neprihlásený Sobota, 15. decembra 2018, dnes má meniny Ivica   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
SpaceX odložila vynesenie prvých satelitov pre svoj satelitný Internet

Značky: SpaceXpripojenieInternetsatelity

DSL.sk, 19.2.2018


Spoločnosť SpaceX odložila sobotňajší štart svojej rakety Falcon 9, ktorá má vyniesť popri primárnom náklade, satelite Paz, prvé testovacie satelity pre jej pripravovanú službu rýchleho internetového pripojenia.

Najskôr spoločnosť avizovala odloženie štartu na nedeľu kvôli potrebe ďalšieho času na predštartovú kontrolu systémov, následne oznámila ďalšie odloženie kvôli finálnym kontrolám nového upgradovaného nosu rakety.

Kvôli potrebným parametrom misie je štart teraz plánovaný na stredu.

Podľa plánov SpaceX poskytnutých americkému telekomunikačnému úradu FCC pri žiadostiach o povolenie využívania frekvencií na americkom území chce SpaceX službu evidentne označenú Starlink zabezpečovať až z takmer 12 tisích satelitov, ako sme informovali v tomto článku.

Podľa pôvodného zámeru mala mať sieť vo finálnej konfigurácii 4425 satelitov v 83 orbitálnych rovinách v piatich orbitálnych výškach, 1110 km, 1130, 1150, 1275 a 1325 km nad povrchom planéty. Nakoniec ju SpaceX ale plánuje doplniť ďalšími až 7518 satelitmi na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km.

Pripojenie bude pevné a bude vyžadovať pripojenie antény na stenu alebo strechu, anténa na užívateľskom termináli rovnako ako antény na satelitoch a pozemných staniciach bude typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania a bude mať podľa SpaceX malý profil.

Pre komunikáciu satelitov s užívateľskými terminálmi a pozemným stanicami budú využívané frekvencie z multigigaherzových pásiem Ku, Ka a V, až po 52.4 GHz. Medzi sebou budú satelity komunikovať opticky.

Na rozdiel od satelitného Internetu z geostacionárnych satelitov na orbite viac ako 35 tisíc km nad povrchom bude mať Starlink parametre dnes bežného pripojenia a najmä latencie, latenciu 25 až 35 ms a maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps.

Čo sa týka termínov, služba bude technicky použiteľná už po vynesení prvej stovky satelitov, pričom SpaceX ju plánuje začať komerčne ponúkať s 800 satelitmi. Tie zabezpečia pokrytie od 15 do 60 stupňov severnej zemepisnej šírky a od 15 do 60 stupňov južnej zemepisnej šírky. Pred rokom SpaceX avizovala začiatok vynášania satelitov finálnej konštelácie od roku 2019 s plánovaným dokončením celej základnej konštelácie 4425 na orbite 1110 až 1325 km v 2024. Termín vynesenia 7518 satelitov na nižších orbitách nie je jasný, podľa formulácií z podania pre FCC budú zrejme vynesené až po satelitoch na vyšších orbitách.

Satelity pre orbitu nad tisíc km budú mať 386 kg, rozmery 4 x 1.8 x 1.2 m, dva solárne panely s rozmermi 6 x 2 m a životnosť 5 až 7 rokov. Satelity pre nižšie orbity budú potrebovať permanentný aktívny pohon kvôli odporu zbytkovej atmosféry a či budú rovnakej konštrukcie nie je jasné.

Prvé testovacie satelity majú byť vypustené na kruhovú orbitu v rovnakej výške ako primárny náklad rakety, 511 km. Podľa informácií pre FCC SpaceX následne zvýši orbitu svojich satelitov pomocou ich pohonu na 1125 km. Testovacie satelity by mali podľa dostupných informácií overiť samotnú konštrukciu satelitov ale tiež komunikačný systém postavený na anténe typu phased array.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Apple zažalovaná za zavádzanie o pixeloch displejov nových iPhonov
V Magiu cez Vianoce videopožičovňa zadarmo
Vyvinutý 2.5-nm klasický tranzistor
Vedci očipovali čmeliaky, fungujú ako senzory
Vývojári Linuxu zvažujú odstránenie podpory x32
Sonda na Marse odfotená zo satelitu
Trailer k druhej sérii Star Treku ukazuje Spocka
Virgin Galactic prvýkrát vyletela do vesmíru
Predstavený 17" notebook s 1.34 kg
Apple si vyvíja aj vlastný mobilný modem


Diskusia:
                               
 

ze kryt na vrchu rakety je novej verzie a pravdep. ho budu chciet chytit do siete

https://imgur.com/a/jDorh


Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

tak to by bolo riadne zaujimave. Len ci je to vobec mozne.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ved to prave chcu skusit. Resp historia je taka, ze cca pol roka - rok sa na fairing (iba jednu stranu) davaju klzave padaky. Podla informacii uz dostatocne navysili presnost pristatia a aktualne ho chcu chytit do sieti lodi v prispevku vyssie. Len dodam pikosku, ze spolu stoja cca 8M $.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V Chorvatsku? Lebo na tej nadrzi v pozadi je napis "Dobro dosli"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie to je fotené v Los Angels.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zasierajú orbitu kapitalisti...
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

to je "samocistiaca" orbita .. po par rokoch vsetky tie satelity zhoria v atmosfere a padnu na zem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne. U nás v Rusku, keď už pán Putin pošle niečo na orbitu, tak to má zmysel. A nerobíme to na 8 krát ako neschopní imperialisti (zaostalú Európu ani netreba spomínať).
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

vyschnute Aralske jazero - symbol sovietskej chamtivosti
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ak je vyschnute, tak to nebude jazero ale Aralska jama, ked uz.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

V tom prípade vyschnuté jazerá neexistujú a nemôže tam teda byť ani Aralská jama, keďže jazero, o ktorom hovoril, neexistuje.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

noo,viete ako je to v rusku,,ani Kaspicke more nie je more ale jazero :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj v Izraeli to tak majú. Rusko = Izrael ĽUDIA ZOBUDTE SA!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

... vy Rusi, ked nieco poslete na Orbitu .. ... casto je to na 3ti krat , ked sa to vobec podari ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne, ze teba to neskutocne ovplyvnuje.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

preto
Odpovedať Hodnotiť:
 

To kazdeho, co planuje ist rovno neba.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Preraziť
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak hadam priekazne do neba, nie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár