neprihlásený Štvrtok, 11. júna 2026, dnes má meniny Dobroslava
Číňania spustili do prevádzky podmorské dátové centrum

Značky: dátové centráelektrická energiachladenie

DSL.sk, 19.5.2026


V čínskom Šanghaji bolo do prevádzky uvedené dátové centrum, ktoré sa nachádza pod hladinou mora.

Na základe informácií čínskych médií na to upozornil Offshore Energy.

Najmä veľké dátové centrá stavané v poslednej dobe pre infraštruktúru pre aplikácie využívajúce metódy strojového učenia a umelej inteligencie výrazne zaťažujú distribučné siete elektrickej energie a vyžadujú aj významné zdroje na svoje chladenie.

Nové podmorské dátové centrum v Číne rieši niektoré z problémov pozemných dátových centier, samozrejme ale je okrem iného náročnejšie po konštrukčnej stránke.

Kompletné parametre nie sú jasné, dátové centrum má byť ale 10 metrov pod hladinou a mať kapacitu v podobe elektrickej spotreby 24 MW. Na chladenie samozrejme využíva morskú vodu. Zároveň sa nachádza blízko veterných elektrární v mori a 95% spotreby má pochádzať z nich.

Efektivita elektrickej spotreby celej prevádzky PUE má dosahovať 1.15.

V poslednej dobe sú ďalšou pripravovanou alternatívnou pozemných dátových centier dátové centrá vo vesmíre na obežnej dráhe Zeme. Vo vesmíre je k dispozícii množstvo bezplatnej elektrickej energie generovateľnej z intenzívneho slnečného žiarenia, na rozdiel od povrchu Zeme pred prechodom atmosférou a podľa pozície satelitov potenciálne nepretržite 24 hodín denne.

Problémom respektíve otázne sú samozrejme ale náklady na vynesenie infraštruktúry, problémy s neservisovateľnosťou hardvéru, oblasť chladenia. V každom prípade takéto iniciatívy realizuje viacero spoločností.



Najnovšie články:

Viac ako polovica MS vo futbale cez Internet bude spoplatnená
Slovensko.sk bude mať odstávku
Aj Asus predstavil WiFi 8 router
Starlink na Slovensku v krátkom čase druhýkrát výrazne zvýšil ceny
Firefox na leto výrazne zlepšuje zabudovanú VPN


Diskusia:
                               
 

Mám len 2 otázky:

1) nebudú podmorské dátové centrá prispievať k topeniu antarktídy?

2) nebudú pečené deziorentované rybičky priamo servírovať v nedaľekých molo-fast-foodoch?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

1. - mizerne minimalne :).
Ak chladis datove centrum vzduchom (finalny vymennik tepla napr. z vodneho chladenia v detovom centre), si uplne inde co sa tyka spotreby na chladenie, ako ked je datove centrum chladene morskou vodou.

2. - znie to mozno vtipne, ale infrazvuk generovany datovym centrom resp. celkovo cele spektrum sa bude sirit dalej a rychlejsie, ako keby bolo postavene na zemi. Ryby mozu aj ohluchnut alebo sa zblaznit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Politik keď získa 5% hlasov príde o rozum a keď získa 10% tak sa zblázni. Sláva a moc najviac poškodzujú príčetnosť ľudí. Také ryby nemôžu prísť o rozum, lebo by sa utopili.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že budú prispievať. Všetko, čo páli podzemný uhlík alebo urán, ohrieva Zem viac a viac. Ale 24 MW je nič.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Sa nejak vyznas v matematike, boomer
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

dátové centrum, poháňané uholnou elektrárňou zohrieva planétu oveľa viac.
Teplo zo servera +
teplo pri výrobe elektriky ++
CO2 skleníkový efekt +++
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jednym? Nijak extra

Ale keď to začnú robiť všetci :) tak áno. Spýtaj sa znova keď bude Nvidia stavať svoje 89te dátové centrum hneď vedľa 40teho microsoft dátového centra tam kde kedysi boli tie oné, koralové útesy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

trumeta tiež chcel posielať atomovky na hurikány, takže aby som vám to zjednodušil, ohriať oceán datacentrom je ako ohriaň vaňu vyprsknutým uhlíkom z ohňa
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a co butterfli efekt?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Otazka by mohla byt aj, co sa stane po skonceni zivotnosti (alebo po nehode). Budu to vytahovat, alebo to tam nechaju rozlozit rovno v oceane ? Ale fajn, ze to neplytva pitnou vodou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poslu potapacou a ty odstrania teplovodovu pastu a o ostatne sa postaraju cinsky zberacy kovou spolu s pestitelmi ryze to odvezu na karickach a problem solvet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je to 10m pod hladinou nie za Kuiperovým pásom
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Da sa tomu verit? Nie je to cele podvod(ne)?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár