neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Logitech uviedla nízkoprofilové mechanické klávesnice

Značky: perifériePC

DSL.sk, 16.8.2019


Spoločnosť Logitech, známy výrobca počítačových periférií, aktuálne uviedla na trh svoje prvé mechanické klávesnice s novými nízkoprofilovými klávesmi GL.

Klávesy majú podľa spoločnosti polovičnú výšku ako štandardné mechanické klávesy, klávesnice sú tak celkovo výrazne nižšie s výškou 22 mm. Zdvih klávesu a aktivačný bod sa ale príliš neodlišujú od doterajších klávesov Romer-G, keď GL majú celkový zdvih 2.7 mm a aktiváciu v 1.5 mm oproti 3.2 mm a zhodne 1.5 mm u Romer-G.

Logitech u klávesníc sľubuje rovnakú rýchlosť, presnosť a výkon ako u tradičných mechanických klávesov a návrat je u nich tiež zabezpečený kovovou pružinou v každom klávese.

Logitech predstavila dva modely pod svojou značkou pre hráčov Logitech G, G915 Lightspeed s podporou bezdrôtového pripojenia a G815 Lightsync iba s USB pripojením. Obe klávesnice disponujú nastaviteľným RGB podsvietením.

U oboch modelov sú na výber tri konfigurácie s tromi odlišnými verziami klávesov, čo sa týka mechanickej a zvukovej odozvy, GL Linear, GL Tactile a GL Clicky.




Logitech G915, kliknite pre zväčšenie (foto: Logitech)



Klávesnice budú dostupné tento mesiac za odporúčanú cenu 199 eur v prípade G815 a 249 eur v prípade G915.

Lídrom medzi výrobcami mechanických klávesov je spoločnosť Cherry, ktorej klávesy využívajú rozliční výrobcovia klávesníc. Aj Cherry už ponúka nízkoprofilové klavesy MX Low Profile uvedené v minulom roku, ktoré majú zdvih 3.2 mm a aktiváciu v 1.2 mm respektíve vo verzii Speed aktiváciu v 1.0 mm.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný


Diskusia:
                               
 

Robim na PC 10 hodin denne, ale stale som nepochopil aky je problem s obycajnymi klavesami a preco by som si mal kupit mechanicke za tazke prachy...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Koľko máš prstoklad? 12? 120? 240?
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

naprv jeden prst, ked ju roztiahnem tak aj 4
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Ejha, maminka ;)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Takto som sa uz davno nepobavil na komente 😁
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Co takto pouzit trochu hrubsi nastroj ? To potesi aj teba ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Mozno len frajeri a prstoklady ani vobec nema, len taku priekazne beznu kladu.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

aj cez 200 znakov za minutu ale na to staci aj mechanicka za 40 eur. tie drahsie pochopim, ak maju multimedialny panel a pod.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

napr ja mam 300-500 cpm...alebo znakov za minutu.. len musim mat myslienku aby som pisal tak. akakolvek klavesnica viacmenej. problem moj je tne ze mam nehorazny bordel, takze ani najsamlepsia mi nepomoze..
a lepsie je za PC nebyt.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Neverím.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

@fgs pretoze je to retro - mechanicka klavesnica dodava viac na homosexualite ich vlastnikom. Nieco ako ludia s bradou musia mat lumbrejack look...
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

alebo ako ty, co tu musis vypadat ako debil.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Sedieť za PC a robiť na PC je rozdiel.

Presne takí "hlavouni" ako ty robia na touchpadoch a divia sa, načo je komu myš. No asi na to, aby som k presnému clicku nepotreboval 10 sekúnd naviac.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Porovnavat touch pad a mys, to ti budes asi ten hlavoun.

Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

on myslel na hry :))) Pochybujem se s mysou robi a s myskou jeho frajerky sa hraju kamarati.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mne ako programatorovi pri praci mys nechyba. Staci mi klavesnica a touchpad na macu. Mys pouzivam len na hranie warcraft 3.
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

a nepotrebujem na presny mouse click s touchpadom 10 sekund. Kvalitny touchpad (mac ma kvalitny) a spravna senzitivita je uplne ok na pracu. Ale RTS s apm nad 100 si na tom nezahras, vtedy potrebujes mys.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

No dobre uz sa pochvalil ty "vyvojar" Mozes ist dalej.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

@Zelo_005 ale on je vyvojar, jeho appku si kupil jeden clovek aj to babka aby mu nemusela davat love na narodeniny :D
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Je to vec zvyku. Mnohé klávesnice sú malé a majú blízko tlačidlá, čo zhoršuje zrozumiteľnejšie ovládanie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

vacsina notebookov co mi presla rukami mala zle klavesnice, zle touchpady... Jedine kvalitne notebooky ktore mi presli rukami su ThinkPady a Macbooky.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Konecne niekto, kto sa do temy rozumie a ma preskakanych viacero vyrobcov. Zvycajne ak vidim touchpad Alps, ruky prec, nikdy to nebolo funkcne.
Ale jediny ozaj funkcny touchpad je len na macu, zial. Lenovo v Thinkpadoch davaju dobre touchpady, reaguju vzdy na dotyk, ale kvazi input-lag je v porovnani s macom vyssi.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

ALPS JAPAN robilo to najlepšie vo svete tlačidiel či potenciometrov. Dávali sa len do najťažších High-End zariadení! A osobne, vždy dám prednosť značke ALPS, pred hocičím iným.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Pri touchpadoch to ale nechces. Synaptics je mensie zlo.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Na klávesnici sú dôležité 3 veci: veľký backspace, veľký fakt veľký enter a vypáčiteľný capslock. ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Súhlasiť nemožno.
Väčšina mech. klávesníc má ISO rozloženie, to je to s tým jednoriadkovým Enterom.
A dá sa na to v pohode zvyknúť...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

jednoriadkovy enter je ANSI. Ma tiez nad enterom pipu, co sa zide adminom aj devom. ISO ju ma nejak nepohodlne. Doteraz nechapem ktory pako vymyslel enter na 2 riadky.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Je to skratka len take panske huncutstvo.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Chlib z toho lacnejší nebude, ale ak zlacnejú obyčajné neherné klávesnice tak som za.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten rozdiel sa zacina niekde v tom, ze klavesnice na gumkach mi v priemere vydrzali tak 2 roky kym odisli do klavesnicoveho neba, pricom mechanicka klavesnica je v podstate dozivotna zalezitost.
Zazitok z pisania na kvalitnej gumkovej nemusi byt vyslovene horsi ako na mechanickej ale ak clovek narazi na tie spravne switche u mechanickej a aj vysku zdvihu klaves... tak tam uz proste nie je co riesit.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Nie je to doživotná záležitosť. Môže sa unaviť či zlomiť oceľové perko mech kontaktu. Má životnosť v počte zopnutí. Zrovna tak sa tento údaj udáva aj u tlačidlových myší...
Bežné číslo je okolo 1 milión zopnutí.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Napisal som v "podstate" dozivotna zalezitost.

Vyrobcovia mechanickych klavesnic udavaju zivotnost radovo v desiatkach milionov zopnuti na jednom switchi. Napr. u Cherry MX je to 50 milionov.

Bezny pouzivatel dava v priemere 5-10 tisic tuknuti denne na klavesnici co je povedzme 3.65 miliona za rok. Najpouzivanejsia klavesa je spacebar (teda aspon u mna :)) co je v priemere tak 8% vsetkych stlaceni. V preklade povedzme 300000 stlaceni za rok. Takze 50 milionov deleno 300000 je kolko? Zeby 166.66 rokov ...

Samozrejme, realita je niekde inde, chyby sa predsa stavaju. Ale pravdepodobnost, ze budes menit mechanicku klavesnicu z dovodu nefunkcnosti nejakeho klavesu je skoro rovna nule.

Inak mne mysky vydrzia tak v priemere vyse 3 milionov zopnuti... Ten 1 milion, to musia byt nejake lacne 10 eurove mysky.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nie lacné myšky. V nich sú bežné mikrospínače. A osobne ani taký s 50 milión zopnutí naozaj neviem zohnať v super obchodoch s el. súčiastkami!!! takže ak máš také, raduj sa, osobne ani netuším aké materiály sú v nich, že to tak dlho vydrží. Lacné myšky mali tak okolo 60 tisíc zopnutí mikrospínače. (Podčiarkuje mi slovo mikrospínače, kde je chyba?)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

600 tisíc
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

no napr logitech g502 hero spinace na 50M kliknuti po 3 mesiacoch reklamacia dvojklik na lavom tlacitku po mesiaci reklamacia dvojklik na pravom tlacitku po 2 mesiach znovu reklamacia dvojklik na lavom tlacitku. Starsia g502 mala spinace len na 10M a funguje doteraz bez problemov. Takze nieje spinac ako spinac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Momentalne pouzivam Corsair M65. Mam ju tak 3 roky, cca 5 milionov zopnuti. Su tam switche Omron so zivotnostou 20 milionov zopnuti a zatial bez problemov.

Mal som vsak napr. Gigabyte M8000X a tiez som ju reklamoval po par mesiacoch na dvojklik. Pri mysiach my to pride tak, ci clovek spravne intuitivne stlaca prstom tam kde zamyslal vyrobca, aby ten switch bol spravne namahany. Vacsinou ked som mal rozobratu mys tak tie spinace niesu priamo na mieste kde clovek klika prstom, takze switch je skor namahany do strany. Niekde tam sa moze zacinat to preco nejaka myska vydrzi viac a ina menej povedzme aj s tym istym spinacom.

Klavesnice ale tento problem maju minimalizovany, tam clovek stlaca klavesu priamo linearne dole. Problemom su samozrejme niektore atypickejsie klavesy ako spacebar alebo enter kde moze byt switch namahany viac do strany ako to zamyslal vyrobca switchu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mám zálusk na túto:
https://lnk.sk/atFW

Viete kde zoženiem obdobu s US/SK rozložením kláves ako má klasická klávesnica, nie takáto upravená??
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Niektore tie typy switchov ako napr. Cherry MX sa bezne daju kupit na internete. Trendom za posledne roky je vsak, ze vyrobcovia klavesnic vyrabaju vlastne druhy switchov, ktore montuju iba do svojich klavesnic. Takze take si samostatne ani nekupis. A najdu sa aj extremnejsie pripady kedy je switch designovany a pouzity iba v jednej klavesnici a ine klavesnice s tym swtichov uz vyrobca ani neponuka...

O tom co si myslim o switchoch v myskach som napisal nizsie. 600tisic mi ale pride ako uplny extrem. To je fakt mys na jednu sezonu, maximalne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne by tam mali dorobiť priamo hardvérový delatching. Keď mi začala myš robiť dvojkliky, stačilo tam dopájkovať klopný obvod, odvtedy je pokoj. Odhadujem to na desiatky miliónov kliknutí.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Môžeš to preložiť ten tvoj "delatching"
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Odporucanie.
Ak vam logitech software povie ze je novy upgrade firmwaru, a v zozname zmien nie je nic co by trapilo... ignoruj to.

Inak drum volume control je 100% najlepsie mozne riesenie.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

a ake su tie doterajsie "nemechanicke"? mne pride klavesniac, ktoru mam celkom dost mechanicka..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kontakty sú dotykové - fóliové.
Tu sa opisujú klasické elektrické spínače. Onoho času dávala TESLA aj Hallove sondy a magnetky ich ovládali. Pohyb tlačidla riadi pružina. U tých dnešných pružnosť silikónu. Preto sú pomalé...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Dnešné z princípu nie sú pomalé, ale práveže priekazne špeciálne optimalizované pre písanie tým, čo nevedia rýchlo čítať.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Teba musela niekde riadne trafiť integrácia.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Aspoň mi ju kvôli viacnásobnej derivácii priekazne netrebalo hľadať.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

konečne menej chleba v klávesnici ;-)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ale ak tú klávesnicu na druhej strane zamastíš olejom z pize tak sa tam omrvinky začnú akumulovať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zdvih nižší o púhych 0,5 mm a nízkoprofilová??? zboku pekne vidno, že "nízkoprofilové" sú akurát len samotné capy.

ináč tí trtkovia, čo krútia hlavy nad mechanickými klávesami, vyskúšajte si nejakú a uvidíte ten rozdiel oproti membránovke, hoc aj nejakej kvalitnej od IBM. tým nehovorím, že tieto Logitechy nie sú príšerne predražené, slušná mechanika z druhej ruky sa dá kúpiť za zlomok ich ceny...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Kupovat klavesnicu z druhej ruky... To je ako kupovat jazdene zachodove prkno...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Normálny človek si zvykne po použití WC ruky umývať, ale ak ich máš také špinavé, ako riť, kľudne si kupuj novú klávesnicu...
No a vyčistiť použitú mechanickú klávesnicu nie je žiadna veda, no samozrejme nevylučujem existenciu úplne neschopných jedincov s obidvomi rukami ľavými!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pocul som od kamarata.. ze ked si poskrabe vajcia, neumyva si ruky a normalne pokracuje v pisani na klavenici. mas aj ty takeho kamarata?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Len pre poriadok, ja mam po pouziti wc cistu aj rit aj ruky. Ale hlavne by si sa mal zaujimat o toho od koho ju kupujes... Ziadas predavajuceho aby pouzil pred tebou wc, aby si zistil, ci aj on je normalny? No ja by som po cudzom klavesnicu nepucoval... A rozobrat klavesnicu nie je problem ani s lavymi rukami, to z teba nerobi schopneho jedinca... ALE uvedomeleho jedinca ano, lebo plastoveho odpadu je viac nez dost, takze +1 za recyklaciu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

K tej teme uz prebehol vyskum. Zachadove prkna vysli ako cistejsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokial vyskumnici na klavesniciach sedavali pocas srania, tak su akekolvek pochybnosti o objektivite vysledku samozrejme takmer priekazne vylucene.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

pred par mesiacmi som kupil Logitech G910 a po SSD disku to povazujem za druhu najlepsiu investiciu do PC. Pise sa na tom luxusne, nieje to unavujuce ani po hodinach prace, multimedialne klavesy su ihned pristupne, takze pocas hovoru sa da rychlo mutnut hudba, da sa tam nastavit asi 9 profilov a v kazdom profile klavesove skratky a funkcne klavesy na inu funkciu, pisat makra na programovatelne klavesy a tak. Takze opakovana cinnost je zalezitost stlacenia jednej klavesy... Ta klavesnica dokazala celkom slusne zefektivnit pracu za PC.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

To si iba primitív odôvodňuje svoje nadradenosť zato, že si nemôže z 600 eurovej výplaty dovoliť niečo lepšie.

Samozrejme, že mechanické sú v každom aspekte lepšie ako membrány.

A to ti poviem ako človek čo som sa tiež rozhodol radšej investovať do samotného PC hardwaru ako do klávesnice.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mechanickú klávesnicu som mal už k PP06 nepríde mi to ako novinka, takú fajnú 5 kilovú že aj hrocha by si s ňou ubil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi by si sa mal pozrieť ako bola skonštruovaná a o čom sa píše tu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tak ako boli niekedy maily odoslane z ajfonu. tak dnes by malo na konci kazdeho textu byt: Napisane na mechanickej klavesnici za 300Eur :) ci ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Odoslané z veľmi drahej jachty
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár