neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Vybraných 5 finalistov súťaže o novú hashovaciu funkciu SHA-3

DSL.sk, 10.12.2010


Americký National Institute of Standards and Technology, NIST, vybral v prebiehajúcej súťaži o novú štandardnú hashovaciu funkciu SHA-3 päť finalistov.

Na stránkach NIST sa informácia zatiaľ neobjavila, priniesol ju ale nemecký heise.de a potvrdili ju na svojej stránke aj autori jedného z finalistov, hashovacej funkcie Grostl.

Do finále zo štrnástich kandidátov v druhom kole postúpili hashovacie funkcie BLAKE, Grostl, JH, Keccak a Skein.

Úlohou hashovacej funkcie je vygenerovať pre potenciálne veľkú postupnosť bajtov, súbor, kontrolnú sumu pevnej malej dĺžky, ktorá môže byť považovaná za jednoznačnú reprezentáciu danej postupnosti. Generované kontrolné sumy majú zvyčajne dĺžku niekoľkých desiatok bajtov, napríklad SHA-1 má 20 bajtov a MD5 16 bajtov.

K danej kontrolnej sume nemôže byť možné so súčasnými znalosťami a dostupným výpočtovým výkonom vygenerovať postupnosť, ktorá má takúto kontrolnú sumu. Zároveň nemôže byť možné nájsť dve postupnosti, ktoré majú rovnakú kontrolnú sumu.

V minulosti bola najpoužívnajšou hashovacou funkciou MD5, po jej výraznom prelomení sa zvyčajne používa už tiež čiastočne prelomená SHA-1. Predpokladá sa, že pripravovaná SHA-3 bude rovnako dominantne používanou ako boli MD5 respektíve SHA-1.

Víťaz prebiehajúcej súťaže bude podrobený v jednotlivých kolách dôslednému preverovaniu bezpečnosti, podľa súčasného harmonogramu bude víťaz vyhlásený v druhom štvrťroku 2012. Súťaž odštartovala na konci roku 2008. Zoznam kandidátov v jednotlivých kolách a ďalšie informácie o súťaži je možné nájsť na stránkach NIST.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40


Diskusia:
                               
 

Zároveň nemôže byť možné nájsť dve postupnosti, ktoré majú rovnakú kontrolnú sumu.

- Matematici, je toto vobec realne mozne? Moc sa v tom nevyznam, ale logicky pre mna vyplyva, ze pokial mam urcitu konecnu mnoznu kontrolnych sum s poctom M a teoreticky nekonecnu mnozinu retazcov (uvazujem rozne dlzky) s poctom M, je pritom jasne, ze M > N. Takze nemoznost najst dva rozne retazce s rovnakou kontrolnou sumou musi byt len teoreticka, a chceme aby taka sanca bola co najmensia, nie?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Chapes spravne...
V clanku sa ale snazili popisat, ze su urcite metody lepsie a urcite metody, ktore su horsie... Napr. taka odmocnina nieje dobra hashovacia funkcia, pretoze malim cislam priradzuje malo opakovani (napr. 0 ma len 0 1-ka ma 1 az 3 a 2-ka ma 4 az 8 atd...). Ale napr. take modulo je v tejto oblasti vyrazne lepsie... Aj ked modulo "neosetruje" ostatne poziadavky na hashovaciu funkciu... :)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Proste priblizovanie k "skorodokonalosti" :)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Presne tak. Keďže možných kontrolných súm s pevnou dĺžkou je konečný počet, dokonca musia existovať kontrolné sumy, pre ktoré existuje nekonečný počet postupností s takouto kontrolnou sumou.

Kvalitná kryptografická hashovacia funkcia má ale spĺňať to, že sa prakticky v súčasnosti nedajú nájsť také dvojice rozličných postupností, ktoré majú rovnakú kontrolnú sumu.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ak uz uvazujes tymto smerom, tak teoreticky ak mas nekonecnu mnozinu retazcov mas zaroven aj nekonecnu mnozinu kontrolnych sum.
Ide len o samutnu dokonalost hashovacej funkcie. Ta teoreticky najdokonalejsia (zatial nevymyslena a mozno nikdy) by brala do uvahy kazdy jeden prvok (cislo), jeho hodnotu a poziciu v danej mnozine. Tak by nemolo mozno nikdy najst dve rozdielne mnoziny s rovnakym kontrolnym cislom. Taka hashovacia funkcia by nebola schopna vytvorit nejaku koliziu.

Takze v podstate mas pravdu, ta nemoznost existuje len teoreticky, tak isto ako len teoreticky existuje ta moznost, ze najdes funkciu, ktora nedokaze vytvorit koliziu.
Odpovedať Známka: -6.6 Hodnotiť:
 

vysledok hashovacej funkcie ma obmedzenu velkost, napr. 16 alebo 20 bajtov. pocet 16- alebo 20-bajtovych cisiel je konecny, takze mnozina "kontrolnych sum" je konecna.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Ano, ale teoreticky ak mas nekonecne mnozstvo postupnosti musi byt aj nekonecne mnozstvo kontrolnych sum - teoreticky. Ak je mnozstvo kontrolnych sum ohranicene, tak cim je to mnozstvo vyssie (v tomto pripade pocet bitov) tym je nizsia pravdepodobnost kolizie. Ale teoreticky si predstav hashovaciu funkciu, ktora by vytvorila kontrolnu sumu s pevnou dlzkou a zaroven podfunkciu, ktora by bola definovana tiez pevnou dlzkou a tieto dve pevne dlzky by boli vzdy jedinecne aj pre nekonecnu mnozinu postupnosti. Takto by teoreticky bolo mozne dosiahnut, ze aj nekonecno definujes nejakou pevnou dlzkou - teoreticky.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Nie. Zopakuj si zakladnu skolu. Ak mas konecny pocet bitov vystupujcich z hashovacej funkcie tak mas konecnu mnozinu hashov a bodka. Hasuje sa povecsinou nieco vecsie ako je dlzka vysledneho hashu, tj vzdy existuju kolizie. Otazka je iba ako je tazke najst koliziu a ci existuje na to nejaky algoritmus zjednodusujici hladanie kolizie. Ak uz toto nechapes tak by si mal prestat brat ten hash.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Ty si vobec cital co som napisal? Ja sa na to pozeram teoreticky. Jasne, ze kolizie vzdy budu existovat pokial by neplatilo, ze aj pocet kontrolych sum je nekonecny. Ale teoreticky existuje moznost, ze vysledok by bol konecny, ale dokazal by definovat aj nekonecno - TEORETICKY!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ano, nekonecno ako symbol vyjadreni konecnym poctom bitov aj prakticky - robi to napriklad IEEE 754 (zapis realnych cisel v pocitaci).

Avsak my sa tu nebavime o vyjadrovani SYMBOLU nekonecna, ale o priradeni NEKONECNEMU POCTU POSTUPNOSTI navzajom rozne kontrolne sumy.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

*vyjadreny konecnym poctom bitov sa da aj prakticky
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

tym ze su jedinecne si protirecis s tym, ze ich mas konecny pocet... Proste ani teoreticky take nieco NEMOZE existovat...

Alebo inak. 2 binarne cisla ti vzdy daju len 4 kombinacie. piatu unikatnu nijako nevymyslis, nech uz si urcis sposob znacenia "kombinacie 1" az "kombinacie 4" hocijakym sposobom...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Fajn, takze mas prvu kontrolnu sumu pevnej dlzky X nad konecnou abecedou A a druhu kontrolnu sumu pevnej dlzky Y nad konecnou abecedou B. Tym padom pocet navzajom roznych prvych kontrolnych sum je A^X, pocet navzajom roznych druhych kontrolnych sum je B^Y. Pocet kombinacii tychto dvoch pevnych dlzok je A^X*B^Y, cize aj pocet dvojic tychto kontrolnych sum je konecny.

Teraz si zober mnozinu postupnosti, ktorej velkost je N, zvolenu tak, ze N je vacsie ako A^X*B^Y (kedze tento vyraz ma konstantu hodnotnu, tak to nie je problem), nech je to trebars A^X*B^Y + 47.

A teraz:

"a tieto dve pevne dlzky by boli vzdy jedinecne aj pre nekonecnu mnozinu postupnosti"

Takze mas N postupnosti, N-47 kontrolnych sum. Teraz nam prezrad tajomstvo, ako N postupnostiam priradis N-47 dvojic kontrolnych sum tak, ze ziadna postupnost nebude mat rovnaku dvojicu kontrolnych sum?

Ak to dokazes, mozes rovno napisat paper do karentovaneho casopisu...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Viem co myslis, ale myslel som to inak. Mas mnozinu pre, ktoru jednoznacne zadefinujes kontrolny sucet (tak ako doteraz napr. md5), ale zaroven zadefinujes podfunkciu, ktora zadefinuje danu mnozinu jednoznacne, ak bude premennou prave jej kontrolny sucet.

Kde je napisane, ze to teoreticky nie je mozne? Aj samotna matematika si pomaha ako vie (mas substitucie, limity funkcie a pod.), kde je aj samotne nekonecno vnimane len ako premenna.

Tymto sposobom by bolo mozne dosiahnut zadefinovanie nekonecna konecnym mnozstvom s pravdepodobnostou bliziacou sa k samotnemu nekonecnu!
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Ja dokonca ani pochopit neviem kde sa tento chlapec myli.
Ale urcite sa v matematike nepouziva nekonecno ako cislo. Nikdy.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Citaj pozorne! Nie ako cislo, ale premenna!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Čo máš s tou premennou, ako to vôbec súvisí s tým.
Chceme reťazce (keď chceš čísla) tvaru : * = vzdy 0 alebo 1
*
**
***
****
... do nekonečna

previesť (pri MD5) do tvaru : 160* = 160hviezdiciek

Keď bude mať pôvodný reťazec viac ako 160 bitov (*), tak sa nebude dať jednoznačne prevádzať.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ach Ty:) Ale ved si citaj komentare od zaciatku! Teraz si len vytrhol moj posledny z kontextu.. Tou premennou som myslel nekonecno v ramci vyssej matematiky..

Este raz! Ak predpokladame, ze urcita mnozina, ktora je nekonecna, ma kazda jej podmnozina (ktora je definovana poctom a usporiadanim jej prvkom) nekonecny pocet kontrolnych suctov!

Jasne, ze doteraz kazda hash funkcia ma svoje kolizie, lebo pocet vystupov je daleko nizsi ako pocet vstupov.

Ale?! Som presvedceny, ze matematicky existuje sposob, ktory by v mnozine, ktora je uzavreta svojim poctom, definoval vsetko, vratane nekonecna!

Este raz, nejde mi o informaticke vyjadrenie (sam pochybujem o tom, ze take existuje), ale matematicky sa to da vyjadrit!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Chceš mi povedať, že vieš napríklad jednoznačne zapísať 3-ciferné čísla pomocou dvoch cifier? Čo si spadol z hrušky?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Pocuvaj, Ty si asi matematiku nikdy nestudoval. Jasne, ze to neviem a asi nikto. Ale existuje sposob, ako to matematicky napisat a v ramci dnesnych schopnosti to matematickym dokazom dokazat!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Vieš o tom, že to čo nie je pravda sa nedá dokázať. Alebo, že keď dokážeš opak tvrdenia, tak samotné tvrdenie nie je pravdivé.
Je dokázané, že nekonečný počet čísel sa nedá jednoznačne zapísať konečným počtom čísel N. Nekonečnú množinu nevložíš do konečnej množiny celú.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

On to dokáže! Prečítaj si celú diskusiu kým do neho začneš pičovať.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Zmoz sa aj na nieco zmysluplne, si trapny!
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Ty si bud uplne pridrbany alebo si z nich robis srandu. Ty vyssia matematika. Vyssiu matematiku si nevidel ani z rychlika, inak by si nepisal take bludy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dobre, to nevieme teraz. Ale ako mozes tvrdit, ze to nebudeme vediet napr. o rok..

Niekedy tiez tvrdili, ze vsetko sa toci okolo nas, ale notoci..

Ja to neviem, Ty to nevies, ale nie je zrejme, ze mame pravdu!
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Dôkaz v matematike spochybniť môžeš len vtedy ak spochybníš axiómy v matematike. Neviem o tom, že by sa to niekomu podarilo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A o com pisem? Keby som to vedel, tak tu teraz nevypisujem, ale som niekde na plazi, kde mi holky fajcia pero..
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Jak ja neznasam tych amikov.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Rasista! Dojdi mi vies co!
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Matematika nie je fyzika, tam mozes vediet hned co len chces a co si zadefinujes. Ale matematika by mala sluzit ako uzitocny nastroj pre ine vedy, oi. aj tu fyziku cize definovat si sracky nedava moc smysel, teda pokial nie si fekalista.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mily amik. Matematika nie je "jedna babka povedala". Ak je v matematike exaktne nieco dokazene, tak to plati. Neexistuje prirodzene cislo n vacsie ako 2, pre ktore by existoavli cele cisla a,b,c splnajuce rovnost a^n+ b^n=c^n. Alebo neexistuje najvacsie prvocislo, alebo henta alebo tamto. Nie je mozne euklidovskou konstrukciou previest trisekciu uhla, kvadraturu kruhu ci zdvojit kocku alebo zostrojit usecku s dlhkou PI jednotiek dlzky (usecku sqrt(2),sqrt(3),sqrt(5),sqrt(7)..... jednotiek dlzky zostrojime pomocou krizutka a pravitka lavou zadnou). Tieto problemy dokonca suvisia s tak odlahlymi oblastami matiky o ktorych snad ani nevies. Podobne na opis, vymenovanie (vratane jeho poradia) a staranie sa o KAZDY prvok nekonecnej mnoziny nemozes spravit v nicom mensom ako ina nekonecna mnozina s tou istou alebo vacsou mohutnostou. Algabraicke zobrazenia injekcia, surjekcia, bijekcia nam nic nehovoria, teoria cisel detto.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Inak povedane: mnozina vsetkych hasov by musela byt prinajmensom tak mohutna ako mnozina vsetkych postupnosti/retazcov, ktore hashujeme. To rovno mozem jednu postupnost dlzky x nahradit inou (nie tou istou) postupnoistou dlzky x, alebo aj dlzky 2x, 3x, ... nx, x^2, x^3 .... x^n ... bolo by ale dost blbe mat na 1 GB subor hash dlhy kvadrilion bajtov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tie algabraicke zobrazenia ti asi ozaj nic nehovoria, alebo dirichletov princip ... Jednoducho v tejto situacii musi existovat obraz (hash string), ku ktoremu existuje viacero (ci dokonca nekonecne vela) vzorov (povodnych stringov).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano viem. napr. 255 -> FF
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dufam, ze len trolujes, lebo tymto dristom nemozes sam verit.

Vravim ti, napis o tom paper do lubovolneho matematickeho zurnalu, budes slavny... Ked sa na tom budu revieweri odbavovat popri zamietani.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Ak nechapes nevadi, ja sa s Tebou nehadam, bezne sa tu stretavam s nepochopenim..

Kazdy je mudry napr. ako Ty teraz a o hlbke veci nevies.

Je mi jedno, ze tu budes rozhadzovat minuska, len si dobre precitaj co pisem, skus sa zamysliet a potom komentuj, dobre?
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Ja citam velmi dobre, stacilo mi napriklad toto: ""Samotne pi nie je realne cislo, tak ani pi na pi nie je realnym cislom, ani nic na pi nie je realnym cislom!""
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Uz som Ti to vysvetlil.. Bud sa robis takym debilom alebo nim skutocne si!

Ak Ti pan ucitel na hodine matematiky povedal, ze pi je realne cislo, tak dobre, v ramci goniometrickych funkcii. To je nizsia matematika!

Ak raz vyrasties, tak pochopis aj tu vyssiu!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Udelujem ti cenu za najvytrvalejsieho trolla a koncim.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Dakujem! A argumenty si kde nechal?!

Pozri, tiez nie som prefesor matematiky na Oxforde, len si myslim, ze nie je mozne vyjadrit nekonecno niecim konecnym..

Nie na urovni fyziky, ale cisto matematicky..

Nic viac, tak neviem, ze o co Ti ide..
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

ak niekto vyhlasuje, ze pi nie je realne cislo tak je bud debil, alebo sa tak snazi aspon prezentovat..
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Dam Ti priklad Kamarat, kukni pozorne a potom hovor! Tu je: ei*pi + 1 = 0.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Aj ja ti dam priklad a citaj pozorne, moze sa ti to v zivote hodit.. 1+1=2
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

A ja Ti matematicky dokazem, ze 1+1=1..
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Ides:
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No dobre, zacnem takto, snad pochopis: 1/n+1*0=1..

Vezmi si papier a rataj! Toto je len zjednoduseny zapis matematicky, ktoreho nedostatky odstaril sam pan fyzik Newton..

Este raz zdoraznujem, ze je priepastny rozdiel medzi samotnou matematikou a fyzikou (v tomto pripade informatikou)
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

n = 1, cize 1/1 + 1*0 = 1

Ako si tym dokazal, ze 1 + 1 = 1? Nijako. Troll.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Keby si nebol taky tupy, tak by si vedel, ze *// (lomku mysli ako podiel) su rovnocenne..

A prisiel by si na zakladny problem, na ktory naraza matematika, ale fyzikalne sa da vysvelit..

Uz chapes?

Ak nie, povedz a ja Ti to poviem, t. j. fyzikalne dokazem, ze 1/1 + 1*0 = 1, matematicky narazam na jeden problem..

Ak mi povies na aky, potom sa s Tebou bavim dalej!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Nie nie, N je tá jeho premenná za ktorú sa vždy dosadí to čo sa tam hodí.
N = 1/2
1/N = 2 = 1 + 1
1/N + 1*0 = 1 a už to platí. 1.axioma 1+1=1
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Posledne Ti neplati!

1/N + 1*0 = 1 ak N = 1/2!!!!

Uvazuj dalej!!!!
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Napíš si to radšej na papier, keď to nevieš z hlavy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Doštuduj si matematiku. Pi je realne cislo.
http://sk.wikipedia.org/wiki/
Ludolfovo_%C4%8D%C3%ADslo

http://sk.wikipedia.org/wiki/
Iracion%C3%A1lne_%C4%8D%C3%ADslo
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Na technicke ucely (pre zjednodusenie aj v matematike) sa pouzivaju jeho zaokruhele hodnoty.

Pre zjednodusenie vypoctov!

Ak je sucastou vypoctov s aurelovym cislom, nie je jednoznacne!

Ani v nizsej matematike ho nevies vyjadrit jednoduchym podielom, ze nieco lomeno nieco.. Nie je to mozne! A ani nevies urcit pocet jeho desatinnych miest..
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

"Ani v nizsej matematike ho nevies vyjadrit jednoduchym podielom, ze nieco lomeno nieco.. Nie je to mozne! A ani nevies urcit pocet jeho desatinnych miest.."

Lololololol. A tieto vlastnosti musia realne cisla splnat odkedy?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Chlapče, Ty si zjavne mýliš reálne a racionálne čísla...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To si daj rovno do zlomku 3,14 x n / n.. Ty si odkial?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Pi je iracionálne číslo, čo tým chcel autor povedať ?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Od zaciatku sa bavime o tom, ci je mozne nekonecno vyjadrit nejako konecne..
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Aky zlomok? Asi si pri tom sermovani s eulerovou identitou akosi preskocil vsetko medzi prirodzenymi a komplexnymi cislami.

Take ze racionalne cisla, tzn. vyjadritelne v tvare p/q (a zahrnajuce tym padom aj cele cisla a tym padom aj prirodzene), nic? Iracionalne, ktore sa vyjadrit nedaju, nic? Realne, ktore su zjednotenim tychto dvoch mnozin tiez nic?

Pi je dokazane iracionalne cislo (tzn. tie tvoje zlomky su FAIL), ale aj iracionalne cisla su realne. A pozor ty pocet desatinnych miest (ktore spominas nizsie), tak racionalne cislo 1/3 tiez nema konecny pocet desatinnych miest.

Proste EPIC FAIL, sermuje to tu eulerom (aj to zle napisanym), ale nevie, co su to realne cisla.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Ten zlomok bol len pre Teba, ze ako sa vyjadris. Dobre Bracho! Skus si predstavit limitu. Co myslis?

Podla mna je nekonecna, zhora, zdola, hocijako.. A predsa by sa nasiel sposob, ako limitu nejakej funkcie zadefinujem konecnym vyjadrenim..

Skus odpovedat na toto!
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Tak nevidim dovod, preco by som matematicky nevedel ohranicit nekonecno!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

"Tak nevidim dovod, preco by som matematicky nevedel ohranicit nekonecno!"

Definuj "matematicky ohranicit".
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Neodbocuj od temy, dokaz, ze pi nie je realne cislo. Cez zlomky ti to nevyslo, kedze si nepoznal iracionalne cisla. Mas dalsi pokus.

A btw. opat symbol nekonecno != nekonecny pocet postupnosti.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Hej ľudia, ale nekonečno nie je reálne číslo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty si tu len tak dosiel, ani neprecital, nieto uz este sa ani nad tym zamyslel..

A trepnes sprostost.. Mozno Ti ti "ludia" uveria!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ty si z tých.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si jeden z tych inteligentnych! Trepes piate cez deviate, logiku to nedava..

Polointeligent!
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/watch?v=GXiAumrTou4
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jasne:))
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Bracho a co to ma s tlacenim vo velkom kancli cez wifi???!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ujasni si pojmy: teoreticky, nekonecno, konecno.

M - Mnozina moznych vstupov, nekonecna.
N - mnozina vsetkych vystupov, konecna. napr. sha3(M)

Vola sa to prostost funkcie, funkcia je prosta prave vtedy ked: ak x1 != x2 tak f(x1) != f(x2), tj pre kazde dva rozne vstupy dava funkcia rozne vystupy.

Funkcia, ktora ma NEOBMEDZENY definicny obor a OBMEDZENY obor hodnot NEMOZE byt prosta, lebo funkcia robi mapovanie oo -> n (n nie je oo).

Toto nie je otazka praxe/teorie, toto co som napisal plati aj teoreticky aj prakticky. Ani teoreticky nemozes mat taku funkciu, ze: |Df(f)| == oo, |H(f)| != oo a funkcia je prosta. Tieto tri vlastnosti su nezlucitelne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Clovece amik, ja mam z teba dost. Musel si absolvovat velmi nevydareny brain storming, ktory obnasal, resp. pokusal sa o naliatie VS matematiky na pegagogickych fakutlach nejakou divnou hypnozou!

Amik, mojenko zlate ohlupene:

1) PI JE REALNE CISLO !!!!!!!!!!!!! Ak sa ti to nepaci, nevadi! Ani mne sa ako malinkemu nepacilo, ked ma ohen (teke pekné žižo) popalilo. Ale prijal som to. Aj ty by si sa mal psychicky vyrovnat s tym, ze PI JE REALNE CISLO.
2) ano ohanas sa Eulerovymi identitami goniometrickych funkcii a este k tomu napasovanymi na komplexne fuckie, ale lepsie by spravila dazdovka, keby vymyslala perpetum mobile !!!!!!!!!!!
3) ja ti matamaticky dokazem ze absolutne nechapes tym dristom co pises, nielen to ze 1+1=1


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Este dodam jednoduchy priklad, lebo si evidentne nepochopil. Aj nekonecno by som zadefinoval obmedzenou dlzkou - napriklad 2na pi alebo pi na pi, kde cislo dva by malo konecne vyjadrenie a aj pi by malo konecne vyjadrenie, ale vysledok je nekonecno.

Pozn.: hashovacie funkcie su udavane v bitoch, nie v bajtoch..
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

To je pristup - zadefinujem si pi 20 a kruh bude mat vacsi obsah ako jemu opisany stvorec.

Ked je raz pocet roznych postupnosti nekonecny, tak to znamena, ze ich pocet nema medze. Pi na pi je jedno konkretne realne cislo mensie ako 10. Cize ked mas 9 roznych postupnosti, tak je to podla teba nekonecno?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Ale si mi pripomenul http://goo.gl/QhvIA :-))
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Samotne pi nie je realne cislo, tak ani pi na pi nie je realnym cislom, ani nic na pi nie je realnym cislom!

Problem samotnej informatiky je v tom, ze danu vec informaticky vyjadris len tak ako to vnimas Ty, ale matematicky to vyjadrim tak, ze informaticky to nie je mozne!

Je brutalny rozdiel medzi matematickym a informatickym vyjadrenim!

Uz chapes?
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Ohoho? Pi nie je realne cislo? Take pi je snad imaginarne cislo?!

Lolol, mam dost. Don t feed the troll, debata s tebou je ukoncena.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Uz si ma presvedcil o svojich schopnostiach:) Samozrejme sa pi vyuziva v oblasti realnych cisel, napr. v pripade goniometrickych funkcii.

Ale na samotne pi je napr. naviazane eurolovo cislo, ktore sa viac ako dost vyuziva pri diferencialnych rovniciach..

Ty si mal asi matematiku na eu alebo co..
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Citacia: "Samotne pi nie je realne cislo, tak ani pi na pi nie je realnym cislom, ani nic na pi nie je realnym cislom!"

Citacia 2: "Samozrejme sa pi vyuziva v oblasti realnych cisel, napr. v pripade goniometrickych funkcii."

Troll.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

To je tym, ze vzdy existuje viac pohladov na danu problematiku..

Na samotnu strukturu atomov sa viem pozriet cez fyziku aj cez chemiu..

Rozoberam to iste, len s inych pohladov..

Ty asi nikdy nepochopis!


Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Mnozina realnych cisel je jasne definovana. Medzi ne pi patri. Vsetci ludia tomu tak aj rozumeju. To ze ty si si mnozinu realnych cisel zadefinoval inac, a pi ti do tvojich realnych cisel nepatri nikoho nezaujima. :P
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Nie je!

Ak plati: ei*pi + 1 = 0, tak potom palti, ce cislo e je to jedine kladne realne číslo vacsie ako jeden, pre ktore plati, že hodnota urciteho integralu z funkcie f(x) = 1/x medzi hranicami 1 a e sa rovna jednej: I(1,e)(1/x) dx = 1.

A takto viem teoreticky zadefinovat nekonecno jednoznacne matematicky!

Vy tu stale mate problem pochopit skutocnost, ze matematicke vyjadrenie sa nerovna informatickemu!

Keby som som sa nato pozeral, cez jednotky a nuly, tak jasne,ze mi to zmysel nikdy neda, bol by nemozny!
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Uz si doonanoval?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Tvoje vyjadrovanie je zrkadlom Tvojho intelektu! Gratulujem!
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Nič také ako informatické vyjadrenie nie je využívané. Využíva sa iba matematika.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Pocuvaj Chalanisko! Vzdy existoval rozpor medzi matematickym a fyzikalnym (v tomto pripade informatickym) vyjadrenim!

Zapis mi derivaciu do uhlikovej struktury!

Tak bud si skutocne taky nechapavy alebo sa s takymi nebavim!
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Uplne kludne, staci chytit klasicku ceruzu a zacat kreslit.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja pouzivam verzatilku od 69teho.. Vtedy mi ju daroval rusky chalanisko, ktoreho som hned potom zajebal..
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Preber sa, veď ani nevieš ako je definovaná derivácia.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

No povedz ako chlapce! Teraz neocakavam poucku co Ti pan ucitel nadiktoval!

Cakam!
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Hahaha. Napoviem ti, je to pomocou limity. Napíš akej.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Lololololol, tento zdroj zabavy pokracuje.

Tak v prvom rade je to:
e^(i*pi) + 1 = 0

A tato identita nic nehovori o tom, preco by pi nemalo byt realne cislo.

-------------

Alebo podme podla tvojej logiky, 1 nie je realne cislo, lebo:

e^(i*pi) + 1 = 0

Vlastne ani 5 nie je realne cislo, lebo:

e^(i*pi*5/5) + 1 = 0

Vlastne akekolvek cislo (x) nie je realne cislo, lebo!

e^(i*pi*x/x) + 1 = 0

-----

Doteraz som poznal len troll physics a troll economics, ale evidentne uz mame aj troll mathematics...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ked nieco delis tym istym tak si to potom mozes nasobit aj svojou materou! Stale je to len 1x nieco..

Sy trapny!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ktorý si ročník na základnej? Postúpil si už na druhý stupeň?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Uz som postupil, Tvoju mater som pretiahol a povedala, ze som dobry aj v tomto, nie len v matike, fyzike, chemii..

Ty sa chod doucit zakladne veci, lebo ani rozok na desiatu nedostanes! K0k0t!
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

A CS ako? Dávaš ich?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

CS v pohode, Ty si este v plienkach behal, ked ja som nove mapy vymyslal..
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

ROFL
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Asi si chcel povedať, že pí nie je racionálne číslo, tie sa využívajú v informatike.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vazne sa obavam, ze amik si mysli, ze PI nie je realne cislo - mam velmi vazne obavy o jeho psychickom zdravi.

5+3i je komplexne, takze 5 istotne tiez nebude realne cislo, sak nemozme scitavat imeginarny bludy a realne cisla

i^2=-1, takze i bude istotne realne, sak napravo je realne tak nalavo musi byt tiez (co tam potom ze to "i" je to pod druhou mocninou, co tam potom ze to PI je v eulorovycej identite napasovanej na komplexne funkcie specificky zasmodrchane ...)

amik: a 1/4+3/4=1, takze aj 1/4 a 3/4 musia byt cele cisla ...

Ak mas maturitne vysvedcenie, PROSIM TA VRAT HO!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mýliť si reálne číslo s racionálnym to sme teda dospeli.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Prosim amik uz dooooooooooooost, uz mi pri citani odumrelo 13457 neuronov!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Amik, ja som vedel preco nemam citat tento clanok (a hlavne komentare) pred vikendom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

taka hashovacia funkcia sa vola perfektna a pre konecnu mnozinu sa da najst, pre nekonecnu sa neteoreticky najst neda. Nevies spravit mapovanie oo -> N bez kolizii, mapovanie M -> N vies spravit bez kolizii vzdy (otazka je, ako je to zlozite).
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ja som to pochopil tak, že podľa súčasných znalostí a možností nemôžeš vedieť prísť na 2 postupnosti s rovnakou kontrolnou sumou. primitívny príklad: keby sa kontrolná suma robila tak, že sa posunie desatinné čiarka (aby bola dodržaná stanovená dĺžka) a potom sa číslo zaokruhli, tak vieš nájsť 2 čísla s rovnakou kontrolnou sumou (napríklad 500 a 5000 by mali rovnakú). Samozrejme, že takýto výpočet by existovať nemohol, to bolo len na ilustráciu ;-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

"Dáta vytvorené modulom FisBox nikdy neopustia monoliticky zaliate prostredie fiskálnej pamäte, preto nemôže dôjsť k ich pozmeneniu alebo vymazaniu. Uložené dáta obsahujú "kryptograficky vytvorenú pečiatku pravosti", ktorá sa tlačí na kažom pokladničnom doklade. Algoritmus výpočtu tejto "pečiatky" - SHA dát dokladu je nevyčítateľne uložený primo vo fiskálnej pamäti a je tvorený súčasne fixnou a variabilnou metódou pričom variabilná časť pre daný modul je generovaná v okamžiku jeho uvedenia do prevádzky a teda nie je známa ani výrobcovi."
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Koľko roboty a poviku okolo a pre mňa to znamená akurát veľkosť poľa v databáze a prepísanie sha1(string) na sha3(string)...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Zabudol si previesť existujúce hashe v databáze na nové.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

co asi mozne nebude :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nie, jedine použiť v novom systéme aj starý hash, ako sha3(sha1(heslo)).
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Keď už tak sha3(sha2(sha1(heslo)))
Vynechajte písmená slo, čísla, zátvorky
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

akoto ze medzi finalistami nie je Datalan a Tempest?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

to je nieco ako superstar? ci?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"V minulosti bola najpoužívnajšou hashovacou funkciou MD5, po jej výraznom prelomení sa zvyčajne používa už tiež čiastočne prelomená SHA-1."

Hashovacia funkcia nemoze byt prelomena. Pan redaktor nevie, o com pise.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár