neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Linux na PC dosiahol 3% podiel

Značky: LinuxPC

DSL.sk, 2.9.2017


Podiel operačného systému Linux na osobných počítačoch pristupujúcich na Internet sa v auguste v globálnych štatistikách od Net Applications prvýkrát dostal na úroveň 3%.

Konkrétne podiel Linuxu mal v auguste dosiahnuť 3.37%.

Štatistiky od Net Applications merajú podiel operačných systémov na PC nepriamo na základe merania podielu jednotlivých OS pri návšteve webových stránok, v súčasnosti ide ale o jedinú efektívnu metódu ako jednou rovnakou metodikou odmerať globálne podiely reálnej používanosti všetkých OS.

Štatistiky sú jednými z dvoch takýchto štatistík popri StatCounter, pričom sú považované za reprezentatívnejšie. Kým totiž StatCounter meria čisto podiel jednotlivých technológií na zobrazených stránkach, Net Applications sa snaží zistiť podiel používanosti jednotlivých technológií medzi unikátnymi užívateľmi a tiež upravovať svoje dáta z jednotlivých krajín aby boli reprezentatívnejšie globálne.

Podiel Linuxu zisťovaný Net Applications bol historicky nižší a aktuálny podiel predstavuje veľký nárast aj proti predchádzajúcim mesiacom. Hoci po tom ako v júni minulého roka Linux prvýkrát prekonal podiel 2% sa jeho podiel odvtedy pohyboval nad 2%, v máji tohto roku to bolo 1.99%, v júni 2.36% a v júli 2.53%. Oproti máju tak podiel Linuxu narástol relatívne o 69%.


Ilustračné foto, Linus Torvalds na Embedded Linux Conference 2016, kliknite pre zväčšenie (foto: Linux Foundation)



K takémuto vysokému nárastu používanosti Linuxu za tri mesiace nepochybne neprišlo a ak zmena odmeraného podielu nie je výsledkom nejakej chyby, bude zrejme výsledkom zmeny metodiky alebo vstupných dát. Dôvod zmeny zisťujeme od Net Applications, v prípade zmeny metodiky sa dá samozrejme predpokladať zámer zlepšiť metodiku aby dávala výsledky s lepšou reprezentatívnosťou.

Napríklad pre jednotlivé verzie Windows a operačný systém macOS sa podiely relatívne výrazne nezmenili a v auguste prišlo k výraznej relatívnej zmene len u Linuxu. Hoci u macOS prišlo len k malej zmene, tento operačný systém po dlhom čase klesol pod 6%, presne na 5.94%.

Dominujúcim operačným systémom je stále Windows 7 s podielom 48.43%. Druhý Windows 10 má podiel 27.99%, tretí a štvrtý Windows 8.1 a Windows XP majú rovnaký podiel 6.07%.

Open source operačný systém Linux inšpirovanými unixovými operačnými systémami bol pôvodne vytvorený Linusom Torvaldsom najskôr pre x86 procesory v roku 1991. Pomerne rýchlo si získal významný podiel na serveroch a významnú pozíciu má aj v rozličných sieťových a iných špecializovaných zariadeniach. V posledných už takmer desiatich rokoch má Linux vďaka Androidu významnú až dominujúcu pozíciu aj v mobilných zariadeniach.

Hoci na PC ho používa množstvo pokročilých užívateľov a napríklad profesionálov z oblasti IT, na osobných počítačoch výrobcovia primárne podporujú a predinštalovávajú Windows a Linux sa tak zatiaľ v bežnej populácii nedokázal výraznejšie presadiť. Výnimkou v podpore Windows výrobcami sú samozrejme počítače od Apple s macOS a chromebooky s Chrome OS, ktorý je linuxovým operačným systémom.

Linux už ale minimálne niekoľko posledných rokov nie je použiteľným riešením len pre pokročilých užívateľov a v súčasnosti je k dispozícii viacero distribúcií orientujúcich sa aj na bežných užívateľov.

V každom prípade jeho podiel aspoň podľa štatistík Net Applications dlhodobo rastie, kým pred desiatimi rokmi mal podiel na PC hlbšie pod 1%, v období od 2010 do 2012 sa pohyboval okolo 1% a následne sa postupne zvyšoval a 2% prvýkrát dosiahol v júni 2016. Či do podielu Linuxu započítava Net Applications aj Chrome OS na stránkach štatistík neuvádza, je to ale pravdepodobné.

Štatistiky používanosti operačných systémov a ďalších technológií od Net Applications vychádzajú zo štatistík návštevnosti webových stránok, pre ktoré poskytuje táto spoločnosť služby štatistiky návštevnosti a ktoré spolu mesačne navštevujú desiatky miliónov návštevníkov. V súčasnosti sa považujú za zrejme najrelevantnejšie globálne štatistiky.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami


inzercia



Diskusia:
                               
 

Linux Mint 17.3 Mate pre mňa forever - nič lepšie ani nebolo. Stabilita a spoľahlivosť ako xp a win7, ale bez náchylnosti na vírusy.
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

lm18 je znatelne vyladenejsia podla mna, treba vyskusat
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Mne po prechode prestal fungovat skener. Chyba je niekde zazrana hlboko v systeme, kedze ani upgrade na najnovsiu verziu softu nefunguje. V inom operacnom systeme skener funguje.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Nehovoriac o tom, ze na fungovanie tlacitok skenera treba aspon doktorat, aby to mozno fungovalo.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

TO je v pohode. Mne prestali fungovať oba skenery po prechode na W10 - jeden hneď a jeden po nejakej záplate v lete. Žiadne nové ovládače neplánuje ani výrobca HW ani výrobca OS.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

to je prirodzeny zivotny cyklus v IT.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Načo vyrábať lieky pre chorých. Prirodzený životný cyklus.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Odbornici vedia, ze lieky v skutocnosti nie su urcene pre chorych, lez ich jedinou ulohou je poskytovanie k aktivnemu clenstvu v LGBTQI alternativnej moznosti ukazovania prostrednika Bohu aj bez ruk.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Čím však na druhej strane priekazne súčasne dochádza k napĺňaniu skutkovej podstaty garantovania minimálne práva na slobodu náboženského presvedčenia a slobodu vyjadrovania názoru ako i genderovej rovnosti v súlade so znením medzinárodne ratifikovaných dohôd a zmlúv.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Po prechode už veľa veci nefunguje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vyskusal si Mac?
Odpovedať Známka: -5.1 Hodnotiť:
 

Mac je pre teplosov, popripade africanov co vedia pc zapnut, vypnut a lacno z toho telefonovat.
Odpovedať Známka: 4.9 Hodnotiť:
 

Mám pre teba zlú novinu. Pravdepodobne si latentný homosexuál. Snažíš sa to popierať, prejavom je napríklad aj to, že rozdeľuješ počítače na "pre teplošov" a nie pre teplošov. Takže to, že ty máš pc, akože počítač pre riadnych chlapov, je vlastne paradox, keďže ty ženskú nikdy mať nebudeš.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

a z toho priekazne mrazi.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

zjavne si teply aj ty, len sa to hanbis priznat :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

bud je latentny homosexual alebo socka co nikdy nebude mat peniaze na Mac tak ho musi ohovarat aby mal pokoj v dusi. Pritom jeho spinave prsty sa macu este nedotkli.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Ak zarábaš menej ako 5000 EUR/mesačne tak si pre mnohých socka tiež.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Viem, ze je to off-topic ale pridam nazor...
Mesiac som zhanal notebook. Chcel som nieco lahke, tenke a relativne vykonne.
Sranda bola, ze v skutocnosti Apple bol relativne najlacnejsi z ponuky. Ak aj nebol najlacnejsi, tak mal vzdy nieco naviac (lepsie rozlisenie, podsvietenie klavesnice, ...).
Nakoniec som si ho nekupil, lebo nemam rad Apple, ale bola to sranda - notebook, co kedysi krical "ja si to mozem dovolit" je teraz v podstate lacne riesenie.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

no a spravil si chybu pac tie notasky su faska + customer support, za dva roky co ho mam sa mi akurat podarilo odleštit antiglare vrstvu na displeji a oni mi vymenili cely dekel zadara s dodatkom ze "sorry stava sa nam to na displejoch od samsungu ale neboj dali sme ti iny", ci je to ojeb to neviem v kazdom pripade po thinkpadoch co som pouzival je toto iny level. v kazdej recenzii na iny notas zvycajne porovnavaju touch pad s touchpadom na makbukoch co samo o sebe hovori o jeho kvalitach. Apropo touchpad je detail ktory by ma pri kupe notasku nikdy nenapadlo riesit az kym som sa nedostal k prvemu pouzitelnemu. Ja beriem mysku do ruk uz hadam iba ked zapinam affinity ... Vdaka za vypocutie idem si este pohonkat.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

vidis a ja na mojom thinkpade beriem mysku do ruk iba ked idem hrat multiplayer
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Ja som si kupil zenbook. Cena asi ako apple, ale priekazne vacsia flexibilita pri vybere konfiguracie
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

zrejme si nepochopil tu ironiu na imigrantov co maju vsetci tie iphony :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

dik za ozajstne pobavenie a rozosmiatie, len neviem ci ja s mojim nazorom, alebo niekto s nickom G vyvod je skor latentnym homosexualom :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mint je vhodný pre tupé konzervy neschopné zvyknúť si na niečo lepšie.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Ja som robil na Archu a po pol roku som sa vratil na Windows a som spokojny. Disk na ktorom som mal Linux som cely formatol a teraz tam mam ulozisko na hry.
Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 

No nic idem skusit Assassins Creed Syndicate a Mirrors Edge Catalyst lebo Witcher III ma uz omrzel.

Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

tak ty si iny pan, vsetci len ticho zavidime :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ja som tiež robil na archu a po pol roku stále robím na archu a tiež som spokojný. A teraz akože čo? Deti, čo sa chcú hrať, nech majú Windows, no a čo.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Som dospely a rad sa hram a co?

Rad by som sa pohral aj na linuxe ale to je nemozne, zaujmave ako tzv "lepsia/chytrejsia" linuxova komunita nevie vytvorit jeden schopny framework na vyvoj hier :/

Nemyslim len blby reverse engeneering directx (cez wine)

ale priamo aspon schopny nastroj na pohodlne portovanie windowsackych hier na linux...

a v neposlednom rade poriadne ovladace na grafiku.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Linuxová komunita to vie. Ale nesmie. Pre autorský zákon, patenty, utajenú dokumentáciu, ...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Lenze disk uz po skusenosti s Linuxom s Windowsami nikdy uplne spokojny nebude. A ciastocna spokojnost je principialne nespokojnost.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V com je Mint 17.3 lepsi ako napr. Ubuntu 16.04 ?
Nerypem, skutocne sa pytam lebo ma to zaujima.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Ja ti rád odpoviem. V ničom.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Su tam predinstalovane veci co si mozes do ubuntu doinstalovat.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

A este som zabudol, nieje tam unity. :D
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Jaj, lebo prijebané mate je už len výhra
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Suhlasim,ale co preferujes Ty ?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Gnome.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Gnome 2 ? :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

On je len na mobile. Počítač má príliš veľa tlačítok a nevie čo s nimi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

i3
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mint Cinnamn ma nieco co sa da vzdialene povazovat za desktop. A teraz nemam na mysli len klasicku paradigm s panelom dole a klasickym menu vlavo. V minte sa uz crta aj naznak systemovych nastaveni v kombinacii s neposkodenym mozgom vyvojarov. V preklade klasicke gui klikatka, aby si sa nemusej j3bkat z terminalom. Ja sice v terminali trcim furt, ale aj z mojho pohladu je to jedina zmyslupna cesta k uzivatelom v masovejsom meradle.

V Ubuntu nieje zo spomenuteho nic. Ok mozes si zmenit wallpaper :). No a potom samozrejme unity, ktore mne osobne nedava zmysel nijakym sposobom, ale to uz je vec kadeho preferencii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Arch alebo Manjaro
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wau, s Linuxákom som už 15 rokov :D
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Tak to máš Linuxový občiansky a Linuxový vodičák na skúter!
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Linuxák, to je tvoj frajer? :)
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

registrovani partneri since 2002
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Neviem preco sa vam zda ten narast nemozny v dobe ked stale viac a viac ludi odmieta spionazny windows 10 za ktory treba este aj platit.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

A nie len to, ale aj to pchanie mobilného/tabletového UI do desktop systému... ešte nech pokračujú a bude windows len aplikáciu pre 6 ročné deti na malovanie v 3D Painte s obrovskými ikonami ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Navyse v nom nebude legalne zadara ani skicar
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Čo sú to za dristy? Starý Paint je zadarmo vo Windows Store na Windows 10. Tak ako nebude? Dá sa normálne zadarmo stiahnuť aj pre novú testovaciu verziu.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Lol, jasnééé, to bude určite tým. Sa mi páči, ako vy geekovia žijete vo svojom vlastnom svete.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

no tak nam prezrad ty cim to je. budem velmi zvedavy. vsetci miluju windows 10, preto ma 7 stale taky share ako ma napriek tomu ze tam bol free upgrade na 10 vyse roka a uz sa ani nikde nepredava ani sa nepredinstalovava do notebookov. windows 7 ale nebude podporovany navzdy a ked mu skonci podpora to este len vyskoci share linuxu.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Ja neviem, čím to je. Ani netvrdím, že všetci milujú Windows 10. Stačí tak? ;)
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Nestačí. Podľa mňa si stále kkt...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

A budeš aj plakať? Podľa mňa si kokot ty. A?
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Ja som fungoval na ubuntu - unity, ktory od dalsej? verzie zrusia. Prechadzaju na gnome, ktore sa mne nepaci. (paradoxne ostatny su tomu nadseni) Zostava me teda najst nejake ine, ktore nevyzera ako win, ktore ma aj nejake funkcie. Prostredie z elementary vyzera elegantne (vsak vieme preco). Alebo install arch + xfce + skins + gadgets? :P
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Arch + i3
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Arch + bspwm + lemonbar
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

i3? ja by som si radsej priplatil za i5...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

i5? bez charity staci priplatit uz za i2...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

v prvom rade by som si vybral distribuciu so sirokou aplikacnou zakladnou.. totiz mat na desktope nejake minoritne alebo superstabilne server distro je sice cool, ale inak je to dost na nic..
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Lenze prvy rad je uz obsadeny a druhy rezervovany.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Odporucam skusit nieco s KDE, za posledne roky sa poriadne zlepsilo, je stabilne, ma velke mnozstvo nastaveni, dobre vyzera.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

je zaujimavé ako každý nadáva na win a napriek tomu chce linux aby sa nan podobal.
Windows je najlepsi OS pre korporátne používanie.
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Nie, každý nechce. Iba nejaké hlúpe konzervy. A nie, nie je. Najlepší je ten, ktorý je najlepší pre konkrétnu firmu.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, keď má pán riaditeľ síce tupú, ale ceckatú sekretárku, pre ktorú je "internet" to modré éčko s krúžkom...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Vyššie bola otázka, prečo radšej Mint než Ubuntu. Nuž z XP som prešiel na Ubuntu a bol som šťastný, pokiaľ neprišlo Unity. Potom som našťastie objavil Mint+Mate a pokiaľ to nedomrvia, nemám potrebu nič meniť. Na prácu super a na hry aj tak nie je čas.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Najviac zalezi co si za uzivatela, resp. co od DE/WM chces.

Deepin desktop vyzera naozaj dobre, aj sa s nim fajn robi, ak chces vyskusat daco "ine" odporucam.
i3 atd su skor pre poweruserov, ale enlightenment je taky velmi dobry kompromis.
Xfce je klasika, rychle a stabilne, jednoduche na ovladanie aj konfiguraciu a nezere to tolko zdrojov.
Ak ti nevadi trosku viac zatazit kompik tak kludne aj KDE, je super, podla mna su pren aj najlepsie standardne appky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vacsina nadsenych su totiz uzivatelia rr distier co Ubuntu nepouzivaju a ani ho nechcu pouzivat. Iba chcu celemu linuxovemu svetu natlacit ten jednotlacidlovy desktop.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz sa nam mocipani nebudu moct smiat ze je len na urovni statistickej chyby!!!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Stanovenie hodnoty úrovne štatistickej chyby na 3.37% je v EU záležitosťou jednej oficiálnej smernice.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

ano, mal by si si otvorit sampus, mate polovicny podiel ako 15 rocny winXP! O dalsich 10 rokov ho dobehnete!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ja to vidím inak ma už polovicu toho co ma predposledna verzia Windows o ktorej Microsoft svojho času prihlasovať že najlepší windows. :)
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Statisticka chyba sa berie ako chyba do 5%. Prestuduj si zaklady statistiky.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Ak máš akýkoľvek, čo i len najmenší dôkaz svojho tvrdenia o 5%, tak daj.
Asi nemáš, však?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akýkoľvek dôkaz je priekazne http://dopice.sk/k90 a najmenší je
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A DSL.sk vlastné štatistiky o návštevnosti a o počte Linuxákov, jabĺčkarov a tých ďalších nezverejní?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Toto je iba obycajna onania zo strany linuxakov ktoru pocuvam uz 15 rokov. Percento dva tri, stale je to marginalny okraj pouzivania linux OS na PC.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

linuxakom je to 9 a pol, kolko % marketsharu maju.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Ani nie. Okolo tých 10% šhéru by bolo fajn pre lepšie ovládače, hry a profi programy. Nad 10% by to ale asi už bolo škodné (moc tupých ľudí by premigrovalo a kvôli nim by z toho začal robiť systém pre idiotov ako je win).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ako vidiet na podiele, "install arch" kampan na dsl.sk prinasa prve ovocie :)
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

not recognized as an internal or external command
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Skôr
Bad command or filename
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tape loading error.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

R Tape loading error, 0:1
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne to som chcel napisat... :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vazena redakcia dsl. Mnohich citatelov (minimalne diskutujucich imho) zaujima aj ukazovatel, ktory by hovoril o podiele linuxovych navstenikov webu dsl.sk. Vedeli by sme podla toho, kolko profesionalov sem chodi (hmmm, kauzalitu neriesme teraz :). Prosim, ak mate nieco takeho poruke, tak k najblizsiemu podobnemu clanku to pripojte ako pikosku aspon do posledneho odseku. Dakujem.

Vas verny citatel.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Hned ako sa doinstaluju aktualizacie na win10 pridame clanok so statistikou.

Vasa redakcia
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Treba prejst na ReactOS :D prostredie XP na linuxovom jadre :DDD dokonca aj norton na tom ide
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Koho to vlastne ešte zaujíma? Inštalovať si Linux bolo cool pred pár rokmi. Nikto to nemôže seriózne používať dlhodobo.
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

Trápny trolling už nie je v kurze. ;)
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

International Space Station switches from Windows to Linux, for improved reliability.

The United Space Alliance, which manages the computers aboard the International Space Station in association with NASA, has announced that the Windows XP computers aboard the ISS have been switched to Linux. “We migrated key functions from Windows to Linux because we needed an operating system that was stable and reliable.”

http://bit.ly/2eye2u9


Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

tak zrovna WinXP bol celkom stabilny...
Odpovedať Hodnotiť:
 

In 2008, a Russian cosmonaut brought a laptop aboard the ISS with the W32.Gammima.AG worm, which quickly spread to the other laptops on board. Switching to Linux will essentially immunize the ISS against future infections.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fools, said I, you do not know, Linux like a cancer grows...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ja na 10 ročnom laptope mám Debian Stretch s XFCE, keďže Windows 10 už len po boote využíva 50% RAM (Debian 15%) a nepáči sa mi to sledovanie od Microsoftu... zatiaľ to už pol roka beží bez problémov, a hlavne vcelku rýchlo vzhľadom na vek mašiny... a všetko čo treba beží: Spotify, DeadBeef (niečo ako Foobar2000), Opera, Skype... a hlavne LibreOffice na eseje. Nemám sa na čo sťažovať čo sa týka OS.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

vadi ti sledovanie u win a das tam skype :D
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Ešte 30 rokov a Linux dosiahne aj 4%
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

A ešte 40 a začneš byť vtipný.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Mne by vyhovovalo,keby mal linux tak okolo 1,5% vtedy je to totiz pre hekerov fakt nezaujimave a pre mna tym padom dost zaujimave o)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dufam že to ešte porastie. Ideál by bolo tak okolo 10 percent. Momentálne je najväčší problém podpora zo strany vývojárov SW, myslím hlavne veľké firmy ako Adobe, MS. Napr aj na takom Macu je oveľa väčší vyber SW, aj keď plateného. Ďalšia vec ktorá je možno trocha kontraproduktívna je Mozno aj to že na Linuxe je veľa veci zadarmo, tomu je ale často úmerná kvalita. Osobne by som nemal problém zaplatiť za niečo čo funguje. Podľa mna by tomu pomohol nejaký centrálny App Store, ktorý by bol podporovaný naprieč rôznymi distribúciami Linuxu. Do budúcna som ale optimista a o rok očakávam 3.5 :)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

predstav si toto:
máš veľkú firmu (adobe)
mesačne ti za produkty pristane na účte 6-8 ciferná suma
samotný vývoj tých produktov stál nehorázne love
budeš dávať ešte extra love za vývoj free produktov na úplne inej platforme alebo ostaneš tam kde si?

a to čo píšeš nie je "kontraproduktívne" (naštuduj si čo to slovo znamená) ale sprostosť. Linux bol vyvinutý ako free opensource systém... McDonalds tu je preto aby ľuďom dávkoval cholesterol, od nich dúfam nečakáš že by otvorili zrazu lekárne nie?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Si mimo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Si mimo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

myslel som to tak že za produkty by sa platilo, z čoho by sa potom mohol financovať aj vývoj samotného os, nechcel som spoplatniť linux ale len dať vývojárom možnosť si nechať za svoje produkty zaplatiť (viem že to ide aj dnes, ale podľa mna to nie je úplne ideálne).
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved ani win nie je uplne idealny a ludia si zanho cvakaju o)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://bit.ly/2wwrSSk
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Čiže to nerobia lebo sa im to neoplat z dôvodu nízkeho počtu potencionálnych klientov a tiež z dôvodu že je veľa rôznych distribúcii. Ostáva už len vyriešiť tieto dve otázky :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Appimage, Flatpak, Snap. Jedna otazka je vyriešená.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Porastie, lebo trend je ist do online webovych rieseni a tam OS nebude az taka K.O. podmienka.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zdravím. Zasielam vám naše štatistiky na zive.
Za rok 2017 od začiatku roka sme mali nárast návštevnosti ľudí s Linuxom.

Desktopy:
Windows - 82%
Mac - 16%
Linux - 2%

Nárast bol z 1,9% na 2,05% oproti roku 2016.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby si zive skôr inovovali webku nemuseli tam mať tolko linuxu nahláseného, aj návštev im teraz ubudne, uvidíte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zive po tom co spravilo so strankou pred tyzdnom zachvilu nebude mat koho zahrnut do statistik. Viac dojebat to uz ani nemohli a vidno to aj na pocte prispevkov - znizuju sa
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja sa pridam do statistiky linuxu. ked som isiel kupovat nejaky ntb domov na bezne uzitie, nepacilo sa mi priplacat za win10, ktory ma este bude aj spiclovat. siahol som po lacnom ntb bez os, nahodil som tam po precitani par odkazom na dsl Mint a spokojnost (ubuntu s unity ma uz dlhsie otravuje). macu su mozno fajn, mne sa osobne prieci politika draheho zbytocneho zeleza ktore na bezne veci nevyuzijete. takze presadzujem v rodine linux a ine alernativy, do win ich nasrobuju v skole, doma sa naucime ze svet ma aj ine farby...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

LGBT
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Napriek nízkemu zastupeniu na desktope je Linux najvacsi a najuspesnejsi os projekt v historii. Je doslova vsade okrem desktopu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aby nie, keď je to jediný použiteľný moderný systém šírený zdarma...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ktorý Linux, je, milý dslKÁRI, najmenej zabugovaný a beží na ňom Steam/CS:GO ?

Totiž po pár mesiacoch čo som sa vysral na Windows a nainštaloval Kubuntu ma začína dosť štvať. Z času na čas mi po novom nenabootuje, z času na čas mi zamrzne CS:GO alebo nefunguje mikrofón (buď to len škrieka, minule napísal že internal microphone je unplugged) ... Alebo napríklad stlačím shutdown a systém to ignoruje...

Robí mi to nervy a už zvažujem, že sa vrátim k tomu hnusnému Windowsu (mám licenciu aj na 7 aj na 10nu)

Poraďte, čo nainštalovať? (prostredie kubuntu sa mi inak dosť páči, ale zvyknem si aj na iné, ak to nebude zabugované) (notebook je Lenovo Y50-70 - i7, GTX860M) ...

Ďakujem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kup si macbook
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A čo tak použiť priamo SteamOS, je to postavené na debiane, alebo priamo Debian.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Steamos asi ee.. zas len na CS ten pc nemam, aj na nom pracujem... Debian zvazim, dajte dalsie tipy pls

Odpovedať Hodnotiť:
 

linux mint 18.2
Odpovedať Hodnotiť:
 

cinnamon
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja po dlhej distralnej turistike mozem aspon ako tak odporucit lxde (mal som unity, kde, xfce). Je to rychle, vyzera to jemne k svetu a hlavne je to dobre konfigurovatelne (v tomto ma xfce sklamalo). A zatial som narazil na relativne malo bugov (akurat jeden kriticky od 2011, kedy po nalogovani z locku zmizne kurzor..., ale asi sa to tyka len intel grafik a da sa to obist...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skús pozrieť www.distrowatch.com. Z mojich skúseností sú top distrá pre win userov Mint, deepin a Zorin. Pre trochu skúsenejších Manjaro a Antergos. Najčastejšie v poslednom čase win priateľom ktorý sa sťažujú na pomalý počítač inštalujem deepin, v minulosti Mint.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre Win usera rozhodne KDE nezáleží až tak na distre.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fedora Workstation
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux dosiahol 3,3 % na PC vďaka spoofingu :D Štatistiky od Net Applications nevedia odlíšiť spoofovaný linux od skutočného.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Som zavisly na Zonery a na Ubuntu, len to nejde dohromady. Prosim o radu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Úžasné, gratulujem! Neuveriteľný úspech po tak krátkej dobe existencie :) Už vidím, ako za chvíľu, v roku 2117 dosiahne podiel 49,9% :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár