neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2019, dnes má meniny Valér   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Vedci zisťujú čo je so zaseknutou sondou na Marse seizmometrami

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 25.3.2019


Vedci z americkej vesmírnej agentúry NASA a nemeckej vesmírnej agentúry DLR sa aktuálne pokúšajú zistiť, prečo sa sonda HP3 na InSight viac nezavŕtava do povrchu.

Cieľom misie InSight je realizovať geofyzikálny výskum Marsu, zistenie typu a veľkosti jadra, kôry, jeho seizmickej aktivity a ďalších geofyzikálnych vlastností a HP3 k tomu prispeje analýzou teploty pod povrchom a prúdenia tepla telom planéty.

HP3, Heat Flow and Physical Properties Package, sa má kladivovým mechanizmom zavŕtať ideálne až päť metrov pod povrch. Malo sa tak diať viacerými razeniami po približne 51 cm, keď sa okrem iného sonda potrebuje po každom razení chladiť až dva marťanské dni.

Pri prvom razení sa posunula ale iba o cca 30 cm a pri druhom sa neposunula vôbec, na začiatku mesiaca tak vedci avizovali pozastavenie razenia a analýzu situácie.

Tím na konci uplynulého týždňa schválil postup, ktorým sa pokúsi zistiť stav sondy. Využije k tomu konkrétne prítomné seizmometre zaznamenávajúce otrasy povrchu, ktoré InSight skôr v podobe prístroja SEIS položila na povrch.


HP3 položená na povrchu Marsu, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech / DLR)Sonda bude realizovať krátke 10 až 15-minútové diagnostické razenie, pričom podoba otrasov môže priniesť informácie o stave sondy, povrchu a materiálu cez ktorý sonda prechádza. Po údere kladivového mechanizmu mechanický systém sondy uskutočňuje ešte následné slabšie dozvukové údery, pričom podľa vedcov časový interval medzi prvým a nasledujúcim úderom indikuje čo sa so sondou deje.

Ak sa sonda pomaly pohybuje hlbšie, interval by mal dosahovať cca 100 ms. Pokiaľ sa odráža od prekážky, bude to cca 50 ms. Jeden zo seizmometrov tak bude zachytávať otrasy s cieľom z tohto intervalu zistiť, či je sonda úplne zaseknutá, odráža sa od tvrdého materiálu alebo sa pomaly pohybuje.


Predstavenie HP3 a jej vŕtacieho mechanizmu (video: DLR)Dáta z ďalšieho seizmometra by zase mohli umožniť zistiť informácie o podobe povrchu a či sa okolo hĺbky 30 cm nachádza tvrdá vrstva.

Pomôcť by mali aj snímky na časť sondy nachádzajúcej sa nad povrchom, ktoré ukážu či a ako sa táto časť sondy pri razení pohybuje.

Dnes majú byť na sondu poslané príkazy pre uskutočnenie diagnostických razení v ďalší deň a dáta majú byť následne stiahnuté na Zem v stredu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

NASA detekovala prvotnú molekulu vesmíru
Game of Thrones sa pirátsky pozeral 3x viac ako oficiálne
TSMC ohlásil 6-nm výrobný proces
Robotické psy ťahajú nákladné auto, video
Samsung Galaxy Fold má veľký problém s displejom
Z Telekom Happy paušálov je možné aj vo viazanosti prejsť na Áno
Orange má úplne nové dátové mobilné paušály, moc sa nezmenili
Apple a Qualcomm urovnali spory, Intel vzdal 5G modemy pre smartfóny
NASA pošle v 2024 astronautov na Mesiac k južnému pólu
4ka výrazne rozšírila 4G LTE roaming, pribudol v 21 krajinách


Diskusia:
                               
 

zapnutý príklep tak im to nejde
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

hobby naradie asi nebola spravna volba na mars
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

myslim ze prave to hobby naradie z Lidla by bola vhodnejsia volba na Mars..
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ale figu príklep.
Neposlali tam Bruca Willisa a to je hlavný problém.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tiez sa k priklanam k tomuto nazoru. Na druhej strane, problem je tu a treba ho vyriesit. Otazka je, ci pockame na to, kym nas NASA oslovi, alebo nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale ten lieta výlučne na asteroidy a nie na Mars...tam chodí
Matt Damon, treba ho vyrozumieť. Jaj šak on sa už vrátil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

NO sonda narazila na poctivy zulovy suter a ta cinska ocel zmenila vdaka priklepom svoj tvar na placaty, takze sudruzi mozu pobalit pytle a ist na pivo ;)
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ked citam tieto spravy, vzdy mi chyba info, ci je (vobec) mozne este pripadne prelozenie pristroja na ine miesto.
(Alebo ten mechanizmus uz nejde "namotat" nazad...)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

A najma prelozenie pristroja na ine miesto by uz indikovalo kvalitu nastroja priekazne.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

trapne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pokial viem, tak prelozenie sondy na ine miesto uz nie je mozne. Nepoznam presny dovod, ale viem ze ked ukladali tie sondy na povrch tak mali len zopar pokusov nakolko tie klby na ramene sondy neboli stavane pre dlhodobe vyuzitie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Namotať sa nedá, špeciálna "páska" so senzormi a napájaním pre samotného krtka je krtkom ťahaná ako sa zarýva hlbšie a hlbšie. Akonáhle je "krtko" zarytý už niet cesty späť a ak by stojan s cievkou zdvihli len by sa odmotala páska a krtko by ostal na mieste. No aktuálne je ešte stále jeho časť v nútri stojanu takže sa špekuluje či by sa ešte nedal zachytiť pretože detaily o mechanizme uvoľnenia verejne známe niesú takže je to málo pravdepodobná špekulácia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nech teda urobia merania v hlbke 30 cm, nejake vysledky uz budu, vznikne publikacia, dakto moze na tom robit diplomovku, dizertacku, rigorozku.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

piekazne narazili na dalsiu sonku ktora je zaviata pieskom a ktoru tam poslali pred nejakym milionom rokov jasteri zo zeme..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No nič, chlapi, obkopať krompáčom hornú vrstvu zeminy, pozor na kábel, potom hiltkou opatrne tuto okolo tej NASA-pičoviny, dávajte na to bacha, je to nejaká drahá americká sonda, nedojebte to sekáčom. Keď sa to uvoľní, tak ten kábel zmotajte znova na bubon aby sonda visela asi toľkoto a môžete ísť na fajront. Potom doma na Bajkonure vám vedúci podpíše diéty a u Nasti si nafasujte čisté skafandre.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

znie to pomerne efektivnejsie ako seizmometre
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Chcel som ti dat plusko, ale na mobile je dsl nepoužiteľné :(
Prepáč za mínus.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

uz aj nasa ma kurvitka ... to ta sonda tam letela 2 roky ze im skoncila zaruka na fsecok vercajk?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ano
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mozno sa niekomu rype v zahradke, tak ju preventivne obalil, nez to da do zberu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Namiesto toho klasického priklepu mali radšej pouzit nejakú mimozemský technológiu. Určite by im to fungovalo. Ako to vŕtacie rameno v star treck. Možno ho ešte majú aj niekde odložené funkčné z natáčania. Inak možno to vŕtacie rameno postalo za to že došli peniaze ako na Slovensku.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár