neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
USA chcú naozaj ISS sprivatizovať, odhalil dokument

Značky: ISSNASA

DSL.sk, 12.2.2018


Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa plánuje NASA nastaviť na plán, pri ktorom bude financovať medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS len do roku 2025 a následne chce svoju časť odovzdať súkromnému sektoru.

Potvrdzuje to dokument NASA, ktorý získali noviny The Washington Post.

Informácie o pláne súčasnej americkej administratívy financovať ISS len do roku 2025 sa objavili už na konci minulého mesiaca. Takýto plán má byť stanovený v návrhu rozpočtu krajiny na fiškálny rok 2019, ktorý bude zverejnený dnes.

Prezident podľa týchto informácií od NASA chce, aby sa sústredila na významnejšie ciele, v najbližšom horizonte na návrat na Mesiac.

Už niekoľko týždňov sa tak predpokladalo, že USA zvažujú privatizáciu svojej časti ISS. Takýto plán už načrtli ako možný pred rokom a pol.

Proti privatizácii ISS bude podľa novín v USA ale pravdepodobne silná opozícia. USA totiž doteraz do ISS investovali už takmer sto miliárd dolárov. V súčasnosti NASA financuje ISS podľa novín ročne tromi až štyrmi miliardami dolárov.

Prevádzka ISS je medzinárodnými dohodami zatiaľ zabezpečená do roku 2024. Stanica je spoločným projektom viacerých vesmírnych agentúr, NASA, ruskej Roscosmos, európskej ESA, japonskej JAXA a kanadskej CSA. Hlavnú pozíciu majú ale NASA a Roscosmos a ISS sa delí na dve sekcie, americkú a ruskú.

Vzhľadom na finančnú investičnú náročnosť projektu akým je ISS sa predpokladá, že bude aktívne využívaná dokedy to dovolí jej technický stav. To by podľa dostupných informácií malo byť minimálne do roku 2028. Podľa novín NASA v súčasnosti analyzuje, dokedy bude ISS použiteľná.


Pohľad z modulu Cupola stanice ISS na Zem, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / NASA)



ISS je samozrejme v súčasnosti výrazne najväčšou aktivitou NASA v oblasti vesmírnych ľudských misií, keď NASA od skončenia programu raketoplánov v 2011 ani nemá rakety a lode pre lety ľudskej posádky do vesmíru a aj dopravu na ISS si zabezpečuje objednávaním letov od ruského Roscosmosu.


ISS so svojimi solárnymi panelmi odfotená v roku 2011 z raketoplánu Endeavour, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



ISS je nepretržite obývaná od konca roku 2000 a hoci je na relatívne nízkej orbite 400 km, je významným centrom vesmírneho výskumu. Realizuje sa tu veľké množstvo projektov z dvoch hlavných oblastí, testovanie nových vesmírnych technológií a vedecké experimenty v stave bezťiaže respektíve mikrogravitácie.

V súčasnosti je aj spolu s novými informáciami len ťažko odhadovať harmonogram ďalšieho vývoj NASA v oblasti ľudských vesmírnych misií na najbližšie roky.

Relatívne čoskoro by si mala NASA byť schopná zabezpečovať lety na ISS pomocou letov zazmluvnených súkromných amerických spoločností SpaceX a Boeing. Kedy presne sa tak stane je ale otázne, keď aktuálne sa objavili pochybnosti kedy budú tieto spoločnosti reálne pripravené na lety aj s ľudskou posádkou. NASA tiež vyvíja veľkú raketu SLS a loď Orion, kedy by mali reálne k dispozícii je zatiaľ tiež otázne. Naopak nová výkonná raketa Falcon Heavy od SpaceX nakoniec nebude používaná na lety s ľudskou posádkou, oznámil Musk.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu


Diskusia:
                               
 

Dzurinda...
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

pozerajuc sa na to foto a zvacsenie..
to musela byt sranda , na chivlku si zasnivam.. pise sa rok 1998.. prvy modul je hore... v roku 2000 ked pra expedicia tam vyrazila, to musel byt pecka pocit..
a dnes nevedia co s tym, zacina to stracat zmysel.. chore.. hlavne ze banky treba zachranovat..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Elon Musk si takú stanicu postaví za desatinovú cenu, desatinový čas, a desaťkrát väčšiu a s odstredivou gravitáciou ... aspoň tak by to odprezentoval
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Potom by z toho splnil polovicu.
Ale v konecnom dosledku aj tak vyhra
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Musk nebude stavať takéto stanice, nebolo by mu to na nič. Hlavne by pri takomto projekte musel ísť do spolupráce s viacerými organizáciami/štátnymi orgánmi, ktorí by ho len brzdili.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Len tak pre zaujimavost:
Falcon 9 vynesie na obeznu drahu priblizne 20t
ISS ma priblizne 400t.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Pche, Musk by to tam vynosil za mesiac a ešte by na ISS parkovali dve červené Tesly, len tak, lebo je to vtipné.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

a sranda by ho presla keby mu tam jednu Teslu niekdo uhradol..
lebo to by bolo viac vtipne....
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

dakujem za zaujimavost
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Sice som selky fanusik SpaceX ale nic podobne ISS by nedokazali postavit.
Falcon 9 vynesie na obeznu drahu LEO +- 10t a to iste aj FH. Dovod je adapter na nosny naklad. S FH mozu akurat dostat naklad na geostacionarnu drahu a pritom pristat. F9 zvladne druzice dostat maximalne na drahu prechodovu ku geostacionarnej a satelit sa tam musi dostat sam a to uz beztak F9 nedokaze pristat.
Dalsi dovod je obmedzeny priestor pod aerodinamickym krytom. Vyuzitelny priestor je nejakych 4,6m (priemer) * cca 11,4m.
Na obranu F9 nikdy na ucel ako stavat vesmirnu stanicu na ziadnej obeznej drahe okolo zeme stavany nebol.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

No pockaj. Podla specifikacie vynesie F9 1.1 na LEO az 23t nakladu. A FH az 64t. Ano aero kryt na to nebol stavany ale myslim, si ze ak by NASA chcela alebo musela tak s trochou snahy a spoluprace by sa ISS modul a aerokryt F9 alebo FH dali zladiť tak aby sa to vyniesť dalo.

Keby si dal verejnemu sektoru, cez verejne sutaze, k dispozicii 100mld a par rokov tak ti dnes na orbite postavia hotovi palac. Jeden start raketoplanu stal 450mil usd a trvalo to viac ako 10rokov. Takze si myslim, ze za tu cenu a za ten cas by to zvladlo aj SpaceX. Hlavne ked bude medzi aerospace firmamy konkurencny boj.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nemaj iluzie, u vsade vo svete vladne korupcia. u nas verejny sektor stavia dialnice
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Falcon 9 bol stavany na vynasanie "smetia" ako je TESLA automobil s figurinou...
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

Hlupi ludia nemaju zmysel pre humor a fakty. Faktom, je ze SpceX ponukla NASA moznost nieco si hore vyniest zdarma. NASA to nevyuzila.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Lenže pri tých Muskových dopredu avizovaných percentách to bola ponuka, že im to buď zadarmo vynesie alebo zadarmo roz*ebe, žolík 50 na 50.
Zveril by si mu ty svoju companion skCUBE?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ved to bolo testovacia misia! Co si predstavujes, ze si na prvej misii budu na 100 perc. isti, ze to nevybuchne? NASA to mohla risknut ale nechcela. Vidis, ze nakoniec by sa jej to vyplatitilo.

Takze tam SpaceX mohla dat kludne kus betonu ale mali lepsi napad. Dali tam auto a tak spropagovali sestersku spolocnost. Genialny marketing uplne zadarmo. Uz to chapes alebo sa este ides dalej hrat na retardovaneho?

V buducnosti uvidis naco bola FH dizajnovana. Este vynesie brutalne veci.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

ty sa hlavne zobud v jednej veci. Musk povedal nieco v zmysle: "uspech bude ak ta raketa nevybuchne UZ na rampe". NASA cokolvek chce poslat do vesmiru, musi pred tym dat poistit. Takze si predstav situaciu, ze rok zhanas sponzorov, aby si naskrabal 20 milionov eur na skompletizovanie nejakeho satelitu. Teraz ho chces poslat, ides teda za poistovnou, a tej musis ukazat aka je pravdepodobnost ze ta raketa uspesne donesie naklad na planovanu drahu. Povies jej pravdu, je 50% sanca ze to buchne. banka povie OK, satelit ma cenu 20 mega, 50% sanca na znicenie, poistka vas bude stat 10mega. A si v prdeli, si na zaciatku kolecka zvaneho ZHANAME SPONZOROV (ci uz vladu, alebo sukromny sektor). Takze preto NASA nevyuzila Muskovu ponuku, pretoze cena za poistenie by sa im neoplatila.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a kde je marza? ta poistka bude skor 15mega... na Slovensku by to bolo 22mega ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj tie moje cisla su ciste odhady, nechcel som tam trepat kazdu jednu blbost co by ma napadla a mohla by zavazit vo vypocte :D ale marza ma tiez napadla :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a moc ta zbila ta marza, ked ta napadla :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tiež som chcel niečo "rozumné" odpovedať, ale som si uvedomil, že láska je slepá
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ved v poriadku. Ved ja hovorim to iste. NASA tam mohla poslat nejaky lacny experiment a risknut to ale rozhodla sa, ze nie. V poriadku. Pointa je, že tam mohli dat nudny blok betonu a tak sa radsej rozhodli pre nieco vtipne. Dont panic!

Tak neviem co tu splietas o tom, ze FH bol dizajnovany na vynesenie smetia. Bol to skusobny let ty pako.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mali dat na sedadlo spolujazdca hocijaky satelit - bol by to prvy satelit vyneseny na obeznu drahu v aute :).
Odpovedať Hodnotiť:
 

admin tiez nema zmysel pre akykolvek humor je skostnateli a zoskrupulovani skrz na skrz a neprizna si to teda je aj to a to a preto maze a tym to kurvi a skrupule su tvrdsie a tvrdsie az pride bod zlomu a z tej tvrdosti sa same rozpadnu na prach tie skrupule zoskrupuluju na cisti vapnik.







Odpovedať Hodnotiť:
 

faktom je ze SpaceX si lieta aj za peniaze danovych poplatnikov :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No rovnaké peniaze aj šetrí a 7000 daňových poplatníkov zamestnáva.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tvaris sa ako odbornik, ale nemas zakladne znalosti. LEO (vsetko pod 2000km) je omnoho nizsie ako GEO (cca 36 000km) a teda kazda raketa dokaze vynies omnoho viac nakladu na LEO ako na GEO. ISS je na LEO (cca 400km). ISS je posladana z modulov, pricom ziaden nevazil viac ako 23t, co je limit F9 na LEO. Jedine o com sa da diskutovat je priestor pod fairing, ale ten je zvacsitelny a pokial viem, tak ziadny z ISS modulov nema priemer nad 4.6 metra, ak sa mylim, tak ma oprav a menuj konkretny. V kazdom pripade, fairing sa da stale zvacsit. A vobec nechapem, co cely cas spominas GEO, ktora s ISS nema nic spolocne.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Precitaj si to este 2x. Odkedy sa neuci citanie s porozumenim, tak je to fakt bieda.

Co som napisal je, ze zvladnu vyniest MAXIMALNE 10t + 1t adapter. Je jedno, ci na LEO, GEO alebo na obeznu drahu ineho objektu. S FH ho akurat vynesies vyssie. Ty odbornik :)

Btw keby si sa nestal odbornikom na kozmonautiku od startu FH, tak by sme sa mohli bavit aj vecnejsie ;). A dovod, preco 10t? Lebo tazsie satelity sa nerobia. Nikde som nepovedal, ze by nemohli spravit novy s vacsou nosnosnou. Fakt ale zostava, ze vyssia nosnost ako 10t je aktulne nezmysel.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nosnosť PAF sa dá zvýšiť keď to bude treba dodnes to ale potreba nebolo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale sak vo vakuu neexistuje hmotnost, tak akych 400 ton.. O_o
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Certifikovane tonery pre znackove tlaciarne splnaju normovanu gramaz priekazne i vo vakuu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Už si videl vývevu?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vakuum mas aj vo vakuovej pumpe, co mas kupenu na zvacsovanie penisu. Nauc sa rozdiel medzi vzduchoprazdnom a bezvahovym stavom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo, zákon zachovania hmotnosti zrušili? Hmotnosť či tiaž?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

no, aj zákon o zachovaní hmotnosti môže byť zrušený - odstredivou silou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach jaj... už prosím všetci pochopte, že žiadna 'Odstredivá sila' neexistuje a ani nikdy nebude. Ak, tak, existuje dostredivá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len tak pre zaujimavost, ISS sa sklada z modulov, pricom ziadny z nich nepresahuje nosnost F9 na LEO.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Space Shuttle mal nosnosť k ISS cca 25 t a predsa ju ním postavili navyše SpaceX má aj Falcon Heavy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skor za devetinovú cenu, devetinový čas, a deveťkrát väčšiu, lebo bez porady s odborníkmi by tam priekazne trebalo yebnut gravitaciu odstredivu.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

podla mna k tomu dojde zo strany nasa. urobia si modernu iss a staru predaju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes má meniny Perla.
Kde je teraz ten frajer, čo mal pindy na Zdenka?
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Perla je odporne maslo !
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Lebo to je margarin
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

FYI Perla nie je maslo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja ne perla, to ty šmerdziš ...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Perdnul mu vyfuk.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby ta stanica bol pouzitelna aspon ako Babylon5 tak ok... Ale tuto hracku kde sa ledva pomesti par kozmonautov im nikto nekupy. Leda tak na srot do zbernych surovin.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

nekupI
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...no nekúp to.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

zlozime sa ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vymenime za ficov byt v Bonaparte
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Tak ako na prelomenie Kaliho certifikátu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna SpaceX, alebo nejaky rusky blazon by si ju kludne mohol kupit a prerobit na hotel s vesmirnym muzeom NASA. Cena za noc od 500 000$, minimalna doba pobytu 7 noci. Ludia by sa o to potrhali ;)... Musk by mal zas predobjednavok habadej
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne keď noc na ISS trvá cca 45 minút
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

profit !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

s 50% istotou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ziadna ISS nekruzi okolo zeme. Maximalne tak plastovy model.

NASA su ojebavaci.
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

ani plastova lebo zem je plocha, a kto tvrdi opak uz ho tiez reptiliani ovladli, viac nemozem napisat lebo by ma zmazali
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Okej... Vies si to vsetko sam overit alebo budes slepo verit len preto ze ti ukazuju obrazky.

Okej.... Minimalne je pravda uprostred...

Ako Morpheus riekol... v urcitom veku ludi neodpajame od Matrixu.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

a nesplietol si si pravdu z rozkošou, tá je určite v strede
- neodpájajte ľudí v určitom veku od Markízy
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/PrecoIbaZem ?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Okej... tak daj si svoj uzasny google earth a pozri si antarktidu.... najdes tam ultra hi res stvorce plochy a zvysok je rozkockavena tak mi vysvetli preco si vies pozret celu zem skoro do detailov ale polovica antarktidy nieje zobrazena.

Dalej si kukni videa kde sa astronauti na iss hraju na delay a ked tipek hra na gitare a dava si duet s pozemskym orchestrom bez delayu.


Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Podla mna je to dobry napad ju predat. Otazne je ze kto bude kupec ktory ju na tie 3 roky kupi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zberaci kovu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a kde vezmú Rómovia skafandre?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde pride.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

predas v AAAARaketa...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Technická životnosť ISS je do 2033 tuším.
Odpovedať Hodnotiť:
 

do 2025 je dlha doba, dovtedy snad budu k dispozicii aj komercne vesmirne stanice, ovela lacnejsie ako je ISS (Bigelow, Axiom).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno áno možno nie... koniec koncov NASA to myslí tak že naučí súkromníkov sa o ISS starať robiť na nej vedu teda na to na čo je určená.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedy NASRA nieco poriadne spravila. Skylab sa im posral, shutle tiez, huble nik nikdy nevidel (let na vynesenie neexistuje, nema manevrovacie motory, jedine ze by sa vzdalovala miesto padania (zaznam shutla na opravu neexistuje)).
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

HST by sa dal servisnúť upravenou súkromnou kozmickou loďou, totižto pri poslednej servisnej misii nainštalovali dokovací prstenec kompatibilný zo štandardom IDSS NASA Docking System teda taký istý ako budú mať lode Dragon a Starliner. https://goo.gl/byLMPm (prstenec v strede obrázka)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celkom triezvy nápad. By som od Trumpety ani nečakal, no ten šrot vo vesmíre je financovať "len lebo tam je" je zbytočné.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Raz keď budú raketoplány stáť tolko čo škoda octavia 2005 tak budeme mať prazdnu orbitu a na slovensku budú plné kovošroty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekto chce byť silou-mocou vtipný a nejde mu to proste...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

najprv som si titulok precital, ze USA chcu sprivatizovat ISIS, som sa aj cudoval, preco by to mali robit, ked je to stale ich dieta.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár