neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Misia NASA na Mars pripravená na štvrtkový štart

Značky: Mars 2020NASA

DSL.sk, 25.7.2020


Misia robotického vozidla Perseverance americkej vesmírnej agentúry NASA na Mars sa tento týždeň priblížila štartu plánovanému na budúci štvrtok, keď prešla previerkou pripravenosti na let.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Po úspešnej previerke je loď zapnutá a bude už nepretržite zapnutá. Všetky prepojenia medzi loďou a raketou sú podľa oznámenia kompletné a tím bude ešte preverovať všetky systémy Perseverance a jednotlivých komponentov lode.

Následne v pondelok čaká misiu dôležitá previerka pripravenosti na štart, ktorá definitívne schváli či sa štart uskutoční v plánovanom termíne. Momentálne je štart plánovaný na štvrtok 30. júla o 13:50 nášho času, pričom vhodné okno pre štart bude trvať približne dve hodiny.

NASA štart misie odložila už trikrát. Pôvodne bol plánovaný na 17. júla, následne bol posunutý na 20. júla a opäť na 22. júla. Na prelome júna a júla NASA oznámila uskutočnenie štartu najskôr 30. júla.

Pri poslednom posune avizovala technické problémy s raketou, keď pri teste senzor tekutého kyslíka poskytoval nenominálne dáta.


Transport a naloženie vozidla do rakety (video: NASA / JPL-Caltech)



Vhodné okno pre štart malo pôvodne trvať od 17. júla len do 5. augusta. V júni ale prišlo k prepočítaniu na základe presných informácií napríklad o hmotnosti lode a aktualizovaných informácií o výkone rakety Atlas V a koniec okna bol posunutý na 11. august a neskôr na 15. august. Okno pre možný štart má od 30. júla stále ešte niečo viac ako dva týždne.

Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.

V tohtoročnom okne letia k Marsu celkom tri misie. V noci na pondelok už úspešne odštartovala misia Spojených arabských emirátov s označením Hope Mars Mission v podobe satelitu Hope a vo štvrtok aj čínska misia Tianwen-1, ktorá pozostáva zo satelitu, pristávacieho modulu a robotického vozidla.

Všetky misie majú priletieť k Marsu vo februári, misia NASA bez ohľadu na termín štartu 18. februára. Kým čínska misia zahŕňa aj satelit a pristávací modul s vozidlom budú najskôr dva mesiace na orbite, vozidlo Perseverance bude hneď po prílete pristávať. Jeho pristávanie je v riedkej atmosfére Marsu ale komplikovanejšie, keď vozidlo má viac ako tonu a čínske vozidlo 240 kg.

Na Marse sa zatiaľ podarilo plne úspešne potvrdene pristáť iba misiám NASA a to osemkrát, Čína sa tak v prípade úspechu stane druhou krajinou. Na Marse pristála aj sovietska misia Mars 3 v roku 1971, či bolo toto pristátie plne úspešné ale nebolo potvrdené. Dáta z pristávacieho modulu totiž prichádzali na Zem len cca 20 sekúnd a zaslaná bola len neúplná snímka, pričom príčina nie je známa.

Naposledy sa neúspešne pokúšala na Marse pristáť európska ESA v rámci misie ExoMars v roku 2016. Misia pozostávala zo satelitu ExoMars TGO a pristávacieho modulu Schiaparelli EDM. Kým satelit sa úspešne dostal na orbitu Marsu, modul sa pri pristávaní zrútil a narazil na povrch vo vysokej rýchlosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami


Diskusia:
                               
 

Leti to pol roka a musi to startovat s presnostou 2 hodiny. Cinania startovali pritom uplne inokedy. Co robia cinania inak?
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Odborný odhad v kuloároch je, že na kozmodróm posielajú len satelity, ktoré sú už od výroby vycentrované a s nádržkou čiatiča kintaktov plnou presne nad rysku, čiže priekazne už nepotrebujú prevádzať predletové kontroly.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Kým čínska misia zahŕňa aj satelit a pristávací modul s vozidlom budú najskôr DVA MESIACE NA ORBITE, vozidlo Perseverance bude HNED PO PRILETE PRISTAVAT.

Problemy s citanim ci pochopenim pisaneho textu ?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Čiže v poodstate idú za čínskou misiou, lebo kebyže niečo nevyjde, tak to hodia na nich, že nastražili na cestu olej či nejakú inú nástrahu, čím zmarili inak skvele naprojektovaný plán, na ktorý tým ale bude môcť byť celá krajina následne i tak priekazne právom hrdá.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ak by chceli letiet v cinskej stope ako hovoris, museli by sa najprv vratit na miesto, kde bola Zem pred dvoma tyzdnami dozadu a az potom by sa mohli napojit na Cinsku drahu. Takto budu musiet letiet po vlastnej drahe a stretnu sa az na Marse.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V ramci podokien idealneho okna pre lety na Mars,otvarajuceho sa raz za približne 26 mesiacov, ide furt priekazne o jednu drahu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kazde podokno je ina draha. Zem aj MArs su v neustalom pohybe.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Šak ale na Mars nejde atletický ovál, že meter a pou vedľa je už za čiarou priekazne druhá.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja som tiež štartoval inak. Som iný?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boris, ty tu odkedy chodis na dsl.sk? Tu sa nebavime o startovani auta...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

@Macko Pu: Pre start v dany den je okno priblizne 2h. Vhodne okno pre start pre misiu na Mars sa otvara kazdych cca 26 mesiacov a trva niekolko tyzdnov. Let trva (zavisi) cca pol roka. Zjednodusene povedane raz za cca 2 roky je Zem s Marsom v takej pozicii, ze pocas tych par tyzdnov je energeticky vyhodne poslat raketu na orbitu, ktora sa priblizne o pol roka pretne s orbitou Marsu v mieste kde sa Mars bude prave nachadzat. Avsak pre start su vhodne v dany den priblizne dve hodiny aby tvoja orbita pretinala orbitu Marsu, inak povedane, Zem sa pocas dna otaca okolo svojej osi a pocas tych dvoch hodin je to mozne, bez zbytocnych energeticky narocnych korekcii. Cinania teda vyuzili iny den pocas otvoreneho niekolkotyznoveho okna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vdaka za odpoved. Este nieco. Nie je mozne raketu dostat na nejaku elipticku drahu okolo zeme a potom ked je raketa v spravnom natoceni posunut dalej? Nie je potom riziko, ze bude zle pocasie a predpokladam ze energeticky bez dodatocnych manevrov to bude to iste.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akonahle opustis Zem, je pre teba uz nepodstatne natocenie Zeme. Preto je vhodnejsie odlozit start koli pocasiu na dalsie okno. S tymto sa vsetkym rata pri planovani missie. Zmena inklinacie (natocenie orbity) je naozaj velmi energeticky narocna preto sa snazis vyuzit vsetky prostriedky ako sa jej vyhnut. Pocas cesty na Mars sa orbita niekolkrat upravuje (correction burns) (inklinacia vsak uz velmi nie) cim skor k uprave orbity dojde tym je menej energeticky narocna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vy ste tu čo ? nejakí astro-kozmo-tajko-nauti ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Martania este nevedia aka pozemska invazna technika sa na nich chysta...
Mali by sme ich upozornit ze ked to tam bude pristavat tak akosi tvrdsie, tak to rozhodne nie je vyhlasenie vojny Marsu, ale tym, ze technici z jednotlivych kozmickych agentur ignoruju rady v diskusiach na DSL.sk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

10 bodov je malo:
za 100 bodov! tyzdenne ! priekazne !

Odpovedať Hodnotiť:
 

Zijeme v historickej dobe. Ide o zaciatky osidlovania inych planet. Nie je daleko doba, ked sa tam, po vybudovani infrastruktury, bude jazdit na predlzeny vikend, prazdniny a za kulturou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa tesim na safari. Bude sa tam chodit hyperloop-om, lebo raketou to trva dlho. Len este predtym prepoja blavu s viednou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

..sa zatial nemože jazdit ani do susedného mesta.. (furt majú nekde neco karanténujú..)

a ak aj není všetko stopnuté kvoli virusô, - tak není za čo jazdit, ani - načo.. :/ :/(

heh, že "za kulturou" ? to jako, -sa ist kukat na tie vyloučené lokality, osady, a ghettá? ? (a "no-go-zóny, v Záp.EUrope..?)

eh, je to mižéria, stojí to za houby, všechno.. :/

a cestovat je drahé, kde ja mám zobrat 500korun na lístek do Trnavy? do BA ?
dycky Trnava!
Odpovedať Hodnotiť:
 

oooóó, kajte sa, a spaste svoje hríšné duše, naveky v blaženom svetle v Teritóriách!
proste o odpustenie za vaše pozemské hríchy, a pominutelné pletky, a svetské statky, - aby ste boli hodny vstoupit do Večného sveta Teritórií! !

nadsvetskú istotu odpustenia, vykupenia z hríechov, nášho pominutelného, nedokonalého života na tejto pozemskej púti, na tomto provizórnom, a dočasnom súkne, (platforme), a božího požehnania, a večného, blaženého života jako pravý veriaci, nájdete jen v nadpozemskom živote, presvetlenom tajným ohnom, a zakázaným svetlom (Lucifera) božej existenciie v mimosvetských Teritóriách!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keksica, ze si ty zmenil recepturu a kupil nieco na aliexprese?
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa ti nepáčila kázen, synu? zastav sa na spoved
Odpovedať Hodnotiť:
 

A budem po kazni potrebovat este rovnatka na zuby, alebo mam rovno stornovat termin?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa , európska misia nespĺňa euronormy,aj keď sú mimoplanetárne... Sme zaostalí, priznajme to konečne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár