neprihlásený Utorok, 18. júna 2019, dnes má meniny Vratislav   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Prototyp 4 TB štvorbitového SSD pre PC, podporuje 500 prepisov

Značky: SSDflash pamäť

DSL.sk, 10.6.2018


Už tento rok prídu na trh aj flashové SSD disky s QLC flash pamäťou so štyrmi bitmi informácie na bunku pre osobné počítače a používanie spotrebiteľmi, keď minimálne Intel minulý týždeň avizoval takýto SSD na druhý polrok.

Ich parametre zatiaľ ale nie sú známe. Indikovať parametre by mohol ale prototyp SSD prezentovaný tento týždeň na veľtrhu počítačových technológií Computex.

U QLC, quad-level cell, sú v bunke úložené až štyri bity informácie a pamäť tak musí odlišovať až celkom šesťnásť úrovní napätia. Kvôli tomu podobne ako pri prechode medzi predcházajúcimi technológiami bude mať QLC pamäť respektíve aspoň jej samotné čipy nižšiu životnosť v podobe počtu uskutočniteľných mazacích a zapisovacích cyklov a tiež nižšiu rýchlosť zapisovania ako TLC s tromi bitmi.

Jej výhodou je zase vyššia hustota informácií a lepší pomer ceny a kapacity, keď pri takmer rovnakých výrobných nákladoch ako u TLC sa kapacita skokovo zvyšuje o 33%.

QLC flash ako prví na konci mája oznámili Intel a Micron, ktorí vývijajú technológiu flash pamäte spoločne. U svojej pamäte avizovali tisíc zapisovacích cyklov.

Micron oznámil aj Micron 5210 ION SSD pre enterprise nasadenia postavený na QLC, okrem kapacity 1.92 TB až 7.68 TB ale nezverejnil prakticky žiadne ďalšie parametre. Intel minulý týždeň rovnako avizoval dodávky enterprise QLC SSD vybraným zákazníkom a ich širšiu dostupnosť tento rok, zrejme až do kapacity 20 TB, a tiež spotrebiteľské QLC SSD, ktoré by podľa nepotvrdených informácií mali mať do 2 TB. Rovnako ale zatiaľ nezverejnil žiadne parametre.

Prvé konkrétne informácie o možných parametroch naznačuje prototyp, ktorý na Computexe prezentovala taiwanská spoločnosť Maxiotek. Na prototyp upozornil Anandtech. Maxiotek navrhuje SSD radiče, pričom ide o pokračovateľa divízie SSD radičov známej značky JMicron.

Prototyp bol prezentáciou samotného riešenia radiča Maxio MAS0902 bez DRAM cache a nie prototypom koncového produktu, zrejme ale vhodným pre spotrebiteľské SSD. Disponoval SATA rozhraním a mal kapacitu 4 TB Intel QLC flash, pričom mal všetky flash čipy umiestnené na sebe iba v štyroch balíčkoch. QLC flash Intelu má čipy o kapacite 128 GB, v jednom balíčku tak bolo osem čipov.

Najpodstatnejším údajom je počet podporovaných prepisovacích cyklov. Hoci Intel a Micron avizujú u samotných čipov tisíc prepisovacích cyklov, Maxiotek avizuje 500. To je podľa jeho informácií pre Anandtech spôsobené aj použitím prvých vyrobených QLC čipov a s finálnou pamäťou to má byť vyššie ale zatiaľ nešpecifikované číslo.

500 prepisovacích cyklov pri rovnomernom zaťažení vďaka technológii tzv. wear levelingu znamená samozrejme až 2 PB zapísaných dát priamo na čipy, so zohľadnením amplifikačného faktora je to samozrejme menej dát zapísateľných priamo operačným systémom. U bežnejších kapacít, napríklad 500 GB, by to bolo 250 TB dát zapísateľných za životnosť SSD na čipy a pomerne menej ešte so zohľadnením amplifikačného faktora z OS.

Čo sa týka výkonu, SSD disky už dlhšie saturujú 6 Gbps SATA zbernicu a aj tento prototyp tak dosahoval pri sekvenčných prenosoch rýchlosti blížiace sa k možným maximám, 562 MB/s pri čítaní a 539 MB/s pri zápise. Výkon pri prístupe k malým blokom na náhodných pozíciách nebol zverejnený.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Samsung Smart TV je dôležité skenovať na vírusy každých pár týždňov, upozornil Samsung
Všetkých 500 najvýkonnejších superpočítačov má už výkon aspoň petaflop
USA údajne infikovali ruskú rozvodnú sieť útočným malvérom
Prvé testy prichádzajúcich PCI Express 4.0 M.2 SSD
Huawei sa údajne pripravuje na veľký prepad predajov smartfónov
Dodávateľ vlád sa vie dostať do všetkých iPhonov a vlajkových Samsungov
Antivírus AVG mohol užívateľom Firefoxu odstrániť heslá, riešenie
NASA zverejnila koľko peňazí bude potrebovať na ľudskú misiu na Mesiac
Huawei odkladá skladací smartfón, nemá to byť kvôli sankciám
Smartfón od tvorcu Androidu dostal podporu LineageOS


Diskusia:
                               
 

Ďakujem neprosím.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

na backupi, proc ne
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Na zálohy je dobrý aj HDD, ale dajme tomu že áno.
No pravda je taká, že tieto QLC SSD budú predajcovia ponúkať aj ako lacné systémové disky a ľudia čo nemajú prehľad, im na to naletia.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Bežný účet disk neprepise ani 100x
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Keby pre Windows 10 certifikaciu netrebalo podpisanie kazdeho radica, urcite nalety by priekazne neslo vylucit.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

pokiaľ to nebude ako ssd samsung evo 840, ktoré pri dlhodobo vypnutom stave (pár mesiacov) strácali dáta (strácal sa elektrický náboj a teda i dáta). preto sa tie disky musia pravidelne aspoň raz za čas pripojiť k pc, zapnúť a nechať bežať (aspoň pár hodín)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zeby dalsi vyrobok, ktorym si Intel odskusa beta verziu produktu pod znackou zleho zleho azijskeho vyrobcu priamo na zakaznikoch, a ked to na nich odskusaju a snad aj vyladia, tak s velkou pompou predstavia stabilny produkt? Bez straty imidzu? Za posledny mesiac je to uz druhy takyto produkt Intelu, po i3 vyrabanej novym vyrobnym procesom.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

no neviem, Maxiotek asi nemá nič spoločné s intelom, ale môžem povedať že s ich diskami (alebo aspoň ich logo bolo na disku) som mal len zlé skúsenosti... vydržať mi vydržal, ale keď som to mal v PC a kopíroval som naň bluray film, tak to trvalo pomaly dlhšie ako na HDD
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to vsetko pre to ze si do jednej bunky mohol ulozit len 3 bity.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár