neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Finálny 600 Mbps WiFi 802.11n štandard schválený

Štandardizačná komisia organizácie Institute of Electrical and Electronics Engineers, IEEE, aktuálne ohlásila ratifikáciu novej verzie WiFi štandardu, 802.11n. Maximálna rýchlosť podporovaná protokolom 802.11n, ktorý sa začal pripravovať už v roku 2002, sa oproti poslednej verzii 802.11g zvýšila 100/9-násobne na maximálnych 600 Mbps, súčasné čipsety podporujú typicky maximálne 300 alebo 450 Mbps.

DSL.sk, 15.9.2009


Štandardizačná komisia organizácie Institute of Electrical and Electronics Engineers, IEEE, aktuálne ohlásila definitívne schválenie novej verzie WiFi protokolu, 802.11n.

K finálnej štandardizácii prišlo sedem rokov od štartu vývoja nového štandardu a viac ako dva roky od spustenia certifikácie zariadení s druhým návrhom štandardu. V súčasnosti sa už denne predáva viac ako milión zariadení kompatibilných s druhým návrhom WiFi 802.11n certifikovaných WiFi alianciou.

Oproti druhému návrhu štandardu, s ktorým sú kompatibilné súčasné zariadenia, prišlo vo finálnej verzii k menším zmenám najmä u voliteľných funkcií a vlastností.

Zariadenia certifikované WiFi alianciou pre súlad s finálnou verziou štandardu budú interoperabilné s doterajšími zariadeniami a podľa oznámenia WiFi aliancie doterajšie zariadenia kompatibilné s druhým návrhom štandardu získajú dokonca právo používať logo kompatibility s finálnou verziou štandardu, keďže sú kompatibilné zo základnými požiadavkami aj finálneho 802.11n.

U viacerých 802.11n čipsetov je zároveň možné, že výrobcovia iba aktualizáciou firmvéru zabezpečia aj u už predaných zariadení úplnú kompatibilitu s finálnou verziou štandardu.

Verzia 802.11n je na rozdiel od doteraz bežne používaných verzií WiFi 802.11b a 802.11g určených len pre 2.4 GHz pásmo určená pre 2.4 GHz alebo 5 G GHz pásmo.

Oproti verzii 802.11g nová verzia 802.11n výrazne zrýchlila, z maximálnej fyzickej komunikačnej rýchlosti 54 Mbps až na 600 Mbps, teda 11.1-násobne. Časť zrýchlenia je dosiahnutá vďaka voliteľnému zdvojnásobeniu šírky využívaného komunikačného kanálu z 20 MHz na 40 MHz, o ďalšie takmer 5-násobné zrýchlenie sa už postarala efektívnejšia technológia.

Zdvojnásobenie šírky kanálu na 40 MHz poskytuje 108 frekvencií v OFDM namiesto 52 frekvencií, bitrate sa tak zvyšuje presne 2.25-násobne. Aj 802.11n môže ale stále používať aj 20 MHz kanály.

802.11n používa efektívnejšie opravné kódy, keď na ne pripadá len 1/6 prenášaných bitov namiesto 1/4, rýchlosť tak zvyšujú o devätinu. Rýchlosť zvyšuje aj skrátený ochranný interval proti rušeniu oneskoreným odrazeným signálom z 800 ns na 400 ns, čo umožňuje zvýšiť rýchlosť o ďalšiu jednu devätinu.

Najväčšie zrýchlenie ale prináša technológia Multiple Input Multiple Output, MIMO. Pri použití MIMO dve zariadenia komunikujú na jednej frekvencii nie jedným ale viacerými, dvomi až štyrmi, dátovými streamami a rýchlosť sa tak zdvoj, stroj alebo zoštvornásobuje.

Pre každý dátový stream potrebujú mať obe zariadenia samostatnú anténu. U zariadení certifikovaných podľa druhého návrhu štandardu 802.11n bola overovaná kompatibilita s MIMO s maximálne dvomi streamami, ktoré umožňujú maximálnu rýchlosť 300 Mbps. Súčasné čipsety podporujú typicky maximálne dva dátové streamy, najlepšie zatiaľ predstavené čipsety popredných výrobcov tri prípadne prototypy plné štyri streamy s maximálnou rýchlosťou 450 Mbps respektíve 600 Mbps.

802.11n zároveň okrem výrazného zvýšenia fyzickej prenosovej rýchlosti zvyšuje aj efektívnosť prenosu samotných dát pomocou napríklad spájania potvrdzovacích framov, podľa dostupných informácií môžu u 802.11n dáta tvoriť v ideálnych podmienkach až približne 75% fyzickej rýchlosti oproti menej ako 50% pri 802.11g.

Plné znenie schválenej finálnej verzie štandardu bude zverejnené v októbri, certifikácia nových zariadení s finálnou verziou štandardu vrátane testovania interoperability nových voliteľných funkcií začne už tento mesiac.


      Zdieľaj na Twitteri


Akú najvyššiu verziu WiFi používate? (hlasov: 732)

802.11n      24%
802.11g      64%
802.11a      3%
802.11b      2%
Nepoužívam WiFi      6%


Najnovšie články:

Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami


Diskusia:
                               
 

Joo, wifina je paradna vecicka, to len admin na martinskej priemyslovke ju vie zapnut, ale nevie ju napojit na net, lebo na zaciatku prazdnin celu skolsku siet rozkopal a cele prazdniny zrejme spal...
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Ta si mal ísť na martinské gymnázium. - Len pár metrov ďalej a wifi nám ide.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Ale ak budete pokračovať v štúdiu na Žilinskej Univerzite, tak tu funguje úplne všetko a na vyššej úrovni. Takže Vás pozývam na katedru Automatizácie a Výrobnej Techniky. ;)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

hahaha na ZU som dal do default settings 7 univerzitnych AP, kym priatelka dorobila skusku. Celkom som sa bavil. Holt, backtrack je zlo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V reale prostredi to da mozno ledva 500Mbps
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

urcite lepsie ako momentalnych teoretických 54, v praxi do 24Mbit/s... Konečne, po siedmych rokoch sme sa dočkali. Normalne mam radosť! Ešte som zvedavý, ktorý výrobcovia budú natoľkjo blbí (rozumej loajálni voči zákazníkom) a vydajú firmware ktorý bude podporovať schválený štandard.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

realne to je rychlejsie ako 100mbit fa
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

realne som zvedavy ako to bude fungovat v dnesnom zarusenom prostredi na 2,4GHz scanujem 56 sieti na 5,8GHz 29 sieti a to nehovorim kolko dat tadial tecie
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Realne asi podobne ako je to dnes s g-ckom, kde je to okolo 11 Mbit. Tu to bude mozno 70-100 mega.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

no v panelaku to moze byt problem, u nas v areali skoly testovali wifi n a bolo tam okolo 130MB/s...samozrejme AP a routre boli produkty cisco takze nejaky airlive alebo aidaidas neviem co dokaze
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

130MB/s tazko, asi 130Mb/s si chcel napisat ;-)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

hej ospravedlnujem sa:)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Pocuj ty riCisco odbornik.
Ked uz tu zacnes s hadzanim znaciek upresni si MB/s a Mb/a
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Mb/a - xD LOL
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

jednoduche riesenie
ubiquity superrange2: 2,4GHz vystupny vykon 600mW a pochybujem ze by ta niekto rusil s takym vykonom :D
ubiquity extremerange7: pracuje na frekvenci 700MHz cize rusenie ta nemusi trapit

sice na obe potrebujes licenciu ale kto ta bude zalovat ze vysielas na frekvencii ktoru nikto nepouziva :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

by si sa cudoval..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Licencia na 2,4GHz? 600mW? Pridu hygienici s antenkami a mozes predat dom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mozem sa spytat, kolko mas rokov?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Skor by ma zaujimal delay ako rychlost. Aj ked mi nieco hovori ze to bude mozno kus lepsie ako 100mbit. Ale to je len pocit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na martinskej priemyslovke bol odkedy si pamatám vždy krepý admin. Ešte že je tam pán Edo, to je macher, ten to dá vždy do poriadku.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Presne, Ing.Jadron je ON!
Ci klasici ako Ing.Bella, Mgr.Kovacik a Mgr.Kotka. :)
To boli casy este pred 6 rokmi...
Pozeram, ze v jedalni ani po 6 rokoch este nemaju el.stravovaci system, pekne. :D
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Som zvedavy, ci sa v 802.11n nejako vylepsil aj dosah WiFi signalu pri pouziti rovnako silneho vysielaca ako pri 802.11g standarde.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

mozem len odporucit. Dosah lepsi, delay tiez.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze to staci iba stiahnut aktualizaciu? Nevizaduje to novy HW teda router?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked podporuje stare "n" tak len update
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak mas n-ko draft tak nepotrebujes nic lebo to sa cakalo len nato ci sa schvali prave ten draft
ale g na n updatom softwaru nespravis - neviem presne rozdiely ale tusim n-ko pouziva 2 anteny + rychlejsie chipy
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

100/9 násobne ?!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ked sa daju dokopy vsetky tie spomenute "devatiny", tak vysledok bude 11,1 preriodickych (to je 100:9, inac zapisane 100/9) ;-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

a to, aky realny dopad to vlnenie moze mat na vsetko okolo nikoho nezaujima?
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

vies 802.11n oproti 802.11g sposobuje rakovinu, ludom sa toci hlava a mantaci ako ty pisu blbosti do fora. Ale nezufaj, existuje proti ochrana - ciapka z alobalu http://img199.imageshack.us/img199/5064/signs2.jpg
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

aaa to mam, to dobra vec, odporucam
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

pravdepodobne to bolo myslene ze sa zarusia vsetky kanaly
Odpovedať Hodnotiť:
 

To by si musel vypnut elektricku siet kompletne aby si sa zbavil umeleho elektromagnetickeho vlnenia. A aj tak, mas elektromagneticke vlnenie aj z vesmiru v rozne velkych davkach.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale pridavat si ho snad nemusime, je jasne ze s vyssimy rychlostami je vo vzduchu potrebnych coraz viac wattov. ochvilu ti bude svietit doma luster ako tie blikacky na mobiloch
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

a to si tresol somarinu teraz s tými wattmi
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Shannon–Hartleyho teorem ti nic nehovori?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

my sme sa ucili ze Shanon-Kotelnikom teorem :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

my sme sa ucili ze Shanon-Kotelnikov teorem :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

my sme sa ucili po kostole hvizdat
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nieje vsetko len zalezitost vykonu. Napriklad taka modulacia, to je nieco ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ani nie vypnut, stacilo by behat vo faradayovej klietke :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

planujem uz hodne dlho...ale tak to vidim ze asi uz nastal ten spravny cas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s tymi viacerymi antenami ako nutnost pre MIMO by som bol opatrnejsi, uz teraz su riesenia na 802.11n ktore cez jednu antenu vysielaju MIMO, tzn. viacej streamov. Ale ok, tu sa pise o standarde... pravdepodobne niektori vyrobci si uz nasli svoje vlastne hackarske skratky na optimalizaciu 802.11n :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak mam asus NB co mi podporuje tuto normu tak teoreticky...pri pripojeni dvoch NB cez ad-hoc dosiahnem vyssiu rychlost alebo ako ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

kokos.. adhoc ma dosah par metrov.. to si radsej zober do kabelky krizeny RJ45...
Odpovedať Hodnotiť:
 

viem len sa pytam ako by to bolo teoreticky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale bude to musieť podporovať aj druhý, a pravdepodobne budeš miesť povoliť ad-hoc n v nastaveniach karty.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár