neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Teleskop, ktorý má objaviť desaťtisíce planét, začal hľadanie

Značky: TESSNASAvesmír

DSL.sk, 29.7.2018


Teleskop TESS, Transiting Exoplanet Survey Satellite, ktorého úlohou je hľadať nové planéty mimo slnečnej sústavy, začal v stredu svoje pozorovania.

Aktuálne o tom informovala NASA.

TESS bol vypustený v druhej polovici apríla, obieha Zem po výrazne eliptickej orbite s najmenším priblížením 108 tisíc km a najväčšou vzdialenosťou 375 tisíc km. Doba obehu je 13.7 dní.

Na cieľovú orbitu sa dostal po celkom až šiestich manévroch vrátane úpravy trajektórie gravitáciou Mesiaca. Podľa pôvodných informácií NASA mal misiu začať realizovať v polovici júna, prečo prišlo k posunu agentúra aktuálne neinformuje.


Teleskop TESS, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



TESS má štyri veľké fotoaparáty, z ktorých každý sníma veľkú časť oblohy až 24 stupňov x 24 stupňov. Každý používa štyri CCD senzory s celkovým rozlíšením 16.8 megapixelov, citlivé na pásmo 600 až 1000 nm.

TESS nahrádza Keplerov vesmírny teleskop, ktorý pre predpokladaný nedostatok paliva NASA odstavila na začiatku mesiaca. Keplerov teleskop spolu podľa informácií NASA z jari objavil viac ako 4 500 kandidátov na exoplanéty a podľa aktuálnych informácií 2 650 z cca 3 700 známych potvrdených exoplanét.




Ilustrácia spôsobu pozorovania (hore) a predstavenie misie TESS a ilustrácia korekcie trajektórie pomocou gravitačnej asistencie Mesiaca (video: NASA)



TESS bude fungovať na rovnakom základnom princípe, detekcii zníženia intenzity hviezdy kvôli preletu planéty pred jej hviezdou z pohľadu zo Zeme.

Misia TESS je ale odlišná ako misia Keplerovho teleskopu. Keplerov teleskop pozoroval špeciálne v rámci primárnej misie dlhodobo len na veľmi malú časť oblohy a vďaka dlhodobému pozorovaniu videl aj opakované prelety planét. V prípade troch pozorovaní s rovnakým odstupom išlo o kandidáta s pomerne vysokou pravdepodobnosťou, čo bolo zároveň potrebné keďže Kepler pozoroval vzdialené hviezdy a planéty ťažšie overiteľné inými metódami. Objavoval totiž planéty vzdialené 300 až 3 000 svetelných rokov.


Prvá testovacia snímka z TESS, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / MIT / TESS)



TESS bude naopak počas dvojročnej naplánovanej misie pozorovať postupne takmer celú oblohu, konkrétne 85%. Zameraný bude na jasnejšie hviezdy a bude detekovať planéty vo vzdialenosti 30 až 300 svetelných rokov, ktoré sa ľahšie budú overovať dodatočnými pozorovaniami. Zároveň typicky nebude detekovať viac preletov jednej planéty.

Celkovo vedci očakávajú, že by teleskop mal počas základnej dvojročnej misie detekovať až 20 tisíc exoplanét. V prípade predĺženia misie sa dá očakávať objavenie ešte vyššieho počtu.

Každé dve minúty bude teleskop snímkovať 15 tisíc vybraných jasnejších hviezd kategórie trpaslíkov, spolu za celú misiu to bude 200 tisíc takýchto hviezd. Okrem toho bude každých 30 minút snímkovať celý sektor 24 stupňov x 96 stupňov.

Teleskop bude dáta odosielať na Zem vo fáze obehu s najväčším priblížením každých približne 13.7 dní, rýchlosť odosielania dát v pásme Ka bude dosahovať 100 Mbps. Prvýkrát budú dáta poslané na Zem v auguste, pričom podľa NASA začne následne okamžite analýza týchto dát a hľadanie nových planét.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť


Diskusia:
                               
 

zrejme je fakt velmi teplo..
kde su komentare, ze NASA to robi zle?
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Nasa ani neexistuje, to kapitalistický Spilberg so Sorosom všetko zlo tvorí v jeho amerických, vykoristovateľských štúdiách. Od vymysleného Apolo s plápolajúcou U.S.A. vlajkou nacpatou do cementového prachu až po zhnitých imperialistických vrahov z volstrídu (pardon, tí na volstríde sú skutoční).

Zlatí komunisti, aj mľiečko a chľebík boľ v ľacných obchodoch. So zápornou daňou z obratu na žranicu boľo ľepšie.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zlati komunisti a ich ostnaty drot. A jak utekajuci skakali ked sa do nich stirelalo. Samozrejme s tym nic komunisti nemali. Pohranicnik sa svojvolne rozhodol, jeho zodpovednost, a medailu dostane.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Keď sa rozhodli utekať vedeli, že sa do nich bude strieľať, tak asi radi skákali! Vďaka tomu drôtu patrilo Slovensko slovákom. Ešte aj mafia z italie mala bobky prísť na Slovensko.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Zivot ako v klietke. Mnozit sa len medzi sebou.
A rozdiel medzi nasimi vyrobkami a cudzinou sme videli v Tuzexe.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

hm ja v tej fotke vidim holu vesmirnu biču
Odpovedať Hodnotiť:
 

zato teraz je to hotove labuzo. hlavne tie jednoznacne zive jogurty, ktore nechytia plesen ani po tristvrte roku... masove vyrobky, ktore maso videli mozno tak z rychlika... mlieko je len ofarbena voda a trocha pridaneho tuku. vacsina potravin je modifikovany kukuricny skrob alebo palmovy tuk a nejake tie dochucovadla. uzasna doba. radsej vsetci v rovnakych sustakoch, ale aspon poctive slovenske dopestovane/dchovane jedlo. ziadne chemicke ******
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Možno keby si nekupoval v poľských výpredajoch...

Pošli nejakú štúdiu alebo čokoľvek, čo potvrdí, že za socializmu boli potraviny čo len za mak kvalitnejšie. Lebo som si dosť istý, že veru neboli a ani byť nemohli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je ľahké mať podobný názor. odkedy mám jogurtovačku experimentujem. samozrejme som začínal s najlepším bio jogurtom z farmy a najkvalitnejším mliekom. jogurt bol vynikajúci. potom som len tak zo srandy dal najlacnejšie mlieko (stále plnotučné samozrejme) a čuduj sa svete, jogurt bol rovnako dobrý. potom prišiel na rad najlacnejší jogurt a situácia sa opakovala, po 8 hodinách z toho vždy vylezie úplne normálny jogurt. rozdiely v chuti sú náhodné, asi to závisí najmä na dobrej dezinfekcii jogurtovača.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poučili sa predsa, tunáka od DSL odborníkov na všetko.
Prosto si nechali povedať (poradiť).
;-)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Akurat to cele doyebali intervalom dve minúty, čo je ale aj odborníkom na všetko+1 priekazne zrejme az pri bližšom pohľade.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

NASA - National Anal Sex ASSociation?
Odpovedať Hodnotiť:
 

kazdy o tom svojom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobra praca NASA!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zlepšujú sa aj vďaka pripomienkam z DSL.sk. Len tak ďalej!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Kamery nasmeruju na planetu Zem, a zistia aj cez okno, aj ktore klavesy stlacas
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Praveze to by mohlo byt napadne, preto uz v ramci misii Apollo nechavali na Mesiaci zrkadla a druziciam priekazne naddimenzovane akoze slnecne panely.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

je zaujimave ze stale neobjavili druhu obyvatelnu zem, ktora by mala rovnake parametre ako tuná.

blbe je ze sa tam aj tak nevieme rozumne dostat. Nie je mozna ani hybernacia. Nieco ako vo filme pasazier.
Odpovedať Hodnotiť:
 

take krpate planety zatial nevieme

a daj si po prstoch za tu hYbernaciu
:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevieme ani navŕtať dostatočne zem ani spraviť základňu na mesiaci, ani sa medzi sebou dohodnúť. Takže nejaké osídlenie inej planéty ľudstvu nehrozí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenže mesiac je len projekcia a vŕtanie zrejme tieš, žijeme len v 2D a výška/hĺbka sú len projekcie
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vazena redakcia.

Prosim, opravte si chybu v clanku, spravne sa pise detegovat. A vysvetlite to aj autorovi clankov, prosim. Zda sa, ze mu este nikto nepovedal, ze robi chybu. Dakujem.
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Jistě, pane ministře
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vazeny Minister slovenciny,
Vas dotaz bol zaevidovany pod cislo 21548121516512.
S pozdravom,
Detekcno Detegcny Urad SR
Odpovedať Hodnotiť:
 

Správna podoba slovesa je detegovať. Pravopisný rozdiel podstatného mena detekcia a slovesa detegovať súvisí s tým, že nie sú utvorené z rovnakého odvodzovacieho základu. Podobne je to napríklad aj pri dvojiciach slov absorpcia – absorbovať, transkripcia – transkribovať, reakcia – reagovať, funkcia – fungovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja radsej funkujem ako fungujem
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár