neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Satelitné pripojenie k Internetu chystá aj internetový gigant

Značky: satelitypripojenieInternet

DSL.sk, 5.4.2019


Projekt satelitného pripojenia k Internetu zabezpečovaného veľkou flotilou nízko letiacich satelitov chystá aj internetový gigant a jedna z najhodnotnejších spoločností sveta, Amazon.

Projekt má označenie Kuiper a má mať podobne ako projekt Starlink od SpaceX tisícky satelitov, aj keď Starlink plánuje ešte viac satelitov.

Na plány Amazonu upozornil GeekWire na základe podaní na medzinárodnú telekomunikačnú úniu ITU, spoločnosť existenciu projektu potvrdila so zámerom poskytovať pripojenie v lokalitách s nedostatočnou dostupnosťou pripojenia k Internetu.

Podanie hovorí o celkom 3 236 satelitoch, z ktorých 784 má byť na orbite 590 km, 1 296 na orbite 610 km a 1 156 na orbite 630 km. Kuiper by mal zaisťovať možnosť pripojenia medzi 56 stupňov severnej a 56 stupňov južnej zemepisnej šírky.

Kedy by projekt mohol byť zrealizovaný nie je jasné. Na rozdiel od ostatných hráčov, ktorí pracujú na podobných projektoch, má ale Amazon dostatočné prostriedky a takýto projekt dokáže zrealizovať aj bez ďalšieho financovania.

V súčasnosti už je internetové pripojenie zo satelitov k dispozícii od viacerých prevádzkovateľov. V prípade geostacionárnych satelitov na orbite 35.8 tisíc km má ale pripojenie neodstrániteľnú vysokú odozvu, flotily nižšie letiaciach satelitov sú zase málo početné a majú nízku celkovú kapacitu alebo nízke rýchlosti.

Masívnu flotilu nízko letiacich satelitov schopných poskytovať rýchle pripojenie s nízkou odozvou a pre množstvo užívateľov chystá okrem Amazonu spomínaná SpaceX a tiež projekt OneWeb.

SpaceX Starlink má mať veľmi vysoký počet satelitov, keď podľa posledných podaní plánuje 4 409 plus zrejme ďalších 7 518 satelitov, pričom prvé budú na orbitách 1110 až 1325 km a 550 km a ďalšie na 335 až 345 km. SpaceX avizovala latenciu 25 až 35 ms a maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps, antény budú typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania.

OneWeb bude mať 650 satelitov na orbite 1200 km, pričom neskôr má ich počet zrejme zvýšiť na viac ako 900.

Ako prvý z týchto projektov má byť spustený OneWeb, ktorý už prvé satelity vypustil, masovo ich má začať vypúšťať na jeseň a služby zákazníkom má začať poskytovať v roku 2021.

SpaceX má zatiaľ vo vesmíre len dva testovacie satelity, v minulosti spoločnosť avizovala vypustenie prvých satelitov v 2019 s plánovaným dokončením konštelácie pôvodne 4425 satelitov v roku 2024.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

100 satelitov týždenne! 100 satelitov týždenne!
Každý človek by mal mať na orbite svoj satelit, ktorý ho bude neustále sledovať a poskytovať mu pripojenie a prípadne aj možnosť live streamu pre zvyšok sveta. To aby sme mohli vidieť napr. čo zrovna robí Janka H., keď neposiela kvety a netlačí v kancli.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

toľko posplietaných nezmyslov v 2 vetách, to chce kreativitu. Klobúk dole...
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Janino, odpustime ti to, kedze si sa tu len nahodou pristavil a nepoznas tunajsie zvyklosti nasho kmena.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ja som sice tunajsi, ale pri tom netlaceni v poslednej vete neviem, ci sa naraza na wifi vo velkom kancli, alebo na nepokladanie podporskeho kablu.

Prosim o dovysvetlenie.
Dakujem,
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ak si chces prist po hotovy papier, tak jedine z pda cez wifi. A kable uz netreba staci dobre polievat spagaty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pche! Veľkou flotilou to môže nazívať, len kto ešte priekazne nevidel Ashtarovu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

a to sa tu riesil vesmirny odpad iba pred nedavnom..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Toto nie je odpad, toto je internet ty kar.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

bukvica povedz nam o tom viac
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...ale zasierame tu orbitu...zachvilu nas nebude ani vidno za ten odpad co produkujeme. Sa necudujem ze sem nikto nechce ist. Pred slnecnou sustavou je tabula: "Pozor smetisko, vyvijaju sa!"
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Ta plocha na ktorej budu rozlozene satelity je nasobne vacsia ako ta pozemska. A napriek tomu na nej bude len par tisic satelitov. Na Zemi s mensou plochou su miliardy aut a je to ok, nikto to nechce zrusit. Tak uz neprehanaj.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/mOj
Odpovedať Hodnotiť:
 

Počítal niekto aký vplyv má jeden štart priemernej nosnej rakety na ozónovú vrstvu? Prípadne aké sú emisie CO2 jedného štartu?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Minule tu mal niekto postulat s vyzvou nejakeho vedca (ktory dostal nejaku cenu) pre spacex a ostatnych, aby prestali s raketami, prave kvoli tomuto... Tak myslim, ze on to pocital a vysledok ho nepotesil...
Odpovedať Hodnotiť:
 

5G je najhlúpejší výmysel ľudstva. Negatívne účinky na zdravie budú obrovských rozmerov. Ľudia budú od elektrosmogu umierať.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Fakt, ten elektro-smog to je pruser na entu. A sak co. Dozit za sedemdesiatky staci.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár