neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
"Dokonalý" škodlivý kód šifruje súbory a požaduje výkupné

Tento týždeň zachytili antivírusové spoločnosti novú verziu trojana Gpcode, ktorá je zrejme prvou bezchybnou implementáciou škodlivého kódu šifrujúceho užívateľove súbory s pomocou asymetrického kryptografického algoritmu a požadujúceho výkupné. Zachytená verzia využíva 1024-bitový algoritmus RSA, jedna z antivírusových spoločností už verejne požiadala o pomoc pri nájdení privátneho kľúča k používanému verejnému RSA kľúču.

DSL.sk, 9.6.2008


Tento týždeň zachytili antivírusové spoločnosti novú verziu trojana Gpcode respektíve Gpcoder, ktorá je podľa ruskej antivírusovej spoločnosti Kaspersky Lab prvou úspešnou bezchybnou implementáciou škodlivého kódu šifrujúceho užívateľove súbory s pomocou asymetrického kryptografického algoritmu a požadujúceho výkupné.

Nová verzia označovaná Gpcode.ak používa 1024-bitový RSA kľúč v kombinácii s RC4, zašifruje všetky súbory typov, u ktorých sa dá predpokladať ich jedinečnosť, pôvodné súbory samozrejme zmaže a užívateľa po dokončení šifrovania informuje o možnosti zakúpenia dešifrovacieho programu respektíve kľúča.

Podobný škodlivý kód sa objavoval aj v minulosti, je označovaný termínom ransomware. Doteraz ale používal symetrické šifrovanie a tak bolo technicky možné zistiť kľúč na dešifrovanie alebo používal asymetrické šifrovanie, v ktorom sa nachádzali chyby a bolo rovnako možné zašifrované dáta dešifrovať, ako v prípade predchádzajúcich verzií Gpcode.

Nová verzia šifruje súbory s celkovo viac ako 120 koncovkami, prakticky všetky typy súborov, u ktorých je predpoklad, že by mohli obsahovať unikátne užívateľove dáta. Šifrované sú napríklad .doc, .msg, .txt, .xls, .cpp, .jpg ale tiež komprimované archívy. Výnimkou sú súbory uložené v adresári Program Files, súbory s nastavenými atribútmi system a hidden a súbory väčšie ako približne 700 MB.

V každom adresári, kde boli zašifrované nejaké súbory, nechá trojan textový súbor s emailovým kontaktom na yahoo.com, na ktorý sa je možné ozvať pre zakúpenie dešifrovacieho softvéru respektíve kľúča. Cena nie je uvedená.

Z doteraz zverejnených informácií spoločnosťou Kaspersky Lab vyplýva, že súbory sú podobne ako u bežných metód šifrovania zašifrované kombinovaným použitím symetrického a asymetrického algoritmu. Vlastné súbory sú šifrované algoritmom RC4 s náhodným vygenerovaným kľúčom pre dané PC, ktorý je samozrejme po zašifrovaní zmazaný a na disku zostáva len jeho zašifrovaná podoba verejnou častou 1024-bitového RSA kľúča distribuovaného v samotnom kóde trojana.

Škodlivý kód využíva k šifrovaniu knižnice Microsoft Enhanced Cryptographic Provider prítomné vo Windows. Pokiaľ nebude v kóde škodlivého kódu nájdená chyba v implementácii, súbory je možné získať späť zistením RC4 kľúča na danom PC alebo znalosťou privátneho RSA kľúča.

Autor trojana nemusí pri použitom spôsobe vôbec prezradiť privátny RSA kľúč ani užívateľom, ktorí si za odšifrovanie svojich súborov zaplatia. Môže im totiž len z nimi zaslaného súboru so zašifrovaným RC4 kľúčom poslať odšifrovaný RC4 kľúč postačujúci k odšifrovaniu súborov.

Keďže vo väčšine prípadov nebude zrejme možné zistiť RC4 kľúč, antivírusová spoločnosť Kaspersky Lab vyzvala v piatok na hľadanie privátnych kľúčov k používaným verejným RSA kľúčom, pričom zatiaľ neformálne vyzvala okrem iného vedecké a vládne organizácie. Trojan podľa doterajších zistení používa dva kľúče, jeden na Windows XP a vyšších verziách tohto OS a druhý na predchádzajúcich verziách Windows.

Podľa verejne známych informácií je ale nájdene privátneho RSA kľúča u 1024-bitového RSA v rozumnom čase nad sily súčasnej úrovne technológie. Kaspersky Lab odhadla potrebnú výpočtovú silu na súčasných moderných CPU na 15 miliónov počítačov bežiacich po dobu jedného roka.

Zatiaľ nie je známe, akými spôsobmi sa trojan dostáva do PC. V súčasnosti existuje ale samozrejme veľké množstvo efektívnych spôsobov distribúcie, okrem škodlivého kódu využívajúceho chyby v softvéroch aj napríklad v inštalačných súboroch sťahovaných z P2P sietí.

Rovnako nie je známa rozšírenosť trojana, identifikovali ho ale už aj ďalšie antivírusové spoločnosti. Podľa informácií Symantecu proti konkrétnej zachytenej verzii sa v súčasnosti nachádza už ochrana v definičných súboroch spoločnosti podobne ako u Kaspersky Lab. Ochrana je ale samozrejme účinná len voči spusteniu zachytenej vzorky pri kontrole v reálnom čase, nepomôže odšifrovať už zašifrované súbory a nemusí zabrániť spusteniu novej modifikovanej verzie.

Najúčinnejším riešením by samozrejme bolo vypátranie jeho autora, najmä sledovaním zaslaných peňazí, a získanie privátnych RSA kľúčov. V prípade, že za trojanom stojí niektorá z organizovaných skupín internetového podsvetia, šanca na úspech aj takéhoto riešenia môže byť minimálna.

Na diskusnom fóre zriadenom spoločnosťou Kaspersky Lab sa prakticky hneď objavili aj zaujímavé konšpiračné teórie. Viacerí diskutujúci prezentovali zaujímavú teóriu, podľa ktorej autori trojana sa týmto spôsobom len snažia získať privátny kľúč k RSA kľúču, ktorého privátny kľúč nepoznajú.

Motiváciou by samozrejme malo byť odšifrovanie nimi získaných veľmi dôležitých informácií, ktoré sú týmto RSA kľúčom zašifrované.

Autori trojana totiž mohli predpokladať, že pri zasiahnutí dostatočného počtu PC sa pokúsia antivírusové spoločnosti zistiť privátny kľúč s pomocou veľkej výpočtovej sily napríklad niektorých vládnych organizácií. Diskutujúci preto považujú za rozumné, aby sa prípadné hľadanie kľúča odštartovalo až v prípade, že bude potvrdené, že autori trojana vlastnia privátny kľúč. K tomu by samozrejme prišlo, ak by aspoň v jednom prípade po zaplatení autori trojana odšifrovali RSA algoritmom zašifrovaný RC4 kľúč.

V súčasnosti okrem obvyklých bezpečnostných opatrení a prípadne používania antivírusovej ochrany v reálnom čase proti známym zachyteným verziám trojana je jedinou úspešnou ochranou rovnaká ochrana ako proti škodlivému kódu, ktorý napríklad súbory maže, a to pravidelné zálohovanie dát. Keďže trojan šifruje aj archívy, účinné je samozrejme len zálohovanie na offline médiá respektíve iné PC alebo lokality.

Spoločnosť Kaspersky Lab informovala o objavení novej verzie Gpcode tu, verejné RSA kľúče s výzvou zverejnila tu a technické informácie o trojane poskytuje tu. Informácie Symantecu o novej verzii trojana je možné nájsť tu.


      Zdieľaj na Twitteri


Máte zazálohované všetky dôležité dáta inde ako na diskoch na rovnakom PC, na akom sa tieto dáta pôvodne nachádzajú? (hlasov: 834)

Áno      34%
Nie      66%


Najnovšie články:

Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť


Diskusia:
                               
 

ja vidim jednoduchu ochranu,vsetky subory si dam do priecinku Program files a vyriesene nie ?
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

jasne, to ako vsetko budes mat v tom a dresari a je brutalny problem spravit variaciu tohoto bazmeku aby sa to vrtalo aj tam...
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Paci sa mi pouzitie slova bazmek, uz som to dlho nepocul. Klobuk dole.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

...LOL...

Dakujem RMS a Linusovi za GNU/Linux. Tymto pozdravujem vsetkych vernych fanusikov M$/Win :)
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

za co dakujes? Iba ak za to, ze linux je pre normalnych uzvatelov tak nepouzitelny, ze ho takmer nikto nepouziva, a tak nan nikto nebude robit taketo sofistikovane skodlive kody.
S bezpecnostou to nema absolutne nic spolocne.

Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

|<0|<0t :D
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

To je trest bozi za vsetky nechutnosti pred ktorymi bol Microsoft davno varovany. Linux pouzivam aj ja, takze tvrdenie ze ho nikto nepouziva je nepravdive. Ale ak chce niekto sponzorovat Microsoft, tak to je jeho problem. Vobec nechapem preco sa tu donekonecna rozoberaju volajake virusy a problemy s widlami. To je ako lamentovat nad pocasim. Strata casu.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ooh znalec sa pozna. VS informatiky si vystudoval hned potom alebo predtym ako ta svist zabalil do folie ?
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

pre boha... ty si fakt myslis ze my mame kupenu skodovku a ty mas porsche zadarmo? sa zobud :D:D:D:D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ono je to skor o tom ze linux nie je pre blbcov..
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

To mas pravdu. Je pre geniov, co nemaju frajerky a preto maju hruzu casu ondulonovat sa s kompom
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

praveze by som povedal ze naopak.. nemam cas sa srat s windowsom...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

naucte frajerky linuxakov prikaz : rm -rf

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ked budu nasrate ze stale sa tam henten ondulonuje s lunexom tak bude rychly proces :D linuxak pod papučou
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

keby si nebol widlak, vedel by si, ze linuxak neda frajerke roota.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

ja som dualboot ... a na lunexe neviem nastavit wifi
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby si nebol widlak, vedel by si, ze linuxak neda frajerke roota.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Permission denied :) (to viem ze mi vypise ani to nemusim skusat)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Takze ty si vlastne rad ze mas sofistikovane virusy, a desi ta predstava ze by si ziadne nemal ??

Podla teba je nenormalny kazdy kto vie pouzivat google, a kazdy kto googla pouzivat nevie je normalny ?, pisem to preto ze na Linux ti staci iba google a to doslova.


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Trochu ti budem oponovat, pre webservery patria medzi najviac pouzivane tzv. LAMP servery (Linux + Apache + MySQL + PHP) a myslis si ze tvorcov skodliveho kodu nikdy nenapadlo zvolit si ako obet svojho utoku webserver ? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Správne v madarcine je to "bazd meg", vyslovuje sa bazmeg... ale iba je to detail :) Inak pouzivam Mac OS X, takze som sa dobre pobavil na clanku, aj ked sa ma to tyka, lebo v praci mam Windows.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Oprava: je to "baszd meg"... musim si kupit novu klavesnicu :)

Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

co to vlastne znamena?

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

skus slovnik.sk :)

je to fuck it
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

slovik.sk hovori ze numtudom:)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"účinná len voči spustenie"

Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ja mam na zalohovanie nainstalovany Safe Disk,ktory pi zalohovani hned az zatvory danu particiu kde mam zalohy...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

po tu čiarku by som tomu ako tak rozumel, prosím nože nejako skús tú druhú časť preložiť do slovenčiny ...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ach, tá tráva...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

...V poslednom rebríčku boli Windows spomedzi 500 najvýkonnejších superpočítačov inštalované na šiestich a Linux na 426 superpočítačoch. Hmm Windows na šiestich a Linnux na 426 ... 6 < 426

http://www.dsl.sk/article.php?article=5898&title=

Odpovedať Hodnotiť:
 

no klobucik dole pred tymto tu :|....

Odpovedať Hodnotiť:
 

si to ty? kavocubes?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

paradicka, odteraz chodim len na dsl.sk tu dufam nic nelapim, kym oni nelapia toho suhaja co to vydumal, dobry flip :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To jestli mají privátní klíč není težké zjistit. Kaspersky Labs zaplatí jednu platbu, nebo kdokoliv, běžný postup. V případě komerční snahy o napakování zabírá zablokování distribuce, což je taky v silách security firem. Vzorek se dá do krabičky, na krabičku nálepka a krabička do archivu. Řekl bych, že s postupem času, se tenhle způsob obživy bude množit a takových havětí bude plno.
Naštěstí lidí, kteří jsou u počítače lehkomyslní je více než psích hovínek, takže inteligentní havěti v dohledné době moc nebude, protože vydělávat se dá i jednodušeji.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To riesenie neni take jednoduche lebo ako povedali autori toho trojana nemusia poslat privatny kluc ale len patricny odsifrovany RC4 ktory je pravdepodobne unikatny podla PC alebo nieco take ak tomu spravne rozumiem.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Jo to je fakt, ale stejně si myslím, že tu jde o demonstraci... Ti co si to stáhnou, tak jsou zvyklí řešit problémy formátováním.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to riešenie by svoj účel splnilo, keďže nik sa nesnaží získať súkromný kľúč samotný, ale len dokázať, že ho pozná aj ten chlapík...
Odpovedať Hodnotiť:
 

mohol by hodit niekto linky na stiahnutie? dikes :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aj ja chcem... Budem posielat mailom vsetkym znamim s winom :)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

aj ja mam win, aj mne posli
Odpovedať Hodnotiť:
 

nebojte sa... ked chytili unabombera co nosil mensie topanky len preto aby zmiatol FBI, tak chytia aj tohoto :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takato forma odkazov je myslim to najnevhodnejsie co moze byt, nechcete s tym nieco robit? ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdravim Vas,
mam taku otazocku: uz naozaj chyba len malo aby som sa na ten windows uplne vy... a presiel na linux. DOteraz ma na win a macosx drzalo len to, ze pracujem s urcitymi programami, hlavne dtp, ktore pod linuxom absentuju. Bola mi vyjavena moznost spustat ich takmer neobmedzene aj na linuxe cez wine. Ak tie win programy tam idu spustit budem chraneny aj nadalej pred inymi win srac....mi ako je toto, alebo virusy? CO ak cez wine spustim napr. subor nakazeny virusom?
Dakujem za odpovede a osvietenie...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja osobne som uz cez wine mal trojana a myslim ze niekde na linuxos je tomu venovana aj diskusia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zalezi od toho trojana, ale je dost vysoka sanca, ze sa zaviris. Ale zalezi od nastavenia Wine, kam vsade sa dostane, urcite sa napriklad nemoze spustat spolu so startom systemu, prepisat nieco "systemove" (ak to teda nepustis ako superuser/administrator) a ak si do Wine "nepripojis" skutocny disk, tak budes odvirovat deletom (po skopirovani dolezitych dat)

Takze taky bezne dostupny trojan by mal byt pod Wine v podstate neskodny. A konkretne tento pod nim spustit nepojde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vdaka, ak mate este niekto nejaky prispevok na tuto temu, prosim napiste, velmi ma tato tema zaujima.
Dakujem Vam!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozri. Aj keby ta nenutil tento vir, linux si vyskusaj. Daj tomu par dni. Musis vediet, ze nieco nove sa budes musiet naucit. Keby to bolo presne ako Win tak by to nebol linux a nebol by medzi nimi rozdiel. Ale ak raz pochopis ako sa veci v linuxe maju a tiez to, ze za drvivu vacsinu su nahradou ine uzivatelsky privetivejsie programi, potom uz sa linuxu nepustis ani keby ta prosili. Vela programov sa da spustit aj cez wine. A teraz sa chysta uz konecna verzia wine 1.0 takze ich bude viac a viac... Good luck.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Myslím si, že tu ide o zavádzanie s platformou lunex a súčasnými vírusmi distribuovanými najmä pre platformu Windows.
Ak sa škodlivo rozšíri nejaká verzia lunexu, bude to mať motív a dopad aj na tvorcov "škodlivín" v podobe vírov pre Linux a spol.
Každý systém je napadnuteľný a má svoje slabé miesta.
A dá sa predpokladať aj obdobná nákaza u iných OS, ako MS Windows. Ak sa dostatočne vo veľkom budú používať iné OS, a ak
sa patrične "zaangažujú" výrobcovia "škodlivín"...
Sranda bude vždy.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nebude.trochu tu nastuduj a pochopis preco.linux je prostredie velmi neprajne pre sirenie virusov a virus tam vydrzi asi tak dlho ako clovek na mesiaci bez skafandru.uz raz bol nejaky pokus vyrobit virus pre linux a vykapal nez sa stihol rozsirit.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

necitis sa trochu ako Ballmer?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nebude to take cierne, z dvoch dovodov: Normalny uzivatel ma v Linuxe pravo zapisovat len do svojho domovskeho adresara a v tomto adresari bezne nebyvaju spustitelne subory. Takze ak aj uzivatel stiahne spusti daky program, ten ma len velmi malu sancu rozsirit sa, hodit sa "do registrov po spusteni" alebo nieco podobne.

Skor hrozia rozne toolbary ci balicky smajlikov s pribalenym trojanikom co sa naistaluju standartnym sposobom. A proti tym je kazda obrana marna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Osobne si myslím ,že pre útočníkov je ďaleko lepšie už dávno písať škodlivé programy pre Linux . Však na linuxe , bsd funguje vačšina internetu . Nie je lepšie vyradiť internet ako sa zaoberať jednotlivými užívateľmi ? Ani zdrojové kódy nie je problém nájsť , a taktiež sú verejne prístupné hlásenia o chybách . Tak prečo to nik nerobí ????
Skrátka a dobre , nemôžete porovnávať monolitický windows z modulárnym linuxom. Preto ak by bol linux na 50% počítačov , nikdy by nebol taký náchylný ako windows. Neexistujú dva rovnaké linuxi (distribúcie) nainštalované na Pc. Každá je v dačom iná (upravená podľa používateľa). A preto kód nemusí fungovať , i keď zneužíva chybu , ktorá tam vskutočnosti je.

Príklad : Nedávna chyba v jadre , ktorá dávala užívateľovi práva roota. V diskusií to valnej vačšine ani nefungovalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A preco by si srali na hlavu ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja len reagujem na to ,že každý sa oháňa tvrdením , že ak by bolo linuxu (unixu) toľko ako windowsu , tak by bol rovnako dieravý, Nebol! Popritom , vačšina mailových , www , a čo ja viem ešte čoho existuje primárne pod správou unixu , a ono to stále funguje.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mozno nieje cielom autorov trojanov odstavit internet :p
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

dalsi |<0|<0t
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

asi pol roka dozadu som cital clanok presne na tuto temu...chlapik sa rozhodol vyskusat funkcnost virusov na PC z nainstalovanym linuxom a wine...zohnal si od kamaratou vzorky najrozsirenejsich virou a zistil ze vecsina z nich sa nedala spustit vobec jeden alebo dva sa sice spustily ale to je setko(neboli schopne nic spravit v pc a ani sa sirit dalej(mailom alebo podobne)) a tusim jeden jediny sa okrem toho ze sa spustil bol schopny v tom systeme aj nieco spravit(ucinok sice nebol taky ako na win ale bol tam(zastavit sa vsak dal velmy jednoducho zakillovanim procesu a konec))a sirit sa tiez nebol schopny...takze tolko k linuxu a virusom
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A si si isty ze si pripraveny na linux??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odporúčal by som zakodovanie súborov na počítačoch štátnej správy. Potom by si uvedomili výhodu OS Windows :-D.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Na prvé prečítanie tomu všetkému až tak dôsledne nerozumiem.
Chytračina môže pochádzať z krajiny kde je aj Kaspersky Lab.
Rusi už dávno ponúkajú na warezoch Trojan Remover s "pridanou hodnotou" - so zaujímavou háveďou...
A navyše ukradnuté MP3-ky distribuujú a predávajú akože pod vlastnou hlavičkou a "zarábajú..."
To sú len také drobnosti.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Mna by len zaujimalo, kedze tu opisujete aky je inteligentny a dokonaly a ked si kliknem na tu stranku symantecu tak je tam "dangerous:low" a "removal: easy"

tak potom kde je pravda?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možnosť odstránenia sa podľa dostupných informácií týka len odstránenia samotného trojana, najmä pred jeho spustením, a nie odšifrovania už zašifrovaných súborov.

Nie je to dangerous ale damage level. O tom, či je primerané označiť škody spôsobované malwarom zašifrujúcim podľa dostupných informácií nenávratne všetky užívateľove súbory stupňom nebezpečnosti low si musí spraviť úsudok každý, kto chápe použité šifrovanie, sám.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Osobne vo svete IT pracujem od 1994 a uz som vycistil vela win compov. Svoj stroj chranit viem, ale ked som si predstavil aku paseku toto konkretne vie narobit tym, ktorym sa staram o stroje, striaslo ma... Nehovoriac o tom, keby sa to stalo mne... To mnozstvo dat, ktore potrebujem k praci a ktorymi sa zivim...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A nie je náhodou v USA povinnosť u komerčného softu, aj u šifier, poskytnúť vláde USA tzv. zadné dvierka?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Asi autor nebude z USA :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze by davala vlada sama sebe zadne vratka? Podla mna je to len zamienka na nainstalovanie nejakeho spywaru po "vycisteni".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie sama sebe, ale aby bol prístup hoc aj do šifrovaných údajov, keď to bude potrebné "v záujme USA..."
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je symantec, tolko slusnych PC premenili na uroven 486tky. Vdaka ich "ochrane" ... bla bla, ale diky aspon sa este uzivim :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

pridat do antiviru feature, ktora bude monitorovat spustenie rsaenh.dll a nedovoli nejakej pofidernej aplikacii spustit tuto DLL? RSAENH je ta kniznica z MS Win, ktoru trojan vyuziva. Nakolko ju vyuzivaju aj ine appl., bolo by treba akurat vytvorit zoznam povolenych, ktore ju mozu vyuzivat. Nevravte mi, ze sucasne antiviry by nieco take nedokazali. Nasledky by to neriesilo, ale prevencia by to bola dobra si myslim.

A ak mi niekto povie, ze prevenciou je prejst na iny OS, tak chcem vidiet, ako kvoli jednomu cervu bude cela company menit OS, HW (ak by sa slo na Mac), preskolovat ludi atp.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

problem to neriesi a za tu namahu to nestoji, kedze lahko moze vzniknut potom verzia sirena aj s potrebnymi kniznicami pre rsa a rc4. ak to niekto vopcha do instalaciek velkych stovky mb tych par stoviek kb navyse si nikto nevsimne a vobec nevadia.

a inak neviem co vsetci maju s windows. je pravda, ze tato konkretna verzia je pre windows a je jasne, preco niekto vyvija trojana prednostne pre windows, ale pre linux to ide vyvinut rovnako a rovnako by ta verzia mohla vyuzivat openssl instalovanu vsade.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi nemas potuchy o tom ako linuxy funguju co ? Ak virus nevie administratorske heslo tak si ani neprdne. Vsetko co moze na linuxe ovplivnit funkcnost systemu alebo programov ma pristup povoleny len z rootu, a do rootu sa bez hesla nedostanes. Vo windowse nieco take skoro neexistuje a je ovela viac virus-friendly ako linux...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Heslo takej obdobnej sily je vo Windows NT systémoch, teda aj na XPčku. Prevziať právo roota asi bude niekto vedieť. Keď to zvládli na platforme Win a poškodia ju bacile aj pod USER kontom, tak časom padne aj lunex.
Neviem prečo by mal vírus vedieť heslo??
Vo Windows ho asi tiež nikdy nehľadali, aj keď je to pomerne jednoduché. Akurát že užívatelia OS Windows sú oveľa hlúpejší a naivnejší, idú do všetkého pod učtom s právami ADMINISTRATORs.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

To ze heslo zistis cez nejaky exploit na XP neznamena ze ho zistis aj na line. Pocet bezpecnostnych chyb linuxu a XP je tak 1:15. Naviac vacsina spisovatelov virusov robi virusi prave pod linuxom a windowsakom robi viac menej napriek :P
Takisto Windowsaci su vacsinou "noobovia" a lahko ich nachytas na kadejakej <>vine. A ako uz bolo parkrat spomenute, pokusy o vytvorenie virusov pre linux bolo asi 400, prakticky ani jeden neuspel. Na windows vie napisat virus kadejaky programator co pozna 2-3 aktualne exploity. Na linuxe to az tak jednoduche nieje. Potrebujes sa najprv do sysetmu dostat, spustit sa, niekde sa zachytit, urobit si nejaky hacik aby ta hocikto nemohol zabit cez system monitor, dostat sa k nejakym systemovym suborom, ziskat opravnenie na ich prepisanie, a takisto sa spustit pri start-upe, urcite som daco zabudol a mam par nepresnosti ale opisujem to v kocke.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

hmm, lebo ako spravny linux user mas vsetky svoje data pod rootom, ze? v pripade ako funguje tento trojan a ako sa pravdepodobne dostava do PC je to na win aj linuxe uplne rovnake. rozdiel je ten, ze na win moze zasifrovta kvoli tomu o com hovoris subory aj inym userom, na linuxe nie. to je cely rozdiel. vzhladom na to, ze zijeme v bohatej krajine a o PC sa nas nedeli desat, je to sumafuk.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem je ze este sa nevie ako sa do PC dostava :P A naviac musi sa najprv spustit, co nieje az tak jednoduche pod linuxom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty mas v hlave tucniaka, ze to nedokazes pochopit??
Naco by takemuto skodlivemu kodu bol root pristup? Ked pracujes na linuxe pod non-root uzivatelom a mas pod tymto uzivatelom ulozene dokumenty. Potom spustis skodlivy kod (je uplne jedno ako, bud exploitom v aplikacii (browseri napriklad) alebo ho sekretarka spusti sama lebo sa to vola penis.jpg, a ten proces zasifruje uzivatelovi jeho dokumenty. Naco mu je root pristup?
Taketo kody ale nikto nebude robit, pretoze linux na pracovnej stanici skoro nikto nepouziva, a navyse nie BFU. Takze s bezpecnostou operacneho systemu to nema absolutne nic spolocne.

Odpovedať Hodnotiť:
 

A ty mas v hlave okno ze to nedokazes pochopit ? Root mu bude napriklad nato aby sa mohol spustat dokola ked ho zabijes v system monitore, aby sa mohol spustat pri start-upe, a aby sa vobec spustil nestaci exploit v IE. A ked ho aj budes chciet spustit tak ho inak ako umyselne nespustis. A vyzera to tak ze ten trojan sa spusta sam, pouziva windowsacky soft na cryptovanie, a vyuziva niektory win exploit.

Taky inteligenti ma uz dost seru co si myslia ze virusi sa daju zrobit na linuxe rovnako lahko preto lebo sa to da aj na windowse. A ako padny argument uvadzaju dovod "lebo si myslim" a "preto lebo preto" ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a preco by nejaky BFU (stale hovorim o pripade, ze by LINUX bol natolko rozsireny, ze by ho BFU pouzivali) nieco zabijal v "system monitore" (to co je za vyraz -- tu vidno ze linux poznas len z rychlika), navyse nie je problem spusteny proces premenovat ako len chcem (argv[0]), na nejaky velmi nenapadny nazov suvisiaci s procesmi servera X

a co tomu kodu brani vlozit sa do .rc startovacich skriptov konkretneho uzivatela? Na to tie skripty predsa su, aby sa spustali po prihlaseni konkretneho uzivatela. Nie je nutne nic spustat po samotnom starte servera. Cely skodlivy kod sa moze bez problemov spustit s pravami uzivatela ktory sa prihlasi, a do ktoreho .rc skriptoch sa vlozi, kedze na to samozrejme pravo ma.
Takisto ako BFU na windowse nepozera ziadny "system monitor" (ako to ty nazyvas) a tiez nikdy nepozera co sa mu po starte spusta, takisto rovnaky BFU by na linuxe pochopitelne neskumal ziadne startovacie skripty ani beziace procesy, lebo sa v tom nema ziadnu sancu vyznat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ma napadlo, ako moze nejaky malware zakryptovat nejaku NAMOUNTOVANU particiu, napr /home, kde sedi uzivatel, ktory ten malware stiahol , imho to nepojde bez umountu toho odielu, co zase nie je mozne, pokial by mal dany user spustenu sessnu (X , KDE napr ). ak by sa o to pokusil pri boote, musel by byt zaradeny medzi rc.skripty v /etc/rc.d/ (napr rc.local), ktore su zase vlastnene rootom a nejdu bez jeho prav editovat... :|
any idea ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ma napadlo, ako moze nejaky malware zakryptovat nejaku NAMOUNTOVANU particiu, napr /home, kde sedi uzivatel, ktory ten malware stiahol , imho to nepojde bez umountu toho odielu, co zase nie je mozne, pokial by mal dany user spustenu sessnu (X , KDE napr ). ak by sa o to pokusil pri boote, musel by byt zaradeny medzi rc.skripty v /etc/rc.d/ (napr rc.local), ktore su zase vlastnene rootom a nejdu bez jeho prav editovat... :|
any idea ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ma napadlo, ako moze nejaky malware zakryptovat nejaku NAMOUNTOVANU particiu, napr /home, kde sedi uzivatel, ktory ten malware stiahol , imho to nepojde bez umountu toho odielu, co zase nie je mozne, pokial by mal dany user spustenu sessnu (X , KDE napr ). ak by sa o to pokusil pri boote, musel by byt zaradeny medzi rc.skripty v /etc/rc.d/ (napr rc.local), ktore su zase vlastnene rootom a nejdu bez jeho prav editovat... :|
any idea ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a na to, aby sa skodlivy kod spustil, samozrejme uplne staci chyba v aplikacii (napr. buffer overflow), a je uplne jedno, ci na windowse alebo linuxe.
To chces povedat ze na linuxe sa neexploituju programy? Haha, ved ich je plny internet.
A zdaleka to nemusi byt len kategoria "root-exploit" problem v nejakej suid binarke, ale kludne aj web browser, a kod ziska prava uzivatela pod ktorym bezi ten browser, co uplne staci ...

Odpovedať Hodnotiť:
 

nikde nie je napisane, ze ten virus pod Linuxom nespustis s rootovskymi pravami talent ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do pekla s windozami :D najlepsi je aj tak IOS
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

najlepsie je NINTENDO !
Odpovedať Hodnotiť:
 

kazdy kto sa zaobera ochranou pocitacov by mal uz davno vediet, ze jedine HIPS je riesenie. samozrejme, tymto mam na mysli v kombinacii s antivirusovym programom a kvalitnym firewallom. pre tych co nevedia, HIPS je host intrusion prevention system a principialne funguje na zaklade ucenia sa dovolenych akcii (aka aplikacia moze co robit, kam zapisovat, ake operacie vykonavat, co citat, ake kniznice loadovat, ci moze priamo pristupovat do pamate atd...). je to pre aspon trosku skusenych uzivatelov, zaciatocnici by potrebovali skolenie aby si vedeli ochranit svoje pracovne stanice.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

HIPS HIPS HURÁ
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Keket - no 100 bodov! - :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A čo tak Windowsu vypnúť v službách "Cryptographic Services" ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vela ludi (zaciatocnikov) vobec necita na co sa ich HIPS pyta, automaticky daju povolit. Ako si napisal, pre pokrocilych uzivatelov je to jedno z najlepsich rieseni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

BFU ti to stejnak odklepne a pokrocilemu sa trojan do PC nedostane.

Jo a co je to ten antivirus? :p
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bože, čo budem robiť ak mi to zašifruje všetko porno čo mam :(((
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

nezasifruje, na viruslist.com je zoznam koncoviek, ktore to sifruje, a nie je tam ziadne .avi, .mpg, a dokonca ani .mp3 alebo .ogg...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

na freefoto budes musiet ist :D +1
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Mohli by ste zrusit to zosivenie diskusie po hlasovani za niektory prispevok !!!!
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

A co takto pouzit nejaku komercnu alebo aj free verziu UNDELETE softu...teda nie som si isty ako to sifrovanie prebieha, ale podla popisu procedury to subory po zasifrovani odstrani, takze mozno by sa este dali "undeletnut", ale to je len hypoteza.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Už keď je to také šikovné, asi si to vie po sebe aj "pozametať"... Ale každopádne to tam doplnia, aby bolo veselo.
Ak je to už zašifrované, môže tam byť vložená aj nejaká "pridaná hodnota..."

Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi jedinou istotou je zalohovat. S obnovovanim vela suborov to nie je az taka sranda a nemusi byt 100%. Neviem si predstavit, ze sa budem prehrabavat v obrovskom mnozstve vymazanych poloziek MFT alebo na disku koli stovkam suborov. Raz mi stacilo, radsej zazalohujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tu uz ostava len jedine riesenie... Vlozit vsetky sily do vypatrania autora - ked sa chce, da sa vsetko. Za gule ho zavesit do prievanu a tri dni bicovat. Dat mu do ruky klavesnicu so zasifrovanym plaintextovym suborom, v ktorom sa skryva heslo. Ak heslo za den neuhadne (miliony kombinacii), olamat mu vsetkych 5 koncatin a vyrvat mu nos - nech si pamata ze ho nema strkat do veci do ktorych ho nic nie je.

Posluzil by ako odstrasujuci priklad. To narobit s par spammermi a hned by bolo po problemoch.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Suhlasim. Myslim si, ze taketo praktiky budu existovat v IT dovtedy, kym bude pre ne dostatocne mnozstvo hlupych uzivatelov tj. asi vzdy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna ten typek ktory to spravil je sikovny a mali by ho vyuzit na vytvorenie dalsich virov
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Podla mna je zakomplexovany chudak sklamany zivotom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujmalo by ma ci to vies sifrovat aj vecicky ktore su na sieti pod linuxom ako fileserver...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja to nevieš
Odpovedať Hodnotiť:
 

aky problem si urobit adresar program files na ktoromkolvekm disku ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bezne si vsetky priecinky len tak z flipu premenovavas na Program Files ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A CO TAK PREJST NA LINUX KDE SA TAKETO NIECO NIKDY NESTANE, KEBY LUDIA OD LINUXU BOLI SVINE TAK TAKYMTO PODOBNYM MECHANIZMOM ZNICIA MICROSOFT ALE ONI NIE SU MICROSOFT
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

http://tinyurl.com/5ohxzk
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pod linuxom asi nemoze vypnut caps lock :-)))))
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No, keď si stiahne ovládač na klávesnicu,preštuduje 20 krát inštalačný manuál a prepíše údaje o zariadení xserver.conf, možno sa mu na 60-ty krát zapne aj X11...a pri väčšej-menšej náhode si bude môcť vypnúť aj caps lock :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To nebude Linuxak. To je len jeden ztych co si daju Linux len preto lebo aj Milan s Ferom si ho dali.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tam mate. teraz hovorte aky som hlupak naivny ked mam mac. teraz budte frajery a ne ked sa smejete ze mac maju tupe hlavy. fakk ju
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

v tomto prípade by ťa mac ani nič iné neochránilo, keďže škodlivý kód si bohato vystačí s prístupovými právami bežného užívateľa, pod ktorým beží, čiže napr /~, a spustením od užívateľa, jedine ak..... možno by stačilo spraviť tak sofistikovaný OS, že na ňom nebude možné níč pustiť....
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme, myslím tohto konkrétneho trojana, a jemu podobné, a nie iné druhy, ktoré to skutočne potrebujú, toto je pre rýpalov a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

www.acapela-group.com/
Greetings/easter-1-b91849df02d5
Odpovedať Hodnotiť:
 

už som poslal :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetci tu nakladate na windows, nehovorim ze je to dokonaly OS ale keby sme vsetci bezali na zazracnom Linuxe, tak vsetky tieto sracky by boli smerovane nanho a dalsi chytraci by vam vykrikovali nech si zoberete free OS windows. Takze myslim ze tieto silacke reci toho moc neporiesia. Asi je dovod, preco pouziva neporovnntelne mnozstvo ludi windows. Tymto pravdaze nechcem naznacit ze Linux alebo ine OS su zle.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ty si si velmi neprecital argumenty na podobne reci trocha vyssie v diskusii co ? Skus to a mozno sa dozvies ze ajkeby bol linux v rovnakom postaveni ako windows tak by taketo sracky nemali sancu na uspech, argumenty mas tiez v diskusii. Tu to nieje az tak o tom ktory soft je v majoritnom postaveni, ale ktory ma lepsie riesenu bezpecnost. Len tym ze Windows pouziva registre ho to posuva o niekolko miest v bezpecnosti dozadu....
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tak tak, linux a aj mac aj ktory kolvek iny nie MS OS ma uplne inu architekturu ale to sa asi tazko vysvetli ludom ktori do toho vidia asi tak ako hus do vyroby piva...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale to je v mnohom úplne jedno, akú má OS architektúru. Stačí do všakovakých lunexových updatov, alebo jadier, nabaliť tie škodné a vymyslieť finty ako oklamať ľudí. Tí sú tí istí - blbí a blbší - a už len šíriť zlo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby to bolo take jednoduche uz by sa tak malware davno distribuoval aj po linuxovych distribuciach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

naco by to vyrabali keby tym poskodili minimum uzivatelov. Argumenty neargumenty, mysli ze nie je vobec problem urobit virusy aj na Linux.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Je uplne jasne ze sa to da, ale naco si davat tu robotu ked na svete pouziva linux asi 3.5% uzivatelov pc?
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej, a povedal by som ze na niektore tie argumenty si ani nebol schopny reagovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna mas uplnu pravdu , keby boli seci na linuxe , seci by sa snazili spravit nejake skodlive programy spustitelne pod linuxom ... absolutne by sa nezaujimali o vetchu sracku MSwin ... seci by sa snazili zlomit linux a verim ze po case by sa im to urcite podarilo ... ide o to ze sme vynalizavy , a ze linux nieje dokonaly . Pre toto povazujem linuxakov za neonacistov :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

...internet je seriou trubiek? tieto trubky sa mozu naplnit! a ak sa naplnia, internet bude spomaleny... To povedal pan senator Ted Stevens a ten o tom vie urcite svoje!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak nato neprídu... čo, kto, kedy a ako tak z toho bude asik dosť veľký problém!!! pretože sa to rýchloro zšíri. A ak sa tak stane nič iné nezostane, len preč z internetu alebo prejsť na linux...
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre toto som si kupil 1TB ext.hd. mam kde zalohovat, ale keby som chytil takeho curaka, co toto vymysla..... no dostal by pekne na pitchu
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je síce fajn riešenie len ma trápi že budeš ako debo sale formátovať a preinštalovávať :-///
Odpovedať Hodnotiť:
 

viete ze staci program ktory vam urobi z disku dokonalu kopiu na iny disk? potom ked sa nieco posere, nebudete musiet preinstalovavat, staci prehodit disk za ten zalozny, povodny pripojit externe, sformatovat a zase nan urobit uplnu kopiu. jednoduche nie? a stale mate data v bezpeci. ked vam na datach naozaj zalezi, budete takto postupovat kazdy den rano a virusy vas ani nestrajchnu ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zalezi od toho, kolko zaloh si clovek vytvori, aby potom nemal len infikovane. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Každý den kvůli hlouposti zálohovat disk, to snad ne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne... ako pako každý deň zálohovať?!? a čo odporúčaš na notebooky???!!! teperiť externýý disk???
Odpovedať Hodnotiť:
 

gratulujem tomu co to vymyslel...
keby ten "operacny system" bol open source tak netrva viac ako 2 dni kym by sa to spolocnymi silami podarilo zaplatat....



Odpovedať Hodnotiť:
 

tuto konkretnu 'featuru'???

''Škodlivý kód využíva k šifrovaniu knižnice Microsoft Enhanced Cryptographic Provider prítomné vo Windows''
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento provider je len kniznica nachadzajuce sa vo Windowsu, toto nie je mozne zaplacat, ked to nie je chyba v operacnom systemu. S tymto kniznicom mozete sifrovat data, program len toto vyuziva na sifrovanie, mohol aj vyuzivat ine kniznice, ale toto je najlahsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty budes asi z Hungary ze ? :)))))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

n781567@yahoo.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozeram ze niekto nevydrzal a musel ten vir vyskusat , ze ? :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

da sa to pusiti vo virtual pc?

Odpovedať Hodnotiť:
 

1. Nevyriesilo by to chranene ulozisko windowsov? Nieco take bolo k dispozicii narvat to do toho a basta nie?
2. Keby som mal cely disk sifrovany aj v tomto pripade by sa to spustilo a narobilo paseku?
Ked pozeram na tie formaty doc, 7z, zip, rar, xls a mdb az mi je do placu.
Co ma vsak tesi je ze tam niesu ODS, ODT a okrem PDF ziadny z adobe balika. Prajem vela stastia ludom co maju 1000 veci v Corel CDR
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neni tam nic z Adobe baliku? ps, ai, fla? tak to mi odlahlo :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

noveho Gpcode si mozete stiahnut tu :)


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

este, ze mam mac :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a naky soft na hromadne premenovanie koncoviek (a nasledny backup na povodne nazvy) ????
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prislusne organy by sa skor mali snazit tychto zakomplexovanych chudakov co taketo virusy siria co najskor chytit a vymerat im exemplarne tresty aby si to dalsi do buducna rozmysleli.

Jeden takyto virus narobi skody tisickam ludi, pripravi ich o dusevne vlastnictvo. Teraz abych sa bal v googli kliknut na nejaky neznamy odkaz abych neprisiel o subory alebo zalohovat denne jak blbec alebo si komplikovat zivot firewallmi, anvivirusmi, ... cez ktore aj tak vzdy nieco prejde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tito ludia vobec niesu hlupaci a pod...
Praveze maju viac logiky ako niektori tu na fore dokopy. Lenze skoda, ze ju vyuzivaju na nicenie a robenie zla... A naco? Nato aby my zasifrovali par suborov. A ked sa naserem format C: a nebudem sa s tym vobec srat. Mam 3PC a 2NB. Dva PC su len ako ulozne stanice bez pripojenia na internet. Pripajam ich iba vtedy ked updatujem OS a antivir. Tam mam 500GB HDD v kazdom 1 a tam su ozajstne zalohy. Pri NB nosim externy 750GB HDD a tam idu vsetky data, ktore nie su systemove. Cize MP3, filmy atd...aj hry.
btw: Na oboch PC mam LinuxOS Ubuntu 8.20 len na 3. PC mam Windows Vista a na nbtkoch mam XPcka. Fakt odporucam mat 1-2 PC cisto iba na zalohy atd...Nemusia to byt hracske stroje. Napr. tie co mam ja:
CPU: Intel Celeron 2,02GHz
RAM: 512MB
HDD: 500GB WD
VGA: GeForce 4MX 440SE 64MB
Combo CD-DVD/RW a FDD
OS: Linux Ubuntu 8.20SK
A podobne aj druhe PC
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozem sa ta opytat co si tam zalohujes? teda aku pracu robis?
Odpovedať Hodnotiť:
 

povies mi odkial si nabral ubuntu 8.20? hm? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimave bud sa setci vipojime z netu co nehrozi alebo budemenahanat tvorcov wirusov a dame si linux satci jak a bude to v pic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mohli by srpavit nieco ako S@TI na toto
aj ked to potrva dlho moze to by cesta ako na tento druh problemov buducnoti
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár