neprihlásený Nedeľa, 15. septembra 2019, dnes má meniny Jolana   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Koľko a za čo platíme za právo na privátnu kópiu autorských diel

Slovenská legislatíva dáva každej fyzickej osobe na Slovensku podľa platnej právnej úpravy právo na zhotovenie si kópie autorského diela pre osobnú potrebu bez súhlasu autora a bez povinnosti uhradiť autorovi odmenu. Zároveň má autor za privátne kópie nárok na náhradu odmeny, ktorá sa vyberá paušálne z každého predaného kusu média alebo zariadenia použiteľného na výrobu takejto kópie. Viete koľko platíte za svoje právo na privátnu kópiu za CD, DVD, pevné disky, napaľovačky, tlačiarne?

DSL.sk, 25.11.2006


Platná právna úprava v Slovenskej republike podľa paragrafu 24 autorského zákona 618/2003 Z.z. z roku 2003 dáva právo každej fyzickej osobe vyhotoviť si bez súhlasu autora kópiu, rozmnoženinu, zverejneného diela pre svoju osobnú potrebu a na účel, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný.

Za také použitie navyše nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.

Právo sa týka všetkých autorských diel s výnimkou počítačových programov, celých literárnych diel a celých kartografických diel alebo ich podstatnej časti, databáz v elektronickej podobe, hudobných diel zaznamenaných v písomnej podobe a architektonických projektov.

Zároveň podľa zákona majú autori nárok na náhradu odmeny za privátne kópie, ktorú v súčasnosti vyberajú kolektívni správcovia autorských práv z každého predaného kusu média, zariadenia alebo z poskytovaných služieb, ktoré môže byť použité na zhotovenie takýchto kópií.

Výšku náhrady odmien pre autorov, ktorú platia výrobcovia alebo dovozcovia kolektívnym správcom práv, a ktorá sa prenáša do výslednej ceny pre spotrebiteľa, je určená percentuálne bodom 6 paragrafu 24 autorského zákona.

Podľa zákona platíme napríklad 6% z dovoznej alebo predajnej ceny záznamových médií použiteľných k vytvoreniu privátnej kópie, 3% z dovoznej alebo predajnej ceny zariadení použiteľných na vytvorenie privátnej kópie a 0.5% z ceny pevného disku zabudovaného v počítači.

Dovozcovia združení v IT Asociácii Slovenska (ITAS), napríklad Agem a BGS/Levi, platia pre väčšinu kategórií médií a zariadení poplatky dohodnuté zmluvne medzi ITAS a kolektívnymi správcami autorských práv, ktoré sú paušálne podľa kategórie.

Keďže v ITAS je združených viacero najväčších dovozcov, s veľkou pravdepodobnosťou platíte za svoje médiá a zariadenia práve tieto paušálne poplatky, ktoré zároveň po dohode od 1. októbra predajcovia združení v ITAS transparentne zobrazujú u všetkého predávaného tovaru.

Kolektívnemu správcovi LITA, združeniu autorov, tak odvádzate 13 Sk za každý pevný disk predaný ako súčasť PC, 60 Sk za scanner a 60 Sk za multifunkčné zariadenie, v ktorom je tlačiareň. Za pevné disky predávané samostatne a za samostatné tlačiarne sa autorský poplatok neplatí.

Kolektívnemu správcovi SOZA odvádzate 0.25 Sk z každého predaného napaľovateľného CD, 0.8 Sk z každého prepisovateľného CD, 0.4 Sk z každého napaľovateľného DVD a 1 Sk z každého prepisovateľného DVD.

Z CD alebo DVD napaľovačky umožňujúcej zapisovať na napaľovateľné médiá je to 12 Sk, u napaľovačky umožňujúcej zapisovať aj na prepisovateľné médiá je to rovnako 12 Sk. Za DVD rekordér je to 30 Sk a za MP3 prehrávač je to 36 Sk.

U ostatných kategórií médií a zariadení, za ktoré sa poplatky platia, ako napríklad faxy, magnetofónové a VHS kazety, minidisky, nahrávače minidiskov a VHS rekordéry, sa platia poplatky v zákonom určenej percentuálnej výške.

V pripravovanom článku venujúcom sa problematike autorských poplatkov, ich výške a spôsobu výberu dostanú priestor aj názory čitateľov. V prípade záujmu, ak napríklad platnú právnu úpravu v oblasti privátnych kópií oceňujete alebo naopak ju nepovažujete za dobrú, zašlite svoj názor na adresu nazor@dsl.sk.


      Zdieľaj na Twitteri


Využívate svoje právo na privátnu kópiu zverejnených autorských diel? (hlasov: 328)

Áno      83%
Nie      17%


Najnovšie články:

Aktualizácie Windows 10 spôsobujú ďalšie problémy
Vedci vytvorili nový najčiernejší materiál
SpaceX chce zrýchliť pokrývanie svojim satelitným pripojením Starlink
x86 minipočítač s cenou a rozmermi Raspberry Pi
V Slnečnej sústave sme detekovali druhý medzihviezdny objekt
Huawei začal ponúkať svoje notebooky s Linuxom
Opozičná strana chce zrušiť eKasu, opozícia podáva podnet na ústavný súd
Známa výška ďalšieho letu SpaceX Starship
Problémy degradujúcich Pentií a Celeronov je možné obísť novým firmvérom
Google unikli prototypy Pixel 4 XL, videá


Diskusia:
                               
 

ked mam originál tak mám originál, kópiu som si ešte z originálu nerobil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja nie. Mam ~ 150 originalnych CD s hudbou a zo vsetkych kopie vo svojom PC pretoze sa to tak lepsie pocuva - vybery, naladovky a tak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna je potrebne si robit kopiu orig, lebo do dvoch rokov sa moze stat, ze original ostane riadne poskrabany. Z tohoto dovodu si robim kopie!
Odpovedať Hodnotiť:
 

A polozme si otazku naco original?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo originál??? Ty si dobrý JE...BO!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

hm. cize ak mam kopiu a "uz" nemam original, lebo som ho niekomu "daroval", tak mi oni ako napadatelia musia dokazat, ze som original nemal... t.j. vsetko mam legalne, lebo na to v zivote nenajdu dokazy :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

v tom zakone sa nic nehovori o tom, ze musis vlastnit nejaky zakupeny "original".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tak,ziadny original mat nemusis.

Na druhej strane v niektorych pripadoch porusuje zakon ten,kto ti poskytne original,aby si si z neho spravil kopiu,ale to je jeho problem a casto v pripade stahovania z Internetu ani nie je zo Slovenska.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. Musis mat original aby si si mohol urobit 1 kopiu (nesmies viac), a v pripade predaja, darovania atd. originalu musis vsetky kopie znicit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mas odkial?Pozri si ten zakon,da sa najst v pohode podla toho cisla.Nic sa tam nehovori ani o vlastnictve originalu ani o ziadnom niceni.Skratka mas narok na kopiu na osobne ucely akehkolvek autorskeho diela okrem tych typov vymenovanych a nemusis za to nikomu platit a nemusis mat povolenie autora.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco sa mi zda ze si mozes urobit az 3 kopie ? preco iba jednu ? a kde je to vlastne napisane ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

V zakonniku, pyco.
Odpovedať Hodnotiť:
 

originaly mat nemusis, zakon je postaveny tak, ze v podstate by si sa nemal dostat k originalu ak si ho nekupis, zakon vzdy porusuje ten, kto ti nieco pozicia alebo skopiruje, bez toho aby mal na to pravo. Mozes si nahravat z radia, TV, z pozicovne, stahovat z internetu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze ako vyzeraju originaly? uz som dlho ziadny nevidel
torrents4ever
Odpovedať Hodnotiť:
 

loool .. ja tiez :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked sa pozrieme na vec z globalneho hladiska (a zanedbame vysku tych poplatkov) tak na sude by nejaky pirat nemusel platit vobec pokutu, keby sa odvolal na tento zakon - alebo by ta pokuta musela byt mensia, kedze uz tym autorom zaplatil pri kupe disku/media/napalovacky ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

... Ked sa pozrieme na vec z globalneho hladiska - zlodej je zlodej, teda ak si to niekto spravi pre seba na pocuvanie - cert ho ber no ak niekto napaluje na kseft - v pohode by som mu dal hoooodne prisny trest. Na druhej strane by bolo dobre stanovit primeranu mieru zisku (ja viem nedemokraticke opatrenie) aj pre "hudobny priemysel a reklamu", pretoze asi najmenej ma z toho tvorca-autor. Kadekto sa na tom prizivi temer bezpracne na skodu autora aj zakaznika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. Ten kto kopíruje autorsky chránené diela v rozpore s licenciou neni zlodej ale softwarový pirát. Zlodej je človek, ktorí kradne.

2. "teda ak si to niekto spravi pre seba na pocuvanie - cert ho ber no ak niekto napaluje na kseft - v pohode by som mu dal hoooodne prisny trest. "

Napalovanie samo o sebe neni trestné ani zarábaním na napálenom médiu neporušuješ zákon. Inak neviem kto zarába na napalovných kópiach diel, keď napalovačku má už každý žebrák. Keď už niekto predáva pirátske cédečká tak jedine lisované, ktoré sú nerozoznatelné od originálu aj s krabicou. Proste v lisovni niekde na ukrajine vyrobia 2x toľko kusov ako si objednala firma a následne ich predávajú na čiernom trhu za pár korún.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"zarábaním na napálenom médiu neporušuješ zákon."

Chlapce, vies co je to danovy unik??? Prave kvoli tomuto si vacsinou odsudeny...Nie kvoli skopirovaniu, ale kvoli nedovolenemu ohobateniu sa a neodvedeniu dane.

Mam rad, ked niekto trepe dve na tri.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak nemáš iný príjem (napr. študent) a zarobíš do cca 40 000 ročne tak nemusíš podať daňové priznanie ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vec sa ma tak, ze napr. v hudobnom priemysle peniaze nejdu autorovi hudby alebo textu ci interpretovi, ale majitelovi autorskych prav. Ten potom berie tzv. tantiemy, teda "drobne" za kazde verejne produkovanie danej skladby (co pri celosvetovom pocte radii a dennej frekvencii hitov je slusny peniaz), resp. poplatky z kazdeho predaneho kusu CD alebo DVD. Preto napr. svojho casu, ked Michael Jackson bol v uzkych, zvazoval predat autorske prava na piesne Beatles (neviem, ci to nakoniec predal, ale to nie je dolezite). Autorske prava na casto hrane veci ci predavane CD a DVD su velmi cenne. To iste je aj s autorskymi pravami na software. To je ten tzv. copyright. Nema to nic spolocne so samotnym autorom ci interpretom (v pripade hudby). Fakt, ze v mohych pripadoch su autori a interpreti zaroven aj vlastnikmi autorskych prav, je len zhoda okolnosti. Mnohym je to urcite jasne, pripajam to len na dokreslenie celej veci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SOZA je obycajna pyramida ... novy clenovia nedostavaju nic, len platia a ti starsi dostavaju z ich clenskeho odmeny a navyse si vymysleli aj vypalne z kazdeho media ci zariadenia schopneho kopirovat ich diela, takze aj pouzitim prezumpcie viny vyberaju peniaze od kazdeho, aj od cloveka, ktory napriklad chodi po svete a napaluje si na DVDcka svoje zabery z digitalnej kamery ... je smutne nedemokraticke, ze obcas nema pravo narokovat si na vratenie poplatku v pripade, ze preukaze, ze medium pouzil na uchovanie diela, ktoreho je sam autorom ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Raz som pocul ze v madarsku existuje nieco take napalite si cd s vlastnym tracklistom poslete ten tracklist do nieakej spolocnosti a ta vam posle holograficku nalepku a vase napalene cd je odrazu original neviete nefunguje nieco take aj na slovensku???
Odpovedať Hodnotiť:
 

este som zabudol ze tu holograficku nalepku vam poslu ked zaplatite neviem kolko presne to robi ale ze sa to fakt oplati
Odpovedať Hodnotiť:
 

Minimálne by nám mali vracať poplatky z poškodených nepoužiteľných CD, HDD, DVD, lebo v opačnom prípade ide z ich strany (SOZA) o neoprávnený zisk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte by ma zaujímalo, prečo keď mám právo na kópiu z originálu a teda platím aj tie poplatky za prázdne CD/DVD medium, preco zároveň má PC hra ochranu proti kopírovaniu, ktorej prekonanie je nelegálne.
Teda buď je to nelegálne a nesmie sa kopírovať a potom nech sa neplatia tie poplatky,alebo ak sa smie kopírovať, nech tam nedávajú ochrany ktoré je nelegálne prekonávať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono je to naopak, ty mas PRAVO urobit si kopiu a oni ty to pravo upieraju. Cize nie jej prekonanie je ale jej ta ochrana je nelegalna. Stejnak je to cele postavene na hlavu a stejnak s tym nic neurobis - na to by si si zrejme musel zalozit pravny stat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este raz si to precitaj. Software je vynimka z tohoto zakona. Ide hlavbe a predovsetkym o hudbu.

Odpovedať Hodnotiť:
 

to je nejaka novela?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Doporucujem precitat warezakom...

http://radekhulan.cz/item + /warez-je-nemoc-psychopatu
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://radekhulan.cz/item + /stahovat-si-hudbu-pro-vlastni-potrebu-je-legalni
Odpovedať Hodnotiť:
 

skor ten clanok pisal nejaky psychopat :-), nie ze by som bol warezak :-), ale takyto trapkovia su na zaplakanie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jezis tak to bolo fakt neco :-D Nenapada ma slusny vyraz, to poste nemohol mysliet vazne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v plnej miere s nim nesuhlasim.
niesom warezak, ale ked nejaky prog. potrebujem, tak ho stiahnem. raz som urobil zivotopis v openoffice a nemohol s tym nic robit, lebo ti chytraci v meste nepoznaju nic ine jak microsoft office. tomu sa hovori globalizacia. vsetko je posttavene na microsofte. ale co uz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozes povedat konkretne, co ti neslo (a hlavne v zivotopise???)??? Chcem len, aby tvoj prispevok nevyznieval ako drist...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ti poviem aj ja - nejaka sikovna deva na urade nevedela co si pocat zo suborom ".odt" a ziadala aby jej to poslal ako ".DOC-ument"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Omega ale nepíše o deve na úrade, ale sám o sebe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a v ziadnej reality show, ktore si v telke pozeral, nevraveli nic o funkcii "Save as ...", vsak ;o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono je to asi tak, ze keby som Ti ja poslal text ako DOC a Ty nemas MS WORD, tak ma poziadas, aby som Ti to poslal v inom formate. A je na mne, ci mi zalezi na tom, aby si to otvoril. Nikto nema vsetky softy sveta. Takze sa necuduj, ze ak niekto nema soft, ktory vie otvorit ODT file, ziada Ta, aby si to poslal ako DOC. Ja robim to iste. Mam MS WORD ako sucast baliku Office nie preto, ze chcem machrovat alebo pchat Microsoftu peniaze do vrecka, ale preto, lebo je to zrejme najpouzivanejsi software na tieto ucely. Ak si kupim auto na LPG a pridem na pumpu, kde maju len benzin a naftu, nemozem sa stazovat, ze mi nepomozu. Je mojim slobodnym rozhodnutim, ktorym smerom sa vydam. Chcem jazdit lacnejsie, ale viem, ze ZATIAL vacsina sveta jazdi drahsie, ale urcite kompatibilnejsie, ako ja. Mozno sa to raz zmeni. Tak ako napr. teraz uz nekupis na nasich pumpach olovnaty benzin. Pred cca 20-30 rokmi si ale nekupil bezolovnaty. Doba sa meni. Mozno raz LINUX (alebo iny free soft) bude dominovat svetu. Osobne si myslim, ze nie (a viem preco si to myslim), ale kto vie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To znie sice pekne, ale zabudas na jedno vec - OpenOffice ti otovri a ulozi jak .ODT tak .DOC a este par desiatok dalsich formatov. (To DOC je ovsem pokial viem pomerne nova funkcia) Cize je to asi take ako keby si si kupil auto na LPG miesto toho aby si "dostal" auto ktore ti okrem LGP a benzinu jazdi aj na vodku, solarny pohon a fazulovu stavu :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ad: Kozec:
Tvojmu príspevku ako reakciu na Tomáša vôbec nerozumiem.
Asi preto, že máš Skype a ja nie. Ty si preto IN a ja som chuj a nerozumiem tomu. Tomáš to presne opísal a vystihol. Nechápem, prečo by mala pani vedieť otvárať všetky možné prípony súborov alebo nebodaj ešte lúštiť použitú znakovú sadu a čo ja viem čo všetko ešte... Na to tam tá pani určite nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skype nemam a nemam ho rad, rovnako si nepripadam "IN". S tym chujom suhlasim :) OpenOffice v poslednych verziach ti otvori DOC rovnako dobre ako ODT, je to Word ktory nedokaze ODTecka otvarat. Pokial aj nadalej nerozumies, kludne napis, ja ti to este skusim dako zjednodusit :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Radek Hulan je obycajny debil, ktory je siroko daleko znamy. Chlpec ho ma maleho, tak pridi nezmyslami kade tade.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://blog.air4web.com/hulan-cenzura-genius.html Tu je strucna charakteristika...
Odpovedať Hodnotiť:
 

r. hulan je chory clovek
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetky tieto originaly co niektori bohatsi ludia kupuju v obchodoch, su tiez len kopie, original je vzdy len jeden.ked sa to tak vezme, tak aj windows je len kopia kopii inych kopii na pocitacoch programatorov v ms. tak preco si neurobit svoju kopiu doma?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Precitaj si clanok este raz... A ked ti to nepomoze, tak este raz...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ne,e tomu to uz nepomoze..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj rozok je mala zozipovana kopia chleba, ze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este, ze muka je OpenSource.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vcera som sa obliekla super stylovo a krasny makeup na tvari, drzala som laptop v ruke a surfovala si vonku... dnes som videla 4 baby oblecene rovnako ako ja!!! oni ma skopirovali!! mali by mi zaplatit za to ze skopirovali moj styl? asi si dam patentovat moj styl obliekania loooooool
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ty si iedna z nix? povec cas a datum. sama si to s tebou vyriadim. len nex to nie je skor ako o 2 tyzne, mam rande s jednym super xalanom. zbablila som ho vcera v klube :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

jezzzziinn, som ia za kravu, sak ved to prve som pisala ia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Windows Server 2003; Windows Server 2003 R2 (32-Bit x86); Windows Server 2003 R2 Datacenter Edition (32-Bit x86); Windows Server 2003 R2 Datacenter x64 Edition; Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition (32-Bit x86); Windows Server 2003 R2 Enterprise x64 Edition; Windows Server 2003 R2 Standard Edition (32-bit x86); Windows Server 2003 R2 Standard x64 Edition ; Windows Server 2003 R2 x64 editions; Windows Server 2003 Service Pack 1; Windows Server 2003 x64 editions; Windows Server 2003, Datacenter Edition (32-bit x86); Windows Server 2003, Datacenter x64 Edition; Windows Server 2003, Enterprise Edition (32-bit x86); Windows Server 2003, Enterprise x64 Edition; Windows Server 2003, Standard Edition (32-bit x86); Windows Server 2003, Standard x64 Edition; Windows Server 2003, Web Edition; Windows Small Business Server 2003 ; Windows Vista; Windows Vista Business; Windows Vista Business 64-bit edition; Windows Vista Business N; Windows Vista Enterprise; Windows Vista Enterprise 64-bit edition; Windows Vista Home Basic; Windows Vista Home Basic 64-bit edition; Windows Vista Home Basic N; Windows Vista Home Premium; Windows Vista Home Premium 64-bit edition; Windows Vista Starter; Windows Vista Starter N; Windows Vista Ultimate; Windows Vista Ultimate 64-bit edition; Windows XP; Windows XP 64-bit; Windows XP Home Edition ; Windows XP Home Edition N; Windows XP Media Center Edition; Windows XP Professional Edition ; Windows XP Professional N; Windows XP Professional x64 Edition ; Windows XP Service Pack 1; Windows XP Service Pack 2; Windows XP Starter Edition; Windows XP Tablet PC Edition
Odpovedať Hodnotiť:
 

loool :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

...ty voe to je dríst...LOL
Odpovedať Hodnotiť:
 

hahahaha a msdos si kde nechal clanok je vynikajuci musim pochvalit dsl za taketo vysvetlenie to som nevedel a dostal som z toho chut tak vam neoficialne predbezne dodam ze zapisovatelne medium Blu-Ray bude odvodenych 4,20.- a pri prepisovatelnych 10.- u HD-DVD to zapisovatelne medium ponesie 2,12.- a prepisovatelne 5.- a mechaniky autorom prislahaju do kavy smotanu v cenovom rozmedzi
neuveritelnych 40 az 50 korun tak to uz Je ina kava
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoda ze sa toto vytvaranie kopii netyka aj programov a hier.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Plati to aj na serialy a filmy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla zakona musis vlastnit orignal medium a z neho je mozne pre osobnu potrebu (ziadne verejne distribuovanie) vytvorit kopiu. tuto kopiu nemozes dalej rozsirovat, poziciavat ani nijako inac prevadzat na dalsieho uzivatela bez predosleho suhlasu vydavatela a drzitela autorskeho prava. zasa na druhej strane je pravda to, ze pokial si to stiahnes dakde na nete tak chybu spravil ten, kto to dal zdielat, to znamena, ze ty ked si to stiahnes to je este ok, ale pokial to aj ty dalej zdielas, musis mat znova licenciu a teda zvolenie drzitela autorskych prav na sirenie toho materialu.

velmi jednoduchy priklad - rozhlas
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som spoplatnil aj ciste listy papiera, tak aspon 80hal za A4. Co ked si niekto okopiruje alebo opise na to nieco z autorskeho diela? (knihy, clanku atd.)
Nehovoriac o spoplatnenie toneru, atramentu, pier atd.
Mozno by mali spoplatnit aj zachodovy papier!
Som zvedavy ako dalsie super bludy vydu z tych
sprostych hlav.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

CS 1.6 je jedine co mam original.....warez 4ever !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja osobne nevidim ani dovod preco si mozem spravit iba 1 kopiu originalneho diela. Preco to nie je 1000? Alebo 1000000? Ludia by si uz konecne mohli uvedomit, ze si nekupuju fyzicke dielo (CD,DVD)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja osobne nevidim ani dovod preco si mozem spravit iba 1 kopiu originalneho diela. Preco to nie je 1000? Alebo 1000000? Ludia by si uz konecne mohli uvedomit, ze si nekupuju fyzicke dielo (CD,DVD) ale dusevne dielo (Film, hudbu). Preco by som si nemohol obsah hudobneho CD nakopirovat do vsetkych moznych aj nemoznych zariadeni? Mam na to pravo PRETOZE SOM SI KUPIL PRAVO NA POUZIVANIE DUSEVNEHO DIELA!!!!!!
Ked si toto konecne ti hlupaci v parlamente uvedomia nebudeme platit ziadne vypalne BSA a podobnym organizaciam...
Ak chcu presadzovat takuto politiku nech predavaju OEM hudobne CD naviazane na urcite zariadenia.

Tato fasisticka vlna siriaca sa z Ameriky mi uz pekne lezie na nervy....
Odpovedať Hodnotiť:
 

takto rozmyslajte...... ukazte mi aspon jedneho cloveka ktory ma len same originaly.. a zieden napalovak..... a bude to rychlejsie.....

Odpovedať Hodnotiť:
 

Takto to dopadne, keď kapitalisti získajú politickú moc.
Je z toho štátne výpalníctvo.
Mimochodom, nie je porušovaním autorských práv používanie obrázka veľkej časti bankovky slovenskej meny?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár