neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Dekóder AV1 od VLC ešte výrazne zrýchlil

Značky: AV1

DSL.sk, 2.5.2019


Tvorcovia nového dekódera dav1d pre nový kompresný štandard videa AV1 dokončili novú verziu 0.3.0, ktorá je opäť nezanedbateľne rýchlejšia ako predchádzajúca verzia 0.2.1.

Avizuje to jeden z vývojárov Ewout ter Hoeven.

Dekóder dav1d vyvíjajú tvorcovia populárneho multimediálneho prehrávača VLC, z organizácie VideoLAN, a tvorcovia multmediálnych knižníc FFmpeg. Softvérový dekóder je samozrejme dôležitý pokiaľ procesory prípadne GPU nebudú obsahovať podporu hardvérovej akcelerácie nového formátu.

Cieľom dav1d je byť samozrejme čo najefektívnejším a najrýchlejším a dekóder je už od prvej verzie rýchlejší ako referenčná implementácia libaom.

Vo verzii 0.3.0 prišlo k zrýchleniu vďaka ďalším optimalizáciám realizovaným pomocou pridania ďalšieho optimalizovaného kódu priamo v assembleri s využitím špecifických SIMD inštrukčných sád pre prácu s veľkým objemom dát.

Vďaka týmto vylepšeniam v prípade x86 počítačov podporujúcich maximálne inštrukčnú sadu SSSE3 prišlo k zrýchleniu o 24%. Prvýkrát sú použité špecifické SSE4.1 inštrukcie, vďaka ktorým u procesorov s podporou aj tejto inštrukčnej sady prišlo k zrýchleniu o 26%. Na CPU s podporou najnovšej inštrukčnej sady AVX2 prišlo k zrýchleniu o 4%.

K zrýchleniu prišlo aj na ARM64 platforme a to o 12%, vďaka čomu podľa ter Hoevena sa teraz dá 1080p video prehrávať s viac ako 25 fps na jednom jadre Snapdragonu 835, pri použití viacerých vlákien sa dá bezpečne prehrávať 30 fps a pre niektorý obsah dosahovať 60 fps.

Ewout ter Hoeven tiež informuje o stave nasadenia dav1d. Od verzie 74 ho podľa vývojára bude štandardne využívať Chrome, či už sa tak deje keďže bol Chrome 74 už vydaný nie je jasné. V beta verzii Firefox 67 bola nasadená nová verzia 0.2.1, ako je to v stabilnej verzii Firefox 66 nie je jasné. Využívajú ho VLC aj FFmpeg a po vydaní FFmpeg 4.2 zvažuje jeho použitie Handbrake.

Čo sa týka obsahu, Youtube má čoraz viac videí enkódovať aj do AV1.

Za formátom AV1 stojí organizácia Alliance for Open Media, AOMedia, v ktorej sú mnohé popredné internetové a IT spoločnosti. Formát dokončený v prvej polovici minulého roka je na rozdiel od H.265 / HEVC otvorený a voľne použiteľný a zároveň pri rovnakej kvalite dosahuje výrazne lepší kompresný pomer ako iné voľne použiteľné alternatívy a podľa dostupných testov aj lepší kompresný pomer ako H.265. Podľa šéfa VideoLAN-u Kempfa má potenciál byť lepší od H.265 o 20%.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

A to slovo "lepší" hodnotili ako?
Len vlastnými očami zopár ľudí?

Ozaj, dá sa dnes v nejakom nenáročnom prehrávači(napr. VLC) bez problémov prehrávať časť audio/video súboru a preskakovať v ňom hneď od prvých sekúnd?
A vie niektorý prehrávač prehrávať video odzadu, teda opačne - smerom vpred?
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

By si chcel pozerat na vysúvačku, namiesto zasúvačky? Alebo na čo by si použil video odzadu?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Proste prehrať scénu na potrebné miesto, nejak tak, ako to vedeli VHS prehrávače.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

stara verzia bsplayera to vedela, ale ten uz dlho nepouzivam, tak neviem ci sucasna verzia podporuje aj take prehravanie, dala sa tam myslim aj pridavat rychlost prehravania vpred aj vzad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bezny VHS prehravac prehravanie opacnym smerom nemaval. Pre tie co to pripadne mali, to bolo jednoduche. Vsetko bolo ako I-frame, hoci vtedy nikto nevedel co to znamena.

V dnesnych casoch kodekov, rozdielnosti dlzky data frameov, GOPov, P a B frameov, HW akceleracie to nie je take jednoduche. Nestaci povedat, len prehravac, ale aj aky format a kodek. Jednoducho to tam musi byt komplikovane implementovane. Aj tie implementacie co existuju, nie su dokonale.

VLC ma implementovane posuvanie o frame dopredu. Tak sa skokom vrat viac dozadu a posuvaj sa po frameoch dopredu.

Ale som presvedceny o tom, ze keby si to naozaj potreboval, tak to napises do Googlu a najdes vela for, kde to rozobera vela ludi a nepises o pomoc sem a este pleties VHSky. A to keby si mal vtedy Betacam, to bola presnost posuvania!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nevidel by som v tom velku tragediu, ak by boli ale dostatocne rychle procesory, ktore si vzdy dokazu dostatocne rychlo najst master framy a od neho vypocitaju dopredu obrazky a tie budu davat fanusikovi pozerania videi odzadu. :D Ale si to nie je taka sranda bez HW podpory, to by tu uz bolo. Nikoho to asi nenapadlo implementovat do videokariet/procesorov. :D
Vo VHS je kazdy frame master frame, takze to nie je problem. A preto si on blahovo mysli, ze by to ani tu nemusel byt problem.
Alebo nech si vyrenderuje video odzadu a ma pokoj. Mozno sa to ujme. Uz bol minimalne taky jeden film natoceny. Ceska komedia z pred revolucie, ale nazov si nepamatam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Happy end s V. Mensikom? :-) https://www.csfd.cz/film/5999-happy-end
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dik! Uz to aj taham! :D V planej nadeji hrača letériovej hry, automatov, rulety a nákupcu stieracích losov som pozrel do kolónky "podobné filmy", ale tá kolónka tam neexistuje :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bezne prehravace vedia prehravat len smerom zlava doprava. Vpred ani vzad im moc nejde.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ja som teraz presial z mplayer na mpv, a ten vie celkom dobre posuvat o frame dopredu aj dozadu ("." a ","). Mplayer vedel len dopredu.
Na youtube to funguje celkom dobre tiez (rovnako cez "." a ",")

Odpovedať Hodnotiť:
 

snad uz konecne budu 300 megove full hd torenty. Nechapem ked YIFY pomaly dekadu dozadu daval von kvalitne full hd torenty of velkosti nieco malo cez giga ze dnes na tom nie sme lepsie. mam pocit ze sme na tom dokonca horsie ked vela full hd torentov je cez 2 alebo 4 giga a kvalita rovnaka, niekedy dokonca horsia. jasne ze je to o pouzitom bitrate ale rozdiel medzi 1 a 2 mb je nepozorovatelny takze v tom problem nevidim. YIFYho smrtonosne zbrane maju 1.5gb a 1.8mb bitrate takze o tom to naozaj nie je.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Bitrate je sakra fest pozorovatelny!!! Kukni si pisocnu burku v nejakom filme s nizkym bitrate a v tom istom s vysokym bitrate. Ten rozdiel je na full hd ripe vidiet ako svina.
To iste olati aj o zvyrennom prachu alebo vode a oblohe.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

blbost. bitrate od urcitej hodnoty nespoznas. na com zalezi je kodek a kompresia.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Ale no staci nejaky gradient obraz a volnym okom tam vidim stvorce so zliatou farbou
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

gradient sem netahaj, to je uplne iny problem.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ak niekto vyrobi z DVD FullHD, tak verim, ze bitrate nespoznas. Alebo ak pozeras FullHD na beznom 15" NTB 1366x768px, tak bitrate tiez nespoznas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

YIFY mozno dobre vyzera na nejakom 13" monitore na laptope. Len ked to zacnes prehravat v noci na 40" telke tak tam uz rozdiel bude dost viditelny.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

takze uz mi je to uplne jasne, steluje sa podpora pre CPU, ostatny HW je v SW implementacii daleko za horizintom

v uplne inom vesmire za 7 horizintami je HW podporara to SW kodeku na GPU

proste este 5-7 rokov a mozno to bude ficat tak, ako mi fcul fici enkodovanie do HEVC/x265 v DVDfab 10, kde mi to ide 50- 60-nasobne rychlejsie ako na CPU a cca 4-5-6-nasobne rychlejsie ako 24-25 fps realtime, proste ten trapny ASIC obvod s plochou 1 mm^2 co tvori UVD6.0 a VCE3.1 z GCN4/GCN5 GPU, tak 1080p enkoduje pri 120-130-140-150 fps, 720p pri 240-250 fps .... proste 5 GB HEVC MKVcko 2 hod filmu vypluje z BluRay za 20 minut :)

som strasne zvedkavy kedy sa nieco podobne s podobnymi casmi bude dat s AV1


Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj to tvoje HEVC/x265 bolo zo zaciatku len SW dekodovane/enkodovane a tu je najvacsia radost z toho, ze uz vyrobcovia chipov nezarobia za kazdy "trapny ASIC obvod s plochou 1 mm^2" vydieracsku sumu. Dockas sa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nielen ja, dufam ze sa dockame vsetci:

A) licence free AV1
B) super rozsirenej, unifikovaneho AV1 vsade, browseroch, mobiloch, telkach, proste na dipleji hocijakej smart pracky, smart kanvice, fotaku, kamerovych systemoch ... proste nieco ako mp3 a jpg
C) podpory pre HW encoding aj v kazdom ultramobilnom ULV 5W APU/CPU/GPU
D) a objektivne o 25-30% lepsie efektivita datovej kompresie pri tej istej kvalite v porovnani s HEVC
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dúfam že nie niečo ako .mp3 a .jpg, lebo horšie formáty hádam ani nie sú...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kvalita a vysledna velkost pri hw enkodovani hevcu je ale stale vzdialena tomu sw enkodovaniu. Hw je vhodny skor na nejake live prenosy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked ripujem/enkodujem s pomocou GPU, ziadny pokles kvality oproti enkodovaniu na CPU nebadam a nevidim, asi mam nejaku divnu grafiku

vidim len rozdiel rychlosti: 2-3 fps a 120-140 fps !!!

jedine co nastavujem z tych 500 parametrov HEVC kodeka je datovy tok (ABR alebo CBR), pripadne kvalitu bits per pixel

ak vsak aj nastavim napr. 0,10-0,12 bits per pixel CPU - GPU nevidim ziaden rozdiel

ono je mozne ze pod kapotou DVDFab vyuziva z tych 500 napr. 200 parametrov pri GPU enkodovani nastavenych inak ako pri CPU enkodovani len o tom neviem(e) ... ale vysledok je len jeden :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár