
neprihlásený
|
Sobota, 16. augusta 2025, dnes má meniny Leonard |
|
Google poskytovateľom Internetu zdarma, americké celomestské WiFi siete
Spoločnosť Google sa oficiálne stáva poskytovateľom pripojenia k Internetu, keď jej návrh na pokrytie mesta Mountain View WiFi sieťou schválila včera mestská rada. Celomestské WiFi siete určené pre občanov pritom buduje alebo pripravuje viacero aj veľkých amerických miest, Internet v nich poskytovaný bude zdarma alebo za nízky poplatok.
DSL.sk, 16.11.2005
|
|
Spoločnosť Google sa od včera oficiálne stáva poskytovateľom Internetu potom, ako jej návrh na pokrytie celého mesta WiFi sieťou schválila jednohlasne mestská rada Mountain View, mesta, kde spoločnosť sídli.
Google podľa dohody, ktorej doba trvania je zatiaľ stanovená na 5 rokov, pokryje takmer celé mesto WiFi sieťou, pripojenie k nej bude občanom s potrebným vybavením (WiFi kompatibilným klientským počítačom, notebookom, PDA, mobilom) poskytovať úplne zdarma. Mountain View má približne 70,000 obyvateľov.
Rovnako mesto Mounain View nebude musieť do projektu investovať žiadne peniaze, sieť bude vybudovaná plne na náklady spoločnosti Google. Mesto podľa dohody iba poskytne Google prístup k niektorým priestorom potrebným pre inštaláciu a spravovanie siete.
Celkovo by mal Google inštalovať približne 300 access pointov, rýchlosť pripojenia zdarma nebola oficiálne oznámená, pri podaní podobného návrhu pre mesto San Francisco sa objavili neoficiálne informácie, že by malo ísť o rýchlosť približne 300 Kb/s.
Google bude zároveň občanom, ktorí budú mať záujem, umožňovať za mierny poplatok využívať oveľa rýchlejší prístup. Už dávnejšie Google tiež poskytuje zdarma užívateľom VPN prístup pre zabezpečenie spojenia, tento bude poskytovať rovnako v ním prevádzkovanej WiFi sieti.
Mesto bude pokryté pomerne hustou WiFi sieťou, takže k pripojeniu vo vonkajších priestoroch budú stačiť zabudované antény v notebookoch a PDA, použitie antén bude potrebné iba v niektorých vnútorných priestoroch, ku ktorým sa signál musí dostať cez viacero prekážok.
Sieť by mala byť pripravená a spustená približne do dvoch mesiacov. Podobný návrh spoločnosť Google podala vo verejnej súťaži aj na pokrytie San Francisca, San Francisco zatiaľ o víťazovi súťaže nerozhodlo.
Po podaní návrhu na pokrytie San Francisca sa objavilo viacero nepotvrdených neoficiálnych informácií, že Google plánuje v budúcnosti pokryť WiFi prístupom zdarma viacero veľkých miest a neskôr pravdepodobne aj celé USA a ďaľšie krajiny. Google bude poskytovanie pripojenia pravdepodobne financovať z lepšie cielených reklám, predaj inzercie tvorí hlavný zdroj príjmov Google.
Podobne ako San Francisco aj viacero ďaľších aj veľkých miest plánuje budovanie celomestských WiFi sietí, pomocou ktorých bude poskytovať pripojenie do Internetu zdarma alebo za minimálny poplatok.
Philadelphia napríklad v už ukončenej verejnej súťaži vybrala spoločnosť EarthLink, ktorá pokryje WiFi sieťou 350 km štvorcových mesta. Vo Philadelphii bude pripojenie ponúkané užívateľom na komerčnej báze, výhodou oproti existujúcim možnostiam pripojenia je ale možnosť využívať Internet mobilne kdekoľvek v meste napríklad aj na VoIP telefonovanie pomocou PDA alebo špecializovaných WiFi VoIP telefónov.
Medzi ďaľšími veľkými mestami, ktoré uvažujú o zriadení celomestských WiFi sietí sú napríklad Houston a Chicago.
Ďaľšími aktuálne ohlásenými projektami pokrytia miest WiFi sieťami sú Dayton v Ohiu a Lebanon v Oregone. Tieto mestá sú pokryté WiFi sieťou realizovanou aktuálne predstavenými WiFi mesh zariadeniami Cisco Aironet 1500 určenými práve pre vytváranie rozsiahlych WiFi sietí s použitím mnohých WiFi access pointov, ktoré sa automaticky konfigurujú a ktorých sieť je možné rozširovať jednoducho pridaním ďaľšieho access pointu bez potreby modifikácie nastavení ostatných.
Keby bolo Vaše mesto pokryté celomestskou WiFi sieťou s pripojením rovnakej rýchlosti a ceny, ako je Vaše súčasné broadband pripojenie, vybrali by ste si WiFi sieť pre jej výhodu mobility? (hlasov: 159)
Najnovšie články:
Diskusia:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ANON
Od: ANON
|
Pridané:
16.11.2005 19:05
No nice...
|
|
ANON
Od: ANON
|
Pridané:
16.11.2005 19:05
No nice...
|
|
igor
Od: igor
|
Pridané:
16.11.2005 19:31
perfekt mohli by byt takpokryte mesta aj na SK,ale to je este asi daleko.LEN DUFAM ZE O PAR ROKOV NEZISTIA ZE TA SIET A VSETKO TO VLNENIE SPOSOBUJE RAKOVINU !!!
|
|
TheTOM.SK
Od: TheTOM.SK
|
Pridané:
16.11.2005 20:40
Dnes skoro vsetko sposobuje rakovinu, ale vie si niekto predstavit svet bez mobilov?! :)
|
|
west
Od: west
|
Pridané:
17.11.2005 13:13
uz to dokazali ze mobili nesposobuju rakovinu
|
|
TheTOM.SK
Od: TheTOM.SK
|
Pridané:
17.11.2005 14:43
Iste, rovnako ako utok na dvojicky urobili teroristi. :)
|
|
One
Od: One
|
Pridané:
17.11.2005 3:30
WiFi ma mensie vyzarovanie ako mobily.
Dobre je to nielen v tom ze by sa clovek mohol pripojit vsade,
ale aj v tom VoIP, telefonovanie by bolo lacnejsie, koniec dual-monopolu T-Mobile+Orange, ktory nezlacnuju ale sa mi zda ze zdrazuju.
|
|
figaro
Od: figaro
|
Pridané:
17.11.2005 22:14
suhlasim, pekne by to priskriplo viacero monopolov, nevynimajuc ST...
|
|
Nightshift
Od: Nightshift
|
Pridané:
17.11.2005 7:54
Podla oficialnych sprav slovenskych uradov to bude aj na Slovensku. Predpoklada sa, ze s podobnou vystavbou WiFi sieti v mestach SR sa zacne v roku 2122. Pripojenie zadarmo by malo byt o rychlosti 56Kb/s (podmienka bude akurat 10 rocna viazanost na vyuzivanie volacieho programu ST Standard) Uzivatelia so zaujmom o vyssiu rychlost si budu moct priplatit, 1Mbit za 2,000 Sk s maximalnym mnozstvom prenesenych dat 1GB/mesiac. Kazdy MB navyse sa bude uctovat poplatkom 100 Sk. Vikendy budu FREE, no treba ratat s tym, ze s vyssim poctom prenesenych dat cez vikend padne rychlost prenosu aj zakaznikom s 1Mbit rychlostou pod 56Kbs.
Google v roku 2122 planuje poriadat turisticke vylety na Mesiac a Mars za bezkonkurencnu cenu - zadarmo.
;)
|
|
LOL
Od: LOL
|
Pridané:
17.11.2005 9:26
Neni o čom..LOL!!
|
|
- ScoRpio -
Od: - ScoRpio -
|
Pridané:
17.11.2005 9:26
Nj, LoL !:D
|
|
west
Od: west
|
Pridané:
17.11.2005 13:14
:):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL :):D LOL
|
|
tom
Od: tom
|
Pridané:
17.11.2005 13:18
:))
|
|
majo
Od: majo
|
Pridané:
17.11.2005 18:41
smutne na tom je, ze je to slovenska realita..
ale inak LOL
|
|
Azrael
Od: Azrael
|
Pridané:
23.11.2005 17:37
Mam sa smiat alebo plakat? :/
|
|
Kaper
Od: Kaper
|
Pridané:
17.11.2005 15:17
HH dobre...
LOL!!!
|
|
haf
Od: haf
|
Pridané:
17.11.2005 20:13
Hm, a za chvilu z Google bude Umbrella Corporation :D
|
|
haf
Od: haf
|
Pridané:
17.11.2005 20:14
Hm, a za chvilu z Google bude Umbrella Corporation :D
|
|
meff
Od: meff
|
Pridané:
18.11.2005 9:37
Mas pravdu s tou Umbrellou. Vsetko co sa rozdava zadarmo je podozrive. Polozme si otazku kto to vsetko plati. A preco.
|
|
TheTOM.SK
Od: TheTOM.SK
|
Pridané:
18.11.2005 13:46
Financie maju ist z cielenej reklamy. Pr. ked bude mat niekto wifi od google zadarmo, tak mu bude google posielat reklamy z obchodov v jeho stvrti na email. Ja by som napr mal zaujem o reklamy napr z elektro a pod, iny by mal zaujem o reklamy z Lidla, atd. :)
|
|
Texter
Od: Texter
|
Pridané:
20.11.2005 13:45
No ta reklama.Podla mna pojde o trosku inu formu.Ved ako sa google stal monopolnym prehladavacom? a ako to ze ma stale velke peniaze?
Peniaze ziskava uplne jednoduchym sposobom, ked si date nieco vyhladat v google, tak vam niekedy na pravom okraji vypise v liste sponzorovane odkazy.Tieto odkazy su predplatene poctom kliknuti.Takze ak si kliknete na jeden z tychto odkazov, tak firme sa od zakupeneho poctu kliknuti odrata.Google tym ale ziska.Naco by im bolo posielanie mailov, ked malo koho taketo reklamy zaujimaju.A ludia potom len an nich nadavaju.Google si radsej udrzi zaujemcov ako ich odplasi.Ak pouziva niekto gmail tak vie ze reklamne spravy tam nechodia ziadne.Mozno ak si ich niekde odkliknete.
BTW, ta predosla sprava o roku 2122 v SR je coooolova ;) ale rpe SR velmi vystizna.
|
|
tom
Od: tom
|
Pridané:
18.11.2005 14:59
Vsetky sluzby zdarma od Google su financovane prakticky z reklamy, zakladajuci kapital bol pomerne maly. A od augusta 2004 aj z penazi investorov na akciovych trhoch.
Model Google funguje, pretoze ponukol inzerciu, ktora sa zda inzerentom ferova.
V konecnom dosledku to platia uzivatelia v nakupe ostatnych vacsinou hmotnych veci, ktore by zakupili aj tak ale s tym rozdielom, ze teraz ich vyrobcovia davaju menej penazi do inzercie v televizii a viac do inzercie na internete. Takze na to uzivatelia doplacaju znizenou kvalitou TV... :)) To je zakon zachovania penazi.
|
|
chrastitko
Od: chrastitko
|
Pridané:
18.11.2005 21:08
Ta ponuka pre Slovensko je naozaj vystizna. LOL. By som bol zevedavy ci je naozaj to vysokofrekvencne ziarenie take neskodne. Zoberme si koko veci nan as ziari: mobily a to niele nase, WiFi, mikrovlnky, feny, televizne, radiove vysielace, bluetooth zariadenia, rozne frekvencne menice. Pravdou je ze sa nedokazalo ze to zivemu tvorstvu skodi, ale nedokazalo sa ani to ze to neskodi. Vsetko toto sa zacalo za ucelmi zisku a nejako sa neskumalo ze ci je vsetko OK. Na druhu stranu chodit si s notebookom po meste a pripojit sa od kadekolvek, prip zavolat si zadara neni spatna predstava. Ale ako kolega spomenul, v buducom storoci hadam aj na Slovensku.
|
|
asta
Od: asta
|
Pridané:
22.11.2005 11:24
je to super a čím rýchlejšie tým lepšie, konečne padnú rôzne nehorázne vytvorené monopoly
|
|
Slavomir Turčány - NetSlovkia.sk
Od: Slavomir Turčány - NetSlovkia.sk
|
Pridané:
22.11.2005 17:38
http://www.nitranet.sk/novinky/art58.html - vysoko rýchlostný INERTNET ZADARMO v NR na sieti NitraNETU !
|
|
Google vedie...
Od: Google vedie...
|
Pridané:
23.11.2005 2:59
predsa je to nadherne ako zo sna ides si hocikde a mas pda tym padom chatujes s hocikym cez messengre a kadeco. je to vazne super a najma ze je to zadarmo ved to je fantasticke len aby tych 300kB nezdielalo tych 70tisic ludi to by potom bola rychlost asi unavujuca a skoda je aj ten limit kde sa mozu pripojit ale kazdopadne BEZVA
|
|
hghkj
Od: hghkj
|
Pridané:
25.11.2005 10:58
vynicneviete
|
|
:))
Od: :))
|
Pridané:
4.12.2005 18:48
ty vies vsetko...
|
Pridať komentár
|
|
|
|