neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Začíname používať IPv6 I.

V prvý májový týždeň ICANN, organizácia rozdeľujúca IPv4 adresný priestor, Európska únia, európsky regionálny registrátor RIPE a ďalší regionálni registrátori počas 56. stretnutia RIPE opäť upozornili na blížiace sa vyčerpanie voľných IPv4 adries a na potrebu prechodu na IP protokol novej generácie, IPv6. V sérii článkov si priblížime možnosti využívania IPv6 v súčasnosti.

DSL.sk, 12.5.2008


V prvý májový týždeň ICANN, organizácia rozdeľujúca IPv4 adresný priestor, informovala o svojom aktualizovanom oficiálnom odhade vyčerpania voľných IPv4 adries, ku ktorému by malo prísť približne presne o tri roky, v polovici roku 2011.

Po tomto termíne už budú mať poskytovatelia pripojenia obmedzené možnosti prideľovania verejných IPv4 adries svojim novým zákazníkom pripojenia k Internetu a najneskôr k tomuto termínu začne masový prechod na novú verziu internetového protokolu IPv6.

IPv6 je možné ale využívať už aj v súčasnosti a to aj na pripojení bez jeho podpory poskytovateľom pripojenia.

IPv6

Nová verzia základného protokolu Internetu IPv6 po dovtedy a stále aj v súčasnosti používanej verzii IPv4 bola vyvinutá v polovici deväťdesiatych rokov.

IPv6 je rozšírením IPv4 so zachovaním všetkých podstatných charakteristík, priamo kompatibilné ale nie sú. Najväčším rozdielom je výrazne zväčšený priestor možných adries z 32-bitových čísel na 128-bitové a niektoré z toho vyplývajúce dôsledky. Okrem toho sa priamo súčasťou IPv6 stal štandard IPsec pre zabezpečenie prenášaných paketov.

IPv6 poskytuje dostatok adries pri ich efektívnom využívaní na každú dnes predstaviteľnú situáciu, keď na jedného človeka pripadá rádovo 10 ^ 28 IPv6 adries.

IPv6 adresy, ktoré sa skladajú zo 16 bajtov, sa zapisujú ako dvojice bajtov v šestnástkovej sústave oddelené dvojbodkami. V prípade, že v adrese je jedna alebo niekoľko dvojíc nulových bajtov po sebe, je možné maximálne jednu takúto postupnosť vynechať a na jej miesto zapísať dve dvojbodky po sebe. Príkladom IPv6 adresy je napríklad 2001:4860:0:1001::68, ktorá reprezentuje IPv6 adresu v plnom zápise 2001:4860:0000:1001:0000:0000:0000:0068.

Podstatným rozdielom, ktorý IPv6 prinesie, je odstránenie NAT-u používaného pre nedostatok IPv4 adries a možnosť priameho pripojenia na všetky zariadenia.

NAT ale u IPv4 fungoval zároveň ako efektívny jednoduchý firewall, bezpečnosť praktického nasadenia tak bude u IPv6 oproti IPv4 týmto znížená. Na druhej strane na rozdiel od IPv4 nebude u IPv6 pre veľký adresný priestor a spôsob prideľovania adries možné hľadať napríklad zraniteľné počítače prehľadávaním všetkých IP adries, čo zase bezpečnosť zvýši.

Nasadzovanie IPv6

IPv6 je v súčasnosti používané minimálne a na koncovú konektivitu zákazníkov sa používa bežnejšie len v Číne. V amsterdamskom peeringovom centre AMS-IX v súčasnosti IPv6 dosahuje rádovo traffic 200 Mb/s, kým celkový traffic dosahuje 400 Gb/s.

IPv4 a IPv6 budú podľa predpokladov fungovať paralelne mnoho rokov, počas ktorých bude zabezpečované prepojenie týchto dvoch priamo nekompatibilných sietí.

Zväčšiť Zväčšiť
Test IPv6 konektivity. Napríklad www.ripe.net zobrazuje IP adresu, z ktorej sa pripája prehliadač. ipv6.google.com je dostupný iba cez IPv6.



Technicky komplikované bude najmä zabezpečiť prístup užívateľov používajúcich iba IPv6 adresy k službám poskytovaným stále výlučne cez IPv4, preto je možné v najbližších rokoch očakávať podporu IPv6 postupne prakticky každou významnejšou internetovou službou. Svoju IPv6 verziu predstavil napríklad v marci Google.

Aktuálne verzie hlavných desktopových operačných systémov podporujú súčasné využívanie IPv4 aj IPv6, vrátane Windows XP z roku 2001. Hoci až na výnimky poskytovatelia pripojenia zatiaľ svojim zákazníkom neprideľujú aj IPv6 adresy, tieto je možné pre využívanie internetových služieb prístupných cez IPv6 bez problémov získať a využívať IPv6 už aj v súčasnosti.

IPv6 v súčasnosti pre užívateľov internetových služieb mimo Ázie prináša reálne priame výhody len v oblasti získania prakticky ľubovoľného počtu verejných IP adries samozrejme protokolu IPv6, čo môže mať svoje výhody najmä pri prístupe k týmto zariadeniam a nie pri ich využívaní na prístup na Internet.

V blízkej budúcnosti sa ale dá očakávať masovejšie zavádzanie služieb prístupných cez IPv6, ktoré môžu prinášať pre ich spopularizovanie oproti verziám dostupným len cez IPv4 niektoré výhody. Zoznam niektorých služieb dostupných len cez IPv6 je možné nájsť tu, chýbajú medzi nimi ale atraktívne služby.

Medzi slovenskými doménami druhej úrovne má v DNS nastavenú IPv6 adresu približne 20 tisíc domén spomedzi približne 154 tisíc domén. Spolu tieto domény smerujú na 97 rozličných IPv6 adries, na niektorých z nich nie je spustený webový server.

Úvod do získavania IPv6 adries, typy IPv6 adries

Pri návrhu IPv6 sa samozrejme počítalo s tým, že pri zavádzaní IPv6 nebudú všetky počítače využívajúce IPv6 spojené do súvislej siete. Preto zároveň vznikli štandardy pre prenos IPv6 trafficu cez IPv4 sieť tunelovaním IPv6 paketov v IPv4 paketoch, napríklad 6in4 a 6to4.

Jedným z najpriamejších spôsobov ako IPv6 adresy v súčasnosti získať je od niektorého z nekomerčných tzv. IPv6 tunnel brokerov. IPv6 tunnel brokeri nahrádzajú v súčasnosti, keď je o využívanie IPv6 minimálny záujem, poskytovateľov pripojenia a poskytujú natívne IPv6 adresy a IPv6 konektivitu zdarma ľubovoľnému užívateľovi Internetu.

Užívateľ sa na IPv6 sieť brokera pripája cez svoju IPv4 konektivitu tunelom. Viacero brokerov poskytuje tunely realizované štandardom 6in4 využívajúcim prenos IPv6 paketov v IPv4 paketoch s nastaveným protokolom číslo 41.

Štandard 6in4 je podporovaný priamo vo Windows Vista aj Windows XP SP2, užívateľ tak v prípade týchto brokerov iba nakonfiguruje podľa ich pokynov pomocou príkazu netsh interface ipv6 pridelené parametre tunela zahŕňajúce IPv4 adresu druhého konca tunela, pridelenú IPv6 adresu a rozsah a získa virtuálne sieťové rozhranie s fungujúcou IPv6 konektivitou.

Takýmto brokerom je napríklad tunnelbroker.net, jeho nevýhodou v prípade zmeny dynamickej verejnej IPv4 adresy je potreba aktualizovať cez webové stránky verejnú IPv4 adresu užívateľa pre nastavenia tunela na strane brokera. To je samozrejme možné ale realizovať aj napísaným skriptom.

Ďalšími tunel brokermi sú napríklad www.sixxs.net a go6.net. go6.net vyžaduje inštalovanie klienta, nevyžaduje ale manuálnu aktualizáciu v prípade dynamickej verejnej IPv4 adresy.

Druhý štandard 6to4, rovnako podporovaný vo Windows XP SP2 aj Vista, okrem rovnakého spôsobu tunelovania IPv6 paketov definuje aj špeciálnu triedu IPv6 adries odvodenú od IPv4 adries, ktoré môže priamo využívať ľuvobovoľný užívateľ verejnej IPv4 adresy.

Každej verejnej IPv4 adrese prideľuje 6to4 štandard rozsah IPv6 adries 2002:32 bitov IPv4 adresy/48, 6to4 IPv6 adresy sú tak jednoznačne identifikované prvými šestnástimi bitmi rovnými 2002.

Pakety zasielané na 6to4 adresu z inej 6to4 adresy sú zasielané zabalené v IPv4 paketoch na prislúchajúcu IPv4 adresu, zapúzdrené sú opäť v IPv4 protokole 41. Zasielať pakety na iné IPv6 adresy okrem 6to4 adries je možné cez tzv. relay routery, ktoré majú aj natívnu IPv6 konektivitu. V súčasnosti je k dispozícii univerzálna anycast IPv4 adresa 192.88.99.1, cez ktorú je možné komunikovať s najbližším 6to4 relay routerom.

Výhodou 6to4 IPv6 adries je, že ich majú automaticky k dispozícii všetci užívatelia verejnej IPv4 adresy bez potreby využívania služieb poskytovateľa IPv6 konektivity. Túto úlohu ale zastupuje poskytovateľ 6to4 relay routra, cez ktorý prechádza všetok traffic na iné ako 6to4 IPv6 adresy, preto je minimálne vhodné zistiť, kto relay router dostupný z daného pripojenia poskytuje respektíve využívať explicitne určený.

6to4 relay routre majú v súčasnosti dostatočnú kapacitu, pri našom teste bez problémov cez ne prechádzal traffic plne vyťažujúci 2 Mbps DSL linku. Podobne v našom teste tunnelbroker.net a go6.net bola linka pri komunikácii IPv6 plne vyťažená.

6to4 je vo Windows Vista automaticky a vo Windows XP po aktivácii IPv6 pomocou ipv6 install a aktivácii 6to4 pomocou netsh interface ipv6 6to4 set state enabled podporovaný pre všetky verejné IPv4 adresy priamo pridelené danému PC a užívateľ má priamo dostupnú IPv6 konektivitu overiteľnú napríklad na www.ripe.net v podobe zobrazenia IP adresy vpravo hore alebo na ipv6.google.com, ktorá je dostupná len cez IPv6.

Väčšina PC samozrejme ale priamo verejnými IPv4 adresami nedisponuje, u takýchto PC je pre využívanie 6to4 potrebná podpora tohto štandardu na routri, PC v LAN následne získajú verejné IPv6 adresy cez IPv6 autokonfiguráciu. Štandard 6to4 podporuje napríklad OpenWRT, postup ako ho aktivovať je možné nájsť tu.

6to4 sa okrem svojej bezproblémovej dostupnosti ale potýka aj s niektorými problémami. Komunikácia medzi 6to4 adresami a viacerými skupinami natívnych IPv6 v Ázii v súčasnosti nepracuje. Štandardné nastavenie Windows XP a Windows Vista navyše v prípade používania 6to4 IPv6 adresy pri komunikácii s doménou, ktorá má IPv4 aj natívnu IPv6 adresu, uprednostní IPv4.

Na screenshote vyššie v článku sa pripájame k www.ripe.net zo 6to4 IPv6 adresy začínajúcej 2002, oproti ktorej by dostala pri štandardnom nastavení Windows Vista prednosť IPv4 adresa. Preferovanie 6to4 adresy voči IPv4 adrese pri pripájaní na natívnu IPv6 adresu sme dosiahli zmenou nastavení.

Tretím najmä vďaka Microsoftu rozšíreným štandardom pre získanie IPv6 konektivity na IPv4 pripojení je Teredo. Štandard Teredo pracuje na rozdiel od 6to4 priamo aj za NAT-om a firewallom a najmä pre tento účel je určený.

Teredo tuneluje IPv6 pakety v IPv4 UDP paketoch, pre možnosť komunikácie smerom k Teredo IPv6 adrese využíva Teredo servery. Prideľované IPv6 adresy sú v tvare 2001::/32.

Teredo adresy sú na Windows Vista automaticky vytvorené a na Windows XP vytvorené po aktivácii IPv6 a Tereda pomocou netsh interface ipv6 set teredo client.

V prípade, že na Windows sú k dispozícii iba Teredo, lokálne a tzv. linkové lokálne IPv6 adresy, DNS klient hľadá pre domény len IPv4 adresy. Iba s aktívnou Teredo IPv6 adresou tak užívateľ priamo nezíska IPv6 konektivitu, Windows je k tomu ale možné donútiť trikom zadefinovaním natívnej nepoužívanej IPv6 adresy napríklad s prefixom /128.

Podobne ako pri 6to4 adresách Windows v štandardnom nastavení preferuje pri komunikácii s doménou, ktorá má IPv4 aj natívnu IPv6 adresu, IPv4.

V pokračovaniach článku sa budeme venovať detailne jednotlivým trom možnostiam získavania a používania IPv6 adries.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate alebo používali ste už IPv6? (hlasov: 824)

Áno      21%
Nie      79%


Najnovšie články:

Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami


Diskusia:
                               
 

Nezda sa Vam pouzit slovne spojenie "približne presne" trochu nevhodne?
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Mysli, ze viac-menej skoro aj mozno ano :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To bola prvá vec čo ma napadla pri čítaní článku :D ALE PSSSST!!! Tu sa za kritizovanie, pravopisu, štylistiky, gramatiky a pod. rozdávajú banány! :D
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Asi urcite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie,... asi mozno urcite!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ANO POUZIVAM ANTIK PROVIDER IN DA KOSICE IS DA BEST!
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

A co teraz? Ved Antik ipv6 nepodporuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

antik.sk/Antik/Aktuality/IPv6-uz-aj-v-Antiku-13
Odpovedať Hodnotiť:
 

Och, to je mi novinka. Hned si to prestudujem. Dik za info!
Odpovedať Hodnotiť:
 

YES KONECNE NIECO DOBRE
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nemohli by ste dat do ankety aj moznost "neviem"? lebo ja fakt netusim
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak netusis, tak si nepouzival to mi ver :), ja mam doma celu lanku ipv6 nativne od routra, ale pochybujem, ze mi provider da ipv6 adresy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celu LANK-ku? A kolko mas PC? 1-2 :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celu LAN-ku? A kolko mas PC? 1-2 :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no fyzicky 5 zariadeni, ktore sa pripajaju k routru, 3 stolove PC, 1 notebook a 1 sietovu lan tlaciaren
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ver mi, ze sa da pouzivat, aj ked clovek nevie. Napriklad ja som skusil ipv6.google.com a ide to.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemohli by ste dat do ankety aj moznost "neviem"? lebo ja fakt netusim
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokial nevies tak asi najskor nie :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyborny clanok, uz sa tesim na dalsie pokracovanie :) akurat sa mi tato tema hodi
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ako je to mozne ale z nicoho nic mi nejde nacitat ziadna stranka okrem dsl.sk len icq mi ide, nechapem. sorry za ot
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak neratam technickych nadsencov, najviac su motivivani ipv6 vyskusat surferi s neverejnou IP adresou, kedze si chcu skusit priamu konektivitu. Bez verejnej IP im vsak ziadny tunnel broker nemoze fungovat, preto sa ocitaju v zacarovanom kruhu a o ipv6 mozu snivat.

Nedavno som experimentoval s Hexago Clientom (aplikacia jedneho tunnel brokera dostupna pre Windows, Linux aj OpenWRT), ktora sa instaluje na PC a udajne by mala poskytovat ipv6 konektivitu aj pri neverejnej adrese. Konfiguracia bola jednoducha, no neustale padanie a chybove hlasky aplikacie (verzia 5) ktorych som sa nevedel zbavit ma dost znechutili, nemal som cas to riesit. Onedlho sa na to skusim pozriet znova.
Mam neverejnu IP a konecne by som chcel ziskat ipv6 konektivitu, kedze mojmu Antiku sa neraci aspon pokusne ipv6 zaviest (ved preco aj, pokec a ICQ funguje bez toho, ze).
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Je cez to možné nejako vystupovať pod verejnou IP ako nejaký server. Príklad: Mám FTP server ale nemám verejnú IP nahodím hento a môže sa na mňa napojiť niekto kto nemá IPv6? Lebo som si všimol, že mi to pridelí nejakú IP a potom aj IPv6.
Ď
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Mám FTP server ale nemám verejnú IP nahodím hento a môže sa na mňa napojiť niekto kto nemá IPv6?"
Takto to nebude fungovat, tunnel broker prideluje jedine ipv6 verejnu adresu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A skusal si Teredo klienta, ktory je sucastou Microsoft ipv6 implementacie?

http://www.microsoft.com/ technet/prodtechnol/winxppro/ maintain/teredo.mspx
http://www.microsoft.com/ windowsserver2003/techinfo/overview/ ipv6coexist.mspx
(zruste medzery)

Teredo, also known as IPv4 network address translator (NAT) traversal (NAT-T) for IPv6, provides address assignment and host-to-host automatic tunneling for unicast IPv6 connectivity across the IPv4 Internet, even when the IPv6/IPv4 hosts are located behind one or multiple IPv4 NATs.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zatial som to neskusal, ale pozriem sa na to.
Odpovedať Hodnotiť:
 

antik.sk/Antik/Aktuality/IPv6-uz-aj-v-Antiku-13
Odpovedať Hodnotiť:
 

fuj, sietoviny ma nezaujimaju, len nech to funguje ako ma a to mi staci.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Osobne si myslim ze ludia sa vyhody NATka nevzdaju a aj pre ipv6 NATko bude, ved tomu nic nebrani. Len to nebude koli nedostatku adries ale koli izolacii siete.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

NAT smrdi
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preco smrdi? V com je problem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco smrdi? V com je problem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco smrdi? V com je problem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

sorry, ale blbne pridavanie komentarov. By si to tu mali doriesit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na "izolaciu siete" mas firewall a unikatne lokalne adresy.
IPv6 neznamena koniec lokalnych sieti ani bezpecnosti,
akurat umoznuje, aby boli konecne realizovane normalne.
Osobne sa NATu vzdam velmi rad a co najskor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne, moje slova. a ako napisal manik hore, nat smrdi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako spravim toto: Windows je k tomu ale možné donútiť trikom zadefinovaním natívnej nepoužívanej IPv6 adresy napríklad s prefixom /128. ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

RTFM
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Dakujem ti za tie 4 pismenka, ale pochybujem, ze sam vies ako to spravit. Ten komentar si si mohol odpustit a mozem ta ubezpecit, ze uz som googlil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kecy
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

LOL, dalsi luzer :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

spravne si sa oznacil :)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

to hovoril na teba a mal pravdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

uuuuuu pozooor, pan drsnyyy
plienky si si uz vymenil?
Odpovedať Hodnotiť:
 

este som mu ich nebol kupit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

6to4 relay routre majú v súčasnosti dostatočnú kapacitu, pri našom teste bez problémov cez ne prechádzal traffic plne vyťažujúci 2 Mbps DSL linku. Podobne v našom teste tunnelbroker.net a go6.net bola linka pri komunikácii IPv6 plne vyťažená.

ako ste to merali? ma to zaujima. skusal som to a napriklad na ripe.net mi ukazuje ipv6 adresu aj na go6.net, ale na whatismyipaddress.com alebo rychlost.cz uz zobrazuje moju normalnu sdresu(ipv4)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tieto legálne torrenty je možné sťahovať len cez IPv6 - http://www.sixxs.net/tools/tracker/catalog/, napríklad najnovším beta buildom uTorrentu.

Najmä linuxové distribúcie tam majú seederov s dostatočnými rýchlosťami, že sú všetci pripojení k Vám cez IPv6 overíte ľahko v zozname peerov ak vypnete spätné resolvovanie domén (kontextové menu).

Že to ide napríklad ak máte 6to4 adresu všetko cez relay routre sa dá ľahko overiť podľa IPv6 adries peerov. V našom prípade išlo iba o natívne IPv6 adresy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este ste mohli spomenut, ze Opera pri niektorych strankach a zapnutom ipv6 cez teredo nezobrazi niektore stranky. Napr. www.freebsd.org.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to pokrok sice ale nepotrebujem stravit na nervy len koli tomu aby som si to vyskusal... mozno cez leto, ale ako sa poznam tak najskor nahodim IPv6 volakedy v tom roku 2011
Odpovedať Hodnotiť:
 

ipv6 ficia na irc :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

antik ipv6 spusti ako ich poznam o 5rokov
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

zeby uz za par dni bezala cela ANTIK siet na ipv6? :)
antik.sk/Antik/Aktuality/IPv6-uz-aj-v-Antiku-13
Odpovedať Hodnotiť:
 

ipv6 ma pred sebou este dlhu cestu,ale s rozsirenim visty to pojde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem ked sam Microsoft priznal ze Vista je chybna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zdravim,

skusal som dnes to ipv6, tak som skusil tie vase prikazy "ipv6 install" a "netsh interface ipv6 6to4 set state enabled". sice som sa potom na to vykaslal, ale potom mi nesiel poriadne azureus, resp. mal som TCP/NAT problem tj. neboli ziadne prichadzuje spojenia z vonku. skratka mi vyhadzovalo tuto chybu "Azureus: ERROR, unable to bind TCP incoming server socket to xxxxx".

riesenie, na ktore som prisiel, je ist opacnym postupom a to prikazmi: "netsh interface ipv6 6to4 set state disabled" a potom "ipv6 uninstall" a azureus znova fici :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak mate stanicu za NAT-om tak na
nej 6to4 nepojde, ale spojenie cez
nejakeho tunel brokera alebo Teredo
by mohli fungovat. Neviem ako je na
tom Azureus s podporou IPv6, ale
myslim ze pre ucely stahovania cez
P2P siete je zatial lepsie vyuzivat
sucasne nativne IPv4 pripojenie. :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár