neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Fedora 9 na USB kľúči

Krátko po vydaní novej verzie distribúcie Ubuntu 8.04 LTS bola vydaná tento týždeň aj nová verzia v minulosti najpopulárnejšej desktopovej linuxovej distribúcie Fedora 9. Rovnako ako nová verzia Ubuntu prináša možnosť takmer plnohodnotného odskúšania bez potreby inštalácie na samostatný oddiel pevného disku, oproti Ubuntu ale vývojári Fedory zvolili výrazne odlišné riešenie.

DSL.sk, 18.5.2008


V utorok 13. mája bola vydaná nová verzia linuxovej distribúcie Fedora 9, ktorá okrem nových verzií viacerých softvérov priniesla novinku v podobe takmer plnohodnotného odskúšania distribúcie bez jej nainštalovania na pevný disk.

Podobnú funkčnosť priniesla aj nová verzia distribúcie Ubuntu 8.04 LTS, Fedora ale zvolila výrazne odlišné riešenie. Ubuntu 8.04 obsahuje na inštalačnom médiu softvér Wubi, ktorý umožňuje z Windows nainštalovať Ubuntu na súborový systém uložený v jednom respektíve viacerých súboroch na diskovom oddiele s Windows.

Ubuntu sa pridá medzi voľby bootovania a následne beží natívne s tým, že svoje súborové systémy má uložené v súboroch na Windows partícii a tak s menším výkonnostným hendikepom. Wubi sme sa detailne venovali v tomto článku.

Fedora 9 na USB s perzistenciou

Fedora zvolila iné riešenie a umožňuje odskúšať novú verziu okrem počítačov s Windows aj na počítačoch s ľubovoľným iným operačným systémom, inštaluje sa totiž na USB kľúč. Riešenie je hybridom medzi Live CD verziou Fedory a plnou inštaláciou na USB kľúč, voči obom prináša svoje výhody.

Výhodou prebranou z Live CD verzie je uloženie súborového systému skomprimovaného pomocou SquashFS, ktorý zaberá menej miesta a efektívne zrýchľuje za cenu mierne väčšej záťaže CPU prístup k USB kľúču, keďže sa z USB kľúča číta menej dát. Zároveň je možné z USB kľúča uskutočniť aj inštaláciu na pevný disk.

Live verzia Fedory pre USB kľúč bola samozrejme k dispozícii už aj v prechádzajúcich verziách, novinkou Fedory 9 je podpora možnosti zapisovania na súborový systém. Zapisovanie a zmeny súborového systému sa samozrejme nerealizujú do statického obrazu Live CD ale do druhého vytvoreného súboru, tzv. overlay súboru. Pri čítaní zo súborového systému sa pôvodné dáta čítajú z komprimovaného pôvodného obrazu, zmenené alebo nové dáta z overlay súboru.

Zmeny sa zapisujú na blokovej úrovni pomocou Device Mappera z jadra, vytvorený hybridný súborový systém je plnohodnotným súborovým systémom so zapisovaním. Inštaláciu na USB kľúči je možné používať ako plnohodnotnú inštaláciu s inštalovaním aktualizácií, nových softvérov, nastavovaním a podobne.

Ako na to

Pre odskúšanie tejto možnosti je potrebný USB flash kľúč s voľným miestom minimálne 1 GB, odporúčané sú minimálne 2 GB. Kapacitu vyhradenú pre súbor so zmenami totiž nie je možné prekročiť.

Keďže samotný obraz Live CD má približne 700 MB, na súbor so zmenenými blokmi pri dostupnej kapacite 1 GB zostane najviac 300 MB. Po prvom spustení základných programov a stiahnutí iba definičných súborov aktualizáciií sa obsadí približne 120 MB, ďalšie používanie pri 300 MB súbore zmien je obmedzené. V súčasnosti napríklad nie je možné uskutočniť pri takejto veľkosti súboru zmien ani plnú aktualizáciu.

Neskôr pri bežnom desktopovom používaní, samozrejme bez sťahovania dát, sa obsadzuje súbor so zmenami len veľmi pomaly a napríklad 1 GB na zmeny stačí na bežné používanie na veľmi dlhú dobu vrátane inštalácie niektorých softvérov. Pri 2 GB na zmeny užívateľ už veľmi pravdepodobne nenarazí na obmedzenie dané veľkosťou súboru na zmeny, istotu má pri 4 GB súbore na zmeny, bližšie vysvetlenie v časti Technické detaily.

Podľa nášho testu je dosahovaná dostatočná rýchlosť behu takejto inštalácie aj s modernými low-endovými lacnými USB kľúčmi, napríklad aj s testovaným Apacer Handy Steno AH221 s udávanými rýchlosťami čítania a zápisu 10 respektíve 3 MBps. Ideálnymi sú ale samozrejme čo najrýchlejšie USB kľúče, napríklad certifikované pre Windows Vista ReadyBoost.

Ďalej je potrebné Live CD Fedory 9 a v prípade inštalovania na USB kľúč z Windows softvér liveusb-creator. Z Linuxu je možné uskutočniť inštaláciu na USB kľúč skriptom livecd-iso-to-disk nachádzajúcim sa na Live CD v adresári LiveOS.

Zväčšiť
Inštalácia Fedory 9 na USB kľúč



Pri použití liveusb-creator je potrebné určiť, kde sa nachádza stiahnuté ISO Live CD, vybrať USB kľúč a stanoviť veľkosť súboru pre zmeny. V prípade FAT súborového systému na USB kľúči je maximálnou veľkosťou súboru pre zmeny 2 GB, pri požadovanej väčšej veľkosti je potrebné preformátovať diskový oddiel USB kľúča na NTFS.

Následne sa uskutoční na vybraný USB kľúč inštalácia v podobe uloženia obrazu súborového systému Live CD a súboru pre zmeny a nainštalovania zavádzača SYSLINUX. Diskový oddiel ale nástroj neoznačí ako vybraný aktívny pre bootovanie. Ak tak nie je označený, je potrebné použiť vo Windows napríklad nástroj DiskPart a na Linuxe fdisk pre označenie daného diskového oddielu USB kľúča ako aktívneho.

Pri nabootovaní z USB kľúča sa následne spustí Fedora 9.

Zväčšiť
Kontrola voľného miesta, obsadených cca 900 MB z 1 GB



Súbor pre zmeny nemôže byť plne zaplnený. Ak príde k jeho plnému zaplneniu, príde ku korupcii a strate zmien. Kontrolovať obsadenosť je potrebné bohužial manuálne pomocou príkazu dmsetup status. Súbor so zmenami je označený ako live-rw, obsadenosť a veľkosť v počte 512-bajtových blokov vyjadrujú posledné dve čísla.

Súbor zmien je možné kedykoľvek offline vyčistiť zapísaním samých núl, zároveň so zmenou veľkosti. V takomto prípade sa pri nabootovaní obnoví čistá inštalácia Live CD. Podľa nášho testu je možné súbor so zmenami aj zväčšiť so zachovaním zmien pripísaním núl na koniec súbora napríklad príkazom dd s preskočením súčasnej veľkosti súboru pomocou parametra seek.

Na začiatku je tak možné vyhradiť pre súbor napríklad 1 GB a neskôr v prípade potreby tento priestor zväčšiť. Zväčšenie je možné v prípade súboru zmien, ktorého stav je zaznamenaný na screenshote a ktorý sa nachádza na USB kľúči pod menom overlay-FEDORA-C6B4-9C34, zväčšiť o milión 512-bajtových blokov, teda približne o 512 MB, príkazom dd if=/dev/zero of=/media/FEDORA/LiveOS/overlay-FEDORA-C6B4-9C34 seek=2098176 count=1M. Zväčšená kapacita bude dostupná až po reštarte.

Technické detaily

Súborový systém Live CD má kapacitu 4 GB, je typu ext3 a je v ňom obsadených približne 2.2 GB. Súborový systém Live CD je uložený ako obraz v súbore, ktorý sa ešte pre komprimáciu nachádza na SquashFS súborovom systéme a až obraz toho v súbore o veľkosti približne 700 MB je uložený priamo na Live CD alebo USB kľúči Fedory 9.

Kompresia je tak približne trojnásobná, čo je približný priemerný koeficient urýchlenia pri čítaní dát z tohto súborového systému.

Súbor zmien je spojený s originálnym 4 GB ext3 súborovým systémom pomocou Device Mappera z jadra a jeho funkčnosti snapshot, ktorú využíva pre svoje snapshoty napríklad aj LVM2. Keďže zmeny rovnakého bloku sa zapisujú podľa testu na rovnaké miesto v súbore zmien, veľkosť potrebného súboru zmien je maximálne 4 GB.

Pri takejto veľkosti by veľkosť súboru zmien nemala byť nikdy limitom, tým je len veľkosť samotného súborového systému. Jeho zaplnenie by malo byť ošetrené korektne na rozdiel od zaplneného súboru zmien.

Keďže 2.2 GB súborového systému sú obsadené pôvodným súborovým systémom, v prípade, že užívateľ nebude aktualizovať inštalovaný softvér, nemal by obsadiť viac ako 1.8 GB súboru zmien. Súbor zmien s kapacitou 2 GB tak začína byť veľkosťou, ktorá by mala stačiť na dlhodobé používanie.

Fedora 9, novinky

Fedora 9 priniesla oproti predchádzajúcej verzii najmä nové verzie softvérov, založená je na jadre 2.6.25, Gnome 2.22, prípadne KDE verzie 4.0.3.

Zväčšiť Zväčšiť
Pracovná plocha, NetworkManager 0.7



NetworkManager 0.7 podporuje a manažuje súčasné pripojenie viacerými sieťovými rozhraniami. Štart zabezpečuje skript Upstart spúšťajúci jednotlivé služby paralelne, zahrnutý OneSecondX je optimalizáciou X.org servera pre jeho štart na úrovni jednej sekundy.

Zväčšiť Zväčšiť
Nový manažér balíčkov, aktualizácia inštalovaných balíčkov



Novým manažérom inštalovaných programov je PackageKit, ktorý ale funkciami zaostáva za Synaptic používaným napríklad v Ubuntu. PackageKit napríklad pri inštalácii balíka neinformuje, aké dodatočné balíky sú sťahované a inštalované.

Zväčšiť
Odosielanie informácií o problémoch jadra



Nová funkčnosť umožňuje odosielať informácie o pádoch jadra respektíve modulov pre ich analýzu, čo by malo zefektívniť opravovanie chýb a lepšiu podporu hardvéru.

Kódeky, repozitáre

Fedora zachádza spomedzi najznámejších linuxových distribúcií v otázke voľnosti softvéru najďalej a neobsahuje ani open-source softvér, ktorý používa niektoré patentované algoritmy. V distribúcii tak nie je možné nájsť MP3, XviD a H.264 kódeky.

Zväčšiť Zväčšiť
Vysvetlenie nedostupnosti kódekov, ponúkané možnosti



K dispozícii je možnosť doinštalovať zdarma MP3 kódek, napríklad XviD a H.264 kódeky ale nie a je možnosť si ich od niektorých poskytovateľov zakúpiť.

Zväčšiť
Repozitáre po doinštalovaní rpm.livna.org



Každý užívateľ Fedory tak pravdepodobne využije doplnkové repozitáre, ako napríklad rpm.livna.org. rpm.livna.org sa najjednoduchšie doplní inštaláciou stiahnuteľného RPM, ponúka množstvo populárnych softvérov, pluginov a kódekov vylúčených z Fedory.


Live CD je možné rovnako ako inštalačné DVD sťahovať z fedoraproject.org, nástroj liveusb-creator z tejto stránky.


      Zdieľaj na Twitteri


USB kľúč akej najväčšej kapacity máte? (hlasov: 1114)

Menej ako 512 MB      9%
512 MB      9%
1 GB      22%
2 GB      22%
4 GB      17%
8 GB      13%
Viac ako 8 GB      9%


Najnovšie články:

Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu


Diskusia:
                               
 

Ktory subor mam stiahnut, aby som to mohol hodit na USB? cely ten INSTAL DVD co ma 3400MB?
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

nie, potrebujes LIVE CD nie INSTALL liveko ma len 700MB
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Fedora je ten tučniak ?
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

"na diskovom oddiely" - to je sila !!!

Odpovedať Hodnotiť:
 

to je Tux !
Odpovedať Hodnotiť:
 

platit za codec? a zvlast za xvid, ved ten je pod GPL licenciou tak neviem co zase vymyslaju. chudak BFU.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

tie kodeky su urcene len pre krajiny, kde su softwarove patenty. Nie je problem doinstalovat vsetky kodeky z repozitara livna, ktora bola spomenuta v clanku.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na USB kluc skuste SLAX (www.slax.org), staci 256 MB
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

a kluc moze ostat FAT alebo FAT32, netreba nic menit.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

cim menej MB ma distro, tym menej adidas
(napr moze ti chybat indikator stavu baterie a pod)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

cim menej ma distro tym lepsie,lebo potom si tam doinstalujes presne tie veci ktore chces a nemas tam zbytocnosti.u mna vitazi puppy linux lebo ako jediny bol tak blbuvzdorny,ze som ho rozbehal ako totalny linuxovy ignorant.a potom som uz zostal pri nom.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

alebo damm small linux (50mb, s grafickym rozhranim !!!) myslim funguje aj na usb
Odpovedať Hodnotiť:
 

fedora je vyvojova vetva pre red hat a tak to distro treba aj hodnotit. Su tam nove veci ,ktore musi najprv niekto otestovat. Ak sa ukazu hodnotne a opravia sa bugy , tak ich prevezme red hat. A to ze je to orezane od vsetkeho komercneho, za to mozu zakony v krajine povodu ,USA.
Su rozhodne lepsie distra na zaciatok.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

nesuhlasim s tebou, skusal si pouzivat niekedy fedoru? Pretoze mne funguje vsetko ako ma, na rozdiel od ubuntu. Vychadazam zo svojich skusenosti. Taketo teoreticke dristy nemam rad, nech si pouziva kazdy to co mu vyhovuje.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja by som sa chcel spytat ako sa zmenila vydrz notebooku s takymto LiveUSB :P, kedze sa nepouziva disk tak by sa mohla dako vyznamne podla mna :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

to je blbost HDD ti ide stale...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

HDD maju o dost vyssiu spotrebu pri citani/zapise/seeku... takisto niektore NB disky sa aj bez pomoci OS dokazu automaticky pri necinnosti vypinat... takze zas taka blbost to nie je... samozrejme pri nejakom notasi s nenazranym procakom a diskretnou grafikou to nebude az taky hmatatelny rozdiel, ale pri tych uspornejsich to moze spravit relativne dost...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moze ho vypnut.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Treba brat do uvahy, ze vyuzivanie USB kluca zvysuje vyuzivanie procesora, tym padom spomalenie procesora na bezne ukony. Podstata je ale ta, ze vysoka zataz procesora ma vyssiu spotrebu ako bezny chod HDD. Zoberme si ze ked ide procak na vysoky vykon, ma tendenciu sa prehrievat, co podnecuje k zvysenemu vykonu a vobec zapnutiu chladica co zase zvysuje spotrebu notebooku. Cize ja by som to moc ruzovo s fedorou na usb a spotrebou nevidel :-)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ak tak nie je označený, je potrebné použiť vo Windows napríklad nástroj DiskPart a na Linuxe fdisk pre označenie daného diskového oddielu USB kľúča ako aktívneho.

AKO? Ja som to s diskpartom nebol schopny spravit ani zaboha.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

V prípade FAT súborového systému na USB kľúči je maximálnou veľkosťou súboru pre zmeny 2 GB, pri požadovanej väčšej veľkosti je potrebné preformátovať diskový oddiel USB kľúča na NTFS.

Neviem si predstavit formatovat kluc do NTFS pre Linux ked su lepsie FS,ext3 popripade vo fedore 9 ext4, preco davat pod linux particiu NTFS ktora pri kazdom citani a zapise zerie CPU a to dost (ntfs-3g).
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co tak FAT32. NTFS je na kluc blbost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

FAT kamkolvek je blbost :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

skoda USB hehe
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujímavý prieskum. To ešte dnes málokto používa napr. 4 alebo 8GB kľúčiky?? Mám síce aj 128MB či 256MB, ale tie majú hardvérový zámok - prepínač - proti vymyzaniu súborov. Veľmi užitočná vec.
A bežne používam niekoľko tých 4GB...
Odpovedať Hodnotiť:
 

najnovsia fedora na usb - http://www.jpd.sk/fedora.php
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár