neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
ARM predstavila výkonné jadro pre notebooky

Značky: ARMnotebooky

DSL.sk, 1.6.2018


Spoločnosť ARM, dizajnujúca a licencujúca návrhy procesorov rovnomennej architektúry, aktuálne predstavila nové jadro Cortex-A76 s výkonom podľa spoločnosti dostatočným pre notebooky.

ARM uskutočnila viacero významných zmien v mikroarchitektúre, jadro po oddelení predpovedenia skokov a naťahovania inštrukcií zvláda naťahovať 4 až 8 inštrukcií za cyklus, naraz dekódovať štyri inštrukcie, má pridané výpočtové jednotky pre výpočty s celými číslami, lepší výkon vektorových operácií, zlepšený výkon akcelerácie metód umelej inteligencie a vylepšenú implementáciu cache pamäte.

To celkovo oproti predchádzajúcej generácii Cortex-A75 aj spolu s novým výrobným procesom umožňuje podľa spoločnosti dosahovať o 35% vyšší výkon, o 40% lepšiu efektívnosť spotreby a 4-násobný výkon pri akcelerácii výpočtov metód strojového učenia a umelej inteligencie. Porovnanie je realizované pri 3.0 GHz A76 oproti 2.8 GHz A75, keď vyšší takt umožňuje lepší plánovaný 7-nm výrobný proces oproti 10-nm.

Pri type výkonu potrebnom pre notebooky je výkon jedného jadra oproti Cortex-A73 podľa ARM 2.1-násobný a pri multijadrovom výkone 1.9-násobný. ARM porovnáva výkon s Cortex-A73 kedže v súčasnosti uvádzané prvé notebooky s Windows 10 a ARM sú postavené na procesore Qualcomm Snapdragon 835, ktorého jadro je odvodené z Cortex-A73.


Porovnanie výkonu nového jadra Cortex-A76 s predchádzajúcimi generáciami pri notebookovom type výkone, kliknite pre zväčšenie (obrázok: ARM)



ARM porovnáva 7-nm 3.0 GHz Cortex-A76 ale s Cortex-A73 s taktom 2.45 GHz vyrábaným 16-nm procesom. Snapdragon 835 má takt výkonnejších jadier 2.45 GHz, vyrábaný je ale 10-nm procesom. Pre výkon je rozhodujúci dosiahnutý takt, rozdielnosť výrobných procesov sa odrazí najmä v spotrebe.

Cortex-A76 jadro je kompatibilné s technológiou DynamIQ kombinovania jadier a bude ho možné flexibilne kombinovať s inými ARM jadrami.

Cortex-A76 jadrá budú predpokladane použité aj v procesoroch pre najvýkonnejšie smartfóny, pričom prvé zariadenia s týmto jadrom je možné očakávať zrejme až v budúcom roku.

Spolu s novým jadrom spoločnosť predstavila aj novú grafiku Mali-G76, ktorá má o 30% lepší výkon a o 30% lepšiu efektívnosť ako predchádzajúca generácia, a videoakcelerátor Mali-V76, ktorý podporuje dekódovanie 8K zrejme HEVC videa so 60 fps alebo štyroch 4K videí naraz so 60 fps. Enkódovania 8K videa zvláda s 30 fps.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie


inzercia



Diskusia:
                               
 

Skvely darcek ku dnu deti....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Staci k tomu prilepit tuner a trosku dalsieho prislusenstva a bol by z toho fajnovy DVB-S/S2, alebo DVB-T/T2 STB so sirokou podporou linuxakov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kompilovane veci s loopmi a pocitanim s poh. ciarkou su na ARM zufalo pomale.

meriam to a porovnavam so svojim niekolko rocnym i5 a je to prudko slabe.

ked porovnavam merania inych, aj paralelne pracujucich ARM, dosahuju tiez vyrazne slabsie vysledky nez ak by pouzili starsi i3

preto som k ARM velmi skepticky.
kde ma vykon je iba zakaznicka specialita, ako napr. obvody urcene na dekoddovanie 8K a pod.
toto uz ale nema s ARM nic spolocne, ved tu uz ide o klasicke DSP

specializovanych cipov na konkretne ulohy si viete na dosku nalamat celu kopu, ale problem je v tom ze nedokazu robit nic ine. Taka AMIGA v tom bola doma.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No v pohode to bude. Konečne nejaká konkurencia x86tke. Aspoň z low-endu alebo high battery life záležitostí. Vedel by som si predstaviť nejakú 14" obrazovku. 10 hour baterry life a nejaké distro na ARMko nejaký archlinux s AURkom
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár