neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Red Hat - open sourceová komunita nie je slepá. História a súčasnosť Red Hat-u.


Diskusia k článku: Red Hat - open sourceová komunita nie je slepá. História a súčasnosť Red Hat-u.

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.

Komentár, na ktorý odpovedáte:
                               
 

No s niečím súhlasím a s niečím nie. To že existujú samostatné produkty RHEL, RH Desktop a Fedora je samozrejme ovela lepšie. Tiež je jasné, že sú užívatelia, ktorí sú spokojní, lebo dostavajú, čo chcú. Vôbec nemám výhrady k tomu, že RHEL a Desktop je len platený a ani výhrady k jeho cene, myslím, že je OK. Nikto nemohol očakávať, že donekonečna bude všetko od RH zadarmo.

Čo ale nie je v poriadku je to, čo bolo v článku rozoberané. A to:

- akým spôsobom sa udial prechod od neplatených verzií k len plateným

Keby nevznikla iniciatíva Fedora Legacy, skončilo by to asi veľmi ostrým sporom.

- nevysporiadanie sa korektným spôsobom s tým, ze súčasťou produktou RH je množstvo práce od open source vývojárov

RH ma nejakú históriu. Keby neboli vývojari, ktorí open source a RH poskytli svoju prácu, žiadny RH by nebol - špeciálne pre RH bolo odvedenej oveľa viac práce ako sa na prvý pohľad zdá. Významnú časť hodnôt RH vytvorili vývojári, ktorí nedostali zaplatené. Robili to, lebo naspäť dostali funkčnú distribúciu a prácu ostatných. Stanoviť "verejnú fér dohodu", keď RH chcel prejsť iba na platený model je ťažké. Určite ale neleží tam, kde ju a ako ju položil a zrealizoval RH.

- momentálne opäť nejasný postoj RH k open source komunite - RH od nej chce brať prácu, naspäť poskytuje produkt Fedora, ktorý je v stave, ako sa podarí. Raz lepší, keď sa zavádzajú a testujú nové radikálne technológie horší. Dáva k dispozícii v podstate distribúciu len pre desktopy, kde ešte nemá dostatočne silnú pozíciu. Všetko je to samozrejme o zvolenej miere, ktorá vedie buď k spokojnosti alebo k nespokojnosti open source komunity. A RH ju nastavil zle, je si toho vedomý a dokonca to otvorene priznáva a snaží sa zlepšiť. Skúste si to porovnať s inými open source projektami - tie komunite väčšinou vracajú to najlepšie, čo z vývoja vzíde, sami zarábajú na poskytovaní pridružených služieb, konzultáciách, predaji naozaj enterprise zákazníkom, atď. Tam niekde leží dnes akceptovaná miera.

- nemyslite si, že RH robí Fedoru z dobrej vôle. Myslím, že svojim postupom v posledných 2 rokoch dal jasne najavo a dokonca sa tým netají, že je to testovacia platforma, ktorá zbiera prácu od open source vývojárov, ktorú potom integruje do platených produktov. Nakoniec do platených verzií RH už zrejme málokto prispieva - keď si to zaplatí, chce aby to fungovalo a nie, aby sám musel niečo dorábať, takže pre RH je nutnosť mať nejakú verziu ako Fedora, aby mohol zbierať výsledky práce open source vývojárov.

Meno:


Titulok:


Text:


Prihláste sa a povoľte si emailové notifikácie na odpovede na Váš príspevok.

Overovací text:



Pre overenie, že komentár sa nepridáva automatizovanými prostriedkami, prosím prepíšte text, ktorý vidíte na obrázku. Písmená musíte zadávať rovnako ako na obrázku veľké. Pokiaľ text neviete prečítať, kliknite prosím na tlačidlo "Obnoviť obrázok". V texte sa používajú iba znaky "BCDJKMPRSVWXY1234589".