neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Slovenské bezdrôtové káblovky na 2.6 GHz skončia v decembri 2011, potom LTE

DSL.sk, 2.12.2010


Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky, TÚ SR, bezdrôtové pásmo 2.6 GHz po 31. decembri 2011 definitívne vyhradí pre elektronické komunikačné služby.

TÚ SR to v stredu oznámil tlačovou správou.

V súčasnosti frekvencie v pásme 2500 – 2690 MHz využíva jedenásť poskytovateľov bezdrôtových kábloviek systémom MMDS, Multichannel Multipoint Distribution Service. Ide o Satro, TV TV, Mipas, Kid, Ing. Miroslav Bobák, S – Team, BMU, Obec Vlkanová, OTS, Obec Súľov – Hradná a AVC.

Povolenia na využívanie frekvencií operátori MMDS dostali pôvodne do 31. decembra 2007, následne boli dvakrát predĺžené najskôr do konca roka 2008 a následne do konca roka 2011.

Ako potvrdil hovorca TÚ SR Roman Vavro, povolenia už po tomto dátume nebudú predĺžené.

Frekvencie v pásme 2.6 GHz sú v súčasnosti v ostatných krajinách využívané najmä na rýchle mobilné LTE siete, ktoré mobilní operátori už prevádzkujú respektíve plánujú prevádzkovať celkom v 46 krajinách sveta. Slovenskí mobilní operátori zatiaľ neoznámili konkrétne plány na budovanie LTE sietí.



Najnovšie články:

Apple výrazne zdražila počítače a tablety
SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor


Diskusia:
                               
 

"Slovenské bezdrôtové káblovky"
neviem ci len mne co pride dost cudny nazov =D
tak bud su to kablovky alebo to nie su kablovky =D
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Je to úplne normálne. Niečo ako vzdušná optika.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Akurat cez vzduch chodi obycajne svetlo (resp. ine el-mag vlnenie) opticky; bez drotov po kabli asi nechodi.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

vzdusna optika moze fungovat aj pomocou laserov
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Laser je tiez len svetlo ;) Usmernene a koncentrovane.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nemal si na mysli skor bezdrotovu optiku? :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/8hTos
Odpovedať Hodnotiť:
 

Človek s aspoň priemerným IQ to pochopí :)
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

jasne ze to pochopi, asi kazdy to pochopil, ide o to aka je to principialna kravina :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

tak tak
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tak tak
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tak tak
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

S priemernym to pochopi a ten s vyssim zacne vrtat ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bud rad ze to niesu bezkablove drotovky ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

alebo kablove bezdrotovky :O :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

drôtové bezkáblovky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ee natiahnu ti len kable a v nich nebudu droty :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

drevene zeliezko z umelej hmoty?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Presne tak technicky vzdelany clovek nema problem
ale ti co nemaju uz do coho zapichnut riesia gramatiku.

Mne zase prislo divne "4G" pre DSL technologiu ale taki
ako henten to urcite chapu.

Inak skoda lebo MMDS je velmi dobra alternativa k "kablovym rozvodom" hlavne rychlost nasadenia a istu dobu ponuka/cena.

Vidno ze to chcu tlacit do multiplexu (DVB-T) a DVB-S/S2.
Inak ako tak pozeram SATRO ma uz aj tak novu frq. a ponuke SATROdigital a SATRO12G :) 12Ghz (MVDS) "vzdušná optika"

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

UPC v Kosiciach vysiela MMDS na akej frekvencii ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preco sa pytas? Chces postavit rusicku? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak namiesto mmds kablovky budu mat v takej Vlkanovej, alebo v Sulove prd. Urcite tam nikto z operatorov nepobezi stavat LTE... Ale licenciu im zrusit treba, ze... To je chore, teraz si ma cela dedina vybudovat novu kablovku a vsetok ten starsi, ale funkcny HW maju hodit do smeti?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A neda sa nastavit ina frekvencia?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dokazes si nastavit lubovolnu frekvenciu na telefone?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na telefone to mas riesene standardmi. Ja hovorim o mmds.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ciastocne mozem. bud 900, alebo 1800 Mhz.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Rozvod v bytovkách ide už len po kábloch a nie ako internetové wifi, ktoré sa už prijíma aj rovno s počítača.
Tak asi preto to ktosi chybne pomenoval "káblovka" Je ale smiešne, že práve tomuto je venovaná celá diskusia. Ja som čakal odbornejšie názory. Nuž ale Slovensko...V zahraničí sa aspoň chopili rozumu a systém začali využívať aj inak. Nám nehrozí
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár