neprihlásený Sobota, 8. februára 2025, dnes má meniny Zoja
Vydaný LibreOffice 3.3, oddelený od OpenOffice.org

DSL.sk, 25.1.2011


Organizácia Document Foundation dnes vydala prvú stabilnú verziu 3.3 svojho nového kancelárskeho balíka LibreOffice, ktorý vznikol v septembri minulého roka ako odnož kancelárskeho balíka OpenOffice.org.

Document Foundation a LibreOffice vytvorili vývojári a ďalší členovia tímu vyvíjajúceho OpenOffice.org nespokojní s prevzatím projektu spoločnosťou Oracle po jej odkúpení spoločnosti Sun.

Projektu LibreOffice, ktorý je založený na open-source zdrojových kódoch OpenOffice.org a pridáva navyše niektoré vylepšenia, pri vzniku vyjadrili podporu predstavitelia viacerých veľkých spoločností vrátane Google, Red Hatu, Novellu a Canonical. Mark Shuttleworth stojaci za Canonical a Ubuntu avizoval zahrnutie kancelárskeho balíka od The Document Foundation do nasledujúcej verzie Ubuntu.

LibreOffice 3.3 obsahuje všetky novinky OpenOffice.org 3.3, napríklad podporu milióna riadkov v Calc a nové možnosti pri importovaní CSV súborov.

Okrem toho v LibreOffice 3.3 pribudla oproti OpenOffice podpora pre import SVG súborov, lepšie formátovanie titulných stránok vo Writeri, import Microsoft Works a Lotus Word Pro dokumentov. Zahrnuté priamo do LibreOffice 3.3 sú viaceré rozšírenia, napríklad pre import PDF súborov.

LibreOffice je možné sťahovať z www.libreoffice.org.

OpenOffice.org je v súčasnosti dostupný v stabilnej verzii 3.2.1, verzia 3.3 je dostupná v podobe desiatej RC verzie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Problém používaných Seagate diskov sa týka zrejme aj Slovenska, Alza stiahla Exosy z ponuky
Budúcoročné Intel CPU pre PC majú mať údajne až 52 jadier
V Británii testujú 50-gigabitovú optiku
ARM notebooky tvoria 10% z predávaných drahších Windows notebookov
Apple má nový lacnejší iPhone SE uviesť budúci týždeň
Vydaný nový LibreOffice 25.2, začína ukončovať podporu Windows 7
SPS má už viac ako 500 balíkomatov
Vydaný nový operačný systém pre routery OpenWrt 24.10
ČSOB bude mať cez víkend odstávku elektronických služieb
Nové procesory Apple M5 sa už vyrábajú, novým výrobným procesom


Diskusia:
                               
 

tesim sa ked software zadara nahradi zbytocne drahy mrkvosoft
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Len sa tes....
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

netreba nahradzovat nic. ms sa snazi svojim softwarom nahradzat zavedene postupy, ale marna snaha.
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

sebou zavedene postupy
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

desím sa...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Len tak ďalej ,konkurencia je správna vec :-D
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

V tomto prípade som si práve nie istý, či je konkurencia to pravé. Keď sú vedľa seba GOO! Office, Staroffice, Openoffice, LibreOffice... každý robí to isté, ale trochu inak. Keby sa sily spojili a neštiepili, mohol byť už projekt Openoffice ďalej a mohol by pomaly začať konkurovať MS Office...
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

LibreOffice vznikol z Novellackeho Go-OO a to zanikne v jeho prospech. Ale zas nechapem tu spravu ohladom Ubuntu, kedze Ubuntu (a vlastne vacsina distribucii) aj tak pouzivalo Go-OO :D
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

akurat riesime vo firme kupovanie officu, asi na tom kaslem ved dat takmer 2OO OOO v sk korun za mrkvosoft je fakt ....
libre office ftw :D
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

MS licencie vychadzaju zvycajne lacnejsie (od krabicovych) a su prenosne na rozdiel od OEM ;) .. ale ked kupujete v SKK, to bude zlozite, ja uz davno nakupujem v EUR :)))))
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Ja nakupujem vo forintoch citim sa vtedy bohatsi.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ale netroluj tolko diskusiu moc dobre vies ako to myslel a je FAKT ze mrkvosoft za ten ich balik pyta strasne prachy 206 euro za ms office 2010? WTF :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pokiaľ viem veľa firiem prechádza na LibreOffice 3.3, OpenOffice a nie len firmy ale aj štátne organizácie
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

vo vynose ministerstva financii 312/2010 v §19 sa spominaju standardy pre textove dokumenty a ziadny .doc, resp. .docx tam nieje ale je tam .odt
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

"...ziadny .doc, resp. .docx tam nieje ale je tam .odt"

Dávam ti plných 10 bodov. :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Testoval to niekto? Oplatí sa prejsť z Open Office?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ak sa dobre pamatam tak z opensource licencie vyplyva ze zdrojove kody mozu mat Open aj Libre rovnake, pripadne si vytvor vlastny s nazvom Urad Prace a prekompiluj
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tiez som z ms office pred 2 rokmi presiel na open office a som max spokojny...
teraz by ma zaujimalo ci ma zmysel skusit libre office... ale kedze OO funguje absolutne dostatocne tak nebudem spekulovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vzhladom na fakt ze 90% teamu kory vyvijal openoffice odisli od novellu a pracuju na libre takze by som sa na to fakt nespoliehal
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Doteraz som mal na Ubuntu beta verzie a bezalo to v pohode.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zatial to je skoro to iste, este tomu treba dat nejaky cas. kym sa ukaze ktory office bude lepsi
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

mne by sa celkom pozdava aj verzia s bocnym panelom nastrojov :-) zatial len navrh: http://goo.gl/yayXG
aspon by sa lepsie vyuzili sucasne sirokouhle monitory
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sakra, nesplnam minimalne poziadavky, mam len 1024x600 ... game over ...

libreoffice.org/get-help/system-requirements/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a skusil si to na tom netbooku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kompletny balik MS Office 2010 (+ moznost nainstalovat aj starsie verzie) pre skoly stoji 56 €/1 licencia...co je dobra cena.


Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Dobra ale cena za OO je este lepsia...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

OO/LO je pre profesionalnu pracu na hofno.
Odpovedať Známka: -7.2 Hodnotiť:
 

mozes to niecim podlozit pripadne co povazujes za profesionalnu pracu? speacialne ak spominas balik pre skoly?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Napriklad pre profesionalne prezentacie je to grc oproti novemu Powerpointu 2011 alebo nebodaj KeyNote...
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

máš office 2011 ? A asi aj stroj času.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

On myslem ms office for mac 2011. Uniklo ti keynote? ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem co su "profesionalne prezentacie" ale co sa tyka mojich skusenosti tak sa mi _subjektivne_ robia prezentacie lepsie v oo.org a to som tam mal relativne zlozite veci v nich v kazdom pripade argument je to grc je asi na takej urovni ako "opera rulezz!"
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

no pri pocte cca 60 PC to vychadza na celkom pekny balik pre skolu.
Prncip prace s textovym editorom, pripadne tabulkovym kalkulatorom sa naucia aj s OOo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Projekt mi je sympatický a aj by som ho používal namiesto MSO, keby nebol vyzeral ako program z dôb Win98. Vo Win7 vyzerá ako dinosaurus.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a co by si chcel zadarmo?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Toto:
http://www.nitroreader.com/
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

tak si to mozes pekne stiahnut a pouzivat to...kresli si v tom tabulky a mozes si v tom napisat aj poznamky...eventuelne si v tom sprav prezentaciu...a potom si to vsetko mozes dat do pdf, ked stlacis na liste jedno krasne tlacitko, ktore sa ti bude dokonca pacit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

yep...
vec, ktorá robí MS Office víťazom je Ribbon... neverím, že by si niekto vybral pôvodné GUI, ak sa naučil na Ribbon...
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Ak sa uz naucil nieco nove a je to dobre, mozno. Realne vsak firmy nad 500 uzivatelov vahaju s prechodom na novsi Office ako 2003. Kym sa naucia ludia nove ovladanie, bude to stat firmy nemale peniaze, ked ich zamestnanci budu hladat stare funkcie v novom "skvelom ribbone", ktory zabera na ploche tretinu obrazovky (vo firmach nie su bezne 19-tky a vysoke rozlisenie!). Stary Office znamena preto vyssiu produktivitu.
Open Office s klasickym ovladanim, preto by mohol byt vyhodou, nebyt marketingu M$, ktory presvedci manazerov na cokolvek.

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

skor by som povedal, ze firmy vahaju preto, lebo Office 2003 sa da nacierno instalovat na terminalove servery ;o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty asi robis niekde v huti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

naucil som sa ribbon, preferujem klasicke zobrazenie ktore mi setri cas aj vertikalny priestor
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Lenže ja som narážal na GUI, nie na UI.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som reagoval na post vyssie kde pisal ze kto sa nauci ribbon nebude chciet spet, ze to nie je pravda. Co sa tyka samotneho vzhladu osobne mi to je pri kancelarskom baliku jedno, navyse sa priznam ze neviem ako to vyzera vo win7 pouzivam linux kde to povacsinou ladi vzhladovo so zvolenou temou
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Veď to, že v Linuxe to vyzerá ako natívna aplikácia, zatiaľ čo vo WinVista+ to vyzerá ako múzeum.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked mi najdes niektore funkcie v MS Access, ktore som doteraz nenasiel budes sa citit skvelo. a mne to bude jedno...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veru ver tomu, že vybral ..
Nemám s Ribbon žiaden problém ... avšak! Ja to beriem z pragmatického hľadiska, čo je pre mňa pohodlnejšie a pri ribbone (čisto len problémy spôsobené zavedením tohto prvku) mi vadí toto:
- vertikálne miesto je skutočne problém - v starom office som si prehodil panel na ľavý okraj a bol poriadok, tu môžem maximálne celý ribbon vypnúť, alebo zapnúť
- na najpoužívanejšie funkcie mám momentálne jeden riadok - titulnú lištu - ktorú samozrejme nemôžem celú zapratať tlačítkami (kde by som si pozrel názov dokumentu)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Plus toto:
- kým som sa kedysi dostal na .. napríklad .. návrh tabuľky, potreboval som jeden klik na paneli tabuľka (dva, ak ten panel bol vypnutý), teraz musím kliknúť na Insert, obrázok Table, podponuku Draw table - čo mi znížilo efektivitu výberu nástrojov minimálne o tretinu (neveril som, ale už som zažil aj veci čo som sa k nim preklikával ešte zložitejšie - ak pracujem so zložitejším dokumentom / tabuľkou a potrebujem raz zmeniť farbu písma, inokedy vložiť zlom riadku, alebo nastaviť hlavičku a pätu, tak sa veru naklikám dosť naviac)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to terepin: teba trapi vzhlad? Mna trapi, co to dokaze a ako sa s danym produktom pracuje. Vzhlad je na poslednom mieste, co ma trapi.
To je chyba dnesnej doby, vsetko sa hodnoti podla vzhladu (Office, win7...) to, ze zkomplikovali ovladanie a pracu s danymi produktmi uz nikoho netrapi. Office a win7 su toho najlepsim prikladom.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

S Win7 a Ribbonom si ma pracuje niekoľkonásobne pohodlnejšie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár