neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Google balóny začínajú poskytovať 4G v Afrike, ale iba keď svieti Slnko

Značky: GooglebalónypripojenieAfrika

DSL.sk, 7.7.2020


Balóny spoločnosti Loon zo skupiny Alphabet spoločnosti Google začnú tento mesiac v spolupráci s operátorom Telkom Kenya poskytovať komerčnú službu mobilnej 4G LTE siete v prvej krajine, Keni.

Spoločnosti spustenie komerčnej prevádzky oznámili dnes.

Balóny umožňujú zabezpečiť pokrytie riedko obývaných oblastí výrazne efektívnejšie ako pozemné základňové stanice, keď jeden balón nachádzajúci sa vo výške približne 20 km pokrýva podľa oznámenia územie 200-krát väčšie ako pozemná stanica. Služba začne s pokrytím 50 tisíc km2.

Telkom Kenya dnes oznámil ale dôležitú a pomerne kurióznu informáciu, že sieť z balónov bude funkčná kvôli solárnemu napájaniu iba počas dňa a to od 6:00 do 21:00. Balóny napájané solárne majú aj batérie práve na fungovanie aj v noci a doteraz zrejme nebolo avizované, že v noci sieť fungovať nebude.

Nad Keňou je približne 35 balónov a s ich presúvaním navyše môže v danej lokalite prichádzať k nedostupnosti služby. So zvýšením počtu balónov a po získaní skúseností s lietaním nad Keňou sa má konzistentnosť služby zlepšiť.

Nové balóny pre Keňu sa vypúšťajú z USA, následne budú najskôr pristávať v Austrálii. Neskôr budú pristávať v Keni.

Sieť bude slúžiť iba na dátové pripojenie a v teste na konci júna bola podľa oznámenia dosiahnutá rýchlosť sťahovania 18.9 Mbps, uploadu 4.74 Mbps a latencia 19 ms.

Google predstavil projekt pripojenia k Internetu z balónov ešte v roku 2013. Pôvodne počítal s podporou zabezpečovania bezdrôtového pripojenia vlastnou technológiou, nakoniec ale balóny poskytujú v spolupráci s miestnymi mobilnými operátormi štandardné mobilné siete technológiou LTE.

Balóny boli najskôr využité na poskytovanie mobilných sietí po zničení infraštruktúry po prírodných nešťastiach v Peru a Portoriku.


Základňa pre vypúšťanie balónov Loon, kliknite pre zväčšenie (foto: Loon)



Už dlhšie bolo avizované, že prvou krajinou kde sa začnú používať na bežné zabezpečenie mobilného pripojenia bude Keňa a už dávnejšie sa tu začali realizovať aj testy. Projekt ale dlho čakal na finálne povolenia a tie dostal na konci marca, pričom povolenia s cieľom zabezpečiť čo najlepšiu telekomunikačnú infraštruktúru urýchlila epidémia nového koronavírusu.

Balóny Loon sú unášané stratosferickými vzdušnými prúdmi a riadiť ich polohu je možné pomocou zmeny ich výšky medzi cca 15 až 21 km a tým ich presunutím do iných prúdov. Balón vydrží vo vzduchu naraz podľa skorších informácií Google viac ako sto dní, následne potrebuje pristáť.

Pôvodne spoločnosť počítala s potrebou mať balóny umiestnené okolo celej planéty na zemepisných šírkach, na ktorých chce v niektorých lokalitách poskytovať pripojenie. Nakoniec sa jej podarilo ale zlepšiť ich manévrovateľnosť, dokáže zabrániť ich unášaniu prúdmi rovnobežnými s rovníkom okolo celej planéty a dokáže ich držať okolo cieľovej pozície.

Balóny môžu byť efektívnejším a flexibilnejším riešením na vybudovanie telekomunikačnej infraštruktúry najmä v riedko osídlených oblastiach, kde sa pokrytie pomocou pevnej infraštruktúry ani klasických mobilných sietí doteraz neoplatilo budovať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari


Diskusia:
                               
 

Pokiaľ niekomu nie je úplne jasné, prečo je s cieľom zabezpečiť čo najlepšiu telekomunikačnú infraštruktúru výhrou includnuť 3rd party knižnicu s uptimom viac ako sto dní, je možné i trávenie času priekazne rozumnejším spôsobom.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Mne to pripadá, ako keby na nich robili nejaký experiment. O návratnosti takýchto investícií nemôže byť ani reč. Návratnosť nemajú ani tieto balóny, ani Muskove satelity. To znamená, že ak do niečoho investujem peniaze, očakávam zisk. Za akým účelom niekto investuje do tohto peniaze? Určite to nie je pokrytie rýchlym internetom, ktoré väčšina ľudí žijúcich v odľahlých oblastiach ani nepotrebuje a ani potrebovať nebude. Globálny zámer je zníženie populácie, Gates sa tým netají, že na zníženie sú dobré aj vakcíny aj iné metódy. Ak počítajú so znížením populácie, o návratnosti nemôže byť reč už vôbec. Ak niekto frekvencie pozná, a frekvenciami je možné dosiahnuť fyzické zmeny alebo zmeny správania (myslenia). To je podľa mňa hlavný účel mobilnej technológie, 5G ale aj Wi-Fi a mobilov.
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Som tým chcel povedať, že keď je umelo živená potreba, aby zariadenia komunikovali (vysielali) 24 hodín denne 7 dní v týždni, tak človeka to nejakým spôsobom vždy ovplyní. Nemôžete rozmiestniť ani súčasné mobilné stanice do miest a len tak predpokladať, že možno to nič nespraví. Potom sa len kľudne navýši frekvencia (ako napr. u Wi-Fi z 2,4GHz na 5, potom na 6 a pod.) a tak je to aj u mobilnej technológie. Zrazu môžu ľudia začať zomierať na nejaký nový vírus a nejakí blázni z kruhov vlády začnú tvrdiť, že sa nič nedá robiť, len sa s tým musíme naučiť žiť! Z toho vychádza, že ak niekto presadzuje neoverenú rádiovú technológiu, buď je to úplný idiot alebo presne vie, čo robí.
Odpovedať Známka: -6.1 Hodnotiť:
 

Súhlasím. Mal by si prestať používať internet, nerobí ti to dobre.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ano, tie frekvencie 2,4 GHz, ba dokonca to skandalozne navysovanie na 6 (AZ SEST!) GHz, s parwattovymi vysielacmi ovladaju spravanie niektorych jednotlivcov. Typickymi priznakmi je bluznenie o uplnych hoaxoch.

Ked vyjdes von na vzduch (vyskusaj to niekedy), dostanes 1000 wattov elektromagnetickeho ziarenia s frekvenciou 400 000 az 800 000 GHz. Slnko by mali zakazat!
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

ono je dost podstatny rozdiel v posobeni podla priebehu a modulacie. V globale platia uplne ine ucinky sinusoveho signalu a uplne ine pri pilovitom, alebo obdlznikovom priebehu. Prirodzene zdroje ziarenia myslim vydavaju vacsinou sinusovy signal. Ak by si vysielal wifi na rovnakej frekvencii a vykone ako analogova TV, tak v okoli pomru aj mysi.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Pomrieme vsetci nie len mysi.

Niektori ludia tvrdia, ze akykolvek signal sa da rozlozit sa neskodne sinusovky. Hovoria tomu fourierova transformacia.
Cim vyssia frekvencia tym mensi vykon treba. Niektori ludia hovoria, ze koli odstupu signal / sum.

Uloha ucitelov je davkovat vedomosti primerane mentalnej urovni ziakov. Internet spristupnuje vedomosti mimo a tym je rovnako nebezpecny, ako ked armada necha bednu s chemickymi zbranami u domorodcov v mociaroch Papui.

Z rovnakeho dovodu nie je spravny trend inkluzia, kde hlupejsi su tlaceny do informacii ktore maju problem pochopit a su pre nich nebezpecne. Na druhu stranu su sikovnejsi brzdeny.
Su to novodobe bludy o rovnosti a diskriminacii ktore k konecnom dosledku poskodzuju vsetkych clenov danej komunity.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

ale zober si ten paradox, ze ked chces pouzivat ten internet, tak minimalne by si mal byt aspon gramotny a mal by si teda vediet citat a pisat. Pokial domorodci zistia ze ten internet je pre nich z nejakeho dovodu lacny a dostupny, jednoducho sa budu musiet naucit aspon citat... myslim ze nechceny efekt po spusteni internetu v busi bude ten, ze miestni bubenici sa naucia ovladat minimalne tablety a budu vediet citat a pisat..
Odpovedať Hodnotiť:
 

..a hned potom sa všetci (zdanlivo neorganizovane), jako 1"muž", 1negro-muslim, resp.jako 1islamo-neger jako taká human vawe, monkeys tsunami, pohnú smerom na sever, do EUropy.. )
Odpovedať Hodnotiť:
 

A mrte z nich skonci na juhu spanielska aby si mal paradajky a ostatne lakocinky v kauflande za super cenu. To su paradoxy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechápem. Ako by mohlo byť nebezpečné nechať bedňu s chemickými zbraňami u domorodcov v Papui?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdanlivo pre nas nijako. Ak ti ale z toho zabalia, tak to uz sa tykat bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne je lepsie sa nechat predbehnut Cinou aby im ona predavala svoje digitalne smejdy?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

si tak asi 10 rokov v minulosti, ale inak ok
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Cina ma naviac novych patentov ako cely svet...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Útočiť na ňu patentovým trollingom sa ukazuje ako priekazne minimálne nemúdre.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

HTTPS! ideš
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"Návratnosť nemajú ani tieto balóny, ani Muskove satelity."

Aku bohatu ekonomicko-konspiracnu analyzu si poskytol...

Jedna raketa vynesie 60 satelitov za menej ako 30 milionov USD (suma bola uvedena ako "well below", takze to moze byt kludne polovica).

Cize 500 000 USD za jeden satelit. Satelit ma kapacitu 20 Gbps, pri agregacii 1:20 (v optickych sietach sa bezne pouziva 1:55!) predaju 400 gigabitovych pripojeni za 80 USD, takze satelit mesacne prinesie 32 000 USD.

Je tam
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

viac premennych: vynesenie stoji menej, toto je horna hranica = rychlejsia navratnost; agregacia moze byt vyssia = rychlejsia navratnost; treba nejaku kapacitu v rezerve na prepinanie na aktualne prelietavajuce satelity = pomalsia navratnost; niektore oblasti su neosidlene a satelit prelietava naprazdno = pomalsia navratnost.

Ale toto sa luxusne zaplati do dvoch rokov bez problemov. A tvoje hoaxoidne zvasty o experimentoch na Africanoch su tiez trochu odveci, toto je uplne krasna vec do rozvinutych zemi. Predstav si, ze v slovenskej obci alebo dome za mestom v USA kam nedorazilo ani DSL vystrcis antenu z okna a mas pripojenie s parametrami optiky (1 gigabit, <20 ms).

A mimochodom, na Slovensku sme v pokryti optikou nad priemerom OECD (31,73 %). Napr. UK ma 2,33 % (to nie je preklep v desatinnej ciarke) a ked uz mas to stastie, ponuknu ti 50 mbps.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ja si dokonca dovoľujem tvrdiť, že keby ich štát nevyužíval len na výpočty výšky dotácií konkurencii a dĺžke podpôr neschopným, dávalo by podnikanie za účelom návratnosti, či dokonca zisku, priekazne i nejaký zmysel.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Keby mal satelit mesacne prinasat 32000€, tak ho mozu rovno zosrotovat. Ak by bola kapacita fakt 20Gbps, tak obsluzi tisice stanic. Nikto netvrdi, ze idu predavat garantovane kapacity...
Odpovedať Hodnotiť:
 

V Afrike sotva.
Skor si myslim ze ide o screening. Daju "akoze internet zadarmo" vymenou za to, ze budu mat detailne pokrytie populacie, pohyby, monitoring a podobne. Nieco co dnes v Afrike nie je mozne (s vynimkou vyspelych oblasti).
Ziskavanie informacii je to preco to google robi. Zaroven si myslim ze pokial predpovedne modely su spravne tak pri sucasnom globalnom otepleni a suchu bude prave naopak nutne obyvat oblasti okolo rovnika (a tych vela nie je). To znamena, ze je potrebne co najrychlejsie pripravit infrastrukturu a otestovat ju v pripade, ze by doslo na severnej pologuli ku katastrofe (pandemie, vojny, sucho, ...). Rovnako Muskove satelity budu pokryvat vacsinu zeme cize ked dojde na to najhorsie budu pokryte prave tieto miesta. Je viac nez jasne ze ten internet nebude pre kazdeho.

Rozhodne to nie je kvoli par africanom, ktori aspon poznaju vyznam slova internet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

oblasti okolo rovnika nie je vela, preto ten vyber krajin nie je nahodny, Portoriko, Peru, Kenya. Navyse ide o krajiny kde je minimum socialnych nepokojov, minimalna hustota obyvatelstva atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

..je to najma, a iba kvoli nim..
well, resp. (jop, jako se to vezme)

nj, totižto, ani, tie stá-milionové divé hordy negro-muslimov - sú vlastne iba PROSTRIEDKOM, nástrojmi, jako taká "human-OPO-monkey -vawe, na pozadí (ovela) vačšieho, a utajenejšieho grand-plánu, a grand-chess_board, šachovej partiie..

..kde týmito pešiakmi, figúrkami, hýbu hráči, kt.(z úrovne toho samotného "hracieho pola, "herného prostoru" (super-prostoru simulácie) - ani nevidiet..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Beduíni v púšti, Samoánci a zvlášť obyvatelia kadejakých stromových chatrčí v tropických pralesoch určite potrebujú pripojenie na internet! Ešte by ma zaujímalo, či Musk platil aj vývoj, alebo to kúpil hotové a koľko bude stáť prevádzka satelitnej infraštruktúry. Návratnosť mi príde nereálna, naozaj by ma zaujímalo, koľko to má podľa odhadov priniesť v praxi a za koľko rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Muskove satelity nemaju potencial pre zisk? TO si akym vypoztom k tomu dospel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemajú, tak ako sa operátorom neoplatí ťahať optika cez každú dedinu, tak sa neoplatí pokrývať prakticky celú Zem internetom. Musel by to financovať niekto, kto má aj iné záujmy. Pretože na návratnosť potrebuješ mať zaistený dopyt a stály odber. Dopyt po rýchlom internete a službách je predovšetkým v mestách, nie na vidieku a v odľahlých oblastiach. Ja si myslím, že v Muskových a tých balónových projektoch ide o testy účinkov frekvencií na ľudské myšlienky. Považujem to za ohrozovanie zdravia ľudí. Ak by sa chcelo, je dosť možné, že by sa našiel spôsob ako by mohol ísť internet cez zásuvky. Ale v 21. storočí by mal byť optický kábel súčasťou každého bežného domu rovnako ako kanalizácia! A keď ideš na chatu, na čas sa zaobídeš bez splachovacieho hajzla aj bez internetu, nepotrebuješ satelit na VLEO aby ti tam vnucoval internet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

..to celé je úplná blbost, to (skúmanie) frekvencií na lidksé myšlenky, a ovplyvnovanie myšlení frekvenciami, - víc-mene somarina..

resp., well, tak nech sa to hoci aj skúma, a testuje, aj táto oblast (téma), ale tam ide o nečo dost iné, o neco celkom iné - jak som už popísal dole nižšie.. -

tam ide o to, aby sa čo nejvíc týchto negro-islamských černochů, negru nalákalo práve na cestu ( -= defacto INVAZIU) do EUropy, -preto sa pořizujú, vyrábajú, a vypúštajú tie Wi-fi balóny, s volným internetom..

..aby ozaj (sorošovci) prestahovali, presunuli tušim naozaj celú tú negro-Affriku, islamskú, negerskú, do bielej Europy..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dôležité je mať nápad, nemusí byť dobrý ani užitočný, na to tu predsa máme PR oddelenie.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Čiže Google im tam bude internet poskytovať v období sucha. Obdobie dažďa majú vykryté pomocou mokrého špagáta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cez mokry spagat ide kelimkovy telefon, nie internet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mokry spagat je vodivy, cize ma podobne parametre ako DSL linky od telekomu :-D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čiže len kto všetku múdrosť nečerpá z marketingových materiálov má šancu vedieť, že parametre môže mať len presne rovnaké a líšia sa priekazne len hodnoty.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"DSL rozchodili cez mokrý špagát, dosiahli 3.5 Mbps. Nesimulovali slovenské linky?" http://dsl.sk/article.php?article=20556
Odpovedať Hodnotiť:
 

..ne, ne, vidím, že vačšina z vás sa o tom ani jen nemienila, ani sa o to ani-jen -neobšuchla, ba - co je najpravdepodobnejšie - vačšina z vás nemá takmer ani potuchy, proč sa tolko €$ vráža do zdanlivo nerentabilných, bizardných projektov, nezmyslov typu balony s wi-fi nad tou NEGRO-Afrikou..

..ale ja som kukol jen na nadpis, a hned mi to bolo jasné
(..resp.,som aj o tom vedel už aj pred tým, dávnejšie..)

..proste,do tej nebohe, chudinky EUropy, sa musia tie STá-a-stá miliony agresívních, primitivních, negramotních, polo-debilních negro-orangutanov doslova PREPASIROVAT, pretlačit, stoj, čo stoj,
desiatkami, tisíckami najrozličnejších spůsobů, a důvodu, - ale, čo je hlavné -

(Sorošov) rozkaz, ten znel jasne:

dostat ich do tej EUropy - čo nejvíc, v čo nejkratším čase,
akýmikolvek, hocijakými myslitelnými spůsobmi, a prostriedkami!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže ich tam prenesú cez tie 4G balóny? Alebo cez mokrý špagát?
Odpovedať Hodnotiť:
 

..tak neprenesú, ale skrze ten wifi internet im (klamlivo) ukážu, že tu v EUrope líetajú, a padajú pečené holuby -priamo do huby, a že tu na nich čakajú celé tisíce €$ soc.dávok /mesíc, fine flat - nové, zařízené byty, míerne klíma, moderné bývanie, a vůbec celý ten dolce viiíta big city life, s dostatkom vody, a povolných bílích dívek a žen, - ..wait, well, čo v prípade tých´to negro-opíc je bohužel aj pravda, že to všetko tu zde čakajú, - ba priam čaká na nich, že na to všetjko majú nárok - a vlastne to aj všetko ihned aj dostanú..
Odpovedať Hodnotiť:
 

(okrem toho, že tými wi-fi balónmi im prebieha, a bude prebiehat aj priama islamská -vojenská komunikácia, pokyny, pri tejto prebiehajúcej stealth-invázii, /vojne, do EUropy, - kde a ktorí, kolkí, a kde sa majú hlásit kde a ktorému ich imámovi, šejkovi - ich nadriadeným velícím důstojníkům, (cca na urovni pod-poručík, major, pod-plukovník, a -a to najma -
kde a jaká na nich bude čakat uschovaná a (zatím) UKRYTAá výstroj, a VYZBROJ, - pre White Genocide, - teda kde (už (dávno) majú poukrývané samopaly, nože, granáty, AK-74 kalašnikovy, mačety, atd..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár