neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Proti uchovávaniu dát o komunikácii podaný podnet na Generálnu prokuratúru

DSL.sk, 15.11.2010


Proti povinnému uchovávaniu dát o uskutočnenej komunikácii telekomunikačnými operátormi podľa direktívy 2006/24/EC vzniká aktívny odpor už aj na Slovensku.

V októbri slovenské občianske združenie European Information Society Institute, EISI, podalo podnet na Generálnu prokuratúru, v ktorom upozorňuje Generálnu prokuratúru na nesúlad legislatívy o uchovávaní dát so slovenskou Ústavou a viacerými princípmi ochrany základných práv a slobôd.

EISI zároveň Generálnu prokuratúru žiada o podanie návrhu na Ústavný súd, aby tento preskúmal ústavnosť uchovávania dát o uskutočnenej komunikácii.

Podľa EISI totiž legislatíva prikazujúca telekomunikačným operátorom uchovávať informácie o uskutočnenej komunikácii v prípade Internetu po dobu šiestich mesiacov a v prípade telefonickej a inej komunikácie po dobu dvanástich mesiacov nie je v súlade s Ústavou SR, Listinou základných práv a slobôd aj Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Operátori síce neuchovávajú obsah komunikácie, musia ale uchovávať informácie o komunikujúcich osobách a ich polohe, čase a trvaní komunikácie. Uchovávané sú informácie o telefónnych hovoroch, SMS, VoIP hovoroch, emailoch, pripojení k Internetu.

"Na základe údajov, ktoré sa takto uchovávajú, je možné zostaviť dokonalý osobnostný, komunikačný a pohybový profil jednotlivca odhaľujúci radu podstatných charakteristík jeho identity a chovania, inými slovami odhaľujúci podstatnú časť jeho súkromia," uvádza EISI v podnete.

"Plošné a preventívne uchovávanie dát bez existencie akéhokoľvek predchádzajúceho podozrenia z ohrozenia, či porušenia zákonom chránených záujmov vedie k záveru, že vlastne každá osoba je a priori považovaná za podozrivú," uvádza sa ďalej v podnete. Problémom podľa EISI je tiež uchovávanie dát o osobách, ktoré sú inak viazané povinnosťou mlčanlivosti, ako sú advokáti a lekári.

"Tvrdeným účelom plošného preventívneho uchovávania údajov je vyšetrovanie, odhaľovanie a stíhanie závažných trestných činov, a to najmä terorizmu a organizovaného zločinu. Skutočnosťou však je, že práve tieto osoby najlepšie poznajú spôsoby ako sa takémuto uchovávanie údajov efektívne vyhnúť," uvádza podanie.

Proti uchovávaniu dát o komunikácii telekomunikačnými operátormi existuje aktívny protest vo viacerých krajinách. Napríklad v Nemecku boli niektoré ustanovenia legislatívy o uchovávaní dát o komunikácii už označené Ústavným súdom za protiústavné. Vo viacerých krajinách je uchovávanie dát dokonca implementované v rozpore so samotnou direktívou 2006/24/EC a nad jej rámec. V júli o tom informovala pracovná skupina 29, PS29, pre ochranu osobných údajov zriadená pri Európskej komisii.

Kompletné znenie podnetu združenia EISI slovenskej Generálnej prokuratúre je možné nájsť na stránkach EISI. Lehota na vybavenie podnetu uplynie Generálnej prokuratúre v prvej polovici decembra.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

moze to niekto preformulovat pre laika ? ak som to spravne pochopil, urady prechovavaju data v lehote a rozsahu, ktora nie je zhodna s nariadenim EU ? ci ?
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

nejde vobec o lehoty a rozsahy, nasa ustava implicitne zakazuje plosne sledovanie a zasahovanie do sukromia obcanov, co je uchovavanie tychto dat vzdy...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jaj taak, cize napr. operatori a net provideri by vobec nemali uchovavat tieto data ? super .. skoda ze to nikto skor nezacal riesit potom :/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je možné, ale v tomto prípade je ústava iba zdrap papiera, nakoľko medzinárodné zmluvy majú prednosť pred Ústavou SR (platí to tiež aj o nariadeniach EÚ) (cit. "Právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie majú prednosť
pred zákonmi Slovenskej republiky.")
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Pred zakonmi.. nie pred samotnou ustavou ;)
Zatial nemame fixnu europsku ustavu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie, urady neprechovavaju data. Urady vydali nariadenie tel. operatorom a ISP o uchovavani dat.

A prave toto nariadenie je vo viacerych krajinach (vratane nasej) protiustavne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme po každom teroristickom útoku sa píše, že teroristi mali SIM karty nejakých bezdomovcov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jedini, komu to vadi, su kriminalnici ako pedofili, teroristi atd a netreba zabudat na klamarov, a ostatni ludia ich ako ovecky pekne nasleduju, pricom nemaju co skryvat, iba ak sa hanbia za to co robia a na to je dobry psycholog. Co na tom, ze napr sudca sleduje porno alebo plati prostitutku, vo volnom case moze robit co chce, pokial to nie je ilegalne, nebrani to vykonu jeho povolania.
Odpovedať Známka: -9.6 Hodnotiť:
 

Tieto data nie su verejne pristupne ako napr FB, cize su prakticky vyuzitelne len na sledovanie trestnej cinnosti alebo ako to robi Google, na zamerane reklamy. Napr.: Ak niekto surfuje po IT strankach ako DSL, tak mu Google hadze reklamy na alza, hej a pod a nie na zahradnictvo a to je dobra vec nie? :)
Odpovedať Známka: -9.3 Hodnotiť:
 

Nie su verejne pristupne?

Ani fotky z libimseti.cz neboli verejne pristupne, ani kompletny zoznam mob. tel. cisiel vratane priradenych mien a adries nebol pristupny.

Najlepsi sposob ako ochranit nase sukromie je taketo informacie neuchovavat a nezaznamenavat. A to sa snazia dokazat ti ktori teraz podali podnet na ustavny sud.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preber sa už ty debilko
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uz niekolko krat sa vravelo: "slusny clovek sa nema coho bat".

len napriklad:
rusko 1917, monarchia 1914-1918, cely svet 1939-1945, CSR 1948 - 1989, sucasnost.


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Kto obetuje svoje sukromie koli bezpecnosti, si nezasluzi ani bezpecnost a ani sukromie".
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

amen!

Ale stale su ludia co su ochotny sa vzdat vsetkeho kvoli naivnej predstave, ze budu v bezpeci. Teraz su este ako tak v bezpeci, potom budu uz iba figurky na hracej ploche. Budu skakat ako bude ten co ma o nich info piskat.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

benjamin franklin
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Preto ak pachate trestne ciny pouzivajte Skype. Cela komunikacia je sifrovana...takze policia nic nezisti.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

si si tym isty???
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Hej. Skype nedokazala rozkodovat ani Nemecka tajna sluzba.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

presne toto chcu, aby si si myslel. Teraz o tom premyslaj.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Premýšlam, premýšlam, premýšlam... a nič. Čím to bude ? Sú prenosy medzi mojimi neurónmi tiež šifrované, a neuróny ich nedokážu dešifrovať ?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pokial viem tak samotni vyvojari Skype priznali ze maju v protokole backdoory, a oni mozu pristupovat ku komunikacii. Skype nie je doveryhodny uz len kvoli tomu ze je to proprietarna technologia a nikto nevidel zdrojove kody a uz len tym je nedoveryhodna, lebo nik nevie co si tam jeho vyvojari dali. Doveryhodne v tomto pripade su open-source technologie, lebo zdrojove kody moze vidiet ktokolvek a preto nejake backdoory si tam nedovoli len tak niekto dat. Rychlo by si to niekto vsimol a informoval ostatnych. Preto ak bezpecnost, tak open-source Jabber so sifrovanim, napr. pomocou OTR. Podporuje to dost Jabber programov - Psi, Pidgin, Kopete, tusim aj Gajim a dalsie.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Inac aj tych dvoch expertov co hackli NBU v 2006 (nbsr123) vraj vystopovali na zaklade komunikacie cez ICQ. Alebo aspon jedneho z nich. Skoro som zo sedacky spadol ked som to pocul. Taky tazky hackery a nechaju sa nachytat cez smejd akym je ICQ. Ja keby som taketo nieco robil tak v ziadnom pripade by som nekomumunikoval zo svojim spolocnikom z ktorym pachame takety zlociny cez smejd ako ICQ ale vyssie spominany Jabber s OTR. Cez to by ma len tak nevystopovali.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

ale nic im nedokazali, bolo to len zbozne priane prokuratora a statnej moci ... sudkyna na adresu NBU povedala, ze este jeden takyto pripad a nech sa vystahuju z jej obvodu ... aby nemusela riesit ich chore trestne podania ... samozrejme o skutocnych vinnikoch niekde nepadlo ani slovo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Obsah sa neuchovava. Cize spatne by Tvoja komunikacia nemohla byt aj tak preverena.

Zato sa da zistit s kym si komunikoval a kedy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no tak to bol pol hodinu trvajuci omyl.. no boooze
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Nehovorilo sa uz davnejsie o firme co ponuka odpocuvanie skype pre vlady roznych statov ? Opravte ma ak sa mylim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak toto bude zaujimave...ak ustavny rozhodne v prospech podnetu...dokazy ziskane protiustavne/zakonne sa nedaju pouzit pred sudom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je síce pravda, ale neviem ako je to možné brať späť do minulosti (retroaktivita zákona). V prípade pochybností môže ÚS pozastaviť platnosť zákona, ale zmeniť napr. rozsudky neviem či by to bolo možné...
Odpovedať Hodnotiť:
 

minimalne natahovacky ztoho mozu vzniknut...obvineny to necha preskumat a co ja viem co, odvola sa na rozhodnutie o preskumani atd atd...potom sa dovola na europsky sud a co ja viem kde
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je pravda, lenze nevidim dovod nic preskumavat, zakon do datumu xx.yy.zzzz. platil v takomto zneni. Cize to co sa stalo vtedy, sa ma posudzovat podla vtedy platnych zakonov. Pretoze tak ako teraz sudia "zlocincov" za to co bolo pred 50 rokmi je maximalen trapne a prakticky podla sucasnych zakonov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak by US rozhodol o protiustavnosti takehoto zakona, tak problem je len v tom, ze ak aj ten zakon platil ale bol protiustavny, nemozu ta na zaklade protiustavneho zakona odsudit ... tu nejde o to ze dnes nejaky zakon plati a zajtra ho niekto zrusi, ale ide o to ze je protiustavny ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este ma zarazilo ze to podavaju cez GP. Podla toho dokumentu nechavaju preskumavat porusenie ludsky prav a slobod. V takom pripade to moze podat kazda fyzicka osoba rovno na ustavny...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je skvele. Fandim im!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aplaudujem EISI.
Odpovedať Hodnotiť:
 

robil som v orange takze viem ako to funguje.

Staci LEN NIEKOHO PREZVONIT, co len na sekundu...

A uz ste v databaze...

Uklada sa:
IMEI z ktoreho ste prezvanali.
CISLO z ktoreho to islo.
VASA POLOHA, vypocitana podla BTS ktore su nablizku, sa uklada ako GPS suradnice.
DATUM a CAS
CISLO ktore bolo prezvanane.
GPS poloha cisla na ktore sa zvonilo (len v ramci SR)
...ak nadviazate aj hovor, tak sa loguje aj DLZKA HOVORU.
OBSAH HOVORU je automaticky nahravany.
Taktiez vsetky SMS su zaznamenavane na dobu 2 rokov.


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mraz beha po chrbte...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak povedz Mrazovi nech z teba zlezie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

neboj, uz beha po mojom chrbte
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár