neprihlásený Utorok, 22. októbra 2019, dnes má meniny Sergej   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
.cz prechádza v zabezpečení DNS na eliptické krivky, .sk DNS zabezpečené stále nie je

Značky: DNSbezpečnosťČesko.sk

DSL.sk, 31.5.2018


Správca českej domény najvyššej úrovne .cz, CZ.NIC, opäť ako jedna z prvých domén najvyššej úrovne nasadzuje novú technológiu a v júni prejde u technológie DNSSEC zabezpečujúcej DNS ako vôbec u prvej domény najvyššej úrovne z algoritmu RSA na algoritmus ECDSA založený za kryptografii eliptických kriviek.

CZ-NIC o tom informuje v tomto oznámení.

Technológia DNSSEC zvyšuje bezpečnosť DNS tým, že umožňuje záznamy digitálne podpisovať a overiteľné podpisy zasielať spolu s DNS odpoveďou.

DNS klient respektíve rekurzívny DNS server prekladajúci domény na IP adresy tak môže bezpečne overiť, že odpoveď pochádza z oficiálneho DNS servera pre doménu a nebola žiadnym spôsobom podvrhnutá.

CZ-NIC nasadil DNSSEC v .cz už v roku 2008, podľa avíza niekoľko mesiacov pred nasadením zrejme ako tretia krajina v Európe. Doteraz samozrejme používal RSA kľúče, pričom správu hlavného kľúča aj s jeho uchovávaním v trezore a používaním na notebooku bez disku a sietí popísal pred piatimi rokmi.

Teraz prechádza na ECDSA z niekoľkých dôvodov. Porovnanie RSA a ECDSA je komplikované, v otázke bezpečnosti je za RSA 40-ročná minulosť bez identifikovania problému a veľmi jednoduchý princíp, ECDSA je používaný kratšie, parametre algoritmu sú pre potrebu zvolenia krivky komplikovanejšie ale na druhej strane má aj pri menších dĺžkach kľúčov a podpisov väčšiu bezpečnosť.

Práve menšia veľkosť je veľkým pozitívom pre nasadenie v DNSSEC, keď kratšie pakety sú menej vhodné na DDoS útoky zosilnením pomocou DNS a napríklad rýchlejšie prechádzajú niektorými IPv6 sieťami.

Problémom ale samozrejme bude, že staršie DNS rekurzívne servery môžu podporovať DNSSEC ale nie ECDSA algoritmus. CZ-NIC sa ale rozhodol ECDSA nasadiť, keďže ho intenzívne využívajú aj domény druhej úrovne v .cz a užívateľ často tak či tak podporu ECDSA teda potrebuje. Konkrétne je ECDSA používaný už takmer polovici českých zabezpečených domén.

K prechodu na ECDSA príde v rámci výmeny hlavného KSK kľúča zóny .cz postupne podľa súčasného harmonogramu od 4. do 8. júna.

V doméne .sk DNSSEC stále podporovaný nie je. Správca domény SK.NIC podporu sľubuje dlhodobo a má byť jednou z výhod nového systému, na ktorý sa prešlo v minulom roku. Zatiaľ podporované ale stále nie je a na svojich stránkach SK.NIC podporu sľubuje v "ďalšej fáze".

Či DNSSEC podporuje rekurzívny DNS server, ktorý používate, respektíve aj detailne ktoré algoritmy konkrétne podporuje je možné overiť na tejto stránke.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Satelitný Starlink už funguje, Musk sa pripojil na Internet
Ľudia by mohli na Marse pristáť do 2035, avizuje šéf NASA
Vydanie Fedory bolo odložené kvôli chybám
Tento týždeň posledná séria IT sitkomu o startupoch a zázračnej kompresii, trailer
AMD chystá nový 8-jadrový Ryzen
Galaxy Fold má byť populárny a Samsung plánuje predávať milióny
Štát chce zlepšiť výučbu matematiky
Nové Core i5 CPU majú dostať multithreading
Pre najrozšírenejší ransomvér zverejnený nástroj na dešifrovanie
Firefox chystá preklad stránok, lokálne pomocou umelej inteligencie


Diskusia:
                               
 

nam to postaci mat zabezpecene na kosostvorec :]
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Postaci!? V porovnani s rombustizaciou elipsy je kvadratura kruhu priekazne riesitelna z hlavy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Keby som si mal vybrat ci so sveta zmizne cholera, AIDS alebo Tvoje komentare, zvolil by som Tvoje komentare...

Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Evidentne najma lebo interpunkcia v moznostiach volby uz priekazne byt nemusi...
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Hmm... odprihasal by som, ze mi niekto zmenil zo na so.
Ak nie tak pardon za preklep.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

seriozne som sa uz zacal zamyslat napisat firefox addon ktory odmaze slovo "priekazne" alebo rovno syntaxerrorove komentare...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Prosim sprav to. S radostou budem pouzivat ten addon.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

neviem, co sa vam nepaci. niekedy su to chlopotiny, obcas to ale pasuje. Challenge je to preskumat a hodnotit, teda pokial je na to intelektualna energia pri tolkej praci:)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

sk-nic je banda totalnych debilov a technickych analfabetov, ktora sidli v pivnici, spolu s prvou akoze slovenskou certifikacnou autoritou, takze DNSSEC je len rozpravka. Staci sa pozriet na vyplod chorej mysle, ktora navrhla admin rozhranie a system uhrad domen.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Potvrdzujem tvoje slová, sk-nic sú neschopné vylízané píče. A pridám aj jednu konkrétnu skúsenosť. Zmenil som pred 2 rokmi právnu formu zo živnosti na sro. Mám na firmu doménu na sk aj cz. A predstavte si že tí češi keď mi mali fakturavať za doménu, si sami všimli že pôvodné VAT na živnosť už neexistuje a ozvali sa že či sa dačo zmenilo. Jediným mailom som im oznámil že som zmenil živnosť za sro a napísal im nové údaje. Tým to bolo všetko vybavené, oni zapísali nové údaje k vlastníkovi domény a poslali mi fa s akt. údajmi. Keď som chcel to isté spraviť s sk doménou, tak som najprv deň strávil študovaním všelijakých dokumentov na pojebanom sknic webe aby som nakoniec zistil že sa to vlastne takto jednoducho zmeniť u nich ani nedá. Tak som sa im na to vysral, a oni mi naďalej posielajú faktúry so starými neplatnými údajmi (doteraz nič nezistili), ja to zaplatím zo svojho a do účtovníctva to nedávam, tie 2€ dph ma aj tak nespasia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

- jj registrátorskú zmluvu mi rušili asi mesiac
- po druhé - keď som chcel zákazníkovi zmeniť údaje vlastníka domény ktorá bola jeden deň v stave expired s neplatným ičom nemal som inú šancu ako uhradiť faktúru s neplatným IČO (tj. neplatnú fa) - proste Augiášov chliev.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Však preto sa im hovorí už desaťročia "sk-nič" :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

.cz je ukazka ako by mali sluzby so zaujmom statu byt prevadzkovane. Poklona.
.sk je, nooo, oneee, ako by som to, ..., BIZNIS.
Ale rovnaka paralela je aj pri DVB-T, a urcite aj inde.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

sk-nic ale už nevlastnia ani slováci, nie? Pár mesiacov dozadu tu bol článok, že sa sk-nic predalo Britskej spoločnosti CentralNic za 26 miliónov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

no však keď máš biznis, zisk ide postupne v priebehu dlhej doby (ak ide ten biznis tak ako má).. keď predáš biznis, máš obrovský zisk hneď
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Lenže Slováci sú priamo zodpovední ze to, že predali svoju národnú doménu šuflikantom v UK. Zrejme boli jediní čo vedeli pomastiť na správnom mieste - veď ponuku apartmánov na Floride a chát v Alpách treba využiť - veď zodpovední a ich deti žijú len raz, všakže.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A kto odklepol predaj? Stačí sa pozrieť do Pažravej nad Dunajom - sedí tam! Terajší premiér Pellegríni.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ono ale drzanie sa kablov zubami nechtami za kazdu cenu v konecnom dosledku tiez nemusi byt priekazne najvyhodnejsim riesenim.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zasa trepes blbosti..
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Prečo by nás mala zaujimať doména ktorú vlastní súkromná firma?
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Najprv som cital epilepticke krivky a hned sa mi vybavila dost roztrasena krivka s penou okolo.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ja penim zo zenskych kriviek
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Aj ja :D že epileptické krivky :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

...ty fajnsmeker
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kozmeker?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rekurzivne dns servery? To je nejaky kajnsmetke... Nie je to reverzne?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nie. https://tools.ietf.org/html/rfc1035#page-7
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Perverzne?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár