neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Intel druhým a Nokia piatym najväčším vývojárom Linuxu

DSL.sk, 2.12.2010


Spoločnosťami, ktorých zamestnanci prispeli najviac zmenami do linuxového jadra za posledný približne rok, sú Red Hat, Intel, Novell, IBM a Nokia.

V stredu vydanej správe o tom informuje Linux Foundation, pod hlavičkou ktorej sa vývoj linuxového jadra koordinuje.

Štatistiky zachytávajú vývoj jadra po vydaní verzie 2.6.30 z júna 2009, až po verziu 2.6.35 vydanú v auguste tohto roka.

Vo verzii 2.6.35 má jadro 13.5 milióna riadkov, verzia 2.6.30 mala 11.6 milióna riadkov.

Zamestnanci Red Hatu sa u piatich verzií od 2.6.31 po 2.6.35 postarali celkom o 6.2 tisíc patchov, čo predstavuje 12% všetkých zmien. Zamestnanci Intelu prispeli 7.8% zmenami, Novell 5%, IBM 4.8% a Nokia 2.3%.

Red Hat a Novell sú tvorcami linuxových distribúcií Red Hat Enterprise Linux a SuSE, IBM dodáva Linux na svojich serveroch a tiež dodáva integrované softvérové riešenia využívajúce Linux, Intel a Nokia spolu vyvíjajú novú linuxovú mobilnú distribúciu MeeGo.


Najväčší prispievatelia k vývoju linuxového jadra (tabuľka: Linux Foundation)



19.1% zmenami prispeli individuálni vývojári, 4.7% vývojári, o ktorých sa Linux Foundation nepodarilo zistiť zamestnávateľa.

Spoločnosť Google, stojaca za operačnými systémami Android a Chrome OS, prispela za posledný rok do jadra 0.7% zmenami.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke


Diskusia:
                               
 

first the ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win
Odpovedať Známka: 1.9 Hodnotiť:
 

google neprispieva google len berie, ten ich android je paródia na linux. to isté canonical. jebnutejšiu distribúciu ako je ubuntu som ešte nevidel.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

neviem, ci kliknut na plus, ci minus, ked s prvou castou suhlasim a s druhou nie... (nie, nesuhlasim s tou castou o ubuntu a pritom ubuntu neobhajujem a nepouzivam -> gentoo fun)
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

nie som sám kto sa sťažuje na ubuntu... je to jedna znajzabugovanejšíh distribúcií. tak ako kedysi Mandrake. aj keď do ňho nič neinštaluješ po každom reštarte ťa prekvapí inou hláškou. raz nejde to, potom zase ono, niekedy niečo bez stopy zmizne atď, pamatám si na jeden systém ktorý sa správal podobne: Windows Milenium Edition. keď som ubuntu vymenil za Fedoru tak je zrazu po problémoch. ešteže neprispievajú do jadra linuxu ale len vymýšlajú kravinky typu Unite ktoré ajtak nikto nebude používať.
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

no tak potom bude chyba niekde medzi klavesnicou a stolickou. zaujimave, ze mne ide vsetko bez problemov, ubuntu uz mam 2 roky, podpora hw je vzdy lepsia, a aktivne s nim pracujem denne 12 az 16 hodin, ako web developer, a ver mi, na vsetku vyvojarcinu a spravovanie serverov mi to plne vyhovuje, mam vsetko na nom co potrebujem, nic mi nepada, a vsetko slape ako ma. A tiez som poskusal kadejake distra. Mozno zalezi asi aj od softu, a to uz ho mam na 4 notasi a len na jednom som mal problem v wifi atheros, a to vo verzii 8.10, stacilo nakompilovat atheros driveri, ktore v tom case jadro nepodporovalo a vsetko slo jak po masle. ja som plne spokojny s ubuntu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja som s hardwarom problémy nemal ale zo začiatku bolo všetko ok a zrazu sa začali objavovať bugy. napr v lište mi mizli ikonky po ďalšom reštarte sa zase objavili niekedy mi niektorý soft vypísal nejakú nezmyselnú hlášku občas ubuntu pri štarte vypíše nejakú blbosť a to s ním nič nerobím ani tam nič nové neinštalujem. mám tam len nahodené webové aplikácie a na druhom kompe ich testujem. ale vyriešila to fedora, vzhľadovo je skoro rovnaká ako ubuntu ale omnoho stabilnejšia. inak windows zaťažujem omnoho viac stále do neho neičo nové inštalujem, niekedy pustím aj 30 aplikácií naraz okrem toho nieiktoré aj vo VMWare a všetko funguje ako hodinky občas mi spadne napr. DAZ 3D alebo Maya ale to je problém tej aplikácie killnem to spustím znova a môžem pracovať ďalej. inak dosť veľa linuxákov hovorí že Ubuntu robí linuxu zlé meno tak asi to nebude len problém u mňa. jediná výhoda ubuntu bola že som v ňom nemal žiadne vírusy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja som bol volakedy windowsak, a kazdy mi hovoril, ze tazko prejdem na linuxy, no priznam sa asi pred 5 rokmi som s tym prechodom zacal, no najskor mandrake, teraz uz mandriva, skusal som aj fedoru, ci centos, no testoval som priebezne vsetko co sa dalo, no vzdy som mal v tom case s urcitym distrom problem nejaky, a ostal som na widlach, no asi pred 3 rokmi, som mal dual boot win/ubuntu, sem tam mandrivu, a teraz uz vyse 2 rokov cisto fachcim na ubuntu a som spokojny, aj ked sem tam testujem nejake nove distra ci verzie znamych distier, ci uz virtualne, alebo na druhom notebooku, ale primarne mi ubuntu sadlo, a fakt tie problemy, co si mal ty, ja vobec nemam, ide mi vsetko ako ma, a ziadne chyby, ci zmiznutie ikon a nestabilita u mna nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a dalsia vyhoda je v hw narokoch. winy len pri zakladnom nabootovani mi zaberali okolo 800 MB po nabootovani, a to som nemal este ziaden developer nastroj otvoreny ani nic. na linuxoch mi najviac sedi to, ze mi nabehnu, a to mi bezi apache, mysql, a este nejake sluzby okolo vyvoja, a po nabootovani mi to zerie okolo 340MB na 64 bit architekture a 178MB na x86. Kazde distro ma svoje plusy a minusy, jedni na ubuntu kydaju, dalsi ho xvalia, a tak isto je to aj s inymi distrami, no jedno je iste, ze na widli sa uz nevratim, nejak uz novym neviem prist na chut, ako je win7 a podobne, a to som bol pred tym zaryty majkrosoftak. teraz s widlami robim, len ked ich niekomu instalujem, inak vobec nie, ako je rok dlhy, a na editaciu filmov co mam ako hobby som si plnohodnotne nasiel nahradu. :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri novsich verziach Ubuntu som si ale vsimol ze s 512 MB ram ani korektne nenabootuju... mam ASRock ION a docasne som tam dal len jednu 512MB ramku, Pri boote mi vyhadzoval hlasku ze je nedostatok pamate. Starsie verzie ale boli naozaj nenarocne. Casto krat aj stabilnejsie. Zalezi to vzdy od konkretnej HW zostavy. Co sa bugov tyka, vzdy som na nejake narazil a vzdy sa zdalo ze sa objavuju nahodne. To je ale dane stylom vyvoja ubuntu. Vzdy nasadzuje aktualne neotestovane baliky, co ma vyhody aj nevyhody.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tipoval by som, ze si hibernoval na disk a nasledne si vybral jednu ramku. nevidim jediny dovod, preco by to malo vypisovat taku hlasku. s 512 mb ram to urcite bootuje korektne ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak neviem, ja som si spravil z jedneho staruckeho stroja (128MB RAM) ubuntu machine.. samozrejme, ze nebezim pod gnome, ale nahodil som LXDE a slape ako hodinky..

Co sa tyka bugov, tak na 3 dalsich pocitacoch pouzivam Ubuntu uz cca 5 rokov a mal som len minimum problemov co sa tyka bugov, alebo aby nieco nefungovalo.. Podla mna je fajn co robia v Cannonicale lebo aj to, ze posuvaju UI dalej je fajn, na druhej strane existuju aj lepsie distribucie aj ked asi menej user friendly.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no k tomu sa vyjadrit neviem, lebo najnovsiu som neskusal na slabsej masine, momentalne slapem na HP Elitebook so 4GB RAM, nainstalovane mam Ubuntu 10.10 Desktop, na nom mi bezi apache, php, mysql plus moduly pod php, samba a nejake ine sluzby, pri praci mam otvorene stale thunderbird, gnome-commander, quanta plus, mysql administrator, mysql query browser, niekedy aj mysql workbench, gimp, firefoxa + debug nastroje, chrome + debug nastroje, a audaciou mi hra cely den, dalej nejake docky, kompiz atd, a nikdy sa mi nepodarilo presvihnut viac ako 900MB pamate, cize vzdy som pod 1GB alebo 900MB, co je u mna maximum. Ine je ked striham video, ci virtualizujem, vtedy sa mi to vysplha max na 1.5 GB, cize rezervy tam mam velmi velke. A swap mam nulovy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale no, nekecaj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nekecam...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako sa vola prosim ta nahrada ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

konkretne su to softy Kdenlive a Openshot Video Editor, vzdy ich kombinujem, presne ako pod widlami volakedy Premiera a Pinnacle studio. No jedna vec je jasna co sa tyka prechodov, ze Pinnacle ich malo najviac a najbrutalnejsie, ale inak zvysok prace je vsetko to iste co aj pred tym, vsetko co potrebujem urobim bez najmensich problemov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som k tym bugom v ubuntu-karmic dodal, ze niekedy sa mi stalo, ze pri bootovani sa len tak spustil checkdisk alebo ked som chcel namountovat ntfs disk tak po zadani hesla to zamrzlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bug to nie je, fsck sa spusta vzdy po urcitom pocte mount-nutia / root adresara..a ntfs je uzavrety filesystem od MS, ked si vezmes aku ma podporu windows pre ine filesystemy (od apple, unixove) tak je to stale 100x lepsie pri linuxe ako pri windowse
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ale da sa to nastavit, ze po kolkatich mountoch sa Ti ma vykonat FS checkning.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Google prispievať do jadra dosť veľa (a ide o zaujímavé veci napr. vylepšovanie ext4, práce so sieťami...). Zvyčajne ale ide o veľmi špecifické oblasti, takže absolútny počet záplat nie je až tak veľký.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

.. clanok pre 8mich citatelov
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Aj keby, ty k nim urcite nepatris.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

samozrejme ze nie, nepouzivam to ... skusil som, sklamal som sa, opustil som ..
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ale aspon si zakydas kus, hned je to lepsi pocit.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

na dsl.sk majú väčší podiel ako Applisti a to je čo povedať, keďže celosvetovo majú asi tak pätinový podiel oproti Macu :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

clanok nie je urceny len pre pouzivatelov linuxu. Je to vseobecna informacia a moze byt zaujimava aj pre inych.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vacsia sranda by bola keby medzi top prispievatelmi bol aj Microsoft :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

samozrejme ze je. len v tom nehladajte nejaky nesranny umysel ide cisto o biznis. http://www.dsl.sk/article.php?article=7797

zmazat medzeru
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

pre redakciu: Co keby sa na dsl clanky dalo odkazovat nejako vo wiki style? Napriklad [dsl:3342] ? Pripadne spojazdnit vlastny skracovac url, dostupny na dsl. sk. Primarne pre ucely pastovania linkov do diskucii :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hned ako dokoncia update.dsl, sa pustia do toho co navrhujes :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne tato funkcia (update.dsl.sk) je taka skvela, ze ju uz roky nikto nepotreboval aktualizovat.

DAJTE TEN zlty SHIT prec uz konecne!!!!!
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Aspon toto sem dajte:
http://miniurl.sk/?page=foryourweb
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

samozrejme že im ide o prachy, tak ako aj red hatu, IBM alebo aj tebe... či ty nebodáj pracuješ zadarmo?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Najskôr sľubovali, že sa o ten kód po začlenení budú starať a keďže to nesplnili (a teda nebol nikto, kto by ten kód opravil a staral sa oň), ten kód bol z jadra odstránený.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a co myslis aka firma je na prvom mieste v tabulke pod anonymnym nazvom None? ;-) :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preco ti hnusaci zmazali prispevok s cislom 10 000?
smrdi tu cenzura :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

asi im nechutilo ASCII sampanske
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chyba ti test?
Pre tych co nevedia, tak v 10000om clanku bol len nadpis TEST.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ziadny nebol
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nokia tomu dava...Novy meego na chystanej N9 by mohla byt pecka.uz sa na nu tesim
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som velmi zvedavy ako sa nokia vytiahen pomocou systemu MeeGo. Je to ich posledna sanca na zachranu. Som vlastnikom n900 a musim povedat ze by som ten telefon neprial beznemu cloveku. GUI sa niekedy sprava ako slideshow, procesy na pozadi pre laika nahodne a nezmyselne zaberaju systemove prostriedky a tak sa telefon neda plnohodnotne pouzivat. Pre moje specificke potreby ale sluzi dobre. Ak by spojili uzivatelsku privetivost, atraktivnost pre vyvojarov komercnych aplikacii a zaroven zanachali slobodu celeho systemu ako ju vidno v Maemo, bolo by to dokonale.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na youtube su celkom dobre ukazky....vyzera to celkom nadupane. Na N900 uz tusim je daka vyvojova verzia meego(samozrejme neoficialne).
Intel a nokia budu chciet presadit svoj system a je dobry napad robit v podstate rovnaky system aj pre mobili aj pre notebooky.To bude podla mna aj dalsia cesta pre rozsirenie linuxu na notebookoch
Odpovedať Hodnotiť:
 

.....tras sa................
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár