neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Čína má teoreticky najvýkonnejší superpočítač, stáva sa aj superpočítačovou veľmocou

V novom rebríčku najvýkonnejších superpočítačov sveta obsadila Čína prvýkrát v histórii druhú pozíciu, s novým superpočítačom Nebulae. Navyše teoretický výkon tohto superpočítača je najvyšší zo všetkých superpočítačov a dosahuje takmer 3 petaflopy za sekundu. Čína sa zároveň posunula na druhú pozíciu v rebríčku celkového výkonu superpočítačov, za zatiaľ dominujúce Spojené štáty americké.

DSL.sk, 1.6.2010


Novým druhým najvýkonnejším superpočítačom sveta sa s výkonom 1.27 petaflopu za sekundu podľa nového rebríčka najvýkonnejších superpočítačov Top 500 vydaného v pondelok stal čínsky superpočítač Nebulae inštalovaný v čínskom superpočítačovom centre v Shenzhen.

Superpočítač Nebulae je zložený z bladov Dawning TC3600 a používa procesory Xeon X5650 od Intelu a GPU Tesla C2050 od Nvidie. Presná konfigurácia nie je známa, podľa oficiálnych údajov má ale Nebulae 120 640 jadier.

Maximálny teoretický výkon superpočítača dosahuje až 2.98 petaflopu/s, keď benchmark Linpack nedokáže naplno využiť GPU. V ukazovateli teoretického výkonu dosiahnuteľného v špecifických výpočtových aplikáciách tak Nebulae jasne vedie pre superpočítačom Jaguar, ktoré výkon v benchmarku Linpack dosahuje 1.76 petaflopu/s a maximálny teoretický výkon 2.33 petaflopu/s.

Konfigurácia Jaguaru, najvýkonnejšieho superpočítača podľa benchmarku Linpack, sa od posledného novembrového rebríčka najvýkonnejších superpočítačov nezmenila, superpočítač stále používa 2.6 GHz šesťjadrové AMD Opterony a má spolu 224 162 jadier.

Čína má v prvej desiatke aj ďalší superpočítač Tianhe-1, ktorý klesol oproti novembru minulého roka s výkonom 563.1 teraflopov/s a maximálnym teoretickým výkonom 1.2 petaflopu/s na siedme miesto. Tianhe-1 rovnako ako Nebulae používa kombináciu procesorov Intel Xeon a GPU, v tomto prípade Xeonov E5540 a E5450 a Radeonov HD 4870.

Čína má v prvej päťstovke najvýkonnejších superpočítačov už 24 superpočítačov s celkovým výkonom 2.99 petaflopov/s, vo výkone svojich superpočítačov v Top 500 oproti poslednému rebríčku predbehla Veľkú Britániu a Nemecko a dostala sa na druhé miesto za USA. Superpočítače z Top 500 nachádzajúce sa v USA majú spoločný výkon 17.96 petaflopov/s.

V bývalých európskych socialistických krajinách je v súčasnosti 17 superpočítačov z Top 500, jedenásť v Rusku, päť v Poľsku a jeden v Slovinsku.

Oproti novembru 2009 sa zvýšil počet superpočítačov z Top 500, ktorých spôsob použitia je utajený, z 5 na 12. Deväť z nich dodala IBM, tri spoločnosť Bull SA.

Spomedzi výrobcov svoju pozíciu výrazne posilnila IBM, ktoré dodal 198 superpočítačov v Top 500 oproti 185 pred polrokom. Tým opäť predbehla HP, ktorá dodala 185 oproti 210 superpočítačom. IBM oveľa výraznejšie vedie v celkovom výkone spoločnosťou dodaných superpočítačov, s 10.89 petaflopmi/s. Výkon superpočítačov od HP je 6.62 petaflopov/s.

Čo sa týka použitých technológií, pre prepojenie sa čoraz viac používa Infiniband. Ten je použitý v 205 oproti 181 superpočítačoch pred polrokom, naopak Ethernet je použitý v 244 oproti 259.

Pozíciu opäť posiluje aj Intel, jeho 64-bitový x86 procesor Xeon používa už 403 superpočítačov z Top 500 oproti 396 pred polrokom. Podiel posilnila aj AMD, ktorej Opterony používa 47 oproti 42 superpočítačov, čím AMD predstihla procesory architektúry Power od IBM.

Už 25 superpočítačov používa procesory s aspoň šiestimi jadrami, 425 ich používa štvorjadrové procesory.

Čo sa týka použitého operačného systému, svoju absolútnu dominanciu ešte zvýšil Linux. V súčasnosti je používaný na 91% superpočítačov z Top 500, na 455 superpočítačoch. Pred polrokom to bolo na 446 superpočítačoch, Linux posilnil na úkor unixových OS a zmiešaných inštalácií.

Kompletný nový rebríček je možné nájsť na top500.org.


      Zdieľaj na Twitteri


Predstihne podľa Vás Čína vo výkone superpočítačov v budúcnosti USA? (hlasov: 638)

Áno      84%
Nie      16%


Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

na co sa vlastne vyuziva tento vykon??
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

aby všetci číňania mohli naraz hrať najnovšie hry :D
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Napr. pre energetiku, výskum, počasie, armádu, vesmírne počty, možno trochu zdravotníctvo na svoj výskum.
Všade ide buď o obrovské prachy alebo o stráááááášne dôležité záujmy krajiny...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/10187248.stm

Klik na "By Application"
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Mne sa viac páči "By OS".
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Na vypocty? ;)

Trebars na simulovanie procesov pocas jadroveho vybuchu, fuzie, spravanie modelov kadejakych molekul, predpoved pocasia...
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

presne toto chcu, aby si si myslel. V skutocnosti nemas predstavu, ake veci sa na tom robia.
Odpovedať Známka: 3.5 Hodnotiť:
 

oki, vypocty drah balistickych rakiet a dalsie vojenske aplikacie... ale drviva vacsina je ich instalovana vo vedeckych instituciach, kde vojak ani nepachne a procesorovy cas sa predava roznym zaujemcom (univerzitam, vedeckym insituciam...) na mnoho aplikacii a projektov snad vsetkych oblasti a ich pouzitie je transparentne do posledneho flopu... vynimkou su tie utajene, ale o tych sa asi teraz nebavime;)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

predpoved komentarov na dsl.sk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Za to ty vieš úplne presne čo na tom robia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

frituju na tom hranolky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sarance
Odpovedať Hodnotiť:
 

a na com myslis, ze sa odpocuva/filtruje/spracovava komunikacia aktualne +/- 6mld ludi?
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

huh? paranoia? mozes mi, prosim, vysvetlit ako chces sniffovat komunkaciu vsetkych uzivatelov internetu (plus este nejakych navyse netusim kde si prisiel k 6mld).
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

jednoducho, vsetok traffic ide cez chucka norrisa a ten ho smeruje dalej.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

odpočúvať ti stačí elitu počítam tak 4 až 10% max zo 6-miliárd a skôr verím že sa používajú na dešifrovanie utajených informácií iných krajín trebars aj vojenských ale skôr ide o techniku šek čína vsetko skopčí a vyrobí nekvalitné ale lacné a ty si to kúpiš šak čo iné nam ostáva z toho platu tu na slovensku
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ale sakra ako chces opdocuvat data ktore posiela hoc aj "elita". "elita" sa totiz nachadza v inych ASkach. teda by si musel hijacknut routy medzi roznymi ASkami, injectnut svoj BGP router do ich AS-PATH a potom filtrovat komplet komunikaciu medzi danymi AS-kami (gigabity dat). problemy s tymto su hned 2:
1. ked pridas svoj BGP router do AS-PATH da sa to zistit so vsetkym co je potrebne k identifikacii.
2. routovat a analyzovat gigabity dat nieje zrovna najjednoduchsia uloha
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A všetci si myslia, že šifry treba lúšťiť Brute-force metódami, však?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

otazka asi ako: na co sa pouziva abeceda?
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

a odpoved?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

no predsa na hovno! dolezitejsie su cisla (nie pismena)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No predsa na Crysis. Pocul som, ze ked tam nemaju vela vybuchov a flory, tak to uz ide celkom plynule..
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

pravda je taká aby mohli pozerať porno v 8192 x 3420px rozlíšení..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja si myslim ze na taky PC by si nejaku tu herecku uz aj zbalil :-)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

3 petaflopy za sekundu je vcelku slusne zrychlenie vypoctoveho vykonu :)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

len aby ked si ho kupil mi tam neseka najnovsi hladac min
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Lets go CHINA !
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

"V bývalých európskych socialistických krajinách je v súčasnosti 17 superpočítačov z Top 500, jedenásť v Rusku, päť v Poľsku a jeden v Slovinsku." - samozrejme ze Slovensko nebude na zozname krajin, ktore maju superpocitac asi nikdy. Ach jo, my a rozvoj vedy u nas je ubohy. Pritom je tu tolko schopnych ludi. Som zvedavy co bude aspon z toho datoveho centra co sa tu buduje.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ono aj na svk su silnejsie ako desktopove pocitace, napr na SHMU je tak povediac mini superpocitac, ale vykonovo su tak nizko, ze proste nie su v top 500 tabulke. A vraj ponovom si aj fmfi uk stavia nieco svoje, mini mikro super pocitac, nazvyme to cluster... ale jasne ze sa nezjavi v top 500 uz zajtra, alebo vobec niekedy ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

FMFI momentálne nič také nerobí, či sú plány neviem ale fyzicky sa určite nič nestavia, o tom by som určite vedel keďže to robia chlapi od nás z jadrovky, aspoň z väčšej časti :)
Dole v suteréne je nejaká farmička ale s témou superpočítačov by som ju veru nespájal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Slovensku máme najväčších zlodejov v parlamente. Podľa mňa je to to v čom sme naj krajina a zatieňujeme aj Čínu s ich super počítačom.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

vie mi to povedat aky je zmysel zivota?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

možno nie ale ja ti poviem. 42 !
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

zmyslom života je poprvé vytlačiť si niečo cez PDA pomocou WiFi niekde v kancli a podruhé ked mas taký superkompík zahrať si super maria pri FPS = 1000000, múdrim postačí aj sex
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Keď ste na konci s argumentmi, môžete ešte začať nadávať
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Simuluje simuláciu simulácie správania sa mravca v mravenisku.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Na úvod celkom postačí, ak pochopíš to, ako sa mravec orientuje v tak obrovskom priestora...
Počíta si kroky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lol ze GPU Tesla xD
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_Tesla
nieco divne?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pred jaguarom nie pre, či som len nepochopil?
Odpovedať Hodnotiť:
 

což ten údajný technologický čínský náskok obrací naruby, ale to je jedno. Jásejte, soudruzi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

...ktore su vyrabane v azii a vyvynute boli inziniermi z celeho sveta pod hlavickou "americkej" korporacie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty si vážne naivný truhlík...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Na tvoju smolu ty este viac ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj Zilinska univerzita, konkretne fakulta riadenia a informatiky ma nejaky viacjadrovy (lokalne nazyvany superpocitac) stroj. Ale v globalnom meritku to nie je ziadna slava :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, aj kámoš mal v čase PP06 na škole svoju 386-ku niekde po protekcií dovezenú z USA...
Samozrejme že mu tam všetko išlo oveľa rýchlejšie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kalkulacka pocitac vs clovek :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

pouziva sa to predovsetkym na scitanie obyvatelov ciny
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

je cinsky viac by som zan nedal
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zhruba od 70 rokov su pocitace vykonnejsie ako najgenialnejsi ludi (mam na mysli matematiku, mozog cloveka stale spracuvava viac informacii za sekundu ako vacsina z top500 superpocitacov - lenze nevyuzivame plnu kapacitu mozgu a rovnako pri analyze prikladu z matematiky vyuzivame vacsinu kapacity mozgu na rozoznavanie obrazu oko, cuch atd)

Btw v 70 rokoch beatla pocitac motorola zenska, ktora za 52 sekund z vypocitala 23 odmocninu z neviem ako dlheho cisla v 16kovej sustave. Pritom udajne nemala dokoncenu ziadnu skolu a nebola uplne normalna :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Autor clanku je slovak ? Lebo tento clanok vyzera, ze ho prekladal nejaky zly softwareovy prekladac.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár