neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
6-jadrový desktopový procesor

Spoločnosť Intel oficiálne dnes uvoľnila informácie o novom desktopovom procesore Core i7-980X Extreme, vôbec prvom šesťjadrovom desktopovom x86 procesore. Procesor, ktorý podporuje technológiu Hyper-Threading a operačnému systému tak poskytuje až dvanásť virtuálnych jadier, je podľa prvých recenzií v náročných aplikáciách s výrazným náskokom najvýkonnejším desktopovým procesorom.

DSL.sk, 11.3.2010


Spoločnosť Intel oficiálne dnes uvoľnila informácie o novom desktopovom procesore Core i7-980X Extreme, vôbec prvom šesťjadrovom desktopovom x86 procesore.

Procesor s kódovým označením Gulftown je rovnako ako štvorjadrové procesory z modelového radu Core i7-900 určený pre socket LGA 1366 a podporovať po upgrade firmvéru by ho mali aj doterajšie dosky s LGA 1366 a X58 čipsetom.

Core i7-980X je vyrobený 32-nm výrobným procesom, ktorým boli doteraz vyrábané len dvojjadrové procesory.

Jednotlivé jadrá obsahujú už vylepšenia prítomné v 32-nm dvojjadrových desktopových procesoroch s kódovým označením Clarkdale, napríklad nové inštrukcie urýchľujúce šifrovanie algoritmom AES. Procesor má ale celkovú architektúru rovnakú ako procesory Core i7-900 s kódovým označením Bloomfield.

Na rozdiel od Clarkdale procesorov a rovnako ako Bloomfield procesory má nový procesor integrovaný trojkanálový radič 1066 DDR3 MHz pamäti, nemá integrovanú grafiku ani podporu PCI Express. Stále vyžaduje čipset aj s northbridgom, s ktorým komunikuje rýchlym rozhraním QPI, QuickPath Interconnect.

Základný takt procesora je 3.33 GHz, podporovaná je technológia Turbo Boost zvyšujúca takt v prípade nižšej spotreby ako je maximálna TDP spotreba procesora. V prípade využívania viacerých jadier je takt zvyšovaný iba na 3.47 GHz, v prípade využívania iba jedného jadra na 3.60 GHz.


Dvanásť virtuálnych jadier Intel Core i7-980X vo Windows Task Manager (screenshot: Anandtech)



Podporovaná je technológia Hyper-Threading a operačnému systému je tak dostupných až dvanásť virtuálnych jadier.

Procesor má až 12 MB zdieľanej L3 cache a 256 KB L2 cache na každé jadro. Vďaka použitiu 32-nm výrobného procesu má i7-980X pri 1.17 miliarde tranzistorov plochu 248 mm2, kým štvorjadrové Core i7-900 majú pri 731 miliónoch tranzistorov väčšiu plochu 263 mm2.

Procesor má TDP 130 W rovnako ako 3.33 GHz procesor Core i7-975 Extreme. Podľa merania priameho odberu procesorom realizovaného Anandtech je spotreba procesora v nečinnosti ale len 6.3 W. Pri plnej záťaži to je podľa merania 136.8 W.


Chladič dodávaný k Intel Core i7-980X Extreme (foto: Hot Hardware)



Intel dodáva procesor s novým masívnym chladičom s ventilátorom umiestneným vertikálne, ktorý by podľa spoločnosti mal procesor uchladiť aj pri pretaktovaní. Pri najnižších otáčkach 800 RPM má ventilátor podľa špecifikácie hlučnosť pod 20 dBA, pri maximálnych otáčkach 1800 RPM menej ako 35 dBA.

Podľa prvých testov Intel u nového šesťjadrového procesora dokázal zvýšiť reálny výkon oproti štvorjadrovým Nehalem procesorom lineárne o 50%, hoci maximálne zrýchlenie sa samozrejme prejaví len u aplikácií naplno využívajúcich všetky dostupné jadrá.

i7-980X tak výrazne dominuje v syntetických testoch zameraných na výkon CPU aj pri softvéroch, ktoré naplno vyťažujú CPU a výpočty dokážu ľubovoľne paralelizovať. Urýchlenie o aspoň 40% a vo väčšine prípadov reálne až o 50% alebo dokonca viac oproti Core i7-975 je dosahované napríklad u 3D renderingu pomocou CineBench 10 a POV-Ray, pri komprimácii pomocou 7-Zip, šifrovaní pomocou TrueCrypt a druhom prechode enkódovania do H.264 pomocou x264.

U viacerých ďalších na procesor náročných softvérov je dosahované nižšie urýchlenie, napríklad u WinRar pri komprimovaní je to na úrovni 10% a pri prvom prechode u enkódovanie pomocou x264 na úrovni 13%.

Lame, Windows Live Movie Maker, VirtualDub pri enkódovaní do DivX, WinZip 10 podľa dostupných testov dokázali oproti i7-975 dosiahnuť len minimálne alebo žiadne urýchlenie.

V hrách je výkon i7-980X prakticky vždy na prvých miestach, oproti ostatným najrýchlejším Intel procesorom pri vyšších rozlíšeniach ale už väčšinou nemá žiadny výrazný alebo vôbec žiadny náskok.

Procesor sa predáva s odomknutým násobičom, je ho tak možné pretaktovávať bez zvyšovania základnej frekvencie zbernice. Jednotlivým recenzujúcim sa podarilo dodané vzorky procesora s dodávaným chladičom a so zvýšením napätia napájania procesora pretaktovať rôzne, na základnú frekvenciu od 3.875 GHz po 4.13 GHz.

Testy procesora priniesli napríklad Tech Report, Anandtech, PC Perspective a Hot Hardware.

Procesor sa začne predávať v horizonte niekoľkých týždňov, cenníková cena pri odbere tisíc kusov je 999 dolárov. Procesor je celkovo jasne najvýkonnejším súčasným desktopovým procesorom, podobne ako iné najvýkonnejšie a najdrahšie procesory má ale horší pomer výkonu a ceny ako lacnejšie menej výkonné procesory.

Pre užívateľov požadujúcich najvyšší dostupný výkon na desktope postavenom na platforme Intelu môže byť v závislosti na okolnostiach stále o niečo výhodnejším riešením pracovná stanica s dvomi štvorjadrovými Nehalem Xeonmi, ktorá bude mať síce osem jadier a šestnásť virtuálnych jadier ale zároveň vyššiu spotrebu a buď výrazne nižšiu taktovaciu frekvenciu procesorov alebo výrazne vyššiu cenu. Alternatívou môže byť aj dvojprocesorová pracovná stanica so šesťjadrovými Opteronmi, ktoré ale nepodporujú technológiu obdobnú Hyper-Threadingu a pri rovnakých frekvenciách majú vyššiu cenu aj spotrebu ako Xeony.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko procesorových jadier máte na svojom PC? (hlasov: 1348)

1      16%
2      54%
3      1%
4      23%
6      1%
8      1%
Viac ako 8      4%


Najnovšie články:

HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia


Diskusia:
                               
 

Viem, že je to odveci, ale keby ste si mali zajtra kúpiť počítač a máte sa rozhodnúť medzi dvoma procesormi a to INTELi7-930 a INTEL i5, ktorý by to bol??? S tým že tá i5 hocaký model, ale asi i5-750
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Ake bude vyuzitie toho PC? Hry, video, kancel, filmy? Kazde ma iny prioritny komponent, mohli by to byt vyhodene peniaze a chybat inde.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

tak na kancel ti postaci aj samotne pda a wifi tlaciaren
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Uz to prestava byt vtipne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

treba vymysliet daco nove, chodte dakdo zavolat niekoho ako bol mojsej
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

dufam, ze to slovne spojenie s pda a wifi tlacenim tu bude na dsl.sk aj o 5 rokov a bude robit prieky ako to co davam ja - Opera je aj aj tak najlepsia (hlavne ze pouzivam firefox ale ide o princip ..) ;)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A môžem vedieť v čom je zhorená líška lepšia ako aktualizovaný IE8? Často má problém s dotiahnutím napr. 2GB súborov, keď je downloader spustený a znovu sputím aj prehliadanie stránok. IE mi pri download prakticky nikdy nezlyhal, Líška je dosť nespoľahlivá. Opera je veľmi zvláštny prehliadač...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ne to uz prestalo
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

A kedy to vtipne zacalo byt?
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

nemas predstavu
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ak PC používaš ako písací stroj tak nepotrebuješ takýto procesor
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

aku sumu penazi chces do toho vrazit, a na co ma sluzit ten pc?
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

neviem ako môže byť v otázke 8 jadierok ak článok je o 6 jadrovom desktopovom procesore- teraz vymysleli 6 jadrový procák a niekto doma predbehol dobu a má 8 jadrový ?! )
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Zabudas, ze niekto moze mat 2xquad. Myslim si vsak, ze percento takychto zostav by sa ani neobjavilo a klikajuci rataju jadra+HT, teda quad s HT = 8 vlakien.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Tak ja by som ti to zoradil od najhoršieho procesora po najlepší
i7
i5
Phenom II

V principiálne sú Core i7 najhoršie procesory od Intelu (teda aspoň do dôb než vyjde i9).

Hovadsky drahé a dokopy nič z toho. Pomer cena/výkon je veľmi biedny. Ale tak je to vo všeobecnosti pri mikroarchitektúre Nehalem.

Ono, vieš, ja to beriem tak, že nebudem masturbovať nad 1 hovadsky drahým (intelovským) procesorom, ale radšej si zvolím 2 lacnejšie. A tak všetkým, čo si navrhujú "počítač snov" (vieš, to je také masturbačné cvičenie pre "uhrovitých teenagerov") by som odkázal, že namiesto 1 Core i7 by som tam dal 2 Phenomy II a intel by som nechal ďaleko v prachu. Isteže, základná doska by bola trochu drahšia, ale nielen výkon by bol inde, ale aj kvalita (ECC RAM) a pod.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

MATELKO!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď pozerám nato tak, že ľudia používajú zväčša 32 bitové op. Systémy a aplikácie a predsa aj v roku 2010 ešte nie je až toľko aplikácií, ktoré by efektívne využívali 4 a viac jadier si myslím, že postačuje kľudne aj 2 jadrový procesor vyššej triedy.
Osobne mám 4-jadro vyššej triedy od Intelu, ale aj tak niektoré aplikácie na neho nie sú písané (využitie CPU ledva 50% - napríklad pri konverzii videa). Samozrejme záleží od aplikácie.

A 6 jadrový CPU do „domáceho počítača“ je len prebytok a pôžitok.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

to vies. Stale je tu plno ludi co sa tesia, ze maju 500 tis. jadrovy procak ale nikdy ho nevyuzili na viac ako 15%. Alebo, ze maju 8GB RAM a tesia sa, ze je permanentne z 80% volna.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nie je dolezite pouzivat, ale mat... :-) :-)
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Len mozem dufat, ze si nepisal o mozgu ;-)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

si pozri kataster a zistis ze velmi vela ludi zdiela nazor ze nieje treba pouzivat "staci tam byt podpisany ako vlastnik :D" ale mat :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Niekde sa to zacat musi :) Marketing ftw :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pamatate si este Hulana? Toho trapka s blogom. Ten sa urcite uz uspokojil na tych testoch.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jasné, ten už onanuje od rána nad 6-jadrom...
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Vobec nejde o pocet jadier, tam su este v 32bit OS znacne rezervy. Aj 32bit XP, Vista a 7 v najvyssich ediciach, vsetky zvladaju 32 jadier/vlaken. Napr. 32 fyzickych jadier Phenom VII 32 z roku 2018, alebo fyzicky 16-jadrak Core i11 s HT, ktory kazdym so svojich 16tich fyzickych jadier s HT da systemu 32 vlaken. To vsetko dnesne 32 bit OS zvladaju. Opravte ma ak sy mylim. Co sa tyka poctu jadier, v 32 bit OS dnes nikto este neciti, ze nerazil na limit a potreboval by viac.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Hĺbkové skenovanie na antivírom na rýchlom disku.
Popri tom kopírovnie na zberniciach a napr. aj kódovanie-dekódovanie videa, niečo napaľovať a pod. To som bežne robil aj na P4 2.6GHz s HT. Ale tie časy...
Dnešné antivíry už zvládajú využiť aj dyňový procesor...

Ale zvyčajne máš veľmi zvláštne, a často aj zaujímavé názory.
Aj keď nie priamo skúsenosti, ale si dobrý teoretik.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ovelaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa horsie je to s RAMkou. Tam sme narazili na limit 32bit architektury IMHO uz pred 2 rokmi. Preco by som nemohol naplno vyuzivat 4 GiB RAM, resp 6 GiB RAM, ked ju viem naplit/vyuzit? Su aj ine sialene 2-3-knalove DDR3 kity, ako 8 a 12 GB. NAco sa potom vyrabaju, ked 32bit OS (bez heckerskych zasahov na PAE) aj tak viak ako 3,25 GB nevyuziju?

RAMka nadabila na hranicu a moznoszi 32 bit OS, nie pocet jadier/vlaken.


Druha vec je, kto by tych 8-12-16-24-32 jadier dnes v 32 bit desktop OS vyuzil. To je aj otazne pri 8-12 GB RAM, ale bohuzial uz treba 64 bit desktop OS a aj to nie nejaku zakl. Home ediciu, tie su tusim strihnute na max. 8 GB (absolutne nechapem, ked Pro a Ultimate vedia do 128 ci 192 GB RAM) ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to mas tak, ako keby nas co sme tu na diskusii postavili k LHC a na objavte Higsov bozon. A my "co???" No vidis, naco ti je LHC, ked to nevyuzijes!!! Tak dnesne sw nevedia vyuzit 8-2-16 jadier, a ani 8GB ram. Ale to nieje chyba tych 8 jadier, je to chyba programatorov sw.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Niektore SW vedia viac ako 8 jadier/vlaken. Napr. pri spracovani multimedii. Mozno vedia az po 32 jadier/vlaken.

Aj ja by som v tejto chvili vedel vyuzit 32 jadier/vlaken hypotetickeho Core i11 ci Phenom VII 32 z roku pana 2016-18. Staci BOINCovat o 106. Ked by TDP takeho 32 jadroveho monstra bolo za 8 rokov 125-130 W :-) ani by clovek neskrachoval na uctoch elektriny. Dnes by na 32 jadier clovek potreboval 3 kusy 2-socketovych Skutrail fosni a celycj kompov, v kazdej fosni 2xCi7 980X (t.j. 2x6 fyzickych a 2x2x6 virtualnych jadier v jednom kompe). neviem ci by to tam slo, to boli tusim 2-socketove fosne na C2Q Extreme. Ale pointa ja jasna, na 32 jadier fcul 3-5 PC a strasne kilowatty.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Lenže tu je buď kopec Matelkov, alebo rovno neinformovaných somárov. Windows XP je sieťový operačný systém. Ak to nikomu nič doma nehovorí, ani sa nečudujem.
Na tom stroji dokáže byť súčasne prihlásených 10 užívateľov a pod každým môžu bežať obludné "veci" a ešte aj práca v sieti.

Chapi aspoň milimeter???
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Na viacjadrovy procesor treba mysliet nie len v zmysle jedna aplikacia nech bezi rychlejsie. Ale aj ked pustis enkodvanie videa, chces este predsa asi pohodlne pracovat? Ked das nieco komprimovat, tak isto.

Takze viac jadier sa da podla mna vyuzit aj teraz.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takže 3% návštevníkov dsl.sk má viac ako 8 jadier :DDD
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Asi prave pri citani clanku jedli melon alebo nieco take.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Fiha, si mi spravil chute, dal by som si melon...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

skutocne vyborny clanok aj diskusia...sadam do auta a idem do tesca si kupit melon!
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Moja skusenost je taka, ze jedine program 3ds max pri renderingu dokazal vytazit obe moje jadra na 100%. Nepodarilo sa to dosiahnut ani pri praci s videom ani pri rozbalovani archivu cez winrar.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mam rovnaký názor ties makám v 3ds max a viem ze ak render tak čim viac core. Ale to sa čoskoro zmení keď us aj render prevezme CUDA GPU.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

pouzivam MediaCoder na prevod mpeg2->x264. Cez CUDA to zial rata len do mp4 kontajneru, avi nejde. s GTX260 a AII x4 620 to rata 260-270 fps v 720x576 rozliseni. Bez CUDA to dokaze aj avi, a to 4jadro to rata cca 90fps. Treba este doladit tie softy, aby fungovali ako maju. A prerobit to na openCL a Cudu zabudnut.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

btw. to kodovanie rar treab otestovat tak, ze si sprav ramdisk aby ta nebrzdil disk a potom zbadas vyuzitie CPU.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kazdy OS s jadrami inak hosporadi, Win7 pouziva core parking (parkuje jadra na odpocivadlo a to je treba vypnut). Odporucam precitat realny test Core-i7-980x:
http://www.diit.cz/clanek/test- sestijadrovy-intel-core-i7-980x/35774/

pripadne
http://pctuning.tyden.cz/ hardware/procesory-pameti/ 16870-intel-core-i7-980x- sest-jader-pro-extremni-nasazeni
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj rozumies o com pises, alebo si si len nieco mudre precital?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Co rozumies pod pojmom rozumiet? Ty si navrhoval niektore obvody v Ci7 980X u Intelu a vies o nich vypotit 100 stranovy data-sheet plny diferenccialnych rovnic, inregtalov a inych matematickych vyplodov aplikovanych na elektrinu ci co? Dnesne dusevne vlastnictvo ludstva je tak velke, je ludia vascine veci rozumenju len okrajovo (ze to existuje a co to asi robi a ake to ma asi vyuzitia a dosledky), prinajlepsom rozumeju principialne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nieje mi uplne jasne, co ten coreparking robi, ale je zrejme, ze aj so zapnutym CP niesu jadra vyuzite naplno, takze chyba bude vo winrare, nie CP. O CP pocujem prvy krat vzivote, a zrejme ma robit to, aby aplikacia nevyuzivala virtualne jadro, ked vyuziva fyzicke, a fyzickych je viac. Mozno osm to nepochopil spravne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi ešte nikomu nedošlo, že doba pažravých komponentov už pred rokmi skončila. teraz sa VŠADE šetrí.
Aj tak, koľko kWh ušetrí CPU v obyčajnom kompe.
Ak vedia konštrukčne vymyslieť, aby sa CPU uspávali-odpájali jednotlivé dyne či jadierka, určite tým sledujú najmä úspory.
Ak na chladiči, tak na spotrebovanej energií - či naopak.
Dnes nieje potrebné urobiť niečo za absolútne krátky čas. Najmä nie hackovať ukradnutým softom heslá...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsetky 4 jadra na plno vedel vyuzit autopanoPro, novsie verzie krasne podporuju viac jadier a je tam znacny narast vykonu (som si dokonca robil aj porovnanie 4, 2 jadra a este 4+gpu a 2+gpu)....

okrem toho jedine co vyuzilo vsetky jadra je x264vfw kodek pri kompresii videa samozrejme nastaveny na 4 thready
Odpovedať Hodnotiť:
 

A moja skusenost je taka, ze aj obycajny Excel vyuzije obidve jadra na 100%.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Môže biť ale škoda ze robí dvakrát to iste :-D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Excel určite nie, ale OS áno...
Predsa ten rozhadzuje systémové prostriedky všakovakým úlohám...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Základný takt procesora je 3.33 GHz, podporovaná je technológia Turbo Boost zvyšujúca takt v prípade nižšej spotreby ako je maximálna TDP spotreba procesora. V prípade využívania viacerých jadier je takt zvyšovaný iba na 3.47 GHz, v prípade využívania iba jedného jadra na 3.60 GHz. - svata pravda, Turbo je v teoretickej rovine menej stupnove ako v pripade 32 nm Core i5, ale kedze Core i7-980X je Extreme, da sa stupen Turba krasne nastavit z +1/+2 stupnoveho (+133/+266 MHz) povedzme na 2+/3+ (+266/+400 MHz) stupnove prip. vyssie. Treba len excelentne chladenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"dvojjadrová pracovná stanica so šesťjadrovými Opteronmi" :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"....dvojjadrová - nemalo tam byt dvojPROCESOrová nahodou ? :p
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

no nic...ja som kupil mesiac a pol dozadu i7 975 extreme :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zahrajte si nejakú brutálnu hru, ktorá cucá vla s HW napríklad také GTA IV alebo Bad Company 2 ... tam moje úbohé dvojadierko od intelu ide na max a to mám ho pretaktované na 3Ghz ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Viacej jadro, viac vindous ^-^
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A načo už len v roku 2010 32bit procesor. 64bit má budúcnosť a nie silou mocou tlačiť 32bit. W7 už nemal vôbec byť pusteny von ako 32bit lebo už to nemá zmysel. myslím,že intel tlačí na microsoft aby ešte staré technológie tlačil.Väčší lobbing a trhový podiel AMD 64bit by značne topili intel na dno.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

HW je 64 bitovy (sucasne aj 32 bitovy) v desktop segmente u AMD od roku pana 2003 a u Intelu o rok neskor. Co sa tyka HW, mohol si si 64 bit OS nainstalovat uz pred 6-7 rokmi. Co sa tyka SW (t.j. OS a hlavne ovladacov a nativnych 64 bit programov), tam je to v otazke 64 bit velmi biedne. Po HW stranke sme na 64 bit pripraveni uz peknych par rokov, po SW stranke existuju len OS a ostatny SW postupuje veelmi pomaly.

Podobne to bolo v desktope pri prechode zo 16 bit na 32 bit. HW prechod bol o 10 rokov skor ako SW prechod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trochu si to nedomotal, v úvode??
Kto mal skôr 64-bit platformu? Predsa Intel na serverových CPU.
EM64T je iba doplnok 32-bitových CPU o inštrukcie umožňujúce adresovať väčší pamäťový priestor a aj s nimi robiť operácie...

IA64 procesory predsa vydal INTEL v roku 2001, či nie?
Čiže inak XEONy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale kdeže xeónky, ba ani neónky to neboli.
Itanium si myslel.
Okrem toho IA64 je celkovo horšie navrhnutá ako em64t a navyše nie je ani spätne kompatibilná. Však Itanium sa doteraz radí medzí najväčšie prešlapy Intelu. Áno, je početný v HPC, ale HPC tvoria veľmi malú časť ziskov intelu (ovela menej ako 1%).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to vývoj XEON procesorov.
Prešľap, akože najdrahšie CPU, preto??
Odpovedať Hodnotiť:
 

?? Momentálne sú Xeony Nehalemy (i7 9xx) s možnostou osadenia viac. CPU na 1 dosku...
Kvôli čomu prešlap? ...predajný prepadák. Vývoj stál niekoľko miliárd $ a Intel z neho nezískal ani 1/10
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vsimol si si privlastok "desktopovy"? Desktopova sfera, desktopove OS, desktopove CPU?

Nejake 64bit CPU boli uz na zaciatku 90tych rokov 20. storocia (t.j. skoro pred 20timi rokmi), ale to akosi nezapada ani do x86, ani do desktop sfery, ani do PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všimol aj nevšimol. Len ma nebaví čítať o INTELi ako o druhohusľovom výrobcovi CPU. AMD robilo dlho úplne niečo iné, kým neukradlo 386/486-ky...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

AMD nič neukradla. Keby dačo AMD ukradla, tak by dali súdy za pravdu Intelu, či nebodaj nie? A ešte by ma zaujímalo že čo také robila AMD dlho predtým... Toto ma naozaj zaujíma...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Neukradla", lebo 286/386/486 sa nedali patentovo chrániť, resp. dostatočne ochrániť. Práve preto vznikol názov PENTIUM.
Pozri si históriu AMD. Elektronika zo 70/80-tych rokov Ti asi nič nehovorí..., aj keď už číslicová...
Odpovedať Hodnotiť:
 

intel ma nakazane od IBM, ze musi byt konkurencia. Keby intel aj 100x chcel, tak nemoze polozit AMD. Co myslis, preco su i3/5 take drahe?? AMD by nikto nekupoval, keby intel siel do ozajstneho konkurencneho boja. AMD by uz neexistovala, pretoze rada c2d a nasledne i7 su vykonovo trocha inde. Jedine cenova politika intelu drzi AMD nad hladinou, a aj tak to uz vyzeralo velmi biedne v roku 2007-2008.
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD nič neukradla, x86 boli patentovo chránené, AMD začala vyrábať x86 pod licenciou. Ešte predtým a aj potom dochádzalo k výmene patentov... AMD začala vyrábať vyrábať CPU v 80 rokoch, i. obvody od svojho vzniku.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa najskôr pozri aké...
286/386/486 nešli dostatočne patentovo chrániť.
486-ky preto robilo aj napr. UMC, ST, AMD, IBM a samozrejme INTEL
Odpovedať Hodnotiť:
 

nedal sa chranit nazov - resp cislo sa neda, takze konkurencia mala tiez 286 ako my. To nieje dobre pre biznis, takze 586 pomenovali pentium. Slovo sa patentom chranit dalo, takze konkurencia uz nepredavala "to iste". Porcesor ako bol ale zhruba priblizne v podstate to iste, zas, IBM si zelalo aby bola konkurencia. Keby to tak nebolo, tak to vyzera ako na trhu OS - ziadna konkurencia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A načo má bzť konkurencia? Keď "značkový" Linux sa predáva za obrovské prachy, a ten free nie je vhodný pre Matelkov...
Navyše veľmi podrobné a odborné školenia pre Linux sú za obrovské prachy, aj pre tie tzv. free verzie. Prečo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

to ale nic nemeni na fakte, ze 64bit instrukcie do x86 procesorov ako prvi pridali AMD. Intel to potom od nich vramci cross licencie okopcil. Intel sa v tej dobe naozaj snazil pretlacit itanium, ale MS mu nespravil windows, a bez windowsu boli v pcku. Itanium nebolo x86 kompatibilne a x86 vedelo emulovat. Ale velmi pomaly. Tak skoncilo. Aj vdaka AMD 64.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože nespravil Windows? Veď dodnes deň vydáva MS aktualizácie aj na IA64 procesory. Takže musí existovať aj OS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://news.cnet.com/ Microsoft-skips-Itanium- with-new-Windows/2100-1006_ 3-5447042.html

itamium doplatilo na to, ze nebolo x86 kompatibilne, a emulacia bola mega pomala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naozaj???
Ja by som povedal, že to boli prinajmenšom Alphy AXP. A dávno, dávno, dávno pred nejakým intelom.

A pletieš si, čo boli Xeony. Xeony boli procesory s rovankou mikroarchitektúrou ako ostatné Dementiá, či ako sa volali, od Intel.

A ak sa bavíme o tom, kto mal skôr platformu x86-64, tak AMD. Najprv ako simulátor, pre ktorý sa napísalo aj jadro Linuxu, a aj sa to na tom simulátore testovalo, no a potom vyšiel aj naozajstný a úplne funkčný procesor.
Až vtedy Intelu došlo, že to celé poriadne pokakal, licencoval si špecifikáciu x86-64 a potichučky si vydal akýsi 1. zlepenec. Ale tá "kvalita" bola úbohá, schopnosti slabé a aká-taká kompatibilita len so zaťatými zubami. Opterony boli vždy vpredu čo sa týkalo schopností a implementácie (napr. rozsah možnej pamäte a pod.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

... ako ostatné Dementiá, či ako sa volali, od Intelu.
... pre ktorý sa napísalo aj jadro Linuxu a aj sa to na tom simulátore testovalo,... (pred spojkou "a" nemala byť čiarka, nevšimol som si to, keď som tú vetu preformuloval)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapi ja vam uplne vazne hovorim ze tento prispevok pisem na svojom starom dobrom p2 266mhz s 256ram. Normalne mi to stale staci na surfovanie a postu a tak. Fakt som zvedavy kolko rokov to este potiahne :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Na hlavnu stranku googla to staci (vsetci vieme aka je hlavna stranka googla), ale uz ani taky gmail by som na tom nechcel zobrazovat, nedaaaaaaajboze stranky plne java skriptov, flesov, kde len browser pri surfeni zozere 200 MB RAMky.

Stavim sa, ze HQ DVD ripy (720x400 DivX ci XviD v max. insane kvalite, ti na tom PII 266 MHz trhaju jak mp3 na 40 MHz 486tke).
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

prve divx filmy vyzadovali aspom 500-600MHz vtedajsi aktualny cpu. Dnesne ripy su podstatne narocnejsie, v spojeni s XP sp3 by som dnes najslabsi pouzitelny pocitac odhadol na 1GHz cpu a 1GB ram. Takze na take 1GHz PIII by sa este dalo robit v pohode vratane divx (dnes uz skor h264) filmov. To zhruba odpoveda vykonu Atom. S PII 266 (bol taky vobec? nieje to celeron?) sa neda robit NIC. Resp da, kamos to pouziva na kopirovanie veci do amigy, lebo nove pc a hlavne booky nemaju LPT.
Odpovedať Hodnotiť:
 

- zalezi od verzie kodeku a kvality/urovne/narocnosti komprimacie. Taky 720x400 DVD rip v DivX 3.11 z roku pana 2000/2001 so strednou urovnou kompresie zvlada aj PII 400 MHz

- ano Pentium II zacinalo na 233,3 MHz a koncilo na 400 (nie som si isty ci 450) MHz. Jadro Klamath 233,266 a 300 MHz (katastrofa) a ovela lepsie jadro Deschutes 300, 350 a 400 MHz

- obchodna znacka Celeron alias napad nemej vydarene CPU tiez predavat, tento napad vznikol v bobe PII a prve Celerony mali 266 ci 300 MHz, 233 MHz Celeron tusim neexistoval. Tato znacka sa viezla na nepodarkoch dvoch rodin generacie PII, troch rodin generacie PIII, piatich rodin generecie P4 a dokonca aj troch rodin Core 2 based Celeronov (Celerony 1-jadraky 4XX, 2-jadraky 1XXX a 2-jadraky 3XXX)
Odpovedať Hodnotiť:
 

prvy bol celeron bez L2 cache 4x66=266Mhz, a tie lepsie kusy sli pretaktovat na dobrej doske 4x112= 448Mhz. Tento bol ale znacne slaby (ale dohnal to pretaktovanim) a prve konkurencie schopne celerony voci vtedajsej K6 boli az celeron 300A so 128KB L2 cache. Ja som mal 333ku, a sla taktnut len na 420 tusim :( Skvele boli este 566ky, tie tiez vela kusov sli na 850, ale potom uz nastala doba K7 a duronov. Jo celerony boli dobre este tualatin 1300cosi - nepamatam presne, to boli odvodene od PIII. Ostatne boli/su naprd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej, prve Celerony na baze PII co uzreli svetlo sveta - jadro Covington bol prvy nevydareny pokus, Mendocino uz bolo lepsie. Potom prichadzali Celerony na baze PIII, P4, C2S & C2D.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celerony v SLOT1 boli myslím aj 233MHz a rovnako PII boli aj 450MHz. A PIII myslím až do 1000MHz v SLOT1 prevedení.
Samozrejme v iných socketoch boli aj v iných rýchlostiach. PII myslím od 166MHz a PIII do tuším 1300/1400MHz s jadrami Tualatin...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tualatin bol celeron, a pIII bolo vydane 1100cosi ale boli hned stiahnute z trhu, takze najvyssim bol PIII 1000MHz. PIV zacalo na 1400 a bolo pomalsie ako p3 1000. P4 vseobecne bola strasna sracka marketingovo robena na vela Hz. Po pIII bol dalsi dobry intel az PentiumM ktory priamo z 3ky vychadzal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

este ked sme pri tom divx... tak presne v dobe nastupu divx3.11 som bol donuteny vymenit K6 450MHz za ten 333A celeron, lebo na tom sli lepsie hry, a na K6ke mi nesli divx filmy. Za cojaviem pol hodinu sa zacal rozchadzat zvuk a obraz. Na tom taktnutom celeri sli, tusiim na zakl. frekv. nesli tiez. Kamarat mal tu 266ku bez L2 a napr. 3D studio renderovalo podstatne pomalsie na celeri ako k6. Este aj ta s L2 bola pomalsia. Hry ale isli na inteli rychlejsie. Potom prisli 650tky durony, pentelky, prekreslene mostiky a 850Mhz. To boli casy :) Naproti tomu dnes mam x4 620 na default frekvencii, lebo to staci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pentium 100 MHz (bez MMX) a 16 MB FBM RAM a po upgrade som mal Pentium 166 MHz MMX (chcel som 200 MHz MMX) a 64 MB EDO RAM a k tomu 6,4 GB obor HDD ... to boli casy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pentium 100 MHz pri prehravani 128 kb/s mp3 bolo zatazene na 50% (80486 100 MHz pri tej istej mp3 az na 100% a aj tak nestihalo). Pentium 166 MHz MMX len na 25%, t.j. 166 MHz MMX bolo 2x vykonnejsie (aspon pri prehravani mp3 ci vseob. vsade s vyuzitim MMX) ako 100 MHz bez MMX.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Časy boli aj mať 2-procesorový stroj s 2x INTEL PENTIUM 90MHz
v krásnych zlátených keramických púzdrach...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som mal ako prvy K5 PR166 (myslim ze 120MHz) pretaktovany na 133 :) Potom K6 450, celer333@420, celer566@850, AXP 1700+ co nesiel taktovat, AXP 2000+1666@2080Mhz - ten som mal najdlhsie, dobry procak, A64 3000+ 1800@2200, A64x2 4200+2200@2600, A64 5400+ BE 2800@3000 velke sklamanie na black edition, nesiel taktovat prakticky vobec, a dost sa hrial.. a nakoniec x4 620 2600.. pouzivam default, zatial som skusobne siel na 3120 a zvlada bez problemov. No nieje to pri tomto cpu potrebne, zatial.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som aj K6 v jednej MB ACORP, kde namiesto 380MHz zvládol stabilne iba 333MHz, teda nechal som ho trvale podtaktovaný...

Neviem čo chce niekto dosiahnuť preťažovaním - pretaktovaním - kompontentov...
A prečo by aj mal ísť nejaký komponennt pretaktovať???
Odpovedať Hodnotiť:
 

no uvedomejete si ze aj napriek vasim trapnym kydom (inac reakcie na moj pripevok neviem nazvat) mi to stale staci?
boze aky ste tupy
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a ty si dement
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Podla mna prave taketo CPU dostanu priestor pri Virtualizacnych technologia najma na serveroch za pouziti XEN,OpenVZ,KVM ... Kedze je mozne vytvorit 11(12) virtualny masin samozrejma aj viac ale takto by mohla kazda znich dajmma tomu za pomoci ci uz paravirtualizacii alebo full virtualizaci vyuzivat jeden vlastny thread.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak neviem kto by kupoval 6 jadrak bo to este nikto nevyuzije ako ani 4 jadrak podla mna ja mam 2 jadrak a pripadam si ako by som ho tiez nevyuzil celkom a za take peniaze sa neoplati a radsej investovat do operacnych pamati alebo grfickej karty ak tak a procesor staci bud core 2 duo alebo potom uz 4 jadrak ale naco 6 sak pomaly budeme mat spotrebu ako velke firmy
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tento procesor bude fakt len zatiaľ pre taktovacích maniakov a na hranien high-end gamesiek:-) Inak sa na kancelárske potreby nehodí, to vám stačí obyčajná mašinka za 200-300 eur :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár