neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Blockchain Bitcoin Cash bude pomalá zrejme ešte mesiac. Bol štart domyslený?

Značky: Bitcoinkryptomeny

DSL.sk, 3.8.2017


Nová kryptomena Bitcoin Cash, ktorá vznikla v utorok ako odnož kryptomeny Bitcoin, pridáva do blockchain v súčasnosti transakcie výrazne pomalšie ako mena Bitcoin a ak nepríde k zvýšeniu výkonu zapojených minerov, stav bude trvať ešte takmer celý mesiac.

Ako sme upozornili už napríklad v článku po vzniku kryptomeny, Bitcoin Cash prebrala aktuálnu obtiažnosť ťaženia blokov pri jej vzniku od meny Bitcoin.

Obtiažnosť sa automaticky nastavuje podľa výkonu zapojených minerov tak, aby sa jeden blok vyťažil priemerne za desať minút. Obtiažnosť sa mení po každých 2016 blokoch, čo zodpovedá pri štandardnej rýchlosti ťaženia dvom týždňom. Výkon zapojených minerov sa odhaduje na základe rýchlosti, akou bolo vyťažených predchádzajúcich 2016 blokov.

Bitcoin Cash vznikla približne v polovici aktuálneho úseku 2016 blokov. Keďže výkon minerov, ktorí začali ťažiť Bitcoin Cash, bol a je ale výrazne nižší ako výkon minerov ťažiacich aktuálne Bitcoin, bloky Bitcoin Cash sa začali ťažiť výrazne pomalšie.

Podľa výkonu poolu ViaBTC, ktorý na začiatku ako jediný verejne deklaroval ťaženie Bitcoin Cash, to vyzeralo na rýchlosť ťaženia na úrovni len jeden blok za osem hodín. Menu evidentne začali ťažiť aj iní významnejší mineri s vyšším výkonom ako prispieval ViaBTC a ťaženie bolo nakoniec rýchlejšie.

Aktuálne po cca 52 hodinách je vyťažených 41 blokov, čo znamená priemernú rýchlosť ťaženia cca hodinu a štvrť už aj s nižšie popísaným znížením obtiažnosti. Výkon zapojených minerov bol premenlivý a znížil sa aj prispievaný výkon ViaBTC, napríklad blok 478571 sa vyťažil až za viac ako 13 hodín.

Keďže sa samozrejme počítalo s nižším výkonom zapojených minerov, tvorcovia Bitcoin Cash zabudovali mechanizmus pre skoršie zníženie obtiažnosti. Konkrétne ak ťaženie šiestich blokov po sebe trvá viac ako dvanásť hodín, obtiažnosť sa zníži o 20%. Toto kritérium sa vyhodnocuje u predposlednej šestice vyťažených blokov, aplikovalo sa dnes nad ránom celkovo šesťkrát a celkovo sa teda obtiažnosť znížila približne na štvrtinu.

Vzhľadom na súčasnú obtiažnosť a odhadovaný zapojený výkon minerov sa pravidlo, ak nepríde k výraznej zmene zapojených minerov, pravdepodobne už neuplatní a obtiažnosť sa prepočíta až po dokončení aktuálneho úseku 2016 blokov.

Na aktuálnej obtiažnosti bolo vyťažených 18 blokov s priemerným časom ťaženia 34 minút, namiesto cieľových 10 minút. U Bitcoinu sa zvyčajne transakcie považujú za definitívne po šiestich potvrdeniach, čo aktuálne u Bitcoin Cash znamená až po priemerne 3 hodinách a 18 minútach.

Do konca aktuálneho úseku 2016 blokov zostáva ale ešte 1208 blokov, takáto rýchlosť ťaženia tak bude s vysokou pravdepodobnosťou trvať až 28 dní.

Cieľom Bitcoin Cash bolo zvýšiť kapacitu blockchain zväčšením maximálnej veľkosti bloku 8-násobne. Pre pomalšie generovanie zatiaľ blockchain nemá cieľovú kapacitu, tú ale v súčasnosti nepotrebuje. U Bitcoin Cash sa zatiaľ realizuje výrazne menšie množstvo transakcií ako u Bitcoinu a aj pri takejto rýchlosti ťaženia má blok priemernú veľkosť len pár stoviek KB na rozdiel od takmer 1 MB u Bitcoinu s blokom každých desať minút.

Hlavným negatívom je tak pomalšie akceptovanie transakcií Bitcoin Cash do blockchain, na druhej strane u Bitcoinu kvôli zaplneniu blockchain vyžadujú transakcie pre promptné zaradenie vyššie poplatky. Tento problém u Bitcoin Cash je ale samozrejme len dočasný a nemusel by mať zásadný dopad, aj keď je prítomný v čase keď sa rozhoduje o spôsobe prijatia novej meny. Či je tento vývoj zvolený úmyselne a podľa očakávaní tvorcov Bitcoin Cash nie je jasné.

Hodnota novej meny podľa cien na burze ViaBTC, ktorá ju začala podporovať ako prvá, výrazne kolíše. Pri výmene za Bitcoin sa od vzniku jej kurz pohybuje v intervale 0.08 až 0.25 BTC, aktuálne na úrovni 0.13 BTC.

Bližšie informácie o mene sme priniesli v tomto a tomto článku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

pekne clanky pisete o cryptocoinoch, len tak dalej :) paci sa mi uroven detailov
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

suhlasim, som rad ze tu vobec tieto clanky su, dlho bolo na dsl.sk o bitcoinoch ticho. Pritom ma tato tema velmi zaujima kedze do kryptomien aj investujem
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

a co akych? nieco "obycajne", t.j. btc, eth, ltc alebo aj nieco exotickejsie napr. nejake ico?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niečo mám v btc, eth, ltc ale najviac mám golem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

golem som kedysi mal ... ale nejako ma ten projekt nepresvedcil, ja mam najma dgb ... a potom sc a drobaky v btc a ardr ... snad je jedno co sme nakupili a pekne zarobime :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Úžasné brilantne napísané a hodné minimálne Pulitzerovej ceny. Ja to volám novinárske kryptoporno, ale dobre každý má rád niečo iné.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár