neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Čínske mesto chce zabezpečiť nočné osvetlenie satelitom


Diskusia k článku: Čínske mesto chce zabezpečiť nočné osvetlenie satelitom

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.

Komentár, na ktorý odpovedáte:
                               
 

Extrémny prípad je, keď dáš Slnko do jedného ohniska eliptického zrkadla a sám vojdeš do druhého. Vtedy v každom smere vidíš povrch Slnka, a teda prijatá energia je obrovská. Intenzita Slnka je 20 MW/(m^2*sr), tu je uhol 4pi, takže dokopy dostávaš 250 MW na každý m^2.

Keby si bol na povrchu Slnka, Slnko zaberá práve polovicu zo 4pi, teda dostávaš 125 MW/m^2. Kvôli závislosti od uhla je tok energie polovičný (62 MW/m^2). Vo vzdialenosti 1 AU Slnko zaberá 6.86e-5 steradiánu, po vynásobení dostávame známu slnečnú konštantu, 1.37 kW/m^2.

Ak si na Zemi a pozrieš sa z ohniska parabolického zrkadla na Slnko, môžeš si ho poriadne "zväčšiť", a dostať úmerne vyšší výkon, lebo na teba bude svietiť z mnohých rôznych smerov. Ale vždy si limitovaný tým, koľko steradiánov tvojho zorného poľa zrkadlo zaberá, krát 20 MW/(m^2*sr). Pre ďalekohľad platí to isté, ak doň pozeráš, Slnko vidíš pod veľkým priestorovým uhlom (a potom ho nevidíš vôbec, lebo oko na to nie je stavané).

Meno:


Titulok:


Text:


Prihláste sa a povoľte si emailové notifikácie na odpovede na Váš príspevok.

Overovací text:



Pre overenie, že komentár sa nepridáva automatizovanými prostriedkami, prosím prepíšte text, ktorý vidíte na obrázku. Písmená musíte zadávať rovnako ako na obrázku veľké. Pokiaľ text neviete prečítať, kliknite prosím na tlačidlo "Obnoviť obrázok". V texte sa používajú iba znaky "BCDJKMPRSVWXY1234589".