neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
WD uvádza prvý disk so 4 KB sektormi

Spoločnosť Western Digital avizovala na konci minulého týždňa uvedenie nových pevných diskov, ktoré sa podľa dostupných informácií stanú zrejme prvými diskami od veľkých výrobcov klasických diskov v reálnom predaji so sektormi s veľkosťou 4 KB namiesto doterajších štandardných 512 bajtov. 4 KB sektory okrem iného umožnia oproti 512-bajtovým zvýšiť hustotu uložených dát o 7% až 11%.

DSL.sk, 14.12.2009


Spoločnosť Western Digital začne v najbližších dňoch predávať klasický pevný disk s kapacitou 1 TB, ktorý bude zaujímavý použitím sektorov s veľkosťou 4 KB, avizovaných už v roku 2007.

Klasické pevné disky modernej éry, za viac ako posledných 30 rokov, používali jedinú štandardnú veľkosť sektora, 512 B.

Sektor pevného disku

Sektor u klasického pevného disku je základnou kapacitnou nedeliteľnou jednotkou ukladania dát. Disk vždy naraz ukladá alebo číta celý sektor, ktorého bity sú zapísané plynule za sebou.

Okrem užívateľských dát v sektore patria ku každému sektoru aj navyše ukladané dáta, synchronizačné dáta na začiatku sektora zabezpečujúce jeho označenie a rozpoznanie a dáta na konci sektora obsahujúce kontrolné ECC kódy použiteľné pre obnovu dát v prípade chyby čítania. Medzi sektormi sa tiež nachádza nevyužité miesto na krátku medzeru oddeľujúcu sektory.


Osem doterajších 512 B sektorov za sebou, pomery veľkostí nie sú reprezentatívne (obrázok: Western Digital)



Jeden nový 4 KB sektor bude obsahovať toľko užívateľských dát ako osem doterajších 512 B sektorov. K uloženiu rovnakého množstva dát je preto potrebná len približne osmina synchronizačných dát, menej dát pre kontrolné ECC kódy a k úspore priestoru príde tiež odstránením 7 medzier medzi 8 klasickými 512-bajtovými sektormi.


Jeden nový 4 KB sektor, pomery veľkostí nie sú reprezentatívne (obrázok: Western Digital)



Dáta pre kontrolné ECC kódy pre 4 KB sektor zaberajú viac miesta ako kontrolné kódy pre 512-bajtový sektor ale menej miesta ako kontrolné kódy pre osem 512 B sektorov. Navyše ale nový kontrolný kód pre dlhší sektor dokáže opraviť viac chýb, podľa Western Digital technológia použitá spoločnosťou zlepší schopnosť opravovať chyby o 50%.

Celkovo nová technológia 4 KB sektorov zvýši hustotu uložených dát podľa WD o 7 až 11%.

Hoci WD už v minulosti vydal disk s netypickou neokrúhlou kapaciou, keď v prvej polovici tohto roka predával v Číne 808.8 GB disk, podľa zatiaľ dostupných informácií u prvých diskov bude používať doterajšie bežné okrúhle kapacity.

Technológiu u prvých diskov tak využije len na veľmi mierne zvýšenie rýchlosti prístupu, k zvýšeniu kapacity diskov prispejú 4 KB sektory reálne až u ďalších modelov.

Emulácia 512 B sektorov

Keďže rozhrania, radiče diskov a ich firmvér, súborové systémy, operačné systémy a ďalšie súčasti počítačov 4 KB sektory vôbec nemusia podporovať alebo môžu mať s nimi problémy, WD bude u prvých diskov so 4 KB sektormi podporovať emuláciu 512-bajtových sektorov.

Emulácia bude navonok sprístupňovať 4 KB sektor ako osem 512 B sektorov a bude do nich umožňovať samostatne zapisovať a čítať z nich.

Keďže ale disk so 4 KB sektormi dokáže naraz reálne fyzicky zapisovať a čítať len celý 4 KB sektor, ak bude operačný systém požadovať prečítanie iba jedného emulovaného 512 B sektora a disk ho nemá v cache pamäti, bude musieť prečítať celý 4 KB sektor. Pri zápise jedného 512 B sektora bude dokonca disk musieť najskôr prečítať celý 4 KB sektor a potom ho so zmenenými 512 bajtami späť zapísať.

U nových diskov so 4 KB sektormi a s emuláciou tak hrozí prípadný negatívny dopad na výkon pri používaní súborových systémov nie optimálne kompatibilných s týmto režimom emulácie.

Operačné systémy respektíve súborové systémy pracujú s diskami po blokoch typicky veľkých minimálne 4 KB. Ak sú tieto logické bloky zarovnané s fyzickými 4 KB sektormi, teda 4 KB bloky začínajú na 512-bajtových emulovaných sektoroch s poradovým číslom pri číslovaní od nula deliteľným osem, operačný systém bude bežne požadovať zápis a čítanie celých fyzických 4 KB sektorov a nebude tak prichádzať k spomaleniu.

Ak bloky súborového systému ale nie sú zarovnané s fyzickými 4 KB sektormi a sú oproti nim posunuté napríklad o jeden sektor ako je tomu u Windows XP, namiesto čítania alebo zápisu jedného 4 KB bloku bude musieť disk čítať dva bloky respektíve dokonca čítať a zapisovať dva bloky.

Operačné systémy Windows Vista, Windows 7 a Mac OS X 10.4+ umiestňujú svoje 4 KB bloky na pozície zarovnané s fyzickými 4 KB sektormi, preto pri využívaní diskov naformátovaných týmito operačnými systémami bude prístup na disk optimálny.

Pre disky, ktoré boli naformátované Windows XP, bude WD u nových diskov poskytovať dve možnosti. Nástroj WD Align zarovnáva bloky už vytvorených diskových oddielov s Windows súborovými systémami na fyzické 4 KB sektory.

Zároveň je na disku k dispozícii fyzický jumper, ktorý posúva LBA číslovanie logických emulovaných 512 B sektorov o jeden. Pri prepnutí tohto jumpera pred inštaláciou Windows XP tak začiatok systémovej Windows XP partície nepadne na 512 B emulovaný sektor s poradovým číslom 63 ale 64 a bloky partície budú zarovnané na skutočné fyzické 4 KB sektory.

Nástroj WD Align je samozrejme možné použiť aj v prípadoch Windows súborových systémov nezarovnaných z iných dôvodov, napríklad po prekopírovaní klonovacím nástrojom.

Prvý disk so 4 KB sektormi

Spoločnosť informácie o nových diskoch so 4 KB sektormi zverejnila na konci uplynulého týždňa na svojich stránkach. Disky so 4 KB sektormi označuje ako disky s Advanced Format.

Podľa dostupných informácií prvým diskom so 4 KB sektormi bude Caviar Green 1 TB s modelovým číslom WD10EARS.

Tento má podľa špecifikácie na stránkach WD oproti doterajšiemu 1 TB modelu Caviar Green WD10EADS 64 MB cache pamäť oproti 32 MB. Väčšia cache pamäť umožní disku pracovať efektívnejšie v prípadoch neefektívneho prístupu k jednotlivým 512 B sektorom alebo nezarovnaným 4 KB blokom.

WD10EARS sa od WD10EADS odlišuje aj ďalšími parametrami. Podľa špecifikácie má o cca 1% vyššiu rýchlosť prenosu dát, 111 MB/s oproti 110 MB/s. Zároveň u nového modelu WD udáva výrazne vyššiu spotrebu v režime nečinnosti, teda v režime rotujúceho média ale bez prebiehajúcej operácie. Spotreba v tomto režime je na úrovni spotreby pri čítaní alebo zápise, 4.85 W, u modelu WD10EADS je to len 2.8 W.

Spoločnosť zároveň na svojich stránkach ponúka ďalšie dva nové modely Caviar Green so zväčšenou 64 MB cache pamäťou, 1.5 TB WD15EARS a 2.0 TB WD20EARS. Vzhľadom na číslovanie modelov a veľkosť cache pamäte pôjde pravdepodobne tiež o modely so 4 KB sektormi. Tieto dva modely sa zatiaľ ale neobjavili v PDF s kompletnou špecifikáciou Caviar Green modelov a na trh sa tak pravdepodobne dostanú neskôr ako 1 TB model WD10EARS.


      Zdieľaj na Twitteri


Keby ste kupovali nový disk, ktorý z dvoch modelov s prakticky rovnakými teoretickými parametrami a cenou ale odlišujúcimi sa 4 KB a 512 B sektormi by ste v súčasnosti preferovali? (hlasov: 562)

Model so 4 KB sektormi      67%
Model s 512 B sektormi      16%
Nepreferoval by som ani jeden model      17%


Najnovšie články:

Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami


Diskusia:
                               
 

radsej by mohli vytvorit disk, ktorý by uz natívne bol niečo ako mirroring raid, jt v jednom virtuálnom disku by boli dva fyzické.... navonok by sa to tvárilo ako jeden disk... tomu by sa hovorila bezpečnosť.
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

tiomu sa nehovori bezpecnost ale redundancia, prip. ty asi myslis zalohovanie ;)

bezpecnost je daco ine :P
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ja tomu hovorím bezpečnosť, bezpečnosť uložených dát... okrem toho je jedno ako sa to nazve dôležitý je výsledok :D
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Cena priblizne dvojnasobna, cas medzi poruchami len takmer dvakrat dlhsi. A v pripade poskodenia elektroniky prides aj tak o vsetko.
Preto sa to nevyraba.
A hlavne som zvedavi, ako by si v pripade poruchy jednej casti disku ju vymienal.
Preto sa kupuju cele "jednoduche" disky a davaju sa do raid radicov, pretoze vsetky samostatne suciastky sa daju vymenit v pripade poskodenia.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Plne suhlasim a dodavam moju polodefiniciu "bezpecnosti":

Data su bezpecne ulozene, ak su aspon na dvoch geograficky rozdielnych miestach (minimalne ina miestnost, ci radsej budova) a obe uloziska dat su napajane z inej elektrickej siete (rozumej inej, aspon od 22kV transformatora).

Z mojeho pohladu su teda data ako tak bezpecne ulozene, ked mam fotky na devedecku doma v obyvacke v ciernej skrinke, dalej ich mam na domacom pocitaci a este pre istotu i na serveri v serverovni vzdialenom 100 kilometrov...

Ano, takato bezpecnost znamena, ze nemozem mat v podstate nijako jednoducho tie data zabezpecene ihned. Redundancia za pomoci raidu riesi zasa to, ze data su ihned mirorovane, ale neriesi slahnutie blesku do el. siete, alebo potopu v serverovni :D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ktora je chladena dunajom ?:)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Spravne.
Navyse je do RAID poli vhodne davat disky s rovnakimi parametrami ale od odlisnych vyrobcov. Mensia sanca ze odisu moc skoro po sebe.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

A na takúto blbosť si prišiel sám, alebo Ti pritom aj niekto pomáhal???
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

V profesionalnej sfere je toto dost bezna realita. Cloveka potom neprekvapia take tragicke problemi, ake mal pred nedavnom Seagate...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A SEAGATE mal aké problémy? Práve od tohoto výrobcu sa SCSI disky používali výlučne jednej značky a várky.
Priridzene a predsa logicky.
Prečo mi niekto tvrdí opak?
V ktorom firemnom servri máte na RAID poli odlisné disky? Stačí odlišnosť výrobcu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw first :D
ps: bude sa dat z WD disku so 4KB sektorimi cez wifi v kancli vytlačiť aj nejaky dokument?
Odpovedať Známka: -3.9 Hodnotiť:
 

to asi nie, ale keby tam bola opera, tak je to urcite rychlejsie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ale bude to mozne len cez opera mini a cez ich proxy (spy) server :D
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

:D, toto ja proste milujem, kancel a opera rulz
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No otazka je aky je najcastejsi dovod zlyhania HDD... a ze ci by ti napr. RAID medzi 2 platnami vramci HDD nieco pomohol. Uz teraz disky obsahuju kopu sektorov navyse ktorymi preventivne nahradzaju tie, ktore sa nedari precitat.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Uz teraz??? Tie su tam odjakziva a hlavne preto ze pri vyrobe je zopar sektorov vadnych.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

bola by to len mechanicka bezpecnost, ale v pripade, ze by ti na tom disku odisla elektronika, tak prides naraz o oba disky a ucinok toho mirroringu sa strati ;) ...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Take nieco existuje uz velmi velmi dlho, az na to, ze to nieje vo forme vnutorne rozdeleneho disku.
Je to RAID-ovy radic, typicky PCI(e/x, whatever) karta, do ktorej mozes zapojit dalsie disky a tie konfigurovat napriklad aj na mirror. Vyhodou je, ze tam mozes zapchat akekolvek disky (najlepsie vsetky rovnake) a tiez niesi obmedzeny limitmi rychlosti SATA. (ak mas mirror disky, mozes z nich citat teoreticky 2nasobnou rychlostou oproti 1 disku) - kedze to je zapojene priamo do PCI zbernice...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Len taky detail, zabudovane SATA radice (priamo v chipsete alebo pridavne na motherboarde) su tiez odjakziva pripojene cez PCI*
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Krasny clanok. Pochvala
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

no clanocek pekny ... cela druha polovica kapitoly "Emulácia 512 B sektorov" zrejme hovori o vyhodach rovnosti clustera v OS a sektora na HDD - ako keby sa autor bal pouzit slovo cluster.

"...bloky zarovnané s fyzickými 4 KB sektormi" je dost krkolomne vyjadrovanie, snad by bolo lepsie napisat ze clustery vo file systeme OS a fyzicke sektory na HDD maju rovnaku velkost.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Inak som strasne zvedavy na uvadzanie tohoto paramatra predajcami !! Parameter je to dost dolezity, kedze taky HDD vobec nemusi na zostave fungovat - satci ked si clovek pozera jednotlive komponenty a ich parametre v cennikoch predajcov, kt. pri nich predajcovia uvadzaju (bud tam niektore parametre nie su vobec, alebo maju uplne sibnute hodnoty/vlastnosti)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vo všeobecnosti sa tomu u súborových systémov hovorí bloky.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

uz som mudrejsi :-)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Opravte ma ak sa mylim, ale myslim ze sa bezne vyrabaju aj 1024 B disky. Moznoze su urcene skor do serverov, ale aj tak.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ojojoj, WD zasa prichadza s novinkami. To som zvedavy, ako to zasa pohnoja. :-(
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nevidím v tom žiadny praktický význam..

Takýto disk sa akurát rýchlejšie zaplní..
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

v dnesnej dobe velkych suborov?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

tak to si radsej pekne dlho pockam, kym vychytaju tie 'drobnosti' nekompatibility
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pri citani dat z disku sa hlava musi presunut na konkretnu stopu a do pamate sa nacita cely sektor obsahujuci dotazovane data. Ak sa sektor zvacsi, je mozne na jeden pohyb hlavy nacitat 4x viac dat, co moze dost urcyhlit citanie a zapis dat. Tato vlastnost by asi mala byt viac vyzdvihovana....alebo sa mylim v tejto teorii?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ala ale co s malymi par b subormi? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

tie vymaz :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Proc ne 64kB. Byla by pote mensi fragmentace souboru. Pravda, ze pri mensich souborech by ubyvalo hodne rychle misto. Ale pri velikosti disku 1TB by tak bylo stale 16milionu sektoru. A co tak udelat sektory o velikosti 1MB? Bylo by jich v pripade 1TB disku 1milion, v pripade obrazu DVD by ten obraz zabiral 4500sektoru. Mozna by to nakonec lidi odradilo vytvaret male konfiguracni soubory a pouzivali by jeste vice registr apodobne konfiguracni nastroje, ktere to strci do jednoho velkeho baliku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1MB? Si predstav, ze mas nejaky maly programik, ktory ma 500KB ale velkost bude mat aj tak 1MB lebo bude velkost sektoru 1MB?
V Mac OS X sa kazda aplikacia sprava ako subor cize ty to vnimas ako jeden subor ale v podstate to je priecinok a ma dalsich minimalne 20 "podsuborov". Ak by kazdy takyto podsubor mal mat 1MB tak by kazda aplikacia pod Mac OS X mala minimalne 20MB a to uz je dost velky rozdiel.

Mam dojem, ze 4KB su preto lebo bloky OS maju v najnovsich OS tiez velkost 4KB cize s tym nebudu velke problemy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mily valesek - ak si videl pekne graficke stlpceky v partition magic (mrtvy od cias xp), acronis disk director ci inom programiku na chaosenie s diskovymi particiami, tak obrazok hovol sam za seba: priemerna 31,5 GB diskova particia s nainslalovanym OS Win 7 (14 GB free) ma dooost vela malych suborov, hlavne java classy su par bajtove svine ze ano (pokial nie su spakovane). V praxi to asi vyzera tak ze:

velkost clustera 512 B = 0,5 kB - premrhane miesto ma OS particii 0%
velkost clustera 1 kB - premrhane miesto ma OS particii 0%
velkost clustera 2 kB - premrhane miesto ma OS particii 0.1%
velkost clustera 4 kB - premrhane miesto ma OS particii 0.2%
velkost clustera 8 kB - premrhane miesto ma OS particii 0.6%
velkost clustera 16 kB - premrhane miesto ma OS particii 1.7%
velkost clustera 32 kB - premrhane miesto ma OS particii 3.1%
velkost clustera 64 kB - premrhane miesto ma OS particii 7.4%









Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mas pravdu, su tu ale dve "ale":
1.) tieto hodnoty su v kontexte uz naparticiovaneho priestoru, ale ignoruju fakt popisovany aj v clanku, a sice ze kazdy sektor zabera este dalsie kontrolne a riadiace data, ktore sa do vyslednej viditelnej kapacity disku vobec ani neuvadzaju. Doteraz ale pravdepodobne tieto riadiace data zaberali menej ako by bolo premrhaneho priestoru kvoli vacsim sektorom.
2.) miera premrhania zavisi od pouzitia disku. Pri "beznom" pouziti to sedi, ale ak skladujes na disku iba blueray iso subory tak sa oplati mat vacsie tie sektory.
Odpovedať Hodnotiť:
 

premrhane miesto ma OS particii je myslene vzhladom na aktualnu obsadenost aktualnymi datami

vies si predstavit premrhane miesto vzhladom na clustery/sektory pri velkosti 1 MB preboha? to by slo do STOVIEK percent! inak povedane tych 17-18 GB win sajrajtu by ma disku zaberalo 50 GB a teda na 31,5 GB particiu by sa win vooooobec nezmestil!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Napr. preto, lebo bežná veľkosť stránky pamäte je práve 4kB. Ak by boli na disku väčšie bloky, ako je veľkosť stránky, veľa vecí by to dosť komplikovalo (a keďže ide o správu pamäte, pravdepodobne by to znamenalo významné spomalenie).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz mam na disku adresare kde je 130 000 krpatych suborov maju spolu cca 5MB. Ale na disku zaberaju cca 500MB

Cize ak ideme na 4K tak stale bude velkost 5MB. Ale na disku to uz budu 4GB :)


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

asi tak... Som zvedavy kde chcu usetrit 7 az 11% miesta, ked len cache prehliadaca bude brat par giga... :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aspoň si sa pozrel na tie obrázky (keď už nerozumieš napísanému textu)? :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

praveze rozumiem, len tu nebolo vela zmienok o internej fragmentacii ... ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako si prisiel k tym 4GB?
velkost sektoru sa zvysi z 512B na 4kB tj 8-nasobne, tak aj objem dat tych tvojich krpatych fajlikov vzrastie 8 nasobne.
a ked suboty casto nepouzivas, tak ich skomprimuj a nebudu zaberat ziadne zbytocne miesto navyse
Odpovedať Hodnotiť:
 

blbost, pretoze existuju subory aj mensie ako 0,5 kB = 512 B ci nie naaaaaaahodou? co taky napr. 41 bajtovy subor? 4096/41 = cca 100. T.j. na disku zabere 100x viac miesta, ako je jeho vlastna velkost!!! 100-nasobok = 10000%.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

najprv si precitaj na co som reagoval:
"130 000 krpatych suborov maju spolu cca 5MB"
nech kazdy z tychto fajlikov ma tvojich 41bajtov, tak vysledna velkost bude 130 000* 4 KB = cca 500 MB a stale nie 4GB
o toto mi tu slo, tak nabuduce zvol ine slovo ako blbost, lebo sa tu len sam strapnis
Odpovedať Hodnotiť:
 

velkost sektoru na HDD mas samozrejme 0,5 kB ako kazdy, ale cluster mas 4 kB a mozno o tom ani nevies:

5 120 000 B / 130 000 ks = 39 bajtov priemerna skutocna velkost jedneho suboru
512 000 000 B / 130 000 ks = 3938 bajtov priemerna obsadenost suboru na HDD, co je az napadne blizko k 4096 B = 4 kB z coho plynie, ze cluster mas asi 4 kB velky - ty uz zijes v 4 kB svete - ked mas hento preboha ziveho na jednej malej particii do 100 GB, zmesnsi si tam cluster zo 4 kB na 2 kB a hned budu zaberat nie 500 MB ale 250 MB
Odpovedať Hodnotiť:
 

vysvetli mi ako moze mat 130 000 suborov 5MB, ak bereme, ze jeden sektor ma 512B, tj 0.5KB
po jednoduchom prenasobeni 130 000 * 0.5 = cca 65 000 MB

vysvetlis plz
Odpovedať Hodnotiť:
 

nerozumiem tomu privelmi, ale myslim si ze kazda particia by mala mat velkost sektoru podla druhu a velkosti suborov (tj. male systemove, .mp3, .avi, .mkv a pod)a tam by sa to zrejme najviac zefektivnilo. ak sa mylim opravte ma
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, ak chces efektivne vyuzivat miesto na disku, znizit fragmentaciu, a tym aj udrzat co najvyssiu priemernu rychlost citania a zapisu, tak je lepsie mat disk rozdelene na particie s roznou velkostou clusteru.
Ja mam napriklad disk rozdelujem obvykle takto:
C: 4kB (asi 30-40GB) - systemove subory a subory instalovatelnych (no-portable) aplikacii
D: 8kB (alebo 16kB) (asi 30-100GB) - uzivatelske data, dokumenty, priecinky stahovanych suborov, nainstalovane programy, ktore funguju aj po reinstalacii systemu bez problemov (portable aplikacie), docasne a kratkodobe zalohy suborov.
E: 64kB (zvysok miesta na disku) - na video subory, hudobne subory, iso obrazy(a ine), velke archivy.

Na druhom fyzickom disku:
F: 64kB (asi do 150GB)- mam samostatnu particiu na swap a prave stahovane subory. - ak ma system swapovat, tak nezneuziva tie iste hlavicky disku na citanie z disku a zapis dat z pamate do virtualnej pamate na disku.
G: 64kB (zvysok) - zasa na audio, video a velke subory.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tych 5 MB maju v reale podla vlastnej velkosti (kumulativny sucet ich vlastnej velkosti) ... ide len o to, kolko zaberaju na HDD, ci 50 MB, alebo 2 GB
Odpovedať Hodnotiť:
 

130 000 * 0.5 = cca 65 000 kB ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

suborovy system NTFS dokaze ulozit aj mensie subory ako 512kB
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, NTFS do istej miery podporuje blokovu subalokaciu, ale OS X (HFS+) a Linux (vsetky ext) su na tom este biednejsie :)
Napriklad dva asi najvyspelejsie FS to podporuju uplne (btrfs, reiser4)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napr. Novell Netware to poznal už dosť dlho...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár