neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Red Hat - open sourceová komunita nie je slepá. História a súčasnosť Red Hat-u.


Diskusia k článku: Red Hat - open sourceová komunita nie je slepá. História a súčasnosť Red Hat-u.

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.

Komentár, na ktorý odpovedáte:
                               
 

No Vy väčšinou asi vychádzate z predpokladu, že treba hrubou čiarou oddeliť dve veci - že open source vývojári prispievali do produktov RH a to, že RH vydával bezplatné prakticky plné verzie. Podľa môjho názoru to tak nie je - veľa vývojárov prispievalo práve preto, že naspäť dostalo RH distribúciu a naopak RH distribúcie mohli byť také, aké boli aj vďaka tejto práci.

Keby išlo o obyčajný komerčný SW, je jasné, že každý s Vami súhlasí. Nech oznámia 1 mesiac vopred, že končia s podporou neplatenej verzie. Aj to síce vzbudí pochybnosti o korektnosti firmy, ale prosím. Toto bola ale dosť iná situácia. Komunita bola vyslovene donútená založiť niečo ako Fedora Legacy, neviem teraz z hlavy tie percentá, ale možno viac ako 50% linuxových serverov používalo RH, z toho možno viac ako 90% verzie, ktorým RH oznámil skončenie podpory o 6 mesiacov, v absolútnych číslach dosť veľa. Veľké firmy s X serverami si nemohli naplánovať teraz do 6 mesiacov zmenu distribúcie - boli by prakticky donútené zakúpiť si platenú verziu. Pripomínam, že išlo o posledné verzie použiteľné na serveroch, 8+ na serveroch v tej dobe temer nikto nemal. Nikto nepochybuje, že tých 6 mesiacov nebolo zvolených len tak pre nič za nič, ale úmyselne ako dosť krátka doba.

RH samozrejme neporušil princípy OSS a GNU licenciu.

Bolo odvedenej veľa práce úplne špecifickej pre RH inde nepoužiteľnej - RH patche do jadra, RH patche OSS, keďže niekedy čakať na novú verziu OSS, najmä v prípadoch bezpečnostných problémov by nebolo únosné, všetky patche, ktoré išli na RH upravený OSS, pretože museli opraviť špeciálne tieto verzie OSS, patche veľa problémov, ktoré sa prejavovali špeciálne na RH.

A potom je tu ešte veľká skupina patchov a vylepšení generického OSS, kde častá motivácia developerov, prečo sa s výsledkami svojej práce aj sharovali bola, že sa to v podobe RH vráti komunite späť. Sharovanie by bolo oveľa menšie, keby nebola efektívna a rýchla cesta späť komunite. Za to patrí RH jednak vďaka, jednak by mal niesť nejakú zodpovednosť, pretože developeri sa sharovali preto, že vedeli, že v podobe RH to dostanú späť.

Je super, že existuje distribúcia s cutting-edge technológiami ako Fedora. Nie je až tak super, že od RH neexistuje zdarma nič iné a myslím, že dnes si to už aj samotný RH uvedomuje, viď posledné vyhlásenia CEO RH. Kto na to v dnešnej situácii najviac dopláca je samotný RH. Oveľa menšie percento developerov totiž prispeje do Fedory, keďže vie, že to vôbec nezaručuje stabilnejšiu Fedoru - RH sa napríklad rozhodne, že tam pridá na odskúšanie nejakú novú feature, ktorá zmarí prácu 100 iných developerov, ktorí sa snažia o zlepšenie.

Na záver tejto diskusie, nehodnotím to ani čierno, ani bielo. RH platené distribúcie sú super, Fedora tiež neni zlá a osobne to bola moja posledná linuxová desktopová distribúcia, ktorú som používal (momentálne XP). Pokúsil som sa hodnotiť kroky, ktoré spravil RH v inkriminovanom čase a momentálny postoj RH ku komunite. Nič viac a nič menej.

.



Meno:


Titulok:


Text:


Prihláste sa a povoľte si emailové notifikácie na odpovede na Váš príspevok.

Overovací text:



Pre overenie, že komentár sa nepridáva automatizovanými prostriedkami, prosím prepíšte text, ktorý vidíte na obrázku. Písmená musíte zadávať rovnako ako na obrázku veľké. Pokiaľ text neviete prečítať, kliknite prosím na tlačidlo "Obnoviť obrázok". V texte sa používajú iba znaky "BCDJKMPRSVWXY1234589".