neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Linux bude real-time OS do roka a pol

Základné vanilla jadro operačného systému Linux bude podľa spoločnosti MontaVista, lídra vo vývoji real-time rozšírení Linuxu, najneskôr do roka a pol plne hard real-time OS jadrom. Linux tak bude môcť poskytovať ešte výrazne lepšie odozvy ako v súčasnosti bez ohľadu na použitý hardvér, podľa testov MontaVisty v niektorých ukazovateľoch až 30-násobne.

DSL.sk, 24.8.2006


Linuxové distribúcie v blízkej budúcnosti budú môcť začať poskytovať ešte lepšiu odozvu ako v súčasnosti, keď postupne do novších Linux jadier počnúc verziou 2.6.19 budú implementované hard real-time rozšírenia.

Podľa Svena-Thorstena Dietricha zo spoločnosti MontaVista, lídra vo vývoji real-time Linuxu, bude linuxové jadro v podobe verzie 2.6.22 najneskôr do roka a pol plne real-time.

Jadro real-time operačných systémov (RTOS) poskytuje garantované odozvy na napríklad externé udalosti, akými sú vstupy z periférnych zariadení, dáta prijímané zo siete alebo iných vstupov.

RTOS zabezpečí spustenie kódu aplikácie s vyššou prioritou obsluhujúceho vzniknutú udalosť vždy do garantovaného času, u súčasných RTOS na dnešnom hardvéri sa tento čas pohybuje na úrovni do niekoľkých desiatok mikrosekúnd.

V súčasnosti sa real-time operačné systémy používajú napríklad v telekomunikačnom priemysle, pri riadení strojov a prístrojov v medicíne, vo výrobe, v armádnom a leteckom sektore. Linux od MontaVisty využíva napríklad Motorola vo svojich linuxových telefónoch, podľa spoločnosti real-time Linux bude ale výrazným prínosom aj na desktope.

U desktopových OS sa RTOS vlastnosti podľa konfigurácie, nastavenia a prípadne prispôsobenia aplikácií môžu prejaviť prakticky okamžitou reakciou napríklad na ľubovoľný vstup užívateľa aj pri plnej záťaži systému, hoci celkový výkon systému samozrejme RTOS vlastnosti nezlepšia. Odozva je ale dôležitou súčasťou komfortu používania OS a tvorí podstatnú časť dojmu užívateľa z práce s PC.

Zároveň samozrejme RTOS vlastnosti sú veľkým prínosom pre aplikácie real-time povahy, akými sú napríklad prehrávače multimédií, VoIP komunikácia a akékoľvek iné aplikácie spracúvajúce real-time signál, keď tieto môžu pracovať plynule aj pri výraznej záťaži systému.

Spoločnosť MontaVista je pôvodným autorom väčšiny real-time rozšírení linuxového jadra, ktoré sú k dispozícii pre jadro vo forme GPL open source patchov.

Podstatnou prekážkou dosahovania lepších odoziev u súčasného 2.6 jadra je až 11,000 tzv. kritických sekcií kódu, v ktorých vykonávanie jednej aplikácie volajúcej danú funkciu jadra nesmie byť prerušené žiadnou inou aplikáciou, ani aplikáciou s vyššou prioritou a real-time nárokmi.

MontaVista pred rokom oznámila zníženie počtu kritických sekcií len na 100 použitím detailnejšej synchronizácie pomocou tzv. mutexov a tým výrazné zníženie času, kedy nie je možné vykonávanie inej aplikácie prerušiť.

Podľa intenzívneho testu na Pentiu 4 3.20 GHz MontaVista jadro 2.6.10 dosahuje priemernú latenciu preempcie len 2 us, v 99.27% prípadoch je nižšia ako 10 us a v 100% prípadoch je nižšia ako 100 us. Maximálne latencia preemcie je u tohto real-time modifikovaného jadra 65 us, 30-krát lepšia ako u vanilla jadra 2.6.12.3.

Ako uviedol tento týždeň Dietrich v rozhovore pre Internetnews, vo verzii 2.6.19 jadra sa objavia tzv. high-resolution timery umožňujúce aplikáciam merať čas presnejšie ako v súčasnosti, vo verzii 2.6.20 sa objavia interrupt thready a vo verzii 2.6.22 najneskôr o rok a pol všetky real-time rozšírenia. Súčasná verzia jadra je 2.6.17.11.

V súčasnosti nie je známe, či populárne distribúcie budú obsahovať potom ako sa real-time rozšírenia stanú oficiálnou súčasťou jadra aj štandardné jadrá so zapnutou podporou real-time. Zatiaľ oficiálne ponúka špeciálnu real-time distribúciu napríklad Suse, Red Hat podľa vyjadrení CTO Briana Stevensa rovnako vidí zmysel v širokom nasadení real-time Linuxu.


      Zdieľaj na Twitteri


Ste spokojný s rýchlosťou odozvy OS a aplikácií na Vašom desktopovom PC? (hlasov: 292)

Áno      12%
Niekedy nie      26%
Často nie      13%
Väčšinou nie      49%


Najnovšie články:

Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť


Diskusia:
                               
 

No neviem co si mam o tom mysliet. Ked som vo Win niekde zapol real-time prioritu, tak mi to vzdy zamrzlo. Teda neviem ci je to to iste, ale dufam ze mi SUSE nebude zamrzat kazdu chvilu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme, ze to nie je to iste, hadam si si nemyslel, ze windows ma takuto pokrokovu technologiu :)

to si zapol vysoku prioritu jednemu procesu, a prave preto, ze tuto cast windows nemaju bohvieako implementovanu, ked ta aplikacia chce trosku viac vykonu, uplne odstavi zvysok systemu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prioritizaciou sa da vselicomu pomoct, ale ked si proces nizsej priority vezme slovo a zacykli sa zasa, tak to nikomu nepomoze. Najviac ma stve SVCHOST.exe, ked si zacne robit na mojom piesocku tajne operacie :D
Pre-empcia v XP teda nestoji za vela. Ale lepsie ako Win 3.11 :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna stoji za dost ... napriklad ked mi zatuhol ovladac grafickej karty na jednom CPU, tak ten druhy bol este schopny urobit korektny shutdown systemu, zatial co v Linuxe ked mi nieco zatuhlo (obvykle ovladac TV karty), tak to zatuhlo natvrdo ... ale samozrejme su to hrusky a jablka, takze porovnavat to velmi nechcem ... skusim niekedy skompilovat pre Linux "zacykleny" ovladac, ze ako sa s tym system vysporiada a ci dokazem este po jeho zacykleni dalej pracovat a urobit shutdown stanice (aj ked podla doterajsich skusenosti predpokladam, ze nie) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pocitaj, ze nemam 2 CPU. Takze mi nepotiahne nic, ked sa jeden zacykli. Zato o chvilu uz budu 2 jadra bezne, takze mozno bude vyssia stabilita .. ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas pravdu, su to hrusky a jablka. Kym NT jadro je navrhovane na multitasking na urovni jadra, jadro linuxu s takymto niecim nerata, aj ked vlakna tam mozne su. Btw. windowsy obcas aj vedia zacyklenie detekovat, ale az po reboote, co nabehne hlaska o tom, ze mi padol pocitac (akoby som to nevedel :-) ). Ten zacykleny ovladac si pridavam na svoj nekonecny zoznam "som zvedavy ako to dopadne" uloh. Ak mas DDK na widle, tak skus urobit ten zacykleny na ne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, on zapol realtime, realtime aplikacie sa spravaju ako v dobe cooperative multitasking, toto ma aj linux, len sa to neda zapnut cez task-managera. Ked je aplikacia plne vytazena, nepusti k slovu nic ine, tak necudo, ze system prestane reagovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

precitaj si co je RT os na wikipedii ked ti tento clanok nestacil, skor ako napises podobnu somarinu.. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no konecne, uz mam pokrk hackovania linuxu pre vyzsi vykon
len dufam ze si to riadne otestuju kym s tym vyjdu na svetlo sveta aby sa nestalo to ako s aktualizaciou xserver-xorg-core 10.3
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skor tebe by niekto mohol nahackovat vySsiu gramatiku a pouzivanie interpunkcie (nevravim diakritiky, lebo sa urcite najde nejaky kkt ktory bude pcovat ze diakritika sa nepouziva) a velkych pismen; pises ako trotl.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pise ako Ludevit Stur :D ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ty si inteligent!
jednak by si sa mohol naucit pisat interpunkciu (ked pises do skoly slohy, pani ucitelka sa urcite nepotesi ze nepises ciarky, bodky a pod.) a za druhe ty velky hacker, precitaj si poriadne clanok ked uz nechapes o com je Realtime a preempcia.
Realtime rozsirenia ti vykon nijako nezvysia, iba umoznia okamzite reakcie na klavesnicu, mys a pod. A to je vec ktoru napriklad Windows ma uz odjakziva. Vo windows sa nikdy nestalo ze by sa reakcie mysi a klavesnice oneskorovali, taktiez su to veci ktore vacsinou este funguju aj ked cely system je zalagovany a nestiha.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to je celkom pravda :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol, ty si asi nikdy nerobil vo win, ze mys a klavesnica vzdy reaguju okamzite... kolko krat som uz vo worde stlacil pismeno a na obrazovke..... .... ... teraz! :-) a take trhanie mysi si asi tiez na win-och nezazil, ze? ja mnoho krat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne sa zda ze ti nevies co je REAL TIME OPERATING SYSTEM. A bud si isti ze Widnows take nieco nepodporuje zdaleka. A ked to bude bezna vec tak to Mrkvosoft kdesi ujebe a potom budu robit okolo toho reklamu ako keby to bola fest pecka. A pritom to bude dojebana kokotina.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vo windows sa nikdy nestalo ze by sa reakcie mysi a klavesnice oneskorovali.

Tak to si napísal peknú kravinu. Celkom dosť často sa stáva, že stlačím nejaké písmenko na klávesnici, a niekedy to aj dosť dlho trvá, kým sa to písmeno tam objaví na obrazovke monitora. Alebo niekedy sa mi otvárajú pričinky so súbormy ešte pomalšie, ako sa mi načítavajú webové stránky. A Windows potrebuje samé zbytočné programiky, ako všelijaké antivírusové, a antispamové programy, ktoré ti vraj v úvodzovkách " ochránia, a zabezpečia " systém. Ale keby aspoň to bola pravda. A všetky tieto programiky, a ďalšie kravinky ti pekne nechutne spomalujú celý ten " úžasný " Windows, bez ktorého by sme sa asi všetci nezaobišli. Jednoduchšie povedané, Windows nie je operačný systém, ani žiadny soft, ve´d to sa tak ani nedá nazvať, len nejakých pár bludných dát.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dost v poho
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak tak... win je iba pekne skomercionalizovany, prepchaty peknymi programmi aby vyzeral dobre naoko. A hlavne nesmie chybat pekne spravene prostredie ale kernel je inak strasne zle napisany kodik na ktory treba vzdy vydavat zaplaty lebo je nekonecne vela moznosti ako ho hacknut! Ked oni na win kernel robia stale len nadstavby dokonca 3D prostredie AERO ale to sa neda len tak nabalovat lebo ked je raz "chore" jadro tak nemoze byt "dobre" ostatne!
Tak asi tolko odo mna a mojho nazoru...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár