fajn, pri dnešnom prostredí kontaminovanom elektromagnetickým žiarením sa Wi-fi dožije maximálne 40 rokov, o chvíľu tej ku*ve pôjdeme na pohreb. U nás sme ju už pochovali. Nie kábel treba zakopať do zeme, ale všetky Wi-fi žiariče, BTS-ky, navigácie, ktoré sú 24 hodín v aktívnom stave v blízkosti človeka! Ľudia už kapú pekne, elektromagnetické žiarenie robí svoj diel práce výhodnej pre samozvaných svetovládcov a pre pohrebné služby. Končia sa časy konzumu, a primitívnych androidov potulujúcich sa so smartphonmi-čoskoro vás nahradia stroje, ožiarené mozgy, ktoré nechápete, že s vašim Wi-fi žiaričom kontaminujete životné prostredie! Kľudne si žiarte ďalej, nemáte moc času...
Odpovedať Hodnotiť:
 

V zavere clanku spominaju ze prve wifi pripojenia boli pre domacnosti. Otazka je kolko tych domacnosti a firiem bolo pripojenych na internet v 90tych rokoch cez wifi? Co ja pamatam tak jedine ine pripojenie ako dial up bolo zase len po telefonnej linke - ISDN a to uz bolo okolo roku 2000. Niektore statne organizacie a velke podniky mohli byt uz napojene na nejaku multimode optiku ale to boli ozaj len velke ryby. Tie wifi prepoje pre domy a firemne budovy neboli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To priekazne závisí od koeficientu transformácie Tisíc Lôžkovej Internátnej Stavby na domácnosti a firmy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

okolo roku 2000 uz existovalo zopar firiem poskytujucich bezdrotove pripojenie (tak vo volnych ako aj licencovanych pasmach), akurat len ceny HW na vybudovanie takeho (najlacnejsieho) prepojenia sa pohybovali radovo na urovni niekolko desiatok tisic korun.... na druhej strane cenova bariera zabezpecovala ze aj nelicencovane pasmo bolo relativne ciste, po tom co sa na trhu objavili "lacne" wifiny tak to s pouzitelnostou freebandu slo radikalne do bazin...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boli to krásne začiatky bezkáblového internetu. Ako teraz v Severnej Kórei
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár