neprihlásený Utorok, 23. apríla 2024, dnes má meniny Vojtech
Prvej DirectX 10 karte od AMD sluší 3D, nemá rada textúry

Spoločnosť AMD uviedla v pondelok s okamžitou dostupnosťou na trhu svoju prvú kartu kompatibilnú s DirectX 10, Radeon HD 2900 XT. Karta je postavená na procesore R600 a mala by konkurovať GeForce 8800 GTS 640 MB postavenej na pol roka starom prvom DirectX 10 procesore G80 od Nvidia. Hoci sa výsledky aj celkové hodnotenia novej karty v rozličných testoch často líšia, väčšina testov hodnotí HD 2900 XT so súčasnými ovládačmi ako porovnateľnú voľbu s GeForce 8800 GTS 640 MB.

DSL.sk, 14.5.2007


Spoločnosť AMD predstavila oficiálne v pondelok svoj nový grafický procesor R600, prvý DirectX 10 kompatibilný GPU, a prvú kartu postavenú na novom procesore, Radeon HD 2900 XT.

Karta je výkonovo aj cenovým nastavením v kategórii v novembri minulého roka vydanej GeForce 8800 GTS 640 MB od Nvidie a hneď na úvod je potrebné povedať, že podľa viacerých recenzií je považovaná za relatívne sklamanie pre veľkú spotrebu a nižší výkon oproti očakávaniam.

V niektorých testoch ale má naopak karta zaujímavý výkon a dá sa predpokladať, že vyladením ovládačov by sa mohol zlepšiť aj jej celkový výkon.

R600 a Radeon HD 2900 XT

Procesor R600 v karte Radeon HD 2900 XT pracuje na frekvencii 740 MHz, 512 MB GDDR3 pamäte je taktovanej na 825 MHz. Procesor je vyrobený 80 nm výrobným procesom a má celkovo 700 miliónov tranzistorov.

Disponuje 64 unifikovanými shadermi schopnými vykonávať funkciu vertex, pixel aj v DirectX 10 nového geometrického shadera. Každý unifikovaný shader sa skladá celkovo z piatich tzv. stream processing jednotiek, spolu ich R600 má tak 320. Na rozdiel od G80 sú stream processing jednotky taktované na rovnakej frekvencii ako celé grafické jadro.

Šírka pamäťového rozhrania je 512 bitov, maximálna priepustnosť 106 GB/s.

Pri porovnaní R600 a G80 je vo viacerých oblastiach R600 viac orientovaný na základné renderovanie 3D modelov, G80 má zase prevahu v aplikovaní textúr.

Okrem vyššieho počtu unifikovaných shaderov má R600 podľa zatiaľ dostupných informácií prepracovanejší riadaci procesor prideľujúci jednotlivé operácie voľným stream procesorom a prináša novinku u grafických kariet, nevyžadovanú štandardom DirectX 10, tzv. tesselator.

Úlohou programovateľného tesselatora u R600 je vytvoriť jemnejšiu trianguláciu povrchu pomocou ďalšieho delenia trojuholníkových plôch 3D modelu. Tesselator musí byť ale explicitne v hrách podporovaný.

Radeon HD 2900 XT má 16 textúrovacích jednotiek, 8800 GTS 24 a 8800 GTX 32. Vyšší je u 8800 GTS / GTX aj počet Render Output jednotiek, 20 respektíve 24 oproti 16.

HD 2900 XT podporuje maximálne 8x Multisample anti-aliasing, pomocou novej možnosti programovateľného tzv. Custom Filter anti-aliasingu a použitím Wide Ten filteringu je možné dosiahnuť ekvivalent 16xAA, budúce verzie ovládačov prinesú ekvivalent 24xAA použitím Edge Detection algoritmu. Podľa viacerých testov je ale 16xMSAA u Nvidie o niečo kvalitnejší.

Kombináciou v súčasnosti podporovaných možností u anti-aliasingu je u novej karty možné dosiahnuť celkom 27 rozličných nastavení anti-aliasingu, výkon pri aplikovaní kvalitnejšieho anti-aliasingu ale rapídne klesá.


Kvalita 16xAF, HD 2900 XT a 8800 GTS (obrázky: Hothardware.com)



Prakticky všetky testy bez výnimky potvrdzujú tiež oveľa kvalitnejšie prevedenie anisotropického filtrovania u GeForce 8800 GTS. Na screenshotoch je možné vidieť výrazne kvalitnejšie renderovanie, keď ideálny obraz by mal byť plne symetrický, kruhový.

Testy výkonu a spotreby

Svoj potenciál ukazuje nová karta u syntetických testov 3DMark06, kde v celkovom skóre podľa viacerých testov na 1280 x 1024 bez AA a AF dosahuje HD 2900 XT približne o 15% vyšší výkon ako 8800 GTS, 10 400 oproti 8900. Tento rozdiel sa ale znižuje len na cca 5% pri 4xAA 8xAF a dokonca na 4xAA 16xAF je výkonnejšia 8800 GTS.

Zhodnotenie výkonu v reálnych aplikáciách, hrách, je ale zložitejšie, keď výkon týchto dvoch kariet je podobný a vo viacerých zverejnených testoch vychádzajú pomerne rozdielne výsledky aj pri podobných nastaveniach.

Celkovo je ale možné povedať podľa v súčasnosti dostupných testov, že výkon HD 2900 XT v reálnych aplikáciách je vyšší pri nevyužívaní AA a AF a naopak rovnaký alebo mierne nižší pri využívaní vyšších nastavení AA a AF.

Napríklad v hre F.E.A.R na rozlíšení 1920 x 1200 bez AA a AF podľa serveru Extremetech boli fps 109 a 98 (prvý údaj pre HD 2900 XT, druhý pre 8800 GTS 640 MB), pri tom istom rozlíšení so 4xAA a 8xAF 55 a 54 fps. Serveru Hothardware u rovnakého rozlíšenia so 4xAA a 16xAF vyšlo 55 a 60 fps a nakoniec serveru Hardwarezone na 1920 x 1440 bez AA a so 4xAF 54 a 39 fps, respektíve so 4xAA a 8xAF 28 a 26 fps.

Predpokladá sa, že AMD zlepšenými ovládačmi vzhľadom na vyšší hrubý 3D výkon potvrdený v syntetickom teste dokáže ešte mierne zvýšiť výkon HD 2900 XT v reálnych aplikáciách. Z pohľadu výkonu tak HD 2900 XT bude zrejme celkovo výkonnejšia ako 8800 GTS a vzhľadom na cenu 399 dolárov, v prepočte 10 000 Sk, bude aj na približne rovnakom alebo o niečo lepšom pomere výkonu a ceny.

Veľkým sklamaním je ale spotreba novej karty, ktorá je v kľude síce nižšia ako u 8800 GTS, pri plnej záťaži ale až o celých 75 W vyššia podľa testov spotreby celých PC. Udávaná oficiálna spotreba karty je 215 W. Výrazne vyššia je aj jej hlučnosť.

Kompletné testy novej karty je možné nájsť napríklad na Extremetech.com, Hothardware.com, Hexus.net, Hardwarezone.com alebo Hardocp.com.


      Zdieľaj na Twitteri


Na akom mieste v poradí podľa dôležitosti je pre Vás 3D-výkon grafickej karty spomedzi nasledujúcich: výkon HDD, množstvo RAM, výkon CPU, rozlíšenie pracovnej plochy, 2D-výkon grafickej karty / akcelerácie videa, kapacita HDD, 3D-výkon grafickej karty? (hlasov: 503)

Na prvom      18%
Na druhom      17%
Na treťom      30%
Na štvrtom      13%
Na piatom      7%
Na šiestom      5%
Na siedmom      9%


Najnovšie články:

Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty


Diskusia:
                               
 

Ked ATI/AMD vylepsi ovladace tak to podla mna moc nepomoze, ale tesim sa na znizovanie cien ktore bude asi ku koncu roka aj na nove procesory od AMD a ich vykonu, len dufam ze ich zase intel neprevalcuje
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Heh, sa pamatam ked asi rok a pol dozadu vysli nove catalisty a pri niektorych kartach stupol vykon nejak od 5-16%, zalezalo na tom, ze v ktorych aplikaciach a u ktorych kariet. A to boli kludne aj 2-3 rocne karty. ATI karty mali vzdy blbe ovladace, nevychadzali moc casto. V tomto bola nVidia vzdy lepsia. A kto nechcel zabugovane najnovsie ovladace od nV, stiahol si 1-3 mesiac stare a bolo.. (da sa aj v pritomnom case)
Kazdopadne moc zaujmava karta.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

si protirecis :-D ked raz niekto vyda zabugovane ovladace, tak o 3 mesiace tam tie bugy budu stale... ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani nie. nVidia vidava ovladace celkom dost casto, a raz za cas (tym nemyslim raz za rok) vyda aj ovladace kde je hafo chyb opravenych :) Napriklad prve ovladace s podporou SLI boli nechutne. Stiahol som si ich na starucku FX5700, a vykon klesol tak o tretinu. Tak som si stiahol starsie a vsetko slo ako ma :) Samozrejme ovladace boli bez podpory SLI, ale tu som ani nepotreboval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sa spamataj, ati stahujem kazdy mesiac, ze vraj ne moc casto..., co to taras za somariny... ako blbe ovladace...?? ja mam x1600 pro 128b, 512MB a nikdy som nemal sebemensie problemy... a to hram hry takmer kazdy den...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prevalcuje, Intel je znovu na koni po dost dlhom case od cias Pentium 3, tak to teraz pekne vyuzije.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si ale spinavec uz aj tento nick mi kradnes? toto nema obdoby.

Patrik Hornik rob nieco!
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to prva karta na DX10 takze je jasne ze este vsetko vychytane nebude, ale ono to pride :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

od nVidie je DX 10 už cez pol roka.. a tie muchy no neviem.. radšj by som bral jednu z G80..
btw nie si prognostik na WG?
Odpovedať Hodnotiť:
 

co AMD kupilo ATI tak sa ATI len potapa...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ATi sa potapalo uz predtym, len teraz to potapanie dostalo novy punc ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

..len aby sa nam nezacal rysovat monopol Intel a Nvidia na ukor AMD...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz to aj tak nema zmysel hodnotit, kedze ide o karty pre DX10 a tam moze byt vykon v uplne inych dimenziach (sak si spomente, co sa stalo s radou GeForce FX po prichode DX9...uplne zhoreli). Treba si pockat na plnohodnotne DX10 hry, a az tam sa ukaze, kto je "king of the hill" (zeby nVidia?)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na plnohodnotne DX10 hry bude king of the hill az grafika nasledujucej generacie Geforce9/R700, vzdy to tak byva..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam v notebuku desktopovu VGA kartu, ktoru som prypojil do SATA portu. Ide to jak supa, je to velmy richle. Som sa hral mynule a islo to.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

nie ze je tupy ale este aj debil :-D
to sa casto nevidi
Odpovedať Hodnotiť:
 

a potom si orvoril oci a bol tam hdd namiesto grafiky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prv sa nauč gramatiku !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stavim sa, ze keby AMD nekupilo ATInu, bolo by to lespie, vzdy som neznasal AMD a aj budem a este potentili ATInu, ktora bola pred tym lepsia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto je forum k teme nie aby si si tu vylieval svoje trapnosti, ked chces nieco k veci tak napis inak sa radsej strc do pi*e

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

1. Nenadavaj
2. K teme to je
3. Si trapny, diskusia je prave na vyjadrenenie nazoru tykajuceho sa clanku, co moj prispevok splnuje, blbe je napriklad to s Bozzom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale moc to nesledujes ze... dilino, potentuj sa ty... AMD robi dobre to co robi ale chuji ako ty si to uvedomit nemozu, prave kôli kapacite mozgovej hmoty a nizkemu IQ, ale nevadi...

keby nebolo AMD tak šlapeš na P200vke, obrazne, dufam ze si to uvedomujes, intel je ako slovak telekom, drahy a lenivy, ked nehori, neriesi
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nemam ziaden odpor ku znacke AMD,ATI,INTEL ANI GFORCE,naopak ak kupujem zelezo jedna sa mi o pomer vykon/cena. Na desktope som maval durona potom athlona a teraz mam ati a PentiumD ,ktoreho kupu lutujem - mal som pockat naC2D.
V notebooku mam C2D a gforce.
V sucasnoti c2d jasne dominuje.A co sa tyka grafiky, ati ma prekvapivo ovela lepsie drajvre ako nvidia, zohnat dobry driver na GforceGo 7 je prakticky nemozne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co sa tyka ati mobility a geforcego, tak sa nvidia nemoze porovnavat s ati, ati maju nizsiu spotrebu, lepsie ovladace a lepsi vykon(v notebooku mam atinu) ale to je tym, ze maju dlhodobe skusenosti, zatial co nvidia len prednedavnom zacala davat grafiky do notebookov. Casom sa nvidia urcite zlepsi aj v tomto...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ja si myslim ze ATI, ak doladi tie driveri, a vydaju prve hry DX10, vtedy sa len zacne naozajstne testovanie, a k tej spotrebe, no je to pruser, al dufam ze budu aj SILENCER verzie, s trocha nizssim taktom... Ja preferujem ti SILENCER karty, mam rad tich ked pracujem ;)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

zo stranky ati to nie je az tak zle ale je zle ze zaspali dobu a toz aj ich ovladace len tak narychlo videl som ekonomicky rast intelu a drasticky pokles amd bez uvedenia dlhu aky maju poviem vam ak tie karty nebudu mat uspech a intel vyda nove c4 a sucasne zlacneju tak ako planuju tak to bude s amd pekne v haji ale tie nove amd povodne k10 cpu sa mi zdaju dost prijemne aj ked este nie su na trhoch no ale uvidime co zanedlho vyda intel tesim sa na testy
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemá rada textúry...lol... ta co , nechutia ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár