neprihlásený Utorok, 23. apríla 2019, dnes má meniny Vojtech   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Rozličné WiFi routery bude možné spájať do mesh sietí, vďaka novému štandardu WiFi EasyMesh

Značky: Wi-Fimesh siete

DSL.sk, 15.5.2018


Po príchode WiFi mesh sietí do domácností a malých firiem v podobe najmä od minulého roka predávaných sád WiFi routerov vytvárajúcich automaticky mesh siete od viacerých výrobcov príde k ďalšiemu výraznému posunu v tejto oblasti s príchodom nového štandardu WiFi EasyMesh.

Ten aktuálne oznámila Wi-Fi Alliance certifikujúca WiFi produkty.

WiFi mesh siete, v ktorých je použitých viacero WiFi prístupových bodov, AP, priame pripojenie na Internet majú len niektoré z nich a zvyšné posielajú dátovú prevádzku do Internetu cez ostatné AP, existujú a nasadzujú sa už mnoho rokov.

V minulosti sa mesh konfigurácie používali najmä pri väčších sieťach ako sú napríklad celomestské siete prípadne veľké siete vo firmách a iných organizáciách. Pre mesh siete existuje viacero protokolov, štandardov a technológií, ktoré ale vyžadujú relatívne náročnú konfiguráciu prípadne nepodporujú automatickú konfiguráciu a rekonfiguráciu sietí. Okrem produktov predávaných priamo výrobcami na tento účel je tak možné vytvárať mesh WiFi aj pomocou open source firmvérov založených napríklad na OpenWrt, vyžaduje to ale netriviálne úsilie a znalosti.

Situácia sa zmenila najmä v posledných dvoch rokoch, kedy viacero popredných výrobcov prinieslo sady WiFi mesh routerov umožňujúcich veľmi jednoduché nasadenie na pokrytie menších priestorov typicky niekoľkými kusmi prístupových bodov.

Takéto riešenia sú ale pomerne drahé, sú proprietárne a neumožňujú kombinovať routery rozličných výrobcov a v niektorých prípadoch nie je možné konfiguráciu ani flexibilne rozširovať a routery sú predávané len po celých sadách s pevným počtom routerov.

WiFi EasyMesh má priniesť výraznú zmenu, keď umožní vďaka interoperabilnému štandardizovanému riešeniu spájať do WiFi mesh sietí WiFi prístupové body od rozličných výrobcov a to flexibilne napríklad s postupným pridávaním nových prístupových bodov podľa potreby. To predpokladane výrazne zníži ceny WiFi mesh riešení pre domácnosti a malé firmy.

EasyMesh je postavená na technológiách Multi-AP, ktorej návrh špecifikácie organizácia zverejnila skôr tento rok, a Agile Multiband. Tieto technológie spolu umožňujú monitorovať stav siete, klientov presmerovať na iné vhodnejšie AP okrem iného za účelom optimálneho rozloženia záťaže, automaticky pridávať a konfigurovať nové AP, rekonfigurovať a optimalizovať sieť podľa aktuálneho stavu, kontrolovať a manažovať jednotlivé AP.

Sieť u tejto technológie riadi jeden router, tzv. controller, ktorý manažuje ostatné AP označované ako agenti.

Kedy by mali prísť na trh prvé routery a prístupové body podporujúce nový štandard nie je ale jasné. V oznámení Wi-Fi Alliance zatiaľ cituje najmä výrobcov WiFi čipsetov a nie koncových zariadení.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Intel zvýšil počet jadier v notebookoch na osem
Podľa Muska bude v 2020 na cestách milión samojazdiacich Tesla taxíkov
Vydané Ubuntu 19.04
Okná v kartách vo Windows 10 nakoniec zrejme nebudú - aktualizácia 1
Ďalšia smartfónová kauza Samsungu, zrušil spustenie predaja Galaxy Fold
Samsung ruší predstavenie Galaxy Fold vo viacerých krajinách
SpaceX mala vážne problémy pri teste lode pre ľudskú posádku
Identifikovaný prvý objekt nepochádzajúci z našej sústavy, ktorý narazil do Zeme
Pre .sk technicky spustená podpora bezpečného DNS, DNSSEC
Android ponúkne iné prehliadače a vyhľadávače, ako to bude vyzerať


Diskusia:
                               
 

drzte sa, ten pocet implementacnych security dier bude ohromujuci! Rozne NSA, SIS,FBI a podobne trubky uz otvaraju sampanske ...


Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Hmm taky dobry wifi groupac
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sracky, uz 10 rokov existuje IEEE 802.11r a nikto ho nema implementovany okrem top highend produktov. Keby ho podporovali vsetky zariadenia nebol by mesh potrebny vo vëčšine pripadov.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

IEEE 802.11r je predsalen nieco trosku ine nez mesh siet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja sa zásadne na wifi nepripájam. Doma mám všetko cez kábel! Internet v mobile doma? Jedine zdieľanie cez PC a jedine cez kábel! Idem na návštevu a potrebujem si prečítať email? Nosím so sebou na kľúčenke usb ethernet adaptér a v ľadvinke 1,5 metrový stočený kábel!
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

pekny k0k0t
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

"V ľadvinke" - pan je gurman!
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

ako je vyvedený ten kábel z ľadvinky? niečo na spôsob katétra? nie sú problémy s infekciami?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

:D:D:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

to vazne :-)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tebe s tych kablov musi pekne jebat.. urcite mas este DialUp
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

on ma najskor DialUj
potom da ISDN - isiel som do nich
potom VDSL - vypili dve slivky litrove
potom rovno FTTP -fotel telka tielko povracane
/ipconfig release zasadne na latrine
/ipconfig flush nepoznaju

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

iba jeden a iba 1.5 metrovy? bezne nosim vo vaku zo 5 kablov roznej dlzky, od 0.5 po 5 metrovy (na velkosti zalezi).
Inak je to potom sranda s tym chodit po obchodakoch, vsetky bezpecnostne detektory v okruhu 2 metrov to rozblika :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

co z toho ked tvoju staru rozblika kazdy sused v okruhu 500 metrov? :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dal som ti plus. Stalo sa mi to (veľmi dávno keď ešte dúha bola čiernobiela) s 2x0,5 izolovaným drôtom zmotanym do klbka,(dĺžka asi 150m)v ruksaku. Pípal som skoro všade. SBS-ka neverila, ale po 3 alarme si ma už nevšímali. Taký dobrý LC člen to bol že reagoval na skoro všetky pásma tých detektorov na čórkárov. Babenka po vytiahnutí toho klbka prechádzala ďalšie útroby ruksaku a nechcela si dat vysvetliť že to robí ten drôt. Podľa mňa nechápe doteraz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nič pre mňa. Ja som si môj router nastavil na dvojfaktorovú autentifikáciu, a povinné nahlásenie MAC adresy vopred. Znížil som dosah aj frekvenciu a na vonkajšie steny dal metalické tapety.
Odpovedať Hodnotiť:
 

metalicke tapety alias dvojka plech.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chlapi Vy ste mi dnes urobili deň :D
Mal som toho dnes veľa v práci a pri čítaní vašich príspevkov som sa dokonale odreagoval :)
Veľká vďaka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Po náročnej stavbe faradayovej klietky pre jedného operátora som veľmi kritický voči domácemu odrušeniu od susedov cez "metalické" tapety. Jak to má raz sused pri stene z tvojej strany tak je kurefsky ťažké (a drahé) odrušiť ho.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár